12 דברים שחשוב לדעת על אסטמה

מומחי היחידה למחלות ריאה ודרכי הנשימה בילדים, המרכז הרפואי תל אביב (איכילוב) מספרים על 12 הדברים שחשוב לדעת על אסטמה.
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 21/03/2019
1. אסטמה היא מחלה דלקתית

כלומר, מדובר בדלקת בדרכי האוויר (הסימפונות), אשר גורמת להפרשת ליחה רבה והתכווצות של הסימפונות.


2. המחלה הכרונית השכיחה ביותר בקרב ילדים

כ- 10% מהילדים לוקים באסטמה ושכיחותה עולה בעיקר בקרב אוכלוסיות ערים גדולות. זיהום אוויר, צריכת מזון תעשייתי, מזון מרובה בחומרים כימיים וחומרים משמרים, תורשה, חיסונים, שימוש בתרופות, חוסר פעילות גופנית הם הגורמים העיקריים לעלייה במקרי האסטמה בעולם המודרני. גם עונות מעבר ושינויי מזג האוויר מעלים את שכיחות הופעתה. 


3. בצורתה הקלה, המחלה מתבטאת בשיעול לח בעיקר בלילות

דרגה קשה יותר של אסטמה מתבטאת בהתקפים לעיתים רחוקות (אחת למספר חודשים) של קוצר נשימה, קושי לנשום ושיעול כאשר בין התקפים אין מחלה. בדרגת החומרה הבאה ההתקפים תכופים ואפילו מעל פעם בחודש וביניהם שיפור חלקי, אך לא עד כדי נסיגה מלאה והשיעול הלילי לרוב לא נעלם.


4. אסטמה של מאמץ - זה לא מיתוס

במצב זה, ההתקפים נגרמים כמעט אך ורק בעקבות מאמץ גופני ובעיקר ריצות ארוכות. קיימת גם צורה של אסטמה התקפית כשהגורם הוא התרגשות, צחוק או בכי. במצב של קוצר נשימה הילד מתקשה לנשום.


5. אסטמה של תינוקות ("התינוק הצפצפן" או "ברונכיט ספסטית")

היא תסמונת נשימתית נפוצה בקרב תינוקות ופעוטות אשר ברוב הגדול של המקרים חולפת לחלוטין בסביבות גיל 3 עד 4 שנים. רק בחלק קטן מהמקרים, ההסתמנות ממשיכה והופכת בהמשך לאסטמה קלאסית.


6. במקרים רבים, התגובה האלרגית נגרמת ממגע או שאיפה של חומר

אשר נקרא אלרגן. האלרגנים השכיחים כוללים את קרדית אבק הבית, אבקנים של צמחים, תוצרי צומח כגון זית, דשא ועוד, וכן תרופות, הפרשות חרקים ופרווה של בעלי חיים. אולם, לא רק אלרגנים יכולים לגרום להתקף. גם שאיפת אוויר קר, ריצה ארוכה, חשיפה לחומרים באוויר, עשן סיגריות וזיהומים ויראליים פשוטים של דרכי הנשימה עלולים לגרום להתקף בילד אסמטי.7. בניגוד למחלות ילדים רבות אחרות, האבחון מתבסס על מספר משתנים

ביניהם סיפור מחלה מתאים, מבחנים ובדיקות עזר ותגובה לטיפול תוך שלילת מחלות אחרות. בדיקות העזר כוללות תבחיני עור לאלרגיה, בדיקת רמת הנוגדן IgE בדם לאיתור מצב אלרגי ("אטופי"), בדיקת ספירומטריה (תפקודי ריאות) להוכחה של היצרות דרכי אוויר ושיפור בהיצרות לארח שאיפה של תרופות מרחיבות סימפונות ומבחני תגר.


8. כדי למנוע את ההתקף

הימנעו מחשיפה לגורמים סביבתיים הגורמים את ההתקף לילד. הוציאו חומרים קולטי אבק מהחדר של הילד כמו שטיח וילונות בובות פרווה עוד, השתמשו במצעים סינתטיים ולא במצעים מפוך או נוצות, שאבו אבק בתדירות גבוה מחדר הילד, הימנעו מעישון ונקו היטב את פילטר המזגן, לפחות אחת לחודש. 


