הבדיקות שחשוב לעשות בגיל הזהב

תוחלת החיים בעלייה מתמדת. עלייה בגיל לא אומרת בהכרח ירידה בבריאות ובאיכות החיים. כדי לשמור על בריאות טובה ואיכות חיים גבוהה, חשוב לעשות את הבדיקות הרלוונטיות לשכבת הגיל.
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 09/04/2014


תוחלת החיים בעלייה מתמדת ובניגוד למה שהרבה פעמים חושבים, עלייה בגיל לא אומרת בהכרח ירידה בבריאות ובאיכות החיים. כדי לשמור על בריאות טובה ואיכות חיים גבוהה, חשוב לעשות את הבדיקות הרלוונטיות לשכבת הגיל.


אוכלוסיית גיל הזהב, או הגיל השלישי, נמצאת בסיכון למחלות ולסיבוכי מחלות, ועל כן בגילאים אלו חשוב להיות במעקב רפואי צמוד יותר, בהשוואה לגילאים צעירים יותר. עם התקדמות עולם הרפואה, ישנה עלייה במספר הקשישים, והיום ישנם פנסיונרים רבים הנהנים מחיים מלאים ופעילים בזכות בריאות טובה.


כדי להבטיח איכות חיים גבוהה גם בגיל הזהב, מומלץ מאוד להיות במעקב רפואי הכולל בדיקות, מעקב אחת מחלות רקע, מעקב אחר תרופות ואבחון קוגניטיבי במידת הצורך. 


מעקב אחר מחלות רקע וטיפול תרופתי


בדרך כלל, בגיל הזהב, לאנשים רבים יש מספר מחלות רקע המטופלות בעזרת תרופות רבות שתפקידן לאזן את מחלות הרקע ולמנוע סיבוכים שונים. המחלות העיקריות המופיעות בגיל הזהב הן סוכרת, לחץ דם גבוה, אי ספיקת לב, הפרעות כליה, הפרעות קצב והפרעות נוספות המטופלות במגוון תרופות.


ישנם לא מעט אנשים בגיל הזהב אשר לא נמצאים במעקב רפואי קבוע ולא מטופלים בצורה הטובה ביותר במחלות הקיימות. מדובר במקרים בהם לא מבוצעות בדיקות דם כשנדרש, לא מתבצע מעקב אחר המצב הרפואי כפי שרופא המשפחה ביקש ועוד. במקרים אלו, ייתכן שהטיפול התרופתי פחות יעיל ופחות מגן מפני הסיבוכים השונים.


כמו כן, שילוב של כמות תרופות גדולה עלול לגרום לתופעות לוואי ולתגובות בין-תרופתיות. יש מקרים בהם שינויים תזונתיים, ירידה במשקל, החמרה של אחת ממחלות הרקע או מצבים אחרים מתערבים בהשפעת התרופות על הגוף ויכולים להתבטא בתופעות לוואי, הרעלות, ותסמינים שונים.


לכן, חשוב להיות במעקב קבוע אצל רופא משפחה ואצל רופאים מומחים לטיפול במחלות השונות. כך, הרופא יוכל לעקוב אחר השינויים וניתן יהיה לדווח לו על כל בעיה.זיכרון, התמצאות, חשיבה


אחת ההפרעות החשובות בגיל השלישי היא ירידה ברמה הקוגניטיבית, המתבטאת בעיקר בהפרעות זיכרון, הפרעות אוריינטציה ובלבול. בדרך כלל, האדם הסובל מתחילתה של ההפרעה הקוגניטיבית לא מודע למצבו, אך בני משפחתו וסביבתו הקרובה מרגישים בשינוי שעובר עליו. 


במקרים כאלה, מומלץ לעשות בדיקה קוגניטיבית כדי לבדוק האם אכן חלה ירידה כלשהי ביכולת לבצע פעולות שונות. בחלק מהמקרים, אם מאבחנים את ההפרעה בשלב מוקדם (מצב הנקרא גם ליקוי קוגניטיבי מתון), ניתן להציע טיפול. טיפול זה כולל טיפול תרופתי וטיפול קוגניטיבי באמצעות תרגילים שונים שאמורים "לאמן" את המערכת הקוגניטיבית ולשמר אותה.


