ניתוח הסרת משקפיים בלייזר -אלו בעיות ראייה הוא יכול לפתור

ניתוח הסרת משקפיים בלייזר -אלו בעיות ראייה הוא יכול לפתור
כתבה פרסומית כתבת חסות


 

באמצעות ניתוח הסרת משקפיים בלייזר בשיטת לאסיק ניתן לתקן בעיות ראיה מסוגים שונים, להפחית או לבטל את הצורך במשקפיים, או בעדשות מתקנות. השם לאסיק הוא ראשי תיבות של המילים laser-assisted in-situ keratomileusis שמשמען – ניתוח בעומק הקרנית, לאחר הרמת השכבה העליונה שלה.

 

ניתוח עיניים בשיטת לאסיק הוא ניתוח התשבורת הנפוץ ביותר. בניתוח תשבורת מעצבים מחדש את צורת הקרנית – הקרום השקוף והקמור שנמצא מעל האישון והחלק הצבעוני של העין (איריס העין) – על מנת לגרום לכך שקרני האור שמגיעות אל העין תמוקדנה באופן מדויק יותר על הרשתית, ולא על נקודה מסוימת מעבר לרשתית, או בסמוך אליה.

 

המטרה של ניתוח עיניים בשיטת לאסיק היא ליצור ראיה ברורה וחדה יותר.

 


מי המועמד לעבור ניתוח הסרת משקפיים בלייזר

 

המועמדים המתאימים לניתוח לייזר בעיניים בשיטת לאסיק, הם אנשים הלוקים בבעיות הבאות:

 
קוצר ראיה (מיופיה)
רוחק ראיה (היפריופיה)
אסטיגמטיזם (ליקוי במיקוד העדשה)
 רוחק ראיה עקב זקנה.

 

על פי רוב רופא עיניים ימליץ לנסות תחילה שיטות אחרות לתיקון הראיה, כמו למשל הרכבת משקפיים או עדשות מגע, לפני שמבצעים ניתוח עיניים בשיטת לאסיק, או ניתוח תשבורת מסוג אחר.

 


סיכונים של ניתוח הסרת משקפיים בלייזר

 

כמו בכל ניתוח, גם בניתוח עיניים בשיטת לאסיק קיימים סיכונים, ביניהם:

 • תיקון בלתי מספיק.
 • תיקון יתר.
 • אסטיגמטיזם (ליקוי במיקוד העדשה).
 • סינוור, הופעת הילה וראיה כפולה.
 • יובש בעיניים.
 • בעיות במתלה הקרנית (החלק העליון של הקרנית). 

לפני ביצוע ניתוח הסרת משקפיים בלייזר בשיטת לאסיק, מומלץ לשוחח עם הרופא ולברר איתו את כל השאלות והפרטים. הרופא יכול להסביר כיצד עשוי הניתוח לעזור ולתאר את הסיכונים מנקודת מבט מקצועית.

 
הכנות לניתוח

 

כהכנה לניתוח עיניים בשיטת לאסיק יש לנקוט בצעדים הבאים:


 • להפסיק את השימוש בעדשות מגע.
 • לא לאפר את העיניים.
 • לדאוג להסעה הביתה לאחר הניתוח.
 • לבדוק את עלויות הניתוח.  

כיצד מתבצע ניתוח הסרת משקפיים בלייזר?

 

בניתוח עיניים בשיטת לאסיק, מסירים בעזרת לייזר, כמות מוגדרת של רקמה מקרנית העין. כל פעימה של קרן הלייזר, מסירה כמות זעירה של רקמת קרנית. באמצעות הלייזר מנתח העיניים יכול לשטח את קימור הקרנית, או להגביה את הקימור. בחלק גדול מהמקרים ניתוח לאסיק מבוצע בשתי העיניים באותו היום.

 


לפני ניתוח הסרת מסקפיים בלייזר


 במהלך בדיקת עיניים שמתקיימת לפני הניתוח, הרופא מבצע תשאול מקיף בנוגע להיסטוריה הרפואית של המטופל ומשתמש בציוד מיוחד על מנת למדוד בזהירות את הקרנית, לבדוק את צורתה ולאתר אי סדירויות, באם הן קיימות.

