הפרעת קשב וריכוז - מה אנחנו באמת יודעים על זה

הפרעת קשב וריכוז - מה אנחנו באמת יודעים על זה

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 26/02/2014

שאל את המומחה שלנו בפורום הפרעות קשב וריכוז >>>

אחרי שהתקשורת התמלאה בכתבות על הפרעות קשב וריכוז, וסקרים הראו שחלקנו הגדול אף סובל מהם, עולה השאלה האם אנחנו באמת מבינים במה מדובר, האם אנחנו באמת יודעים מה עובר על ילד או על מבוגר שיש להם הפרעת קשב וריכוז?

 

החוויה הפנימית העמוקה ביותר של אדם שיש לו הפרעת קשב וריכוז היא חווית השעמום. אדם שיש לו הפרעת קשב וריכוז מבלה את רוב זמנו בבריחה משעמום וברדיפה אחר עניין. לעיתים הוא לא מספיק לחוש את השעמום כי הוא "דואג" למצוא מיד משהו מעניין יותר.


מטופלים רבים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז חושבים שכך זה אצל כולנו. האמת היא, שכל אחד מאיתנו היה מעדיף לעסוק בדברים מעניינים אך עיסוק בדברים משעממים לא ישבש את ביצועיו. לעומת זאת אנשים עם הפרעת קשב וריכוז מתקשים מאוד להתרכז מול משימות שנתפסות על ידם כמשעממות. זה גורם להם לדחות את המשימה, לקצר תהליכים, לעשות דברים אחרים ולעיתים קרובות הם יתפנו אל המשימה רק בדקה התשעים ומחוסר ברירה.

 

אם זו החוויה הפנימית של אדם הסובל מהפרעת קשב וריכוז, הרי שזה יוצר הרבה בעיות בחיי היום יום. ככל שמתבגרים כך ישנן יותר משימות משעממות ושגרתיות שצריך להשלים ואז ההפרעה עלולה להתגבר. מטופלים עם הפרעת קשב וריכוז שנמנעים מביצוע המשימות האלו או דוחים אותן נאלצים להתמודד עקב כך עם שם רע שנוצר להם, של אנשים עצלנים, לא אחראיים, שלא מגשימים את הפוטנציאל שלהם. הרי לא ניתן להגשים פוטנציאל אם מבקשים לעשות רק דברים מעניינים.


מכאן אפשר להבין הרבה מרכיבים שמאפיינים התנהלות של אנשים עם הפרעות קשב וריכוז. ילדים שיש להם הפרעות קשב וריכוז מוצאים שלעשות שיעורי בית זה דבר משעמם, להעתיק מהלוח זה משעמם, הבעיה מחריפה כאשר גם דברים אחרים הם משעממים. למשל, חברים, עבודה, זוגיות, לשחק עם הילדים, לישון, לחתום על חוזים, ואפילו לבצע פעולות יומיומיות נדרשות כגון ללכת לשירותים, זה משעמם.


כך אותם מטופלים מוצאים את עצמם נמנעים מביצוע פעולות שונות, דוחים את הקץ, נאבקים שלא לחזור על פעולות שכבר ביצעו. זו הסיבה אגב שמטופלים עם הפרעת קשב וריכוז רואים בשיגרה, "שיגרע".

מצד אחד כולנו זקוקים לשגרה, עקביות, סדר וארגון ומצד שני מטופלים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז, חיים הפוך. דוחים דברים, מכבים שריפות, מאחרים לפגישות חשובות, מתעצלים לעשות דברים חשובים והבלגן משתלט על חייהם.


זוהי למעשה המהות של הפרעת קשב וריכוז. רוב המטופלים שסובלים מהפרעה זו סובלים גם מהפרעות נוספות כגון, חרדות, קשיים עם קבלת סמכות, לקויות למידה, בעיות מוטוריות, בעיות תחושתיות, קשיים חברתיים, ותחושת בדידות.

 

הבעיה הכי גדולה של אנשים שסובלים מהפרעת קשב וריכוז היא, ש"מבחוץ" הכל נראה בסדר גמור, היכולות עצמן גבוהות ואף אחד לא מבין למה הדברים ממשיכים להשתבש. כתוצאה מכך הם מואשמים בעצלנו, מופנים לאבחונים לא נכונים וטיפולים לא רלבנטיים. בזמן הזה בנתיים, הקשיים כתוצאה מההפרעה רק מתגברים.

