לוקמיה – השתלשלות המחלה

לוקמיה – השתלשלות המחלה
כתבה פרסומית כתבת חסות


במרבית המקרים של לוקמיה ישנם יותר מדי תאים פגומים של תאי דם לבנים. תאים אלא של לוקמיה משתלטים מבחינה כמותית על פני תאי הדם התקינים אשר נמצאים בתוך מוח העצם שלך, ומצטברים בבלוטות הלימפה, הכבד והטחול שלך. תופעה זו גורמת לפגיעה ביכולת הגוף להילחם בזיהומים.
·          במקרים של לוקמיה מיאלואידית חריפה (AML - Acute Myelogenous Leukemia) שיעורי ההישרדות הם % 5 עד % 10 לבני אדם מבוגרים, אשר חולים בדרגה קשה של המחלה, ו- % 75 לבני אדם צעירים. אחוזי ההישרדות הם בהסתמך על הגיל שלך, מצב בריאותך הכללי וסוג של לוקמיה המיאלואידית ממנה אתה סובל.

 

·          במקרים של  לוקמיה כרונית של תאי הלימפה (CLL - Chronic Lymphocytic Leukemia) שיעור ההישרדות עומד על % 75, בהסתמך על הגיל, מצב בריאות הכללי וגורמים נוספים.

 

·          במקרים של לוקמיה מיאלואידית כרונית (CML - Chronic Myelogenous Leukemia) עבור בני אדם אשר עברו השתלת מוח עצם, שיעורי ההישרדות עומדים של מעל ל- % 70 (נתון זה מתייחס לבני אדם בני 50 או פחות, אשר קיבלו טיפול במהלך השנה הראשונה לאחר קבלת האבחנה. שיעור ההצלחה של ההשתלות אינו כה גבוה אצל בני אדם מבוגרים יותר או אצל בני אדם אשר חולים בלוקמיה מיילוגנית מעבר לשנה)

 

·          שיעורי ההישרדות עבור חולים חדשים במחלת לוקמיה מיילואידית אשר מקבלים טיפול באימטיניב (Imatinib) כגון Gleevec עומדים על מעבר ל- % 85.

 

·          אורכה של תקופת הנסיגה של המחלה במקרים של לוקמיה לימפובלסטית חריפה הם בהסתמך על הגיל שלך. בדרך כלל, על יד מתן טיפול מתאים, ילדים נוטים, יותר מאשר מבוגרים, ליהנות מתקופות נסיגה ארוכות יותר.

 

תאי הדם הלבנים שלך מסייעים לגוף שלך להתגבר על זיהומים. תאי הדם האדומים שלך דואגים לספק לכל האברים בגוף שלך את כמות החמצן הדרושה להם. טסיות הדם שלך דואגות לכך שלא תדמם. כאשר תאי לוקמיה משתלטים על הגוף, על חשבון תאי הדם הבריאים שלך, הדם שלך לא מסוגל עוד למלא את התפקיד שלו. ייתכן ותדמם בקלות רבה יותר, תתמלא בחבורות, תסבול מזיהומים רבים יותר ותחוש עייפות רבה מן הרגיל.

 

טיפולים כימותרפיים או טיפולי הקרנה, אשר משמשים על מנת לטפל בסוגי סרטן אחרים, כגון סרטן השד או לימפומה על שם הודג'קין, יכולים לגרום להתפרצות של לוקמיה, חודשים או שנים לאחר סיום הטיפולים (מצב זה הוא נדיר ביותר).


סיכויי ההחלמה ממחלת לוקמיה משתנים בהתאם לסוגים השונים של המחלה. שיעור השורדים את המחלה לאחר חמש שנים הוא האחוז מכלל החולים אשר נותר בחיים בחלוף 5 שנים, או יותר, מרגע אבחון המחלה. אולם יש לזכור כי כל אדם הוא שונה. מספרים אלה אינם מייצגים בהכרח את מה שיתרחש במקרה שלך. 

 

החוקרים ממשיכים גם כיום לפתח טיפולים חדשים יותר וטובים יותר עבור לוקמיה. שיעור ההישרדות לאחר שנים, בהתאם לסוגי לוקמיה השונים הוא כדלהלן:


פורומים סרטן ריאות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
גוש במעצר קדמי אני 19/10/2020 16:35
  • Hcg, מיצר קדמי מימין גוש בצפיפות רקמה רכה 2.5 ס''מ עם גודש בכלי דם מסביב בשומן המיצר הקדמי ללא תפליט קרדיאלי או פלוארלי, הלב בגודל תקין. אין עדות ללימפאדנופתוה המיצב בחזה עוף בבית השחי. שאלה - האם זה בהכרח גידול ממאיר ? 2. האם זה מוגדר סרטן ריאה ? 3. האם מנתחים בדרך כלל על מנת להוציא אותו ? תודה

  • + הוסף תגובה
הסבר של סיטי לנה 11/10/2020 15:13
  • שלום רב בן זוגי עשה לפני כשבוע בדיקת סיטי של החזה ובאחד הסעיפים בתשובה כתוב כך : מוקד ריאתי זעיר לא ספציפי בפסגת הריאה מימין . פסים פיברוטיים עדינים בבסיסים ללא תפליט פלוירלי אני מבקשת לדעת האם מדובר במשהו רציני כמו סרטן ריאות ??

  • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר עבד אגבאריה 19/10/2020 15:25
  • הממצאים שמצויינים שינויים כרוניים כתוצאה מעישון למשל . לגבי המוקד הקטן- לא ספיציפי. ממליץ מעקב רופא ריות .

  • + הוסף תגובה
ct חן 19/10/2020 00:34
  • שלום, רופא אורטופד נתן לי הפניה לצילום גב, אחרי זה שהגיעו התוצאות היה כתוב שמצאו לי נודול ריאתי בקוטר של 3 מ"מ אשמח לדעת מה זה אומר.

  • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר עבד אגבאריה 19/10/2020 15:25

הצטרפו לאינדקס הרופאים!