קפה - בריא או לא?

קפה נחשב למשקה השני הפופולרי ביותר בעולם. תאוריות רבות מנסות להסביר את ההתמכרות לטיפה החומה, אינסוף מחקרים עוסקים בהשפעת הקפה על הבריאות, וכוס הקפה שלנו לא מפסיקה להפתיע.

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 04/03/2014

האגדה מספרת על רועה צאן אתיופי שהבחין כי לאחר שהעיזים לועסות גרגירים כהים מאחד העצים, הן מקבלות מרץ רב ולא מוכנות לישון בלילה. רועה הצאן דיווח על מסקנותיו למנהיג השבט שדאג לבחון את התופעה, ציווה למצות משקה מהגרגרים ומאז הכל היסטוריה.


קפה נחשב למשקה השני הפופולרי ביותר בעולם. תאוריות רבות מנסות להסביר את ההתמכרות לטיפה החומה, אינסוף מחקרים עוסקים בהשפעת הקפה על הבריאות, וכוס הקפה שלנו לא מפסיקה להפתיע.


מהו קפה ומה הוא מכיל?


קפה הוא משקה המופק מגרגרים של צמח הקפה שצומח בעיקר באזור אפריקה. רב סגולותיו של הקפה מיוחסות לחומר בשם 'קפאין' אשר מסוגל לחדור למערכת העצבים וכן לעכב אנזים בשם פופסודיאסטרז (PDE). תכונותיו של הקפאין מאפשרות לו להשפיע על כל תאי הגוף.


איך קפה משפיע עלינו?


חדירתו של הקפאין למערכת העצבים ממריצה את תפקוד המערכת וגורמת לתחושה של עודף אנרגיה. עיכוב האנזים PDE גורם לעלייה בחומר בשם Camp המשמש מתווך של תהליכים שונים בגוף האדם. לכן ההשפעות שלו משתנות בהתאם לאזור בו הוא פועל.


מדוע קפה הוא ממכר?


עם הזמן, הגוף שלנו מתרגל לכמות הקפה שאנו צורכים. על מנת להגיע לאותה השפעה ממריצה, אנחנו צריכים להגדיל את צריכת הקפה. כאן טמון פוטנציאל ההתמכרות של הקפה.


במה קפה טוב לבריאות?


מחקרים מראים כי צריכת קפה מאוזנת היא טובה לבריאות.

רק לאחרונה, פורסם מחקר שהוכיח כי צריכת קפה משפרת את הזיכרון ומורידה את הנטייה לאלצהיימר בגילאים מבוגרים. 

קפה הוכח כממריץ, גורם לתחושת מצב רוח טוב ומרחיב את דרכי הנשימה. 

צרכני קפה נוטים לסבול פחות מפרקינסון עקב השפעת הקפה על רמות דופמין וכן נצפו שיעורים נמוכים של סוכרת מסוג 2 עקב השפעתו על הסוכר בדם.

נוכחות של נוגדי חימצון בקפה גורמת לירידה בשיעור של מחלות לב, מחלות כבד, היווצרות אבנים בדרכי מרה.

לא זו בלבד, הקפה מגן גם מפני התפתחותן של מחלות כבד, מחלות בדרכי מרה ומחלת הסרטן.

כל ההשפעות החיוביות של הקפה מוגבלות לצריכת קפה של 2-4 כוסות ביום, במקרה של צריכה מוגזמת הקפה עלול להשפיע בצורה הפוכה ולהגביר נוכחות של מחלות רבות.


החסרונות הבריאותיים של קפה


מחקרים נוספים מראים כי הקפה יכול להיות גם בעל השלכות שליליות. השפעותיו הרעות יכולות להיות עלייה בלחץ הדם, פגיעה בפוריות, עלייה בשכיחות של אנמיה, החמרת כאבי ראש ומיגרנות, פגיעה במחזור השינה והחמרת ריפלוקס (חזרה של מזון מהקיבה לוושט).


מה לגבי שתיית קפה בהריון?


רמות קפאין גבוהות נמצאו בדמם של עוברים לאמהות הצורכות קפה בזמן ההיריון. חודשי ההיריון נחשבים לתקופה רגישה ביותר עבור העובר המתפתח ויש חשש שרמת הקפאין משבשת תהליך התפתחותי כלשהו.

עד כה הוכח כי קפאין גורם לעוברים קצב לב מהיר ומעלה את השכיחות ללידה מוקדמת.

לכן מומלץ להפחית את צריכת הקפה על מנת למנוע סיכונים מיותרים לעובר.


פורומים, תזונה ותוספי תזונה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דיאטת השמנה-האם אוכל לשתות אינשור? שירה 06/11/2019 09:10
  • שלום, אני בת 39 משקל 42 גובה 1.49 ניראת מאוד רזה ( כל המשפחה רזים אבל אני באופן קיצוני...) אוכלת כמה שאפשר אבל נראית ממש לא טוב ומעוניינת לעלות במשקל. כל הבדיקות דם ברוך ה תקינות, אני בריאה ומרגישה טוב למעט עייפות מורגשת. האם אני יכולה לצרוך אנשור קומפט בשביל לעלות במשקל. כבר ניסיתי לאכול דיטאות השמנה וכו ואין תוצאה. אני מתוסכלת. הבגדים נראים עלי ממש לא טוב וכולם חושבים שאני חס וחלילה חולה למרות שהכל בסדר...

  • + הוסף תגובה
הפרעות שינה חמורות אצל גבר צעיר אורלי 12/10/2019 07:47
  • שלום רב, בני בן 32 סובלמהפרעות שינה חמורות לא על רקע רגשי. יש תקופות שגם כדור שינה שלם שלוקח קבוע, לא משפיע.הבנתי שחסרים במינרלים וויטמינים מסוימים יכולים להשפיע ולגרום להפרעות שינה,רציתי לברר מה הם.תודה מראש.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!