השתלת קוצב לב חדשני בבי"ח ברזילי

במרכז הרפואי האוניברסיטאי ברזילי נערכה השתלת קוצב לב חדשני, בין הראשונים בעולם, המשדר באופן אוטומטי מידע על אירועים לבביים הישר לרופא המטפל.
כתבה פרסומית כתבת חסות


במרכז הרפואי האוניברסיטאי ברזילי נערכה השתלת קוצב לב חדשני, בין הראשונים בעולם, המשדר באופן אוטומטי מידע על אירועים לבביים הישר לרופא המטפל.


ביחידה לאלקטרופיזיולוגיה של המערך הקרדיולוגי במרכז הרפואי אוניברסיטאי ברזילי שבאשקלון בוצעה אחת ההשתלות הראשונות בעולם של קוצב הלב Etrinsa HF-T, הכולל מערכת רה-סנכרון לבבי (CRTP). המכשיר שהושתל הוא חלק מהדור החדש של קוצבי לב מתוצרת חברת ביוטרוניק. ההשתלה בוצעה על ידי ד"ר ולדימיר חלמייזר, במקביל לשתי השתלות נוספות בגרמניה ובצרפת.


ייחודה של סדרת הקוצבים החדשים מסוג Etrinsa הוא היכולת לשדר נתונים מהקוצב המושתל אל המרכז הרפואי באופן יומיומי ורציף, ויכולת שידור התראות במקרים של הפרעות בקצב הלב על ידי מערכת Home Monitoring. בנוסף, בקוצב מוטמעת טכנולוגיה המאפשרת למושתל לעבור סריקות MRI חיוניות. 


יכולתו של הקוצב לשדר לרופאים נתונים על מצבו של לב המושתל מאפשרת לנטר את מצבו ולקבל במהירות ובמהימנות גבוהה התראות על כל אירוע לבבי שהתרחש. זה מאפשר לצוות המטפל לפעול באופן מיידי לטיפול בליבו של המושתל ולמנוע הידרדרות מסכנת חיים או מחלות משניות. על פי נתונים ממספר מחקרים קליניים מהשנים האחרונות, מעל 25 אחוז ממושתלי הקוצבים סובלים מהפרעות קצב מסוג פרפור פרוזדורים (Atrial fibrillation), שקשה לאתר או לאבחן בגלל אופיין השקט. לכן, יש חשיבות רבה לניטור הקבוע. 


קרדיט: יח"צ


"סדרת קוצבי לב חדשה זו מהווה צעד משמעותי ביותר במונחים של בטחון החולה ושלומו", אומר ד"ר ולדימיר חלמייזר, מנהל היחידה לקיצוב ואלקטרופיזיולוגיה במערך הקרדיולוגי במרכז הרפואי האוניברסיטאי ברזילי. "יכולתם של הקוצבים המושתלים לשדר באופן אוטומטי נתונים על מצב הלב לאחר ההשתלה, ובכל אימת שקורה אירוע חריג, מסייעת לנו להעניק לחולים את הטיפול הטוב ביותר. ככל שאני יודע מוקדם יותר מה קורה לחולה, כך אני יכול להגיב מהר יותר ובכך להציל חיים".


ואכן, המטופל שהושתל לראשונה בעולם בבית חולים ברזילי שידר לרופאיו כשבועיים לאחר ההשתלה פרטי אירוע לבבי של פרפור עלייתי (Atrial Fibrillation), שהיה חדש ולא אובחן עד אז במטופל. פרטי האירוע הועברו אוטומטית לרופא על ידי מערכת הניטור הביתי, ללא ידיעת המטופל וללא הפעלה כלשהי מצידו. באמצעות השידור שהתקבל, יכלו רופאי היחידה לקיצוב להתבונן בהקלטה מפורטת של האירוע הלבבי ולבצע אבחון וטיפול מוקדם יותר במטופל. 


ייחודה של מערכת הניטור מרחוק Home monitoring הוא בכך שהיא מאפשרת ניטור אלחוטי מרחוק, באופן אוטומטי ורציף של מצב המטופלים וסטטוס המכשיר המושתל, בנוסף לעדכון יומיומי שוטף וללא צורך בהתערבות כלשהי מצידו של המטופל. מחקרים אחרונים הראו שהשימוש במערכת Home Monitoring מסייע לריפוי המושתלים, משפר את איכות חייהם ומאפשר להפחית את מספר האשפוזים על רקע לבבי. יתרה מכך, במחקר הבינלאומי In-Time, שתוצאותיו הראשונות הוצגו לאחרונה, הצליחו החוקרים להוכיח שהשימוש במערכת הניטור מביאה להפחתה של מעל 50% בתמותת חולים בשל אי ספיקת לב בהשוואה לחולים מושתלים שלא נוטרו מרחוק. 


פורומים קרדיולוגיה וצנתור לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
השפעת חרדה ומתח על עורקי הלב טלי 03/06/2020 19:03
  • בת 44.10 בריאה ללא מחלות רקע לעיתים יש לי פעימות מוקדמת . לפני 5 שנים עברתי סיטי לב בעקבות צניחות st שיצא תקין לחלוטין !! במשך שנה ושלושה חודשיים האחרונים סבלתי מחרדות מתח ומחשבות טורדניות מצבי כיום יותר טוב. אני יודעת שמצב מתח מתמשך גורם להפרשת קורטיזול ואנדרנלין ויכול לפגוע בלב וגרום להיצרות האים אני צריכה לחשוש מכך בתקופת הזמן שציינתי? האים אני צריכה לעבור בדיקות כלשהם ?

  • + הוסף תגובה
מיפוי לב מיכל 25/05/2020 21:52
  • האם שעושים מיפוי לב מצלמים גם את הריאות הכוונה הריאות גם מוקרנות?

  • + הוסף תגובה
תשובה למיכל ד"ר גבריאל גרינברג 26/05/2020 07:40
  • הקרינה נובעת פחות מהצילום ויותר מהחומר הרדיואקטיבי המוזרק. כל הגוף מוקרן!

  • + הוסף תגובה
הצרויות ב LAD אמצעי גבוליות-50% פבי 18/05/2020 14:13
  • הנ"ל נמצא בצנתור לב וגם בוצעה בדיקת pressure wire להצרויות ב LAD-התקבל ערך FFR של 0.93 בהפרמיה מקסימאלית לאחר מתן אדינוזין,קרי ההצרויות אינן בעלות משמעות הימודינאמית. האם לא מומלץ היה לבצע התערבות ?

  • + הוסף תגובה
תשובה לפבי ד"ר גבריאל גרינברג 18/05/2020 14:41
  • מדובר בהיצרות שאיננה משמעותית ואין מקום לטפל בה בצינתור. יש מקום לטיפול תרופתי בלבד!

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!