 

להשלמת הבדיקה, בעזרת מכשור ייחודי, הרופא יקבע איזה אזורים בקרנית זקוקים לעיצוב מחדש. בעזרת בדיקה זו הרופא יכול לשרטט תרשים של העין ובעזרת התרשים להסיר את רקמת הקרנית באופן מדויק ביותר. 

ניתוח עיניים בשיטת לאסיק, תוך שימוש בטכנולוגיית
wavefront-guided – סוג חדש של ניתוח לאסיק – בשיטה זו נעשה שימוש בסורק (אברומטר), שיוצר תרשים מפורט במיוחד, זהה למפה טופוגראפית של העין. באופן תיאורטי, ככל שהנתונים והמידות מפורטים יותר, כך יכול הרופא להסיר רקמות קרנית באופן מדויק יותר.

 

במהלך הניתוח


ניתוח הסרת משקפיים בלייזר בשיטת לאסיק, בדרך כלל אורך 30 דקות או פחות. במהלך הניתוח המטופל שוכב על גבו, על כסא שניתן להטות אותו לאחור. במקרים מסוימים הוא מקבל תרופת הרגעה. הרופא מטפטף אל העין טיפות של חומר מרדים ולאחר מכן, בעזרת מכשיר מיוחד, הוא גורם לכך שהעפעף יישאר פתוח. טבעת יניקה שמונחת על העין, ממש לפני ביצוע החיתוך במתלה הקרנית, גורמת לעתים לתחושת לחץ והראיה עלולה להתעמעם מעט.

 

המנתח משתמש בלהב מיוחד, או בחיתוך לייזר ליצירת מתלה תלוי בגודל של עדשת מגע ומרחיק אותו מהחלק הקדמי של העין. קיפול המתלה לאחור מאפשר לרופא גישה אל האזור בקרנית שזקוק לעיצוב מחדש. עתה, בעזרת לייזר, הרופא מעצב מחדש את האזורים המסוימים בקרנית. לאחר שהוא מסיים לבצע את התיקון, הוא מקפל את המתלה בחזרה למקום, ברוב המקרים המתלה מחלים ללא צורך בתפרים.

 

במהלך הניתוח המנותח מתבקש להתמקד בנקודת אור. נעיצת המבט באור מסייעת בקיבוע העין בזמן שהלייזר מעצב מחדש את הקרנית. בזמן שהלייזר מסיר את רקמת הקרנית, לפעמים עולה ריח אופייני, יש אנשים שטוענים שריח זה מזכיר ריח של שיער שרוף.

 


לאחר הניתוח


מיד לאחר ניתוח הסרת משקפיים בלייזר תתכן תחושת צריבה, או גירוד בעין והעין עלולה להיות מימית. ברוב המקרים הראיה מטושטשת. בדרך כלל המטופל מקבל משככי כאבים, או טיפות עיניים, להקלה בשעות הראשונות שאחרי הניתוח. לעתים הרופא מבקש להשתמש במגן לעיניים בשעות הלילה, עד שהעין תחלים.

 

לאחר הניתוח ניתן לראות, אך הראיה אינה צלולה באופן מיידי. רק חודשיים או שלושה חודשים לאחר הניתוח, העין מחלימה לחלוטין והראיה מתייצבת. הסיכויים להשגת שיפור בכושר הראיה, תלויים במידה מסוימת באיכות הראיה לפני הניתוח.

 

יום או יומיים לאחר ניתוח הסרת משקפיים בלייזר, יש צורך לבקר שוב אצל הרופא, על מנת  שהוא יוכל לבדוק כיצד העין מחלימה ולוודא שלא מתפתחים סיבוכים. במהלך ששת החודשים הראשונים לאחר הניתוח מומלץ לבקר שוב אצל הרופא לצורך מעקב.

