קפה - בריא או לא?

קפה נחשב למשקה השני הפופולרי ביותר בעולם. תאוריות רבות מנסות להסביר את ההתמכרות לטיפה החומה, אינסוף מחקרים עוסקים בהשפעת הקפה על הבריאות, וכוס הקפה שלנו לא מפסיקה להפתיע.

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 04/03/2014

האגדה מספרת על רועה צאן אתיופי שהבחין כי לאחר שהעיזים לועסות גרגירים כהים מאחד העצים, הן מקבלות מרץ רב ולא מוכנות לישון בלילה. רועה הצאן דיווח על מסקנותיו למנהיג השבט שדאג לבחון את התופעה, ציווה למצות משקה מהגרגרים ומאז הכל היסטוריה.


קפה נחשב למשקה השני הפופולרי ביותר בעולם. תאוריות רבות מנסות להסביר את ההתמכרות לטיפה החומה, אינסוף מחקרים עוסקים בהשפעת הקפה על הבריאות, וכוס הקפה שלנו לא מפסיקה להפתיע.


מהו קפה ומה הוא מכיל?


קפה הוא משקה המופק מגרגרים של צמח הקפה שצומח בעיקר באזור אפריקה. רב סגולותיו של הקפה מיוחסות לחומר בשם 'קפאין' אשר מסוגל לחדור למערכת העצבים וכן לעכב אנזים בשם פופסודיאסטרז (PDE). תכונותיו של הקפאין מאפשרות לו להשפיע על כל תאי הגוף.


איך קפה משפיע עלינו?


חדירתו של הקפאין למערכת העצבים ממריצה את תפקוד המערכת וגורמת לתחושה של עודף אנרגיה. עיכוב האנזים PDE גורם לעלייה בחומר בשם Camp המשמש מתווך של תהליכים שונים בגוף האדם. לכן ההשפעות שלו משתנות בהתאם לאזור בו הוא פועל.


מדוע קפה הוא ממכר?


עם הזמן, הגוף שלנו מתרגל לכמות הקפה שאנו צורכים. על מנת להגיע לאותה השפעה ממריצה, אנחנו צריכים להגדיל את צריכת הקפה. כאן טמון פוטנציאל ההתמכרות של הקפה.


במה קפה טוב לבריאות?


מחקרים מראים כי צריכת קפה מאוזנת היא טובה לבריאות.

רק לאחרונה, פורסם מחקר שהוכיח כי צריכת קפה משפרת את הזיכרון ומורידה את הנטייה לאלצהיימר בגילאים מבוגרים. 

קפה הוכח כממריץ, גורם לתחושת מצב רוח טוב ומרחיב את דרכי הנשימה. 

צרכני קפה נוטים לסבול פחות מפרקינסון עקב השפעת הקפה על רמות דופמין וכן נצפו שיעורים נמוכים של סוכרת מסוג 2 עקב השפעתו על הסוכר בדם.

נוכחות של נוגדי חימצון בקפה גורמת לירידה בשיעור של מחלות לב, מחלות כבד, היווצרות אבנים בדרכי מרה.

לא זו בלבד, הקפה מגן גם מפני התפתחותן של מחלות כבד, מחלות בדרכי מרה ומחלת הסרטן.

כל ההשפעות החיוביות של הקפה מוגבלות לצריכת קפה של 2-4 כוסות ביום, במקרה של צריכה מוגזמת הקפה עלול להשפיע בצורה הפוכה ולהגביר נוכחות של מחלות רבות.


החסרונות הבריאותיים של קפה


מחקרים נוספים מראים כי הקפה יכול להיות גם בעל השלכות שליליות. השפעותיו הרעות יכולות להיות עלייה בלחץ הדם, פגיעה בפוריות, עלייה בשכיחות של אנמיה, החמרת כאבי ראש ומיגרנות, פגיעה במחזור השינה והחמרת ריפלוקס (חזרה של מזון מהקיבה לוושט).


מה לגבי שתיית קפה בהריון?


רמות קפאין גבוהות נמצאו בדמם של עוברים לאמהות הצורכות קפה בזמן ההיריון. חודשי ההיריון נחשבים לתקופה רגישה ביותר עבור העובר המתפתח ויש חשש שרמת הקפאין משבשת תהליך התפתחותי כלשהו.

