מה באמת מסוכן לתינוק, ומתי זה לחץ שלכם?

כולנו יודעים שהיסטריה וייסורי מצפון הם שני דברים שנולדים עם התינוק. תמיד נראה לנו שהוא לא אכל מספיק, אנחנו תוהים אם הוא בוכה יותר מדי, חוששים שהוא חולה במחלה קשה. מתי זה מוצדק ומתי זו היסטריה שלנו?
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 17/08/2014


כולנו יודעים שהיסטריה וייסורי מצפון הם שני דברים שנולדים עם התינוק. תמיד נראה לנו שהוא לא אכל מספיק, אנחנו תוהים אם הוא בוכה יותר מדי, חוששים שהוא חולה במחלה קשה, ויש רגעים שנדמה לנו שלעולם לא נצליח להיות הורים מספיק טובים. אז מתי הלחץ מוצדק ומתי זו סתם דאגה או אפילו היסטריה שלנו?


בחוץ הכל מלוכלך ומזוהם. עדיף להישאר בבית


לא כדאי להשאיר את התינוק כל הזמן במרחב סגור. יציאה לטיול קצר כשיש מזג אויר נעים תעשה לתינוק שלכם רק טוב. 


יש תרבויות שממליצות להורה ולתינוק לא לצאת מהבית בתקופה הראשונה לחיים, אך מדעית אין לכך כל בסיס. ההיפך הוא הנכון - יציאה לטיול היא הזדמנות לנשום אויר צח, להיחשף לקרני השמש ובעיקר להכיר את העולם סביב. 


פחד מזיהומים אפשר לפתור על ידי הקפדה על שטיפת ידיים עם סבון אחרי שחוזרים מהטיול, המלצה שתקפה, אגב, בכל גיל ועבור כל אחד.


הוא רזה מדי. אולי יש לו הפרעת אכילה?!


קודם כל תנשמו עמוק - הפרעות אכילה נדירות ביותר בשנים הראשונות לחיי התינוק. מעקב אחר המשקל היא הדרך שלכם לדעת אם הוא רזה מדי או שאולי מדובר בלחץ ודאגה שלכם. בכל ביקור בטיפת חלב תוכלו לברר את משקל הילד והאם הוא תקין לגילו. 


"פיטום תינוקות" הוא הרגל לא נכון בו הורים עלולים להרגיל את הילד לאכול יותר ממה שהוא צריך ורוצה, באופן טבעי. לכן, כדאי לסמוך על ההמלצות התזונתיות של משרד הבריאות ועל רצון התינוק בכל הקשור לכמויות אוכל רצויות, ואין צורך 'לדחוף' לתינוק אוכל.


הוא בוכה יותר מדי. אולי יש לו משהו?


בכי הוא תופעה בריאה ותקינה לחלוטין. זו הדרך של התינוק לתקשר עם סביבתו. ישנן מעל עשר סיבות שונות לבכי של התינוק שלכם. העיקריות הן: רעב, חיתול מלוכלך, בקיעת שיניים, עייפות, חם או קר לו מדי, הוא רוצה שירימו אותו, גזים או אולי הרגשה לא טובה. 


ברוב המקרים, הסיבה לבכי אינה מסוכנת וכדאי להבין מהי. אם התינוק ממשיך בכל זאת לבכות, אפשר לנסות להרגיע אותו בעזרת דיבור מרגיע, שירה וליטופים. זכרו שאי אפשר להרגיע תינוק מתוך היסטריה. תינוק מרגיש את מי שמטפל בו ולכן חשוב שקודם כל תרגיעו את עצמכם. 


אם התינוק שלכם חולה, סביר להניח שהוא לא רק יבכה, אלא גם יאכל פחות, לא ישן טוב, יהיה עצבני במשך היום, ויהיה לכם קשה מאד להרגיע אותו. במקרה כזה, כדאי לקבוע תור לרופא ילדים.יש לו חום. חייבים לנסוע למיון!


לא כל חום גבוה הוא סיבה מוצדקת להיסטריה. מחלות ילדות מלוות לעיתים קרובות בחום גבוה. עליית חום היא דרכה של מערכת החיסון להילחם במחלות, כך שחום גבוה אינו מסוכן כשלעצמו ולא תמיד יש להוריד אותו. 


