טיפולי פיליניג כימי - שאלות תשובות

טיפולי פיליניג כימי - שאלות תשובות
כתבה פרסומית כתבת חסות


טיפולי פילינג כימי מוכרים גם בשם טיפולי קילוף העור, אלה הן שיטות המשמשות לשיפור מראה העור. בטיפולי פילינג מורחים תמיסה כימית על העור, התמיסה גורמת לעור להתכסות בבועות ובסופו של דבר להתקלף. 
העור המחודש, בדרך כלל חלק יותר ופחות מקומט מהעור ה"ישן". כמו כן, העור החדש רגיש יותר לשמש באופן זמני.
 
 
באילו מצבים מבצעים טיפולי פילינג כימי?
 
 
טיפולי פילינג כימי מבצעים על עור הפנים, הצוואר, או הידיים. הם משמשים לצורך:

 • הפחתת קמטוטים דקים מתחת לעיניים ומסביב לפה.
 
 • טיפול בקמטים שנוצרו כתוצאה מחשיפה לשמש, הזדקנות וגורמים תורשתיים.
 
 • שיפור המראה של צלקות קלות.
 
 • טיפול בסוגים מסוימים של אקנה (פצעי בגרות).
 
 • הפחתת כתמי גיל, נמשים וכתמים כהים שנגרמו בעקבות היריון, או נטילה של גלולות למניעת היריון (מלאזמה, מסיכת היריון).
 
 • שיפור המראה והמגע של עור בעל מרקם וגוון דהויים.
פיליניג כימי עשוי לשפר את המראה של העור במקומות שניזוקו, כתוצאה מחשיפה לשמש ועלולים להיות נגועים בקרנת, זוהי מחלה טרום סרטנית, שמתבטאת בהופעת כתמים מכוסים בקשקשים. לאחר הטיפול, הסבירות להופעת כתמים טרום סרטניים יורדת.
 
בעיות כמו רפיון של העור, התנפחות, או קמטים חמורים יותר בעור, אינן מגיבות היטב אל פילינג כימי. הטיפול בהן דורש בדרך כלל, טיפולים קוסמטיים כירורגיים מסוג אחר, כמו קילוף באמצעות לייזר ופחמן דו חמצני, מתיחת פנים, הרמת מצח, הרמת עפעפיים, או מילוי רקמות רכות (בקולגן או בשומן).  רופא דרמטולוג מנתח (רופא עור מנתח), יכול לסייע בבחירת הטיפול המתאים ביותר בכל מקרה לגופו.
 
מיהו מועמד טוב לטיפול פילינג כימי?
 
בדרך כלל אנשים בעלי עור בהיר ושיער בהיר הם המועמדים האידיאלים לטיפול פילינג כימי. גם אצל אנשים בעלי עור כהה יכולות להתקבל תוצאות טובות, תלוי מהו סוג הבעיה בה רוצים לטפל.
 
כיצד מבצעים טיפול פילינג כימי?
 
טיפול פיליניג כימי ניתן לבצע במרפאה של הרופא, או במרכז רפואי מחוץ לבית החולים, שמתבצעים בו ניתוחים.
 
תחילה מנקים את העור ביסודיות, בעזרת חומר שמסיר שומנים עודפים ומכסים את השיער והעיניים. לאחר מכן מורחים על אזורים קטנים בעור תמיסה כימית אחת או יותר, דוגמת חומצה גליקולית, חומצת אצטט תלת כלורית, חומצה סליאצלית, חומצה לאקטית או חומצה קרבולית (פנול). המריחה של תמיסות אלו יוצרת פצעים מבוקרים, ומאפשרת חשיפה של עור חדש ורענן.
 
הכנה לטיפול פילינג כימי
 
לפני טיפול פילינג כימי, לעיתים יש צורך להפסיק את השימוש בתרופות מסוימות ולטפל בעור באמצעות תרופות הכנה מקומיות, דוגמת רטין A, רנובה, או חומצה גליקולית. לאחר טיפול פילינג כימי, חשוב להשתמש בקרם הגנה מפני השמש, בעל מקדם הגנה גבוה.
 
במקרים בהם הרופא רושם תרופה אנטיביוטית לנטילה דרך הפה, או תרופה אנטי ויראלית לנטילה דרך הפה, יש להתחיל ליטול אותן על פי ההנחיות. ה שימוש בתרופה אנטיביוטית הניטלת דרך הפה, נעשה בדרך כלל בהתאם לעומק הקילוף (פילינג) הכימי.
 
