פריצת דרך במניעת מחלות גנטיות: תינוק משלושה הורים

פריצת דרך בתחום ההפריה החוץ-גופית תאפשר למנוע העברת מחלות תורשתיות מהאם לעובר על ידי שימוש בביצית מאישה נוספת. זה לא מדע בדיוני, זה באמת קורה - משלושה יוצא אחד!
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 08/09/2014

פריצת דרך בתחום ההפריה החוץ-גופית תאפשר למנוע העברת מחלות תורשתיות מהאם לעובר על ידי שימוש בביצית מאישה נוספת. זה לא מדע בדיוני, זה באמת קורה - משלושה יוצא אחד!


הפריה חוץ-גופית היא הליך נפוץ יחסית בטיפולי פוריות, בו מפרים ביצית בתא זרע מחוץ לרחם. טיפולי ה- IVF מאפשרים לזוגות רבים להביא ילדים לעולם, וכיום מדובר בטיפול פופולארי ביותר במקרים של הפרעות פוריות או במקרים של הפרעות גנטיות שונות.


כיום, במקרים של חשד לנשאות של מחלה תורשתית, מקובל לבדוק את העוברים שיוחזרו לרחם על מנת לוודא שאינם חולים במחלה. טכניקה זו אמנם יעילה מאוד ברוב המחלות הגנטיות, אך אינה מספקת פתרון עבור מחלות מיטוכונדריאליות, אשר מועברות בצורה שונה.


אחת מפריצות הדרך האחרונות היא החלפת מיטוכונדריה - טיפול חדשני שפותח על ידי צוות בריטי בו מחליפים את המיטוכונדריות החולות במיטוכונדריות בריאות מאדם נוסף. כך, במהלך טיפולי הפוריות משתתפים בעצם שלושה הורים - האם, האב ואישה נוספת (שתורמת את המיטוכונדריות).


מהן מחלות מיטוכונדריאליות?


מיטוכונדריות הן אברונים קטנטנים שמצויים בתא ואחראים על ייצור אנרגיה. המיטוכונדריות מועברות לעובר על ידי האם בלבד דרך הביצית, ולכן בכל תא בגוף מצויות מיטוכונדריות ממקור אימהי (אין העברה של DNA מיטוכונדריאלי מהאב).


במקרים בהם האם סובלת ממחלה מיטוכונדריאלית, היא מורישה את המיטוכונדריות הפגומות לעובר שעלול להיוולד עם הפרעות רבות הקשורות לייצור אנרגיה בגוף (כמו מחלת חולשת שרירים, עיוורון, אי ספיקת לב ועוד). מדובר במחלות נדירות יחסית כמו מיופתיות מסוגים שונים, נוירופתיה תורשתית של עצב הראיה על שם לבר, תסמונת Kearn-Sayer ועוד.


קיימים מקרים בהם האם סובלת ממחלה מיטוכונדריאלית קלה ואסימפטומטית, אך צאצאיה יסבלו ממחלה מיטוכונדריאלית קשה יותר. חומרת המחלה תלויה בכמות המיטוכונדריות הפגומות, וקיימים מקרים בהם האם תסבול מכמות קטנה של מיטוכונדריות פגומות שלא ישפיעו על חייה ואילו הילדים שלה יסבלו מכמות גדולה ולכן יהיו סימפטומטיים.


על כן, ניתן לסכם שאישה שסובלת ממחלה מיטוכונדריאלית תמיד תוריש לילדיה המיטוכונדריות פגומות, אך חומרת המחלה תהיה תלויה באחוז המיטוכונדריות התקינות, ואינה ניתנת לניבוי עד הלידה.


איך מבצעים את החלפת המיטוכונדריות?


במידה והוכחה מחלה מיטוכונדריאלית (לאחר לידת תינוק חולה או במקרים שלאם יש מחלה ידועה), ניתן לפנות לטיפולי החלפת מיטוכונדריה הכוללים מספר שלבים:


הפריית שתי ביציות על ידי תאי זרע


בשלב הראשון יוצרים שני עוברים, אחד מההורים המקוריים ואחד מתרומת ביצית מאישה בריאה. יצירת העובר מתבצעת על ידי החדרת תאי זרע אל תאי ביצית, שיוצרת עובר עם גרעין. במקרה כזה חשוב מאוד לוודא שתורמת הביצית אינה סובלת ממחלה מיטוכונדריאלית, או ממחלה גנטית אחרת.


הסרת הגרעין משני העוברים


בשלב זה, שנחשב לשלב החשוב והמשמעותי ביותר בתהליך, מסירים את הגרעין משני העוברים. הגרעין הוא החלק המכיל את כל המידע הגנטי, שהגיע משני ההורים, ובאמצעות טכניקות ביולוגיות מתקדמות מסירים אותו משני העוברים שנוצרו, ושומרים את הגרעין השייך להורים בלבד. בסופו של דבר מגיעים לשני עוברים (אחד עם מיטוכונדריות בריאות ואחד עם מיטוכונדריות חולות) ושני גרעינים (אחד של ההורים ואחד של התורמת) בנפרד.