עד כה הוכח כי קפאין גורם לעוברים קצב לב מהיר ומעלה את השכיחות ללידה מוקדמת.

לכן מומלץ להפחית את צריכת הקפה על מנת למנוע סיכונים מיותרים לעובר.


פורומים, תזונה ותוספי תזונה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
איך האומגה הזאת של RAY AND TERRY? אבג 06/12/2019 16:07
 • https://transcend.me/products/epa-dha-enteric-mega?_pos=4&_sid=9a6f5a6b0&_ss=r מכירים?

 • + הוסף תגובה
נשירת שיער טלי 04/12/2019 18:38
 • שלום, בני בן ה25 מקריח למעלה באיזור הראש(לאט לאט השיער נסוג בקרקפת ) האם יש דרך לעצור את התהליך בעזרת תזונה מתאימה?

 • + הוסף תגובה
סידן קרבונאט וציטראט אלי 26/07/2019 13:17
 • שלום, האם יש יסוד לטענה לפיה מחקרים שונים הוכיחו שסידן פחממתי נספג בקושי רב, לא מגיע לאן שצריך, מגיע לאן שלא צריך, שוקע שם וגורם נזקים. בברכה, אלי

 • + הוסף תגובה
כן משה 18/11/2019 00:38
 • כן. כנס לקבוצה שלי בפייסבוק "תוספי תזונה אמיתיים"

 • + הוסף תגובה
ציטראט וקרבונאט אלי 18/11/2019 18:36
 • אפשר, בבקשה, לקבל הפניה לשניים-שלושה מאמרים המוכיחים את יתרון הציטראט וחסרון הקרבונאט? נא לא להפנותני לפייסבוק - אינני יודע להשתמש בו. אני יודע לקרוא מאמרים שפורסמו בכתבי עת. כמו כן, אבקש לדעת מהו תחום המומחיות של משה. תודה. אלי

 • + הוסף תגובה
אני לא באמת מומחה כנס.. משה 18/11/2019 22:16
 • הדברים שציינתי הם דברים שד"ר ריי סטרנד כתב במאמר שלו. הוא טוען שהקבורנט נהיה קשה לספיגה ככל שאנו מתבגרים, ושזה בעצם המצב באוסטופורזיס. אני לא באמת מומחה אבל אני חוקר תוספי תזונה שנים.

 • + הוסף תגובה
סוג תוספי סידן אלי 19/11/2019 00:57
 • באיזה כתב עת ובאיזה תאריך פורסם מאמרו של החוקר שציינת? והאם דבר דומה פורסם ע"י חוקרים אחרים כלשהם? כמו כן, מאחר שאתה מומחה לתוספי תזונה, על איזה מידע (פרט למאמר הבודד הנ"ל) מבוססת טענתך שציטראט עדיף? אלי

 • + הוסף תגובה
חשוב לצרוך ציטרט ומלאט mdachman1@gmail.com 18/11/2019 00:40
זה דברים שקראתי במאמר שלו כנס.. משה 20/11/2019 19:52
 • המאמר של ד"ר ריי סטרנד נמצא באתר שלו. אני מנוי לאתר שלו. הוא רופא אמריקאי ולכן האתר שלו באנגלית. אני לא בטוח שתוכל לראות את המאמר שלו בלי לרכוש מנוי. בכל מקרה זה לינק לאתר שלו http://www.raystrand.com/

 • + הוסף תגובה
אכזבה ענקית אלי 20/11/2019 22:35
 • התשובה לא רצינית ולא מכובדת - זוהי לא תשובה בכלל, ולא תשובה עניינית בפרט. הפניה לגורם אחר במקום תשובה עניינית, אינה מתאימה לפורום נכבד זה. מי שכותב דברים כאלה מבלי להיות מסוגל לענות תשובה עניינית לשאלה שהוצגה משטה בקוראים. אפשר וצריך, לפחות, להפנות לגורם הנותן תשובה, כמובן ללא תשלום. כדי לשלם אינני זקוק לאתר זה. אני מאוכזב ביותר. אלי

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!