חשוב לשאול את הרופא האם יש צורך במלווה שיסיע את המטופל בחזרה לביתו, לאחר הטיפול.
 
מה מתרחש במהלך הטיפול?
 
במהלך טיפול פילינג כימי, רוב המטופלים מרגישים תחושה חמימה, או חמה במקצת, שנמשכת כחמש עד עשר דקות, לאחר מכן מופיעה תחושת עקצוץ. לעתים מניחים רטיות קרות, על מנת להפחית את תחושת העקצוץ. לצורך ביצוע קילוף עמוק יותר משתמשים לעיתים בתרופות משככות כאבים , במהלך הטיפול או אחריו.
 
מה קורה לאחר טיפול פילינג כימי?
 
לאחר טיפול פילינג כימי, תלוי בסוג הפילינג הכימי, מופיעה תגובה זהה לכווית שמש. פילינג בדרך כלל מלווה באדמומיות ולאחר מכן מופיעים קשקשים, שחולפים תוך שלושה עד שבעה ימים. פילינג קל ניתן לבצע שוב במרווחים של שבוע עד ארבעה שבועות, עד שמגיעים לתוצאה הרצויה.
 
פילינג בינוני ופילינג עמוק עלולים לגרום נפיחות ושלפוחיות מים, שעלולות להתפוצץ, להתכסות בקרום, לשנות את צבען לחום ולהתקלף לחלוטין, תוך פרק זמן של שבעה עד ארבעה עשר ימים. פילינג בינוני ניתן לבצע שוב תוך ששה עד שנים עשר חודשים, במידת הצורך.
 
קביעת עומק הקילוף (פילינג) תתבצע בשיתוף עם רופא העור. החלטה משותפת זו נקבעת בהתאם למצב העור ולמטרות הטיפול.
 
בטיפולים מסוימים, יש צורך בחבישה של כל העור שטופל, או של חלקים ממנו, לאחר הטיפול. את התחבושות מסירים בדרך כלל לאחר מספר ימים, התחבושות עשויות לשפר את יעילות הטיפול.
 
לאחר טיפול פילינג כימי חשוב להימנע מחשיפה מופרזת לשמש, מאחר והעור החדש הוא שברירי ומועד יותר להסתבכויות. המנתח הדרמטולוגי ירשום תרופות לשימוש לאחר טיפול הפילינג, תרופות אלה מפחיתות את הסיכון להתפתחות של גוון לא נורמאלי בעור, בעקבות הטיפול.
 
מהם הסיבוכים האפשריים כתוצאה מטיפול פילינג כימי?
 
בסוגי עור מסוימים, קיים סיכון להתפתחות של שינויים בגוון העור באופן זמני, או קבוע. נטילת גלולות למניעת היריון, היריון לאחר טיפול פילינג פילינג, או היסטוריה משפחתית של כתמי עור בצבע חום בהיר על הפנים, עלולים להגדיל את הסיכון להתפתחות פיגמנטציה בלתי שגרתית.
 
קיים סיכון נמוך להופעת צלקות באזורים מסוימים בפנים, הנטייה להתפתחות צלקות, גבוהה יותר אצל אנשים מסוימים. כאשר מופיעות צלקות, בדרך כלל ניתן לטפל בהן ולהשיג תוצאות טובות.
 
קיים סיכון נמוך להופעה מחודשת של פצעי קור, אצל מטופלים עם היסטוריה של התפרצויות הרפס. בבעיה זו מטפלים באמצעות תרופות שרושם הדרמטולוג המנתח. חלק מהרופאים רושמים תרופות למניעת התפרצות של הרפס, לנטילה לפני טיפול הפילינג או מיד אחריו.
 
לפני טיפול פילינג כימי, חשוב שהמטופל יידע את הרופא על כל מקרה בעבר של צמיחת יתר צלקתית (רקמת צלקת שגדלה באופן מוגזם באזור של פצע בעור), או על נטיות הצטלקות בלתי רגילות ועל טיפולי רנטגן שבוצעו באזור הפנים, או פצעי קור חוזרים ונשנים.

