אטמי אוזניים

אטמי אוזניים

כתבה פרסומית כתבת חסות

בקרוב תחל עונת הרחצה, עבור רבים מדובר בסיבה טובה להתחדש בבגד ים ומגבת חוף חדשים. לצידם יש לא מעט ילדים ומבוגרים שיצטרכו להתחדש באטמי אוזניים חדשים, כדי למנוע חדירת מים לתעלת השמע החיצונית שלהם.


במאמר זה נלמד מהם אטמי אוזניים, כיצד הם מותאמים וכיצד ניתן לרכוש אותם.


נתחיל בהכרות עם מבנה האוזן. האוזן האנושית בנויה מ-3 חלקים, האוזן החיצונית, האוזן התיכונה והאוזן הפנימית. האוזן החיצונית כוללת את האפרכסת ותעלת השמע שמובילה אל עור התוף. האוזן התיכונה מכילה שרשרת עצמות השמע שכוללת 3 עצמות זעירות אשר נקראות, הפטיש, הסדן והארכובה. 

עצמות השמע מתחברות מצד אחד לעור התוף ומהצד השני אל החלון הסגלגל של האוזן הפנימית. האוזן הפנימית מכונה גם שבלול שכן היא נראית כמו קונכייה זעירה. בדפנות הפנימיים שלה ממוקמים תאי שיער זעירים שמחוברים לסיבי עצב השמיעה.


תעלות האוזן הפנימית מכילות נוזל. כאשר גל הקול נכנס לתעלת השמע דרך האפרכסת הוא מניע את עוף התוף אשר גורם לתנועת עצמות השמע. התנועה עוברת דרך הנוזל שמניע את תאי השיער. תאי השיער מעבירים אותות חשמליים לסיבי עצב השמיעה, שמעבירים אותם למרכז השמיעה במוח שם הם מופענחים ומתורגמים לצלילים.


בעת פעילות "רטובה" כגון רחצה או שחייה, מים עלולים לחדור אל תעלת השמע. באוזן תקינה, המים מגיעים רק עד עור התוף, שם הם מתנקזים חזרה החוצה. באוזניים רגישות יותר, בהן עור התוף אינו שלם (כתוצאה מנקב או קרע עקב חבלה או דלקת) או שיש דלקת אוזניים בתעלת השמע החיצונית, חדירת מים אל תעלת השמע עלולה לגרום נזק ועל כן חשוב שאנשים עם אוזניים רגישות, ישמרו עליהן יבשות.


על מנת לשמור על האוזניים יבשות יש להשתמש באטמים מיוחדים נגד מים. כיום ניתן לרכוש סוגים שונים של אטמים בבתי מרקחת, אך הדרך הבטוחה ביותר לשמור על אוזניים יבשות היא באמצעות אטמים אישיים המיוצרים על פי מידת האוזן. 

על מנת לרכוש אטמים נגד מים לפי מידה יש לפנות למכון העוסק בשיקום שמיעה. בעת ההזמנה לוקחת קלינאית תקשורת מידות של תעלת השמע (בדומה לתהליך לקיחת מידות של שיניים אצל אורטודנט). את המידות שולחים למעבדה שמייצרת את האטמים. 

האטמים מיוצרים מחומר סיליקוני רך ומיוחד שאיננו גורם לאלרגיות. ניתן להזמין אטמים מחומר שקוף או צבעוני (עבור ילדים מומלץ לבחור אטמים צבעוניים, על מנת למנוע את אובדנם במידה והם נופלים בעת שהייה בבריכה). האטמים האישיים מפחיתים באופן משמעותי את האפשרות לחדירת מים לתעלת השמע ומאפשרים שהייה ממושכת במים בצורה נוחה ובטוחה.


