הסכנות והסיבוכים של נגיף ה-CMV

נגיף ה- CMV מדבק מאד וגורם למחלות וסיבוכים קשים. כולם חשופים ל-CMV, אך ילדים ועוברים ברחם אמם פגיעים במיוחד לסכנותיו. פרופ' אריאל מני מסביר מה באמת חשוב לדעת על התסמינים והסיבוכים של CMV?
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 08/05/2019


איך נדבקים ב-CMV?

במהלך ההדבקה נכנס נגיף ה-CMV לגוף, חודר פנימה לתוך התאים ו"מתיישב" בגרעין, שבו נמצא החומר התורשתי DNA. לפעמים, לאחר התמקמות ראשונית בגרעין התא, נשאר ה-CMV רדום (לטנטי), אך הוא עלול לגרום לזיהום מאוחר יותר. בנוסף, יתכן זיהום משני סוגים שונים של ה-CMV אצל אותו אדם (מארח).


קראו עוד: וירוס CMV בהריון – ממה להיות מודאגים 


לאחר ההדבקה, אפשר למצוא את נגיף ה-CMV בהפרשות שונות כמו רוק, דם, שתן, צואה, דמעות. בנוסף, CMV יכול להימצא גם בהפרשות של הנרתיק, נוזל הזרע וחלב אם. ה-CMV עובר בעיקר עקב מגע ישיר עם ההפרשות הנגועות ולפעמים אף עם חפצים שזוהמו על ידי ההפרשות. מעונות יום הם מקור להתפשטות מהירה של CMV, עם שיעור תחלואה של עד 50-70%. לכן, נשים שילדיהן מבקרים במעונות יום חשופות יותר להידבקות ב-CMV.


CMV מסוכן מאד בהריון

הדבקה בנגיף CMV בהריון עלולה לסכן את חיי העובר, לכן חשוב לבצע בדיקת נוגדנים ל-CMV


תסמיני CMV אצל מבוגרים

רוב המבוגרים הבריאים עם זיהום ראשוני או חוזר של CMV לא יפתחו תסמינים. עם זאת, יתכנו תסמינים (דמויי מחלת הנשיקה/מונונוקלאוזיס) כמו חום, תחושה כללית רעה ועייפות. בבדיקה גופנית עלולות להימצא בלוטות לימפה מוגדלות וטחול וכבד מוגדלים. אך אצל אנשים עם מערכת חיסון מוחלשת או מדוכאת (למשל מושתלים או חולי HIV), המחלה עלולה להיות קשה יותר.


אבחון הזיהום ב-CMV

בדומה לזיהומים אחרים, זיהום ב-CMV מאובחן באמצעות בדיקת נוגדנים ל-CMV בדם. אם בנסיוב הדם של אישה בהריון מופיעים נוגדנים ל-CMV מסוג IgM, שלא היו בו קודם, הרי שזה מעיד על זיהום ראשוני ב-CMV.


השלב בו מופיע הזיהום ב-CMV במהלך ההריון משמעותי מאד להערכת הסיכון להתפתחות תחלואה אצל העובר ולקביעת מועד דיקור מי-שפיר לאבחון הזיהום. לשם כך, ניתן להשתמש בבדיקת IgG Avidity על מנת לאתר את מועד הזיהום הראשוני. ככל שהזיהום ישן יותר, הערך שיתקבל בבדיקת Avidity יהיה גבוה יותר. בדיקה זו יעילה עד השבוע ה-20 להריון.


הידבקות העובר והיילוד ב-CMV בהריון

עוברים נדבקים ב-CMV בעיקר דרך השלייה. לנשים שנדבקו לראשונה ב-CMV במהלך הריון, יש סיכון ממוצע של 40% להעביר אותו לעובר. אך רק 5-15% מהעוברים שנדבקו ב-CMV תהיה עדות למחלה קלינית. אצל 90% מהעוברים החולים יהיו תסמינים כבר בלידתם, אצל השאר - התסמינים יופיעו מאוחר יותר.

 

גם לאחר זיהום חוזר של האם ב-CMV בהריון קיים עדיין סיכון קטן (2%) להתפתחות מחלה בעובר.

לעומת זאת, מגע עם הפרשות הנרתיק הנגועות ב-CMV במהלך הלידה או העברה דרך חלב אם, בדרך כלל, אינם גורמים למחלה אצל יילוד.


איך בודקים אם העובר נדבק ב-CMV?

אם אישה לוקה בזיהום חדש או חוזר של CMV במהלך הריון, ניתן לאבחן הדבקה של העובר על ידי איתור הנגיף או חלקים ממנו במי השפיר. השיטות המקובלות לאיתור זיהום CMV במי השפיר הן PCR, תגובת VIRAL SHELL ותרבית חיובית. דיקור מי שפיר חייב להתבצע לאחר השבוע ה-20-21 להריון (כדי שמקור העיקרי למי השפיר יהיה שתן עוברי), אך לא פחות מ- 6 שבועות לאחר מועד ההדבקה המשוער של האישה. דיקור בשלבים מוקדמים יותר או סמוך יותר להדבקה ב-CMV עלול לתת תשובה שלילית כוזבת.