פורומים מלנומה והסרת שומות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הבדיקה הפתולוגית הכי מתקדמת כיום, לשלילת מלנומה נגה 22/10/2020 17:42
 • שלום, יש לי שומה בזרוע, שעומדת להיות מוסרת בכריתה מלאה  גבולות. אני רוצה להיות בטוחה בוודאות של 100%, האם זו מלנומה או לא. אני רוצה לשלוח את הנגע שנכרת, לבדיקה שהיא מעבר לבדיקה פתולוגית הישנה והרוטינית. רציתי לשאול אותך, מה הבדיקה הכי מתקדמת נכון להיום, מעבר לבדיקה הפתולוגית הרוטינית, שמעלה את אחוז הוודאות, גם לגבי *טרום* מלנומה. גם אם זה זמין רק באופן פרטי. האם למשל, ניתן לבצע על הדגימה, ריצוף גנטי, PCR וכד' ? או כל דרך מתקדמת אחרת. תודה

 • + הוסף תגובה
בדיקה פתולוגית מתקדמת לשלילת מלנומה פרופ' אסתר עזיזי 25/10/2020 14:10
 • שלום רב, ראשית - קשה לצפות לוודאות של 100% ברפואה בכלל ובפתולוגיה בפרט. חשובה בראש וראשונה המהימנות והנסיון של הפתולוג באבחון מלנומה. מנסיוני בתחום ניתן למנות היום על יד אחת את הפתולוגים המתאימים ביותר לאבחון מלנומה בארץ. בכל מקרה יש תמיד אפשרות לקבל דעה נוספת מפתולוג מומחה לאבחון מלנומה בחו״ל, במידת הצורך. לגבי הבדיקה הפתולוגית עצמה, קיימות היום מספר צביעות אימונו- היסטוכימיות של סמנים ציטולוגים שהינם כמעט ייחודיים למלנומה . אפשר יהיה להזמין צביעות אלה במכון הפתולוגי שיבדוק את השומה לאחר הסרתה. בברכה, פרופ׳ אסתר עזיזי מנהלת רפואית ספוט- קליניק

 • + הוסף תגובה
תודה. איפה עושים את כריתת השומה ? נגה 26/10/2020 19:26
 • זו שומה לא גדולה, ולכן עדיף לכרות את כולה, ולא רק דגימה ממנה. האם זה רופא עור, או כירורג פלסטי ?

 • + הוסף תגובה
שכחתי להוסיף- איפה אני עושה את ההסרה, נגה 26/10/2020 19:29
 • כך שאני יכולה להיות בטוחה, שישלחו לאחד מחמשת הפתולוגים המתאימים ביותר לאבחון מלנומה, שיש כרגע בארץ ?

 • + הוסף תגובה
בדיקה פתולוגית פרופ' אסתר עזיזי 27/10/2020 09:14
 • חוות דעת נוספת ע״י פתולוג מומחה למלנומה אפשרית עפ״י בקשה אישית שלך או של הרופא שמטפל בך ואינה מתבצעת באופן שגרתי. בברכה, פרופ עזיזי

 • + הוסף תגובה
צריבה במחט דנית 26/10/2020 18:46
 • היי, הייתה לי מיליה ממש ממש קטנה(אפילו לא בגודל של מחט). הרופא עור צרב לי אותה עם מחט חשמלית ןכרגע נראה שיש שם סימן פי 10 מהגודל שהיא הייתה אם לא יותר ונראה עמוק. כרגע יש עדיין גלד שהתחיל קצת להתקלף(עברו 8 ימים מהצריבה) ואני ממש לחוצה שהולך להישאר לי שם סימן רציני אפילו שהמיליה הייתה מניטורית. האם יש סיכוי שלא תישאר צלקת ומה ניתן לעשות?

 • + הוסף תגובה
יצא לי נגע חום בולט מעל העור ליד המצח צמוד לתחילת הקרקפת ענת 24/10/2020 20:58
נגע חום בולט ליד המצח פרופ' אסתר עזיזי 25/10/2020 14:15
 • שלום רב, ראשית לא צורפה תמונה לפנייתך. שנית ובכל מקרה קשה לאבחן שומה באמצעות תמונה. מומלץ להבדק פרונטלית ע״י רופא עור בקהילה שיוכל באמצעות בדיקה דרמוסקופית בלתי פולשנית לקבוע האם יש צורך בהמשך בירור/טיפול או שניתן להסתפק במעקב אחר הממצא. בברכה, פרופ׳ אסתר עזיזי מנהלת רפואית ספוט-קליניק

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!