הפרעת קשב וריכוז - מה אנחנו באמת יודעים על זה

הפרעת קשב וריכוז - מה אנחנו באמת יודעים על זה
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 26/02/2014

שאל את המומחה שלנו בפורום הפרעות קשב וריכוז >>>

אחרי שהתקשורת התמלאה בכתבות על הפרעות קשב וריכוז, וסקרים הראו שחלקנו הגדול אף סובל מהם, עולה השאלה האם אנחנו באמת מבינים במה מדובר, האם אנחנו באמת יודעים מה עובר על ילד או על מבוגר שיש להם הפרעת קשב וריכוז?

 

החוויה הפנימית העמוקה ביותר של אדם שיש לו הפרעת קשב וריכוז היא חווית השעמום. אדם שיש לו הפרעת קשב וריכוז מבלה את רוב זמנו בבריחה משעמום וברדיפה אחר עניין. לעיתים הוא לא מספיק לחוש את השעמום כי הוא "דואג" למצוא מיד משהו מעניין יותר.


מטופלים רבים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז חושבים שכך זה אצל כולנו. האמת היא, שכל אחד מאיתנו היה מעדיף לעסוק בדברים מעניינים אך עיסוק בדברים משעממים לא ישבש את ביצועיו. לעומת זאת אנשים עם הפרעת קשב וריכוז מתקשים מאוד להתרכז מול משימות שנתפסות על ידם כמשעממות. זה גורם להם לדחות את המשימה, לקצר תהליכים, לעשות דברים אחרים ולעיתים קרובות הם יתפנו אל המשימה רק בדקה התשעים ומחוסר ברירה.

 

אם זו החוויה הפנימית של אדם הסובל מהפרעת קשב וריכוז, הרי שזה יוצר הרבה בעיות בחיי היום יום. ככל שמתבגרים כך ישנן יותר משימות משעממות ושגרתיות שצריך להשלים ואז ההפרעה עלולה להתגבר. מטופלים עם הפרעת קשב וריכוז שנמנעים מביצוע המשימות האלו או דוחים אותן נאלצים להתמודד עקב כך עם שם רע שנוצר להם, של אנשים עצלנים, לא אחראיים, שלא מגשימים את הפוטנציאל שלהם. הרי לא ניתן להגשים פוטנציאל אם מבקשים לעשות רק דברים מעניינים.


מכאן אפשר להבין הרבה מרכיבים שמאפיינים התנהלות של אנשים עם הפרעות קשב וריכוז. ילדים שיש להם הפרעות קשב וריכוז מוצאים שלעשות שיעורי בית זה דבר משעמם, להעתיק מהלוח זה משעמם, הבעיה מחריפה כאשר גם דברים אחרים הם משעממים. למשל, חברים, עבודה, זוגיות, לשחק עם הילדים, לישון, לחתום על חוזים, ואפילו לבצע פעולות יומיומיות נדרשות כגון ללכת לשירותים, זה משעמם.


כך אותם מטופלים מוצאים את עצמם נמנעים מביצוע פעולות שונות, דוחים את הקץ, נאבקים שלא לחזור על פעולות שכבר ביצעו. זו הסיבה אגב שמטופלים עם הפרעת קשב וריכוז רואים בשיגרה, "שיגרע".

מצד אחד כולנו זקוקים לשגרה, עקביות, סדר וארגון ומצד שני מטופלים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז, חיים הפוך. דוחים דברים, מכבים שריפות, מאחרים לפגישות חשובות, מתעצלים לעשות דברים חשובים והבלגן משתלט על חייהם.


זוהי למעשה המהות של הפרעת קשב וריכוז. רוב המטופלים שסובלים מהפרעה זו סובלים גם מהפרעות נוספות כגון, חרדות, קשיים עם קבלת סמכות, לקויות למידה, בעיות מוטוריות, בעיות תחושתיות, קשיים חברתיים, ותחושת בדידות.

