מחלות לב ותוכנית שיקום לב

מחלות לב ותוכנית שיקום לב

כתבה פרסומית כתבת חסות

במידה ויש לך מחלת לב, ייתכן והרופא המטפל בך ימליץ לך ליטול חלק בתוכנית לשיקום לבבי בבית החולים הקרוב. תוכנית שיקום לב מיועדת לסייע לך לבצע בבטחה פעילות גופנית ולשמור על אורח חיים בריא. 

התוכנית כוללת בדרך כלל תוכנית אימונים והדרכה אשר מותאמת אישית לכל חולה וחולה, והיא מיועדת לסייע לך לשנות הרגלים אשר תורמים להעלאת רמת הסיכון שלך (כגון הפסקת עישון ועריכת שינויים במשטר התזונה שלך) כל זאת בכדי לסייע לך להתמודד עם מחלת לב . יתר על כן תוכנית לשיקום לבבי יכולה להציע לך גם תמיכה נפשית. תוכנית השיקום תאפשר לך לפגוש בני אדם נוספים במצבך אשר יכולים לתמוך בך ולסייע לך להיצמד לתוכנית השיקום ולשמור על הבריאות של הלב שלך.


מהי תוכנית האימונים אשר כלולה בתוכנית שיקום לב?


תוכנית האימונים של השיקום שלך יכולה לכלול פעילויות כגון רכיבה על אופני כושר, הליכה על הליכון, פעילות אירובית מתונה ושחייה.למי מועילה תוכנית שיקום לב?


תוכל ליהנות מן היתרונות של תוכנית לשיקום לבבי במידה ואתה:


סובל ממחלה של הלב וכלי הדם


עברת לאחרונה אירוע לבבי כלשהו, כגון התקף לב


סובל מכשל לבבי


עברת הליך ניתוחי בלב, כגון ניתוח בכלי הדם או ניתוח לב.


סובל מהפרעות בקצב הלב (כגון קצב לב שאינו סדיר) או שיש לך אביזר מושתל (כגון קוצב לב או הופך פרפורים – דפיברילטור).כיצד תוכנית לשיקום לב יכולה להיות מועילה עבורי?


תוכנית שיקום לב נושאת בצידה יתרונות רבים מאוד. היא יכולה לשפר את היכולת שלך ליטול חלק בפעילויות שונות של חיי היום יום, לצמצם את גורמי הסיכון שיגרמו שיהיו לך מחלות לב, לשפר את איכות החיים שלך, לשפר את התחזיות לעתיד ואת מצבך הנפשי, כמו גם להעלות את רמת המודעות שלך והידע לגבי המחלה ממנה אתה סובל, ולהעניק לך כלים להתמודד עם המחלה טוב יותר.כיצד לבחור תוכנית מתאימה שיקום לב?


תוכנית שיקום לב טובה ביותר היא תוכנית רב מערכתית, הכוללת קרדיולוגים, אחיות, מרפאים בעיסוק, פסיכולוגים ויועצי תזונה אשר מוצעים על ידי המרכז הרפואי או כאלה אשר נמצאים בקשר הדוק עם צוות המרכז. תוכנית שיקום טובה בוחנת את הצרכים האישיים של כל מטופל ומתאימה עבורו תוכנית שיקום ייחודית.


עוד בטרם תבחר לעצמך תוכנית שיקום לב , עליך לקחת בחשבון את הדברים המובאים להלן:


האם אתה זקוק להפניה מן הרופא המטפל בך על מנת ליטול חלק בתוכנית השיקום? מכיוון שתוכנית שיקום היא בגדר טיפול רפואי, ייתכן ויהיה צורך לקבל מכתב הפניה מן הרופא המטפל.


האם הרופא המטפל בך יקבל דיווחים שוטפים ממרכז השיקום? מרכז השיקום אמור לדווח לרופא המטפל את שלבי ההתקדמות שלך.


האם יש צורך לבצע בדיקת מאמץ בפיקוח רופא טרם הכניסה לתוכנית השיקום? בדיקה זו משמעותית מכיוון שהיא יכולה לאתר האם קיימת רמת סיכון כלשהי אשר מונעת ממך להשתתף בתוכנית השיקום, יתר על כן ניתן בעזרתה להתאים את רמת הפעילות עבורך על פי קווים מנחים.


האם תוכנית שיקום לב מספקת שירותי ייעוץ לך ולבני משפחתך? מחלות לב הן גורם משפיע על המשפחה כולה. ייעוץ והדרכה מתאימים יכולים להוות בסיס לתמיכה לכל הנוגעים בדבר.