9. הטיפול

תרופות מקבוצת הסטרואידים שמרחיבות את הסימפונות ועוצרות את התהליך הדלקתי, לרוב התרופות ניתנות דרך אינהלציה או משאף המחובר לספייסר. מגיל 4-5 שנים ומעלה, ילדים יכולים להשתמש בסוג משוכלל יותר של משאפים ללא צורך בתיווך של הספייסר. משאפים אלו עובדים על בסיס של אבקה המשתחררת לתוך פיה אשר הילד מכניס לפיו. שאיפה מתוך הפיה מכניסה את אבקת התרופה אל דרכי האוויר והריאות. טכניקה זו יעילה מאוד, אך השימוש בה מצריך קורדינאציה מסוימת שניתן להשיג בדרך כלל החל מגיל 4.5. כאשר המחלה בדרגה חומרה בינונית או קשה ומתבטאת בהתקפים חוזרים ושכיחים, יש לשקול בנוסף לטיפול תרופתי בזמן התקף גם טיפול מניעתי. הטיפול המונע העיקרי הוא מתן סטרואידים בשאיפה ישירות לדרכי האוויר. 


10. לרפואה המשלימה אין כל מקום או ערך בטיפול באסטמה

לא במצב חריף, דהיינו בעת התקף ולא כטיפול מונע. יתר על כן, טיפול בשיטות אלו עלול לסכן את הילד בעיקר מפני שהוא עלול לבוא על חשבון טיפול תרופתי דרוש ונכון.


11. ילד אסתמטי אינו נכה

גם בהתקפים קשים ביותר ניתן לנהל אורח חיים רגיל הכולל פעילות גופנית בעזרת טיפול תרופתי מאורגן. ניתן להגיע לאיזון טוב וניהול אורח חיים רגיל כולל ביצוע פעילות גופנית בעזרת טיפול תרופתי מאורגן.


12. אסטמה בילדים חולפת בחלק גדול מהמקרים

יש לזכור שאסטמה לא מאוזנת לאורך זמן תגרום לנזק מצטבר וגדול הרבה יותר. לכן, מעקב רפואי קבוע לצד טיפול תרופתי מתאים תוך הרחקת גורמים המעוררים התקף מסביבת הילד, יאפשרו לילד האסמטי לא רק ילדות בריאה יותר, אלא איכות חיים טובה יותר.פורומים אסטמה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בדיקת תפקודי ריאה ותגר מטכולין פענוח כרם 26/10/2018 18:07
  • שלום רב בת 24, מעשנת כ-10 סיגריות ליום בשנה שעברה החלו לי התקפי קוצר נשימה, קלים יחסית- מאין תחושה שאיני יכולה לנשום עד הסוף. בנוסף, קיימת לי ליחה די תמידית כבר הרבה שנים (מזכרוני עוד בתור ילדה הליחה תמיד הייתה קיימת) שקופה. בעקבות כך, נעשו לי בדיקות ספירומטריה, ולאחר מכן בדיקת תגר מטכולין. אשמח להתרשמותך מתוצאות הבדיקות. יודעת שהסיכויים נמוכים, אך חוששת שחולה בCOPD לא מפוענח עקב גילי הצעיר. תודה ויום טוב https://mail.google.com/mail/u/1/#inbox?projector=1 https://mail.google.com/mail/u/1/#inbox?projector=1

  • + הוסף תגובה
מבחן תגר מטכולין מינה 04/09/2020 00:16
  • הנני בת 72 עברתי מבחן זה והממצאים: לאחר 14 דקות במטכולין 1M ירידה של 14% FEV1 = 1.13 לאחר 18 דקות במטכולין 2M ירידה של22% FEV1= 1.01 ירידה של 22% מה זה אומר?

  • + הוסף תגובה
ליחה עם דם סער 29/04/2020 13:30
  • אני בן 26 מעשן, הבוקר כיחכחתי בגרון והוצאתי ליחה עם דם במשך 4 פעמים, עברו כמה שעות מאז ואין סימנים נוספים לדם. מה עלי לעשות?

  • + הוסף תגובה
חיסון חודשי נון 18/03/2020 11:17
  • בעקבות אסטמה כרונית אני מקבלת אחת לחודש זריקת נוקלה. מאחר ואני גם גימלאית אני נמנעת מלצאת מהבית ולהגיע לקופת חולים לשם רכישת הזריקה והזרקתה ע"י אחות הקופה. בעוד עשרה ימים אני אמורה לקבל את הזריקה ואיני יודעת כיצד לפעול. אשמח לעצתכם

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!