אם החום עולה מעל 38 מעלות, אפשר להשתמש בתרופה להורדת חום לפי המינון המתאים לגיל ולמשקל הילד. המלצות נוספות הן שתייה מרובה, לבוש קל, אמבטיה פושרת (לא קרה!) ואוורור החדר. אם החום עקשן, אפשר תמיד לפנות לרופא כדי לבדוק את סיבת החום ולטפל בה. 


יוצאי דופן הם תינוקות מתחת לגיל חודש, אשר מערכת החיסון שלהם עדיין חלשה ולכן מומלץ לפנות למיון בכל מקרה של עליית חום.


הצילו, הילד מתכווץ!


פרכוסי חום הם תוצאה של שינוי בפעילות המוחית בגלל עלייה בטמפרטורה. הגיל של הופעת הפרכוסים הוא 6 חודשים עד 3 שנים, כאשר השיא הוא בגיל שנה. למרות שזה נראה לכם כמו נצח, אורכו הממוצע של פרכוס חום הוא 5-10 דקות בלבד והטיפול הנכון הוא הורדת החום על ידי תרופה בשילוב שמירה על סביבה בטוחה. ברוב המקרים, פרכוס החום חולף עם הגיל ולא נמצא כל קשר בינו לבין פגיעה באינטליגנציה.


אולי זה חיידק טורף?


אם התינוק שלכם סובל מחום גבוה בשילוב כאבים חזקים, פריחה של שלפוחיות או כיבים, עייפות והקאות, כדאי שתפנו לחדר מיון על מנת לוודא שלא מדובר בחיידק אלים מכל סוג.


לא לזלזל בתחושות בטן 


גם אם הרופא שלכם טוען שזו רק דאגה שלכם, אל תתנו לאף אחד לזלזל בתחושות הבטן שלכם. אם אתם מרגישים שמשהו לא בסדר ולא מצליחים להבין מהי הסיבה, אל תהססו לפנות שוב לרופא הילדים.


ביטוח חיים חינם להורה ע"ס 100,000 ₪ לשנה >>


פורומים הפרעות שינה בתינוקות וילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
התעוררות ביבבות איצקו 22/09/2019 07:46
  • ד"ר שלום, בני (בעז"ה עוד חודשיים יהיה בן 6), מתעורר (לעיתים) בלילה בבכי, לא יודע למה בוכה ולא מדבר (רק מיבב). מתוך ניסיון אנחנו יודעים שהוא צריך לשירותים, אז אנחנו לוקחים אותו לשירותים, ולפעמים הוא כל כך לא מאופס שהוא בכלל מנסה לעשות פיפי בחדר האמבטיה במקום שאין בו אסלה. אודה לחוות דעתך האם זה דבר נורמטיבי, ובמידה וכן, באיזה גיל זה אמור לחלוף.... כמו כן, האם זה יכול להעיד על בעיה אחרת? בתודה רבה מראש,

  • + הוסף תגובה
התעוררות משינה ופחדים בלילה לילדה בת 6 ק.ה 04/08/2019 23:18
  • בתי בת ה-6 מזה כחצי שנה באופן יומיומי מתנתקת משנתה באמצע הלילה ויורדת מחדרה שבקומה השניה אלינו לחדר השינה הנמצא בקומה הראשונה. ובנוסף לכך בתקופה האחרונה אחת לשבוע בערך מתעוררת משנתה באמצע הלילה (עדין במיטתה) בוכה ומעוותת ורועדת כולה ולאחר מס'דקות שאני עומדת ליד מיטתה ומרגיעה היא נרדמת ( היא לא זוכרת כלום בבוקר ממה שהיה). איך אפשר להתגבר על התופעה הזו? היא לא ישנה לבד בקומה. בנותיי הגדולות יותר ישנות בחדרים לידה.

  • + הוסף תגובה
תינוקת בת 7 ימים לא בוכה כמעט עם טונוס שריר נמוך אמא 19/05/2019 15:16
  • הילדה שלי נולדה בשבוע 42+6 עם מים קולוניאלים סמיכים ללא נשימה עם דופק! היום ישנה בעיקר ישנה עברה התיבשות בגלל שלא אכלה מספיק מה נראה לכם

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!