 

מכאן הדרך קצרה לתחושת ייאוש, פגיעה בדימוי עצמי, דיכאון, התגברות של חרדות ועוד. כשזה קורה הם פונים או מופנים לטיפולים רגשיים למיניהם אשר במקרה הטוב יכולים להקל על הסימפטומים אך לא לשפוך אור על הבעיות האמיתיות.

 

לכן מי שקורא את הדברים ומזדהה אפילו עם מהם, מוטב שיפנה לאבחון וטיפול במרפאה שמתמחה בהפרעות קשב וריכוז.


שאל את המומחה שלנו בפורום הפרעות קשב וריכוז >>>
המאמר נכתב על ידי ד"ר בועז רפפורטרופא להתפתחות הילד, מנהל מרפאות "קשר" לאבחון וטיפול של הפרעות קשב וריכוז בילדים ובמבוגרים, ומנהל תחום הפרעות קשב וריכוז באינפומד.
    
עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר בועז רפפורט השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, הפרעות קשב וריכוז, ADHD

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בחירת רופא מטפל בadhd ליה 20/10/2019 13:12
  • שלום, עד כה טופלתי אצל נוירולוג כללי במרפאת האם שלי (כללית), אולם כרגע אני מרגישה שאיני מאוזנת תרופתית, ונאמר לי על ידי נוירוכירורג כי עלי לפנות לרופא שמתעסק בהפרעות קשב באופן מיוחד. לאיזה רופא מומלץ לפנות בנוגע לשינוי מינון וסוג התרופה להפרעות הקשב? נוירולוג-קשב/ נוירופסיכולוג/ פסיכיאטר? והאם אחד עדיף על האחר. תודה רבה.

  • + הוסף תגובה
מחפש תרופה להפרעות קשב וריכוז חיים 19/10/2019 11:47
  • שלום, שמי חיים, בן 30, סטודנט. אני נוטל כיום קונצרטה 72 מ"ג ב-2 כדורים של 36 מ"ג. זה כרגע הדבר היחיד שמשפיע עליי. נטילה של כדור אחד במינון 36 מ"ג לא ממש משפיע עליי. הבעיה היא כזו: ה-72 מ"ג שאני לוקח עובד כ12 שעות, והרבה פעמים אני לא באמת צריך 12 שעות, זה יותר מדי, אלא אני צריך למשל 4-8 שעות. האם קיימת תרופה שתוכל לענות על בקשתי? הערה: ריטלין במינון 40 מ"ג לא השפיע עליי גם.

  • + הוסף תגובה
שלום רב, יש לי בעיה חמורה שאני סובל ממנה קשה כבר 10 שנים חיים 11/10/2019 21:46
  • שלום רב, יש לי בעיה חמורה שאני סובל ממנה קשה כבר 10 שנים! יש לי רעד בראש בעיקר בקצה הראש איפה שמתחילה מערכת העצבים, הרעד הזה מחמיר שאני בלחץ, וגם שאני מזיז את הראש לצדדים, וגם בבוקר שאני קם, ויש לי גם קליקים קטנים בזמן הזזת הראש בצורות מסוימות, הבעיה הזאת מפריעה לי לתפקוד היום יומי ואני מרגיש שהחוט השדרה שנכנס לראש לא יציב ורופף ואני יכול לשחק איתו ולעשות קליקים חופשי כנראה הוא התנתק מהחיבורים, בנוסף הצוואר שלי נוטה קצת קדימה, עשיתי מלא תרגילים הלכתי להמון רופאים ולאף אחד אין פיתרון, מי יכול לעזור לי? אני מוכן לשלם כמה שצריך בשביל פיתרון לסיוט המוזר הזה שלא נגמר, תודה רבה לעוזרים, חיים

  • + הוסף תגובה
קליקים בזמן הזזת הראש!? ד"ר גלעד חבצלת 17/10/2019 11:16
  • התופעות שלך מאד מוזרות וגם התאור. אין זה עניין לפורום זה. מציע לשאול בפורום בריאות הנפש.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!