 

רק לאחר מספר שבועות ניתן לחזור ולהשתמש בתכשירים קוסמטיים באזור שמסביב לעיניים. כמו כן, לעיתים יש להימנע מפעילות ספורטיבית שדורשת מאמץ וכרוכה במגע, משחייה ומטבילה באמבט חם, למשך מספר שבועות. יש למלא אחר הנחיות הרופא לגבי קצב החזרה לפעילות שגרתית.

 
תוצאות הניתוח

 

בחלק גדול מהמקרים ניתוח תשבורת מציע תיקון בעיות ראיה ומונע את הטרדה שבהרכבת במשקפיים או עדשות מגע. באופן כללי, הסיכויים להגיע לראיה ברמה של 20/25, או אפילו לרמה טובה מזו, בעקבות ניתוח תשבורת, הם טובים מאד. יותר משמונה אנשים מכל עשרה שעברו ניתוח תשבורת, אינם זקוקים למשקפיים או לעדשות מגע, לצורך ביצוע רוב הפעולות.

 

התוצאות תלויות בבעיית התשבורת הספציפית של כל מטופל ובגורמים נוספים. אצל אנשים בעלי קוצר ראיה בדרגה נמוכה, בדרך כלל מושגות התוצאות הטובות ביותר, בעזרת ניתוח תשבורת. לגבי אנשים שסובלים מקוצר ראיה בדרגה גבוהה, או מרוחק ראיה בשילוב עם אסטיגמטיזם (ליקוי במיקוד העדשה) קשה יותר לחזות את התוצאות.


פורומים עיניים ילדים, פזילה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פזילנ סיגל 28/05/2020 00:08
 • ניתוח פזילה יחד עם ניתוח לנסרת משקפיים מפחדת לעשות טעות מברשת ייעוץ

 • + הוסף תגובה
ניתוח פזילה פרופ' גד דותן 29/05/2020 20:22
 • שלום, כאשר קיימת פזילה נדרשת הערכה של מומחה פזילה שיקבע מהו הטיפול המתאים ביותר.

 • + הוסף תגובה
חסימה בתעלת הדמעות טלי 26/05/2020 07:40
 • שלום, תינוקת בת 11 חודשים, מגיל לידה עין שמאל דומעת, בחודשים האחרונים מעט פחות אבל עדיין דומעת.היא גם מרבה לשפשף את העיניים ( ללא קשר לעייפות...) הבנתי מרופאת הילדים שייתכן ומדובר בחסימה בתעלת הדמעות. קבעתי תור לרופא עיניים, הבנתי שהוא אמור לשים לה טיפות... אשמח להבין איך תתבצע אצלו הבדיקה, האם כואב ובכלל מה הטיפול לחסימה כזו.

 • + הוסף תגובה
חסימת דרכי דמעות פרופ' גד דותן 29/05/2020 20:17
 • שלום, הערכה של חסימת דרכי דמעות אינה כואבת ואינה מחייבת טיפות, אולם בדיקה מלאה כוללת גם הרחבת אישונים שמאפשרת בדיקת קרקעית העין ובדיקת רפרקציה (צורך במשקפיים).

 • + הוסף תגובה
פזילה אצל תינוק לימור 22/05/2020 08:10
 • פרופ' גד שלום רב, יש לי תינוק חמוד בן חודשיים,בבדיקת התפתחות אצל רופאת הילדים התגלה שלא עוקב אחרי חפץ לצד שמאל וישנה מעט פזילה. הופנינו לרופאת עיניים שמצאה קוצר ראיה בשני העיניים ואיזותרופיה בעין שמאל. היא אמרה לסגור את עין ימין כל יום 20 דקות ושבהמשך יצטרך משקפיים ולהגיע אליה עוד חודשיים. שאלתי היא,האם יש סיכוי שמצב זה יסתדר או שזה משקפיים ורטיה לכל החיים? עצוב לי על תינוק ככ קטן במצב כזה. אשמח לתשובה

 • + הוסף תגובה
פזילה אצל תינוק פרופ' גד דותן 29/05/2020 20:12
 • שלום, הופעת פזילה בגיל חודשיים מצריכה מעקב צמוד והחלטה על הטיפול המתאים בהתאם למצב.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!