מדיווחים שונים עולה כי טיפול מתאים באנשים עם ליקוי קוגניטיבי מתון יכול לשמר רמה קוגניטיבית גבוהה למשך מספר שנים, ולאפשר למטופלים חיים טובים.


מלבד זאת, בחלק מהמקרים ירידה קלה ברמה הקוגניטיבית מרמזת על הפרעות גופניות שונות שניתן לזהות בעזרת בירור מתאים. מדובר בעיקר על הפרעות כמו לחץ דם לא מאוזן (גבוה או נמוך מדי), הפרעות בתפקוד בלוטת התריס, אנמיה, חוסרים תזונתיים והפרעות נוספות שעלולות להופיע לעתים קרובות בגיל השלישי. במקרים אלו, אבחון קוגניטיבי ובירור גופני יכולים לאפשר טיפול שישפר את המצב.


פורומים גריאטריה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חוסר איזון ורצון לישון אריה 01/06/2020 00:45
  • שלום אבא בן 83 שנים. עם מסתם אורטאלי. לפני 4 עבר ניתוח להסרת גידול שפיר בשלפוחית השתן. היה פעיל וחיוני. ב3 חודשים האחרונים רוצה יותר לישון , מתעייף מהר. מטופל תרופתית ב:סטונרון לחוסר איזון, קרדילוק ואלקוויס לדילול. התיאבון שלו בינוני. הוא מתקשר ודינמי אבל מאבד עניין מהר. מה לעשות?

  • + הוסף תגובה
קטטר קבוע נתן 31/05/2020 08:49
  • שלום...אימי נמצאת בבית כבר חודש עם קטטר שתן...שאלתי מה סדר הפעולות הנדרש במעדה וברצוננו לנסות גמילה מהקטטר...האם ישנן תרופות שיש צורך לקחת במקביל? ומה עלינו לעשות כדי להימנע ממצב שבו, לאחר הסרת הקטטר יגרמו בעיות במתן שתן...כלומר במידה ויהיה צורך בהחזרת הקטטר...תודה.

  • + הוסף תגובה
ייעוץ בנוגע לאימי, אישה בת 68 בל 26/05/2020 00:00
  • שלום רב אני שואלת עבור אימי, אישה בת 68. חולת סכרת שהחריפה לה לפני מעל כשנתיים. מטופלת מטופלת בתרופות ג'ארדינס, טרוגלודק ואיזומפיק. וקרדילוק ללחץ דם. כתוצאה מהסכרת העיניים נפגעו, יש לה בצקות והיא מקבלת זריקות לתוך העיניים כבר שנתיים. ועדיין לא יודעים מתי הסוף.. שאלתי היא כזאת..מאז ההחנרה בסכרת היא שבר כלי. כאבי שרירים, כאבי פרקים, סחרחורות, כאבי ראש, בחילות, חולשה, רצון לישון כל הזמן. לאחר פנייה לרופאת משפחה, נאמר לאימי שזנ כתוצאה מתרופות. האם יכול להיות שאיכות החיים כ"כ תפגע בגלל הטיפול לסכרת ( שכן התאזנה בזכות התרופות) לאיזה רופאה או הפנייה לבדיקה עלינו לבקש כדי לעשות לה בדיקות מקיפות ולנסות לעלןת על הבעיה? אודה לתשובתך.

  • + הוסף תגובה
חולת סוכרת עם ריבוי תלונות ד"ר רון בן יצחק 26/05/2020 22:12
  • שלום רב מבין את המצוקה הגדולה. אמא סובלת מירידה תפקודית וריבוי תלונות. אני מציע לבצע הערכה גריאטרית כוללנית ובה התייחסות למצב רפואי, תרופתי, מנטאלי קוגניטיבי, פיזיקאלי וסוציו-ביולוגי. בהצלחה ד"ר רון בן יצחק

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!