ריטלין והפרעות קשב - תשובות לכל השאלות הנפוצות

מוצפים במידע מבלבל בנושא טיפול תרופתי בריטלין? קבלו תשובות לשאלות נפוצות בנושא.
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 08/05/2019

מוצפים במידע מבלבל בנושא טיפול תרופתי בריטלין? קבלו תשובות לשאלות הנפוצות בנושא.


איך מתאימים את מינון התרופה? האם חשוב להתאים אותו בהתאם למבחן טובה?

אצל מבוגרים קשה להעריך את המינון על-פי משקל. המינון של הריטלין במבחן טובה נע בין 10-20 מ"ג. יש להיזהר ממתן מינון גבוה והופעה של תופעות לוואי כבר בבדיקה.איך אפשר לדעת אם המינון של המטופל הוא המינון הטוב ביותר עבורו? איזה מבחנים הכי טובים ומהימנים להשתמש בשביל הערכה זו?

הדרך הטובה ביותר לדעת אם הטיפול מתאים, היא להבין מהמטופל האם הצליח לשפר/להתגבר על התלונות שדיווח והאם הוא מסופק מתפקודו. מטופלים רבים יודעים מתי הכדור מתחיל להשפיע ומתי השפעה זו פגה. במידת הצורך, יש להעלות את המינון.האם חובה לעבור בדיקת א.ק.ג ובדיקות דם לפני קבלת התרופה?

רופאי המשפחה אינם מחויבים לשלוח לבדיקת א.ק.ג ובדיקות דם לפני התחלת הטיפול. הדבר הוא בגדר המלצה בלבד ונתון לשיקול דעתו של הרופא המטפל.האם אפשר לקבל מקופת החולים הפנייה לטיפול התנהגותי? 

הטיפול ההתנהגותי טרם הוכנס לקופות החולים ואינו מסובסד בצורה כלשהי. קיימים מטפלים בעלי ניסיון אליהם רופאים מאבחנים מפנים את המטופל, לפי הצורך. האם ניתן לשתות אלכוהול כשלוקחים ריטלין?

שתיית אלכוהול בזמן נטילת ריטלין לרובאינה מסוכנת לכשעצמה, אך מאחר ששילוב של השניים יכול להשפיע אחד על השני בצורה שאינה צפויה, מומלץ להימנע משתיית אלכוהול לפחות בתחילת נטילת התרופה, עד שברורה ההשפעה של הריטלין על המטופל והושג המינון היעיל ביותר עבורו. האם לריטלין (בעיקר קצר טווח) יש תופעות לוואי קשות?

 לרוב תופעות הלוואי אינן קשות, אלא נסבלות וחולפות תוך מספר ימים.האם ישנם מטופלים שמבקשים ריטלין כי זה "באופנה" ולא כי הם בהכרח צריכים אותו?

יתכן. לכן חשוב לראיין היטב את המטופל ולהבין האם קיימת מצוקה והאם יש מקום לעזור לו.האם ישנם אנשים שמבקשים ריטלין כדרך לא להתאמץ ולבחור ב"דרך הקלה"?

יכול להיות, כאשר מדובר במטופלים שאינם לוקים בהפרעת קשב וריכוז שחושבים שכך יוכלו לקצר את הדרך שלהם להצלחה.האם ריטלין גורם לדיכאון

ריטלין יכול להביא לשינוי במצבי הרוח, לרוב למצבי דכדוך ופחות למצבי דיכאון עמוק. במטופלים עם עבר של חרדה ודיכאון, יש להיזהר עקב אפשרות של החמרת התסמינים תחת טיפול בריטלין. מה ההבדל בתופעות הלוואי וביעילות של ריטלין וקונצרטה? 

החומר הפעיל בריטלין ובקונצרטה הוא זהה (מטילפנידט). תופעות הלוואי משתנות ממטופל למטופל וכל מטופל יכול להגיב שונה לטיפול באמצעים ובתרופות שונות. האם בריטלין לטווח ארוך יש אפקט ריבאונד, כמו בריטלין לטווח קצר?

בדרך כלל, לאחר נטילת תרופות לטווח ארוך, אפקט הריבאונד חלש וקצר יותר בהשוואה לתרופות לטווח קצר. קונצרטה וריטלין LA מתאימים לטיפול במבוגרים בגלל משך השעות שלהן?

לא. אי אפשר להכליל, שכן יש להתאים לכל מטופל את משך הטיפול לפי הצורך שלו ואת מינון התרופה לפי התגובה שלו.הכתבה בחסות ד"ר גבי וינשטיין, מומחה לנוירולוגיה, טיפול ואבחון הפרעת קשב וריכוז במבוגרים. 


עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר גבי וינשטיין השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים הפרעות קשב וריכוז, ADHD

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
סבילות לאטנט ליבי 24/02/2020 14:08
 • הי דר גלעד, התחלתי בנטילת אטנט לפני כ-8 חודשים, לסירוגין, כמה פעמים בשבוע (אחרי שניסיתי תרופות קו ראשון בעבר והפסקתי עקב תופעות לוואי) ועליתי בטיטרציה עד ל20 מג פעם ביום (שוב, לא כל יום). לפני חודש התחלתי ליטול כדור של 20 מג פעמיים ביום באופן קבוע, כעבור פחות משבועיים הכדור הפסיק להשפיע, הרופא המליץ על 25 מג פעמיים ביום. כעת לאחר שבוע וחצי במינון הזה מרגישה שוב שההשפעה ירודה. גם מבחינת זמן וגם מבחינת איכות הריכוז. אני ישנה ואוכלת טוב. אין תופעות לוואי. האם כדאי לבקש לעלות עוד 5 מג ולנסות את המינון המקסימלי של 30 מג פעמיים ביום, או שהגוף שלי ככל הנראה מפתח סבילות לתערובת שיש באטנט מהר מדי, וכדאי לנקוט בקו תרופתי אחר? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
רספרדל ותרופה לקשב טלי 16/02/2020 16:50
 • הי בני בן 9 וחצי, כבר 3 שנים מטופל לקשב, בהתחלה רטלין ובהמשך ויואנס. בשל הפרעה למצב הרוח, בבדיקה פסיכיאטרית הומלץ ליטול רק רספרדל, כי עיקר הקושי הוא האימפולסיביות ולא הקשב. בפועל, קשה לילד להתרכז ולמצות ולו בקצת את יכולותיו הגבוהות, מאז שהפסיק את הויואנס ויש פער משמעותי בהישגיו. נעצרתי בחצי מילגרם רספרדל למרות שהרופא אמר שאפשר עד 1, פשוט כי אני לא רואה בעיה בהתנהגות או אימפולסיביות בעייתית. האם אוכל להוסיף לו את הויואנס שנהג לקחת, רק בימים בהם צריך להבחן? פשוט כי אני מעדיפה ילד מאושר ולא מדוכא, אבל גם לתת לו הזדמנות להצליח ובכך נמדדים היום בבי"ס....

 • + הוסף תגובה
ריספרדל והפרעת קשב וריכוז דר' אולגה קובלצ׳וק 16/02/2020 21:05
 • שלום לא אוכל לתת לך המלצות בעיניין טיפול התרופתי בלי להכיר את הילד ולבדוק אותו. אם סובל מבעיות במצב הרוח וגם מהפרעת קשב וריכוז רצוי לטפל בשניהם. ממליצה לגשת לבדיקה של רופא פסיכיאטר ילדים כדי לשקול שינוי בטיפול.

 • + הוסף תגובה
תומך בתשובה ד"ר גלעד חבצלת 24/02/2020 09:48
 • תשובה מצוינת. לא ניתן להמליץ על טיפול תרופתי התנהגותי מבלי להיבדק.

 • + הוסף תגובה
קונצרטה נועם 23/02/2020 18:53
 • היי אני בת 20 סטודנטית. מעולם לא אובחנתי לכדורים של ריטלין או קונצרטה אך ממתי שהתחלתי לימודים אקדמיים והבנתי שיש צורך לשבת שעות על הכיסא ללא הצלחה התחלתי לנסות לבד. התחלתי בריטלין שהיה מזעזע, הזעות ללא הפסקה ודופק חזק ומהיר סביב 130 פעימות לדקה לכמה שעות. לא מתקרבת לכדור הזה יותר. נאמר לי שקונצרטה משפיעה טוב יותר ועדינה עם התופעות לוואי. עכשיו הבעיה שלי כשאני לוקחת קונצרטה שפעם אחת אני מרוכזת לגמרי יום שלם ויום אחר בדיוק הפוך, מרגישה על קוצים חוסר ריכוז בחילה והכי גרוע שיש לי לשירותים כל עשרים דקות בערך ובכוונה אני לא שותה מים ועדיין זה ממשיך. באיזשהו שלב גם כשאין יותר עדיין אני רצה לשירותים בלי שאני באמת צריכה. יש פתרון? המינון הוא 20 מ"ג זה לא הרבה

 • + הוסף תגובה
קונצרטה ודחיפות במתן שתן ד"ר גלעד חבצלת 24/02/2020 09:44
 • שלום! ראשית, לא קיימת קונצרטה של 20 מ"ג . שנית המינון האפקטיבי למבוגרים הוא של 2 קפסולות של 36 מ"ג בבת אחת . אם את רזה מאד אולי יכול לעזור לך קפסולה של 54 מ"ג. שנית, מומלץ לעלות במינון בהדרגה עד המינון שאמרתי. שלישית , מה שאת מתארת יותר מתאים לדלקת בדרכי השתן ולא להשפעה של סטימולנט.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!