האם הפעילות מתבצעת תחת השגה של רופא צמוד? חשוב ביותר כי יהיה רופא זמין בקרבת מקום, או שיהיה אחר כזה בקשר הדוק עם צוות המרכז. קבל מידע לגבי הגורם אשר מפקח על הפעילות הגופנית שלך במרכז.


האם אתה מודע לכל הסיכונים והיתרונות של תוכנית שיקום לב?


האם הצוות מיומן, מוסמך ועבר הכשרה מתאימה לעסוק בתחום של שיקום לב? מי יהיה האדם אשר ירכיב עבורך את תוכנית הטיפולים שלך? האם הוא מוסמך לעסוק בתחום? האם כל הצוות במרכז השיקום עבר הדרכת עזרה ראשונה ועבר קורס החייאה? ישנם אישורים מיוחדים לצורך כך. לכל הפחות עליך לוודא כי הצוות במרכז מוסמך לתת טיפול לבבי ראשוני. בכל נקודת זמן חייב להיות במרכז לפחות אדם אחד אשר מוסמך לבצע החייאה.


האם תוכנית הטיפול במצבי חירום במרכז זמינה לך על מנת שתוכל לעיין בה? חייבת להיות מדיניות להתנהלות בשעת חירום שתוכל לעיין בה. האם כל ציוד החירום במרכז תקין וזמין לטיפול חרום מיידי?


האם דנו איתך באחוזי הכיסוי של הביטוח הרפואי שלך?

קח איתך את רשימת השאלות אשר הוצגה לעיל כאשר אתה הולך להתעניין בתוכנית שיקום לב עבורך.


פורומים, ניתוחי לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דוח פיענוח הולטר לב ארמונד 14/11/2019 10:42
  • בסיכום תוצאות הבדיקה הנ"ל נאמר בשעות הלילה והבוקר נצפו קטעי סינוס ברדיקרדיה מינימלית של 40 לדקה מה משמעות

  • + הוסף תגובה
אוושה בלב בילדים אמא של איתי 10/11/2019 21:27
  • ד"ר יעקובי שלום רב, הבן שלי בן 5 ש', בבדיקה שגרתית אצל הרופאה היא טוענת שהיא שומעת אוושה בלב והפנתה לבדיקה אצל קרדיולוג. אציין כי בגיל 3 חודשים הוא נבדק אצל קרדיולוג (עקב חשד למחיצה לא סגורה בסקירת מערכות בהיריון) שמצא כי הבדיקה תקינה והלב מתפקד היטב (אפילו לא המליץ מעקב). אני רוצה לדעת אם זה הגיוני שתתגלה פתאום אוושה בלב, כי אני ממש מודאגת. בתודה, אמא של איתי.

  • + הוסף תגובה
אוושה בילדים ד"ר דוד יעקובי 11/11/2019 06:27
  • אמא של איתי שלום, אוושה בלב איננה ממצא נדיר בילדים אך אני בהחלט מבין את חששותייך. אין דרך לאשש או לשלול הימצאות פגם בין עלייתי/חדרי אלא ע״י ביצוע בדיקת אקו (בין השאר). במידה ונעשה אקו בגיל 3 חודשים ונמצא תקין, הסיכוי כי מדובר בפגם גדול אינו גבוה. חשוב גם לזכור כי דווקא פגם קטן עלול לגרום לאוושה חזקה יותר. אשמח לעדכון לאחר הבדיקה. בברכה, ד"ר דוד יעקובי המחלקה לניתוחי לב-חזה, מרכז רפואי וולפסון.

  • + הוסף תגובה
טרשת עורקים מוטה 27/10/2019 10:36
  • ברצוני לשאול האם טרשת עורקים היא מחלה תורשתית , ואם כן באיזה רמת סיכון?

  • + הוסף תגובה
טרשת עורקים ד"ר דוד יעקובי 27/10/2019 18:46
  • מוטה שלום, מטבע הדברים שאלתך הינה בעלת משמעות רחבה מאוד ויכולה להתפרש לכאן ולכאן. אומר בגדול כי אכן ישנו מרכיב תורשתי חזק מאוד לטרשת עורקים אשר מושפע מגורמים אחרים (חלקם בשליטתנו וחלקם לא) אשר גורמות להיצרויות במערכות העורקים בגוף. ד״ר דוד יעקובי המחלקה לניתוחי לב חזה מרכז רפואי וולפסון

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!