אבעבעות רוח בהריון: כיצד מטפלים בזה?

במידה ואישה חולה במחלת אבעבועות הרוח במהלך תקופת ההיריון שלה, יכולות להיות לכך השלכות חמורות לעובר שהיא נושאת ברחמה, וזאת בהסתמך על נקודת הזמן במהלך ההיריון אשר בו היא נדבקת במחלה.
כתבה פרסומית כתבת חסות


אבעבועות רוח (Varicella) היא מחלה נגיפית אשר מופיעה בדרך כלל אצל ילדים. התסמינים של המחלה כוללים הופעת פריחה מגרדת וחום. כ- % 85 עד % 95 מכלל אוכלוסיית הנשים ההרות הן מחוסנות מפני המחלה, כלומר שהן אינן יכולות לחלות בה. אולם כאישה אחת מתוך כ- 2000 יכולה לחלות באבעבועות הרוח בזמן ההיריון.

במידה ואישה חולה במחלת אבעבועות הרוח במהלך תקופת ההיריון שלה, יכולות להיות לכך השלכות חמורות לעובר שהיא נושאת ברחמה, וזאת בהסתמך על נקודת הזמן במהלך ההיריון אשר בו היא נדבקת במחלה. במידה והיא נחשפת לנגיף במהלך 20 השבועות הראשונים של תקופת ההיריון שלה, רמת הסיכון שהעובר ייוולד עם תסמונת מולדת של אבעבועות רוח היא נמוכה מאוד (פחות מאחוז אחד), התסמונת היא חלק מסדרה של פגמים מולדים חמורים ביותר.

במידה והעובר נחשף לזיהום של נגיף אבעבועות רוח במהלך הלידה עצמה, ייתכן והעובר ייוולד כחולה באבעבועות הוח. במידה ומטפלים במחלה, מרבים הילודים יסבלו מתסמיני מחלה קלים יחסית. חלק מן הילודים ימותו במידה ולא והמחלה אינה מטופלת.

ישנה בדיקת דם אשר יכולה לקבוע האם את מחוסנת כנגד הנגיף אשר גורם למחלת אבעבועות רוח. במידה ואינך בטוחה האם היית חולה במחלה בעבר, ניתן לבצע את בדיקות הדם הללו בטרם כניסתך להיריון או במהלך השבועות הראשונים של ההיריון. 

נשים אשר אינן חסינות מפני המחלה, ועדיין לא נכנסו להיריון, יכולות לקבל חיסון כנגד המחלה. המומחים ממליצים כי אישה, אשר זה עתה חוסנה כנגד אבעבועות הרוח, תמתין לפחות חודש ימים בטרם תנסה להיכנס להיריון.

מומלץ כי נשים בהיריון אשר אינן חסינות כנגד אבעבועות רוח, יימנעו ממגע קרוב עם בני אדם אשר חולים באבעבועות רוח או מבני אדם אשר באו במגע קרוב עם בן אדם אחר אשר חולה אבעבועות רוח. 

אדם אשר נושא את הנגיף יכול להיות מידבק (כלומר שהוא יכול להעביר את הנגיף לבן אדם אחר) עוד בטרם הוא או היא מראים תסמינים של המחלה.

במידה ואישה הרה באה במגע קרוב עם בן אדם אשר חולה במחלת אבעבועות רוח, היא תוכל לקבל חיסון מיוחד, אשר יכול למנוע את הופעתה של המחלה או לצמצם את דרגת החומרה שלה. הטיפול הזה בטוח הן לאם והן לעובר שהיא נושאת ברחמה.

עלייך ליצור קשר באופן מיידי עם הרופא אשר מטפל בך במידה ואת בהיריון ונחשפת לנגיף אבעבועות רוח.

פורומים יבלות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
גרד מציק באחורי הירכיים עינת 24/05/2020 09:20
  • מזה תקופה אני סובלת מגרד באחורי הירך. כאשר אני מגרדת נוצרות כעין כריות אדומות / ורודות נפוחות. אציין כי הגרד מופיע בדרך כלל בשעות הלילה ונעלם עד הבוקר. הלילה התפשט הגרד גם בין הירכיים ובחלק הקדמי. מריחה של משחת פניסטיל מסייעת באופן זמני.

  • + הוסף תגובה
שלבקת חוגרת יעקב 21/05/2020 12:26
  • שלום וברכה אני בן 33 לקחתי תרופות אנטיביוטיקה נגד הליקובקטור ומיד אחרי זה התחיל שלבקת חוגרת אשר גורמת לי בעיות גם במערכת העיכול האם יש קשר לזה ומה אפשר לעשות להקל הכאב

  • + הוסף תגובה
מוגלה או הרפס באיבר המין מודאג 10/05/2020 19:05
  • היי, גילי היום איזשהו פצע על איבר המין, נראה כמו מוגלה או הרפס לא כלכך ברור ( אשמח להעביר תמונה) , האם יש משחה או משהו שניתן לקנות ללא מרשם עד שיגיע התור אצל הרופא? אני ממש בלחץ .. תודה!

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!