יש להדגיש כי הימצאות ה-CMV במי השפיר מעידה על הדבקת העובר, אך לא בהכרח על תחלואה שלו. הרוב המכריע של העוברים המודבקים (בממוצע 85-60%) לא יסבלו ממחלה.


סיבוכי CMV אצל עוברים 

בדרך כלל, יילודים ועוברים שנדבקים בנגיף ה-CMV בשליש הראשון להריון יפתחו מחלה קשה יותר. אך עוברים עלולים לסבול מסיבוכי CMV גם כשהדבקה מתרחשת בשליש השני ואף השלישי להריון. 


תסמיני CMV אצל העובר הם רב-מערכתיים וכוללים מיקרוצפליה, הסתיידות מוחית פרי-ונטריקולריות, עיכוב בגדילה תוך-רחמית, טחול וכבד מוגדלים, פטכיות, כוריורטיניטיס (דלקת של הרשתית) והפרעות המטולוגיות כמו אנמיה ותרומבוציטופניה. הפגיעה הקשה ביותר בעובר היא נזק עצבי-התפתחותי, שמתבטא בחרשות עצבית ופגיעה בראיה עד כדי עיוורון. בנוסף, תיתכן גם פגיעה קוגניטיבית רחבת טווח, שתנוע בין הפרעות התנהגות וקשיי למידה לפיגור שכלי קשה. 


בדיקות הדמייה בעובר

במקרים רבים קשה להעריך לפני הלידה את חומרת הפגיעה בעובר. בהריונות עם חשד להידבקות ב-CMV אפשר לבצע בדיקות אולטרסאונד מכוונות (או MRI) על מנת לחפש ממצאים, כמו  הרחבת חדרי מוח, היקף ראש קטן, משקעי סידן באיברים שונים ועוד, שיכולים להעיד על מחלה בעובר.


מניעה וטיפול ב-CMV

כיום עדיין לא קיים טיפול יעיל להבראת יילוד החולה ב-CMV או למניעת מחלה אצל נשים בהריון. בילודים בהם נמצא הוירוס בדגימת שתן או שידוע שהם נדבקו ברחם, יש הממליצים על מתן טיפול תרופתי למספר שבועות/חודשים מתוך כוונה להפחית את הנזק לילוד, בעיקר בתחום השמיעה. מאחר ולא ניתן לתת תרופה זו במהלך ההריון, ישנם כיום נסיונות שונים לתת תרופה מאותה משפחה במינון גבוה בנשים שנדבקו לראשונה במהלך ההריון. טיפול זה ניסיוני ומידת השפעתו עדיין לא ברורה. חיסון פעיל למניעת מחלה בנשים הרות עדיין לא קיים.


קראו עוד: חיסון ל- CMV בקרב נשים יכול להפחית תחלואת יילודים


בכל מקרה בו יש חשד להדבקה ב- CMV במהלך ההיריון, מומלץ מאוד להיוועץ עם מומחה להריון בסיכון גבוה לצורך התאמת המעקב והאבחנה.הכתבה בשיתוף עם פרופ' אריאל מני, מומחה במיילדות גינקולוגיה ובעיות פריון, מנהל חדרי הלידה בבי"ח ליס, מרצה בכיר בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב. הכתבה נערכה על ידי מערכת אינפומד.


עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' אריאל מני השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים הריון ולידה

פורום הריון ולידה באינפומד. כל השאלות והתשובות על הריון ולידה מחשבון ביוץ, הריון, שבועות הריון, דולה, בדיקת הריון, קורס הכנה ללידה, בדיקות הריון, רעלת הריון, לידה טבעית, בחילות בהריון

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אחרי החזרה בטא שלילית ואין מחזור 170120 18/01/2020 11:52
  • הי בטא שלילית ביום 12 אחרי החזרה של עוברים מוקפאים. 15 מההחזרה אבל אין ווסת. האם הווסת לא היתה צריכה להגיע כבר?

  • + הוסף תגובה
הכפלת בטא שרון 17/01/2020 18:54
  • ב22.12 בטא 84 ב29.12 בטא 639 ב16.1 בטא 17531 האם זו הכפלה תקינה? מ10.1 יש לי הפרשות דמיות וגם חומות. מתכננת לבצע בטא ב19.1. למה לצפות אם הכל תקין?

  • + הוסף תגובה
ארקוקסיה ווו 15/01/2020 19:19
  • היי אני בשבוע 9 של ההריון ונטלתי כדור אחד של ארקוקסיה 90 מילגרם עקב דלקת בכתף עד כמה זה חמור ?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!