יצירת עובר חדש


בשלב האחרון של התהליך מחדירים את הגרעין שהגיע מההורים אל העובר המכיל את המיטוכונדריות הבריאות, ועל ידי כך משיגים עובר בריא עם חומר תורשתי שהגיע משני הוריו ומיטוכונדריות בריאות לחלוטין שהגיעו מאישה שלישית.


יש לציין שמלבד המיטוכונדריות, כל המידע התורשתי של העובר שיוחזר לרחם של האם שייך אך ורק לשני ההורים, והתינוק יוולד עם כלל התכונות (מראה, אופי, התנהגות) שקיבל מהוריו בלבד. כמו כן, למיטוכונדריות המכילות DNA מיטוכונדריאלי ושהגיעו מהתורמת אין כל משמעות על ההתפתחות ותכונות האופי. כך, למרות שלכאורה העובר נוצר משלושה אנשים שונים, כלל החומר התורשתי שלו הגיע משני הוריו בלבד, והוא כאילו נולד בטיפולי הפריה רגילים.


מתי השיטה תהיה זמינה לכולנו?


הטכניקה הזאת הוכחה במספר ניסויים במעבדה, וייתכן שבמידה ולא יופיעו בעיות מהותיות היא תוצע לקהל הרחב תוך מספר שנים. מכיוון שמדובר בטכניקה חדשנית ובלתי שגרתית, היא גרמה לתהיות רבות מצד אנשי מקצוע שונים שחושבים שהיא בעייתית מבחינה אתית, רפואית ובטיחותית. למרות הכל, במידה והשיטה תהפוך לזמינה, היא יכולה לספק פתרון מצויין לזוגות רבים שכיום לא יכולים להביא לעולם ילדים בריאים בשל מחלות מיטוכונדריאליות שונות, ולאפשר להם ליהנות מילדים בריאים לחלוטין.


פורומים פוריות והפריה חוץ גופית (IVF)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
רירית עברה אחרי הזרעה אימאן 23/02/2020 16:32
  • הייתי במיון נשים עקב כאבים באגן אחרי שאיבה ללא ביציות והזרעה במקום. הכאבים בגלל שחלה ימנית מוגדלת אין נוזלים ואין דלקת או זיהום כלשהו. רירית רחם עבה (13). בטא שלילית האם יש סיכוי להתעברות אם הרירית בעובי זה?? ההזרעה הייתה ביום ראשון שעבר.. בדיוק שבוע זה מוקדם לבדיקת בטא? האם יש תקווה שיתרחש משהו???

  • + הוסף תגובה
שרירן אינטראמורלי 9 מ"מ קדמי דנה 21/02/2020 14:04
  • שלום. אשמח לקבל ייעוץ ממך. אני כיום בת 36 ללא ילדים בעבר עברתי 2 הפלות בגלל הריונות שלא צלחו לכן נאלצי לבצע גרידה. אני היום נמצאת בטיפולי הזרעה. אחת שנכשלה והיום כבר לקראת השנייה. עשיתי בדקת היסטרוסקופיה אבחנתית ומצאו שיש לי הדבקות בשרירן בגודל 9 מ"מ קדמי. יש לי את האופציה לבצע ניתוח היסטרו. ביררתי מול כמה רופאים וכל אחד נתן את דעתו שונה מהשני חלק אמרו לי שעדיף לא להעסק עם הרחם ולחטט שם. האם לדעתך זה משהו שמפריע לכניסת הריון? האם עדיף לבצע את ההיסטרו על מנת שההצלחה לכניסה של ההריון תהיה יותר גדולה? אני לגמריי עובדת עצות. בלי שום קשר להיסטרו עשיתי צילום רחם ונאמר לי שיש פיזור רק בצד ימין ובצד שמאל לא היה פיזור לפי התוצאה. אשמח לעזרה אני נורא מוטרדת ולא יודעת מה עדיף לי. תודה.

  • + הוסף תגובה
הטרוזיגוטי ל mthfr והפלה מצפה להריון 19/02/2020 21:28
  • הבנתי מהמטולוג ומקריאה ברשת שהטרוזיגוטי לmthfr לא נחשב לבעיתי ולגורם הפלות, ושחומצה פולית בעקרון מספיקה ואין צורך בטיפול נוסף בהריון,משום שהאינזים נםגע רק ב39%, מצד שני קראתי גם שהריון כשלעצמו והורמונים בעיקר אסטרוגן מגבירים את הסיכון לקרשיות יתר בדם. בהחזרת המוקפאים אני מקבלת אסטרופם להכנת הרחם לקליטת עוברים, וגם כשההריון נקלט אני ממשיכה עם האסטרופם עוד מספר שבועות, האם ייתכן ששילוב של שני הגורמים ( הורמונים והטרוזיגוטי ל mthfr) מגדיל את הסיכון לקרשיות וזאת הסיבה להפלות?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!