 

הבעיה הכי גדולה של אנשים שסובלים מהפרעת קשב וריכוז היא, ש"מבחוץ" הכל נראה בסדר גמור, היכולות עצמן גבוהות ואף אחד לא מבין למה הדברים ממשיכים להשתבש. כתוצאה מכך הם מואשמים בעצלנו, מופנים לאבחונים לא נכונים וטיפולים לא רלבנטיים. בזמן הזה בנתיים, הקשיים כתוצאה מההפרעה רק מתגברים.

 

מכאן הדרך קצרה לתחושת ייאוש, פגיעה בדימוי עצמי, דיכאון, התגברות של חרדות ועוד. כשזה קורה הם פונים או מופנים לטיפולים רגשיים למיניהם אשר במקרה הטוב יכולים להקל על הסימפטומים אך לא לשפוך אור על הבעיות האמיתיות.

 

לכן מי שקורא את הדברים ומזדהה אפילו עם מהם, מוטב שיפנה לאבחון וטיפול במרפאה שמתמחה בהפרעות קשב וריכוז.


שאל את המומחה שלנו בפורום הפרעות קשב וריכוז >>>




המאמר נכתב על ידי ד"ר בועז רפפורטרופא להתפתחות הילד, מנהל מרפאות "קשר" לאבחון וטיפול של הפרעות קשב וריכוז בילדים ובמבוגרים, ומנהל תחום הפרעות קשב וריכוז באינפומד.
    
עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר בועז רפפורט השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >




פורומים הפרעות קשב וריכוז, ADHD

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כיצד להתחיל תהליך שקוף שימי 15/01/2020 21:14
  • בקצרה, לא חשבתי על עצמי כסובל מעולם. לקחתי ויואנס ממכר לאחר שטענתי שאני מוסח דעת בקלות יתרה וההבדל היה פשוט שמיים וארץ. החל מאותו רגע התחלתי לחפש באינטרנט חומר לגבי הפרעות קשב וריכוז. נתקלתי בשאלון הבא: http://machonadar.co.il/main/acmi/mevugarall.html ומסתמן שהשבתי בכנות כמעט לכולם ב"הרבה" \ "הרבה מאוד" ויצא שאני סובל מהפרעה. צרכתי בחיי פעמיים ריטלין ובשני המקרים היו לי צרכים (שלשול). לאחר שאעבור אבחון, איך אומר לרופא המומחה בכנות שכבר ניסיתי בעבר ריטלין ולא צלח לי וניסיתי ויואנס ועבד לי מעולה מבלי שיחשוב שאני חותר אך ורק לזה ובכך להתייחס אליי באי רצינות? תוכלו לייעץ לי או להכווין כיצד עליי להתנהל במקרה שכזה?

  • + הוסף תגובה
אטומיק atomic מודאגת 14/01/2020 19:18
  • ביתי אובחנה ע"י פסיכיאטרית ילדים והומלץ לי לתת לה אטומיק נון סטימולנט. אשמח לדעת עוד מידע על התרופה: האם בטוחה לילדים? האם יש תופעות לוואי? אשמח לקבל מידע מהורים שהילדים שלהם מטופלים באטומיק.

  • + הוסף תגובה
ריטלין SR ואדרונקס אורית 14/01/2020 11:41
  • שלום, אני בת 45 לוקחת ריטלין SR 20 שלושה כדורים ביום. סובלת מדיכאון וחרדה. ניסיתי כמה כדורים נגד דיכאון מקבוצת SSSR שלא עזרו לי. שאלתי היא האם ניתן לקחת אדרונקס וריטלין יחד. פסיכיאטר שהתייעצתי איתו אמר שאין לו ניסיון עם שילוב של ריטלין ואדרונקס. שאלתי היא האם יש התווית נגד לנטילת אדרונקס כאשר לוקחים ריטלין SR והאם שילוב של אדרונקס עם תרופה כלשהי להפרעות קשב וריכוז כן מקובל.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!