שימוש באטמים מומלץ גם לשחיינים שאינם סובלים מאוזניים רגישות, זאת על מנת שיוכלו לשהות במים בצורה נוחה לאורך זמן. לעיתים קרובות משתמשים באטמים למניעת חדירת מים לתעלת השמע לאחר ניתוח, במקרה כזה, מומלץ להזמינם לפני מועד הניתוח על מנת שיהיה ניתן להשתמש בהם כבר מהרגע הראשון.


לסיכום, האטמים האישיים קלים לשימוש, אינם יקרים ומהווים פתרון מצוין לכל מי שצריך לשמור על אוזניים "יבשות".


פורומים, צרידות ומיתרי הקול

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
צרידות דוד בריזל 22/10/2019 16:21
  • שלום ד"ר אני משמש כמורה לתלמידים כבר כ12 שנה לפני כארבע שנים בעקבות צרחה לא מבוקרת קיבלתי שטף דם במיתרי הקול מאז הקול שלי בעייתי כל הרמת קול לא סטנדרטי גורם לי לכאבים במיתרים, כל שירה גורמת לי לצרידות אני אף פעם לא מרגיש שהשירה והדיבור שלי צלול תמיד אני מרגיש כאילו יש משהוא לא נעים שיושב לי על המיתרים ומתלווים לכל פעולה בדקתי כבר כמה פעמים ואין לי יבלות אך יש אודם על המיתרים כשאני שר או מדבר בקול נמוך אני נשמע צרוד מאוד וכשאני מגביה את הקול זה נשמע יותר נעים אבל גורם למאמץ מיוחד. לאחרונה אימי נפטרה ולפי הנהוג אצלנו אני משמש כחזן בבית הכנסת 3 פעמים ביום וזה גורם לי לסבל מתמשך ולחץ תמידי לא להצטרד. אשמח לשמוע על פתרון אחת ולתמיד תודה

  • + הוסף תגובה
צרידות וסטרפטקקוס מסוג a בגרון הדר 19/09/2019 09:27
  • הפסקת כאבי הגרון אבל צרידות נשארה עברו שש ימים מאז התחלת צרידות ,מה זה אומר והאם ניתן לעשות משהו בנידון ?או שרוב הסיכויים שברגע שנפסק הכאב ונשארה צרידות זה כרוני? האם צרידות יכולה לנבוע גם מסטרפטקקוס מסוג a?

  • + הוסף תגובה
אני רואה שענית לכולם מלבדי, למה? הדר 14/10/2019 11:59
צריודת לאחר מחלה ד"ר יקי כהן 22/10/2019 11:07
  • הדר סליחה לא הצלחתי לענות לך עקב בעיה במערכת. במידה ואת עדיין צרודה יש לפנות לא.א.ג המתמחה במיתרי קוול ולבצע בדיקה של מיתרי הקול

  • + הוסף תגובה
יבלת במיתרי הקול ל 22/10/2019 02:30
  • שלום רב רציתי לשאול לגבי יבלות במיתרי הקול, האם ההחלמה מהן היא פתאומית או שזה קורה בהדרגה ז"א היבלות עצמן הולכות וקטנות ואז נעלמות או שהן אמורות להעלם בבת אחת? אני מאובחנת עם שני יבלות במיתרים אך מרגישה שיפור ניכר בתקופה האחרונה ואינני יודעת האם זה אומר שהן מתקטנות ונעלמות או שהן עדיין ישנם...אשמח לתשובה

  • + הוסף תגובה
יבלות - החלמה ד"ר יקי כהן 22/10/2019 11:04
  • בוקק טוב יבלות הן תוצאה של שימוש לא נכון בקול, מספיקה מנוחה קולית של מספר ימים בכדי לאפשר להן להיספג ולקטון אך חשוב לציין כי יבלות נוצרות עקב שימוש לא נכון בקול ולכן הן יחזרו. כאשר נצפות יבלות המטופל מתבקש לפנות לקלינאי תקשורת המתמחה בקול בכדי ללמד אותו לדבר בצורה נכונה מבחינת אינטונציה ומאיפה יש להפיק את הקול. טיפול זה נועד למנוע את חזרתן של היבלות

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!