שפיכה מוקדמת: (לא) פעם ראשונה שזה קורה לי

שפיכה מהירה נחשבת להפרעה השכיחה ביותר אצל גברים (20-30%), המתאפיינת בשפיכה המתרחשת תמיד או כמעט תמיד תוך דקה מהחדירה לנרתיק וקיימת מהניסיון המיני הראשון או שהבעיה נרכשת.
כתבה פרסומית כתבת חסות


באפריל 2013 התכנס צוות מומחים של האגודה הבינלאומית לרפואה מינית לדון בהפרעה בתפקוד המיני של שפיכה מוקדמת או מהירה על כל היבטיה. שפיכה מהירה נחשבת להפרעה השכיחה ביותר אצל גברים (20-30%), המתאפיינת בשפיכה המתרחשת תמיד או כמעט תמיד תוך דקה מהחדירה לנרתיק וקיימת מהניסיון המיני הראשון (Life Long) או שהבעיה נרכשת (Acquired). בכל מקרה, היא לא מאפשרת דחייה של השפיכה בכל או כמעט בכל החדירות מעבר ל-3 דקות. 


לשפיכה מוקדמת השלכות אישיות שליליות של מועקה, מצוקה, הטרדה וייאוש, עד למצב של הימנעות מיחסי מין. לפי האגודה הפסיכיאטרית האמריקאית, שפיכה מוקדמת היא:

א. פעילות מינית עם שפיכה עקבית וחוזרת תוך דקה לאחר חדירה לנרתיק ולפני שהגבר מעוניין שהיא תתרחש.

ב. מצב הקיים 6 חודשים לפחות, הקורה בכל או כמעט בכל הפעילויות המיניות (75-100%).

ג. הפרעה הגורמת למצוקה משמעותית.

ד. הפרעה שלא נגרמת על רקע של מצוקה ביחסים הזוגיים או ממתח ולא כתוצאה מנטילת תרופות או הפרעות רפואיות אחרות.


הצורה הקשה ביותר של שפיכה מוקדמת מתרחשת עוד לפני החדירה ומופיעה אצל 5-20% מהגברים, אצלם הבעיה קיימת כל החיים. 


חוקר בשם ולדינגר הציע שתי תת קבוצות נוספות של ההפרעה:

א. שפיכה מהירה משתנה, בה השפיכה לפרקים תקינה ולפרקים מוקדמת

ב. מצב סובייקטיבי בו פונים לעזרה וייעוץ בתחושה שזמן ההשהייה קצר מדי, למרות שהוא בתחום הנורמלי (מעל חמש דקות).


במחקר שערך ולדינגר, 80% מהגברים שהגדירו עצמם כפולטים מהר, פלטו תוך דקה מהחדירה. 20% הנותרים פלטו תוך שתי דקות.


מקרים אופייניים


אילנה ויובל הם כבני 30, אוהבים ומעוניינים להתחתן, אך בעיית הפליטה המוקדמת של יובל מאיימת על מיסוד הקשר. לאילנה היו בעבר יחסי מין שהיו מהנים ביותר והיא לא מוכנה לוותר על העונג שבחדירה ממושכת ובחוויית האורגזמה. בהתחלה, היא גילתה סבלנות כלפי יובל, אך הרגישה שהתסכול שלה גובר, החשק המיני שלה יורד, ותנאי הכרחי למיסוד הקשר היה מבחינתה טיפול בבעיה. 


טלי ודורון הכירו באוניברסיטה. לשניהם לא היה ניסיון מיני קודם. הם התאהבו והתחתנו, והביאו ילדים לעולם. בתחילת הקשר, הקרבה הפיזית הייתה חשובה יותר מהמשגל עצמו, שנמשך פחות מדקה. בשנות השלושים לחייה, היא הבינה מקריאה בעיתוני נשים ומשיחות עם חברות שהמשגל יכול להימשך זמן רב יותר ואז החלו ביניהם כעסים ותסכול, מריבות והטחת עלבונות ואפילו איום בגירושין. 


ההשפעה הנפשית של שפיכה מוקדמת על הגבר


גברים רבים מרגישים ירידה בביטחון העצמי ובדימוי העצמי שלהם, מבוכה, תסכול רב, רגשי נחיתות, תחושת כישלון ובושה, מה שעלול להוביל לחרדות ביצוע ופחד מכישלון, שמובילים פעמים רבות לאין אונות על רקע פסיכוגני. יש מקרים בהם הגברים מנתקים קשר לאחר שתי פגישות מיניות עם מטפל מיני כדי להימנע משאלות מביכות. ההשפעה הנפשית של שפיכה מוקדמת על האישה


נשים רבות מדווחות על ירידה בהנאה, בתשוקה, בעוררות המינית ועל אי יכולת להגיע לאורגזמה. תסכול וכעסים גורמים פעמים רבות למריבות ולהימנעות ממגע מיני, מחשבות על גירושין או יצירת מערכת מינית מחוץ למסגרת הנישואין.


טיפול פסיכולוגי התנהגותי


הטיפול ההתנהגותי המקובל כיום הוא בעזרת טכניקת הלחיצה על איבר המין הגברי, שיטה של מאסטרס וג'ונסון, או גירוי והפסקה של איבר המין, שיטתה של הלן זינגר קפלן אשר מאמינה כי התופעה נגרמת על ידי היעדר שליטה רצונית על רפלקס הפליטה. 


הסיבה המרכזית לתופעה היא קושי לזהות את תחושת הגירוי המיני החזק, נקודת ה"אל חזור" ממש לפני האורגזמה, אחריה לא ניתן לעצור את השפיכה. התרגילים לטיפול בהפרעה מתבצעים בשלבים ונהנים משיעורי הצלחה של 60-90 אחוזים.


