לוקמיה – השתלשלות המחלה

לוקמיה – השתלשלות המחלה
כתבה פרסומית כתבת חסות


במרבית המקרים של לוקמיה ישנם יותר מדי תאים פגומים של תאי דם לבנים. תאים אלא של לוקמיה משתלטים מבחינה כמותית על פני תאי הדם התקינים אשר נמצאים בתוך מוח העצם שלך, ומצטברים בבלוטות הלימפה, הכבד והטחול שלך. תופעה זו גורמת לפגיעה ביכולת הגוף להילחם בזיהומים.
·          במקרים של לוקמיה מיאלואידית חריפה (AML - Acute Myelogenous Leukemia) שיעורי ההישרדות הם % 5 עד % 10 לבני אדם מבוגרים, אשר חולים בדרגה קשה של המחלה, ו- % 75 לבני אדם צעירים. אחוזי ההישרדות הם בהסתמך על הגיל שלך, מצב בריאותך הכללי וסוג של לוקמיה המיאלואידית ממנה אתה סובל.

 

·          במקרים של  לוקמיה כרונית של תאי הלימפה (CLL - Chronic Lymphocytic Leukemia) שיעור ההישרדות עומד על % 75, בהסתמך על הגיל, מצב בריאות הכללי וגורמים נוספים.

 

·          במקרים של לוקמיה מיאלואידית כרונית (CML - Chronic Myelogenous Leukemia) עבור בני אדם אשר עברו השתלת מוח עצם, שיעורי ההישרדות עומדים של מעל ל- % 70 (נתון זה מתייחס לבני אדם בני 50 או פחות, אשר קיבלו טיפול במהלך השנה הראשונה לאחר קבלת האבחנה. שיעור ההצלחה של ההשתלות אינו כה גבוה אצל בני אדם מבוגרים יותר או אצל בני אדם אשר חולים בלוקמיה מיילוגנית מעבר לשנה)

 

·          שיעורי ההישרדות עבור חולים חדשים במחלת לוקמיה מיילואידית אשר מקבלים טיפול באימטיניב (Imatinib) כגון Gleevec עומדים על מעבר ל- % 85.

 

·          אורכה של תקופת הנסיגה של המחלה במקרים של לוקמיה לימפובלסטית חריפה הם בהסתמך על הגיל שלך. בדרך כלל, על יד מתן טיפול מתאים, ילדים נוטים, יותר מאשר מבוגרים, ליהנות מתקופות נסיגה ארוכות יותר.

 

תאי הדם הלבנים שלך מסייעים לגוף שלך להתגבר על זיהומים. תאי הדם האדומים שלך דואגים לספק לכל האברים בגוף שלך את כמות החמצן הדרושה להם. טסיות הדם שלך דואגות לכך שלא תדמם. כאשר תאי לוקמיה משתלטים על הגוף, על חשבון תאי הדם הבריאים שלך, הדם שלך לא מסוגל עוד למלא את התפקיד שלו. ייתכן ותדמם בקלות רבה יותר, תתמלא בחבורות, תסבול מזיהומים רבים יותר ותחוש עייפות רבה מן הרגיל.

 

טיפולים כימותרפיים או טיפולי הקרנה, אשר משמשים על מנת לטפל בסוגי סרטן אחרים, כגון סרטן השד או לימפומה על שם הודג'קין, יכולים לגרום להתפרצות של לוקמיה, חודשים או שנים לאחר סיום הטיפולים (מצב זה הוא נדיר ביותר).


סיכויי ההחלמה ממחלת לוקמיה משתנים בהתאם לסוגים השונים של המחלה. שיעור השורדים את המחלה לאחר חמש שנים הוא האחוז מכלל החולים אשר נותר בחיים בחלוף 5 שנים, או יותר, מרגע אבחון המחלה. אולם יש לזכור כי כל אדם הוא שונה. מספרים אלה אינם מייצגים בהכרח את מה שיתרחש במקרה שלך. 

 

החוקרים ממשיכים גם כיום לפתח טיפולים חדשים יותר וטובים יותר עבור לוקמיה. שיעור ההישרדות לאחר שנים, בהתאם לסוגי לוקמיה השונים הוא כדלהלן:


פורומים סרטן המעי הגס

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ניתוח הסרת גידול ממאיר ממעי הגס יהודה 19/09/2020 20:02
  • שלום,בחודש מאיהוצא לי גידול ממאיר ממעי הגס ונעשתה כריתה של 7 ס"מ כעבור חודש וחצי נסגרה הסטומה הזמנית,מאז סגירת הסטומה לפני 3 חודשים פעילות המעיים אינה סדירה סובל מיציאות מרובות או פליטות קטנות,נמצא בטיפול ביופידבק,לחיזוק האגן,כמה זמן עובר עד שהמעי חוזר לפעילות סדירה,על תשובתך

  • + הוסף תגובה
דם סמוי בצואה-חיובי ראובן 14/09/2020 14:59
  • שלום רב,בן 64.בדיקה שגרתית שנתית לפני כ-3 חודשים גילתה דם סמוי בצואה.אין סימפטומים אחרים ומרגיש טוב.נקבעה לי קולונוסקופיה בקרוב אך לא בטוח שאוכל להגיע והמועד הבא בערך עוד 3 חודשים.האם דחייה צריכה להלחיץ ? מהידוע לי תוצאת הבדיקה אינה בהכרח מעידה על סרטן.תודה רבה.

  • + הוסף תגובה
כאב בבטן בצד שמאל 9 חודשים לאחר ניתוח כריתת חלק גדול מהמעי הגס אבי 06/09/2020 19:28
  • שלום ד״ר אני 9חודשים אחרי ניתוח כריתת חלק גדול מהמעי עקב גידול שמצאו לי במעי הגס בחלק השמאלי שלי הופיע לי פתאום עש כאב של לחץ בצד שמאל ושאני לוחץ עם היד גם כואב מה זה יכול להיות?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!