טיפול תרופתי בשפיכה מוקדמת


1. אלחוש מקומי של איבר המין עם חומרי הרדמה 15-20 דקות לפני יחסי המין, מעלה את ההשהיה בפליטה פי 6 לפחות. בשיטה זו, הנחיות לשימוש נכון הן חשובות.


2. תרופות פסיכיאטריות נוגדות דיכאון מסוג SSRIs ותרופות אנטי דיכאוניות טריציקליות. שיטה זו מנצלת את תופעת לוואי של התרופות, היא השהיית הפליטה ללא פגיעה בתחושה.


הטיפול בתרופות הוא יומי או לפני פעילות מינית בלבד, כאשר שביעות רצונם של המטופלים מטיפולים אלו היא גבוהה. לעיתים, מטופלים חוששים ליטול תרופה שמיועדת במקור לטיפול בדיכאון, אך חשוב לדעת כי מדובר במינונים נמוכים ביותר בעלי אפקט יעיל במיוחד לטיפול בבעיה.


3. טרמדול - תרופה לשיכוך כאבים, המנצלת את תופעת הלוואי שלה, של עיכוב הפליטה. 


לסיכום


יש להתאים את הטיפול באופן אישי לכל מטופל. כאשר אין בת זוג קבועה או במקרה של חוסר שיתוף פעולה של בת זוג, ניתן להיעזר בטיפול תרופתי בלבד. בכל מקרה, מומלץ להגיע לטיפול מוקדם ככל האפשר כדי לפתור את הבעיה המציקה, והחדשות הטובות הן שישנם מגוון טיפולים יעילים ביותר בתופעה.


פורומים בעיות בזיקפה, אימפוטנציה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
השפעה תרופתית על זקפה ושק אשכים ולד 12/09/2020 23:04
 • לפני כשבוע סיימתי טיפול בנקסיום (שבוע לאור העובדה שפגע לי במערכת עיכול) , שמתי לב שהתחושה באיבר מין השתנתה ,יש מאין אין אונות וחוסר חשק מיני ( בעיה שלא הייתה קודם) . מה שמטריד ששק האשכים נראה גדול יותר עם יותר עור עודף ,דבר שלא היה לפני הטיפול התרופתי. ביצעתי בדיקת אולטראסאונד אשכים ומפשעות, התגלה בקע קטן בצד ימין (7ממ) ובבדיקת אשכים הכל יצא תקין. ממה הדבר יכול לנבוע? הבנתי שיש קשר בין התרופה לאין אונות אולם מה הקשר לשק האשכים שהתרחב לו ?

 • + הוסף תגובה
בהמשך לתיאור ולד 12/09/2020 23:06
 • חשוב לציין שכל האיזור מרגיש מאוד רפוי שלא כמו מקודם.

 • + הוסף תגובה
נקסיום וזקפה ד"ר נחום זילבר 13/09/2020 13:32
 • ידוע על קשר כלשהו בין התרופה הזו וירידת חשק אולם לזמן מוגבל בלבד. כל יתר התלונות לא מוכרות לי בתור תגובה לתרופה.

 • + הוסף תגובה
שאלה נוספת ולד 14/09/2020 18:26
 • ועצם העובדה שהפין מאוד רפוי לאחרונה ובר שבוע ימים לא הייתה לי זקפת בוקר עלול להעיד על משהו ? אני כן יכול להגיע לזקפה במגע עצמי אולם היא לא יציבה , אציין גם שבשבוע האחרון אני לא ישן טוב בכלל.

 • + הוסף תגובה
כיסוי / סבסוד של ביטוח רפואי פרטי לטיפול בבעיות בזיקפה באמצעות הזרקה. שלום 08/09/2020 11:41
 • שלום רב, ברצוני לשאול לגבי האם מרפאת און עובדת עם ביטוח רפואי פרטי כלשהו שמסבסד את הטיפול באמצעות הזרקות לפין? אם כן, איזו חברה?

 • + הוסף תגובה
כיסוי טיפול מרפאות "און" ע"י ביטוח פרטי ד"ר נחום זילבר 08/09/2020 19:11
 • רופאי רשת מרפאות "און" קשורים בהסכמי ביטוח עם כל חברות הביטוח בתחום הרפואי הפרטי. וכן עם ביטוחים משלימים אחרים

 • + הוסף תגובה
איו אונות רוני 02/09/2020 16:26
 • שלום אני בן 67 ספורטאי לפני כחצי שנה עברתי כריתה רובוטית של בלוטת הערמונית.לפני הניתוח תפקודי המיני היה מצוין.כיום הזקפה נעלמה.וכל הכדורים שנסיתי ללא הועיל.לעיתים אני צופה סרטי פורנו וזה גורם להתעוררות קלה.אבל זה לא זה. שאלתי היא האם לפני הפתרטון של הזריקות יש פתרון אמצע נוסף.תודה

 • + הוסף תגובה
אימפוטנציה לאחר כריתת ערמונית ד"ר נחום זילבר 03/09/2020 05:53
 • אין אונות בעקבות כריתת ערמונית על רקע של ממאירות בפרוסטטה היא תופעה שכיחה . האורולוג המנתח משתדל תמיד למנוע נזק זה אבל זה מופיע בכל זאת . כדורים ברוב המקרים לא עוזרים. הטיפול הזריקתי לזקפה ה"נעלמת" יעיל ומועיל מאד - במצבים לאחר כריתת ערמונית בכל גישה כירורגית - ללא סיבוכים ולצערי אין פתרון אמצע נוסף .

 • + הוסף תגובה
טיפול זריקתי ד"ר נחום זילבר 03/09/2020 20:24
 • הטיפול ניתן על ידי אורולוג מומחה ומשמעותו הזרקה עצמית לפין לפני מגע מיני

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!