סרטן העור: איך תזהו סימנים ראשונים למחלה?

מתחת לציפורניים, בין אצבעות הרגליים או בקרקפת - אלו רק חלק מהאזורים שסרטן העור עלול להופיע בהם. העונה החמה שהגיעה ועמה השמש היוקדת היא הזדמנות טובה לבדוק את העור באופן יסודי, כדי להעלות משמעותית את הסיכוי שלנו למניעת מחלות עור וסרטן, חלילה
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 13/11/2019הקיץ כבר כאן והחשיפה לשמש מעלה עוד יותר את הסיכון לסרטן העור. הוא מופיע בדרך כלל במקומות שחשופים לשמש לאורך זמן, כמו הפנים, הזרועות, כפות הידיים, הרגליים או הקרקפת, אך גם באזורים נסתרים כמו אזור אברי המין ואף בין אצבעות הרגליים. המפתח להחלמה מלאה ומהירה טמון במודעות רבה לנושא, בדיקות עצמיות קבועות ובדיקה שנתית מקיפה על ידי רופא עור.


אז מה זה בעצם סרטן עור?סרטן העור היא מחלה המתבטאת בהתפתחות בלתי מבוקרת של תאי עור על פני עור שנחשף רבות לשמש. גידולי העור שאינם ממאירים יכולים לגרום לבעיות רבות עקב גודלם ומיקומים ואילו הגידולים הממאירים, יכולים להתפשט ולחדור לרקמות העור מסביבן.


סרטן העור יכול להופיע אצל בני אדם בעלי גווני עור שונים, כולל אלו שבעלי עור כהה יותר - ועל כן הם אינם פתורים מבדיקה אצל רופא העור, בניגוד לדעה הרווחת.


סרטן העור יכול להופיע כאחד משלושה זנים שונים: סרטן מסוג תאי הבסיס, סרטן מסוג תאי הקשקש, ומלנומה - הנפוץ והחמור מביניהם.


קרצינומה של תאי הבסיס סרטן עור שנטייתו להתפשט נמוכה יותר. יופיע בדרך כלל בבליטות בצורת פנינה באזור הפנים, האוזניים והעורף.


קרצינומה של תאי הקשקש סרטן עור שניתן לטיפול באופן יחסית קל, אך נוטה להתפשט במהירות רבה. הקרצינומה של תאי הקשקש יופיע בדרך כלל כגוש קטן וקשה המופיע על הפנים, העורף או כפות הידיים. בנוסף, יכול להופיע בפצע שטוח המכוסה בקשקשת או גלד המופיע של הפנים, האוזניים העורף או כפות הידיים. 


מלנומה
מלנומה יכולה להתפתח בכל רקמת עור בריאה. סוג זה של סרטן העור יכול להופיע בנקודות חן, שומות בעייתיות, גבשושיות עור או פצעים כהים.
איך נדע אם אנחנו בסיכון לסרטן עור?ד"ר זהבה לבר, מומחית במחלות עור ומין, מסבירה כי "אבחון סרטן העור ייעשה על ידי רופא עור, אך למטופל יש חלק חשוב בגילוי המוקדם.  בעת הבדיקה העצמית יש לאתר גידולים חדשים בעור, נקודות חן בעייתיות, כתמים חריגים, נגעים בהירים או כהים שהופיעו וכמובן שומות חריגות". 


לדבריה, שומה תיחשב כחריגה בארבעה מצבים: כאשר הגבול שלה לא ברור - חרוץ או בעל תלמים;  כאשר היא בעלת גוונים רבים; כאשר היא גדולה במיוחד או כאשר היא מגרדת. גם שומה חדשה שקצב גדילתה מהיר מהרגיל תחשב לחריגה. 


לבר ממליצה לבדוק את גופנו היטב מכף רגל ועד ראש, כשאת בדיקות הקרקפת רצוי לבצע עם שיער רטוב לזיהוי נגעים טוב יותר.


זיהינו גידולי עור חשודים, מה עושים עכשיו?


אם זיהינו גידולים חריגים, יש לפנות לרופא העור לבדיקה מקיפה. האבחון יעשה באמצעות דגימה קטנה של העור הבעייתי (ביופסיה) והעברתו לאבחון מעבדה. לאחר מכן תתקבל ההחלטה האם להסירו באופן כירורגי או להמשיך לעקוב אחריו.


על מה צריך להקפיד?ללא כל תלות בתוצאת הבדיקה, על המטופל להמעיט בחשיפה לשמש ואף להימנע מהקרינה החזקה בין השעות 10 בבוקר ל- 4 אחר הצהריים, למרוח קרם הגנה, להיערך עם כובע וביגוד מתאים לפני היציאה לשמש והכי חשוב -  להמשיך לעקוב לעיתים יותר קרובות.


ד"ר לבר חוזרת ומזכירה לצאת ולהיבדק לפחות פעם בשנה ומוסיפה כי "מטופלים עם עבר משפחתי של סרטן העור או גידולי עור חריגים מחויבים בבדיקה רפואית מדי חצי שנה".


פורומים סרטן העור וניתוחי מוז (מוס)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מיפוי עצמות והשפעתו על bcc שלומי 05/01/2020 12:15
  • שלום אני בן 44 , לפני כשנה עברתי ניתוח מוס בפנים להסרת גידול bcc בנוסף בגב הופיעו לי 3 כתמים אדומים , מזכירים את מה שהיה לי בפנים ממתין לבדיקה של רופא עור אם מדובר בbcc כיום אני סובל מכאבים תקופה ארוכה בברך , ואמור להשלח לבדיקת מיפוי עצמות האם החומר הרדיואקטיבי יכול לגרום להתגברות סרטן העור ? פשוט לא יודע אם ממולץ לי לעשות את הבדיקה במקרה כזה. האם עושים ניתוח מוס גם לאזורים כמו הגב ? תודה שלומי

  • + הוסף תגובה
חומר רדיואקטיבי ד"ר עופר ארנון 05/01/2020 13:41
כתם בציפורן הילד שרון 16/12/2019 15:20
  • שלום רב, בני בן 8, בריא בדרכ וללא הסטוריה רפואית מיוחדת. לפני כחודשיים הבחנתי בכתם בעל שני גוונים ( חום ושחור) שיש לו בציפורן הרגל. לדבריו לא קיבל מכה. האם יכולה להיות פטריה? האם יש צורך ללכת לבדיקת רופא?

  • + הוסף תגובה
כתם כהה ד"ר עופר ארנון 22/12/2019 13:14
  • כן, יש להבדק על ידי רופא עור או פלסטיקאי.. רפואה שלמה

  • + הוסף תגובה
אוזן "שפיצית" (darwin's tubercle( א.י 05/12/2019 19:49
  • ד"ר שלום, אני מתעניין לגבי עיצוב האוזן, החלקה של בליטה באזור ההליקס. חיפשתי קצת ולשם המחשה זה נקרא darwin's tubercle. רציתי לדעת האם אפשרי לטפל במקרה כזה (חלק די קטן) ואיך התהליך מתנהל? לא נתקלתי בתיקון כזה בחיפוש בגוגל, אז רציתי לקבל קצת פרטים.

  • + הוסף תגובה
עיוות באפרכסת ד"ר עופר ארנון 07/12/2019 17:51
  • אתה צריך פגישה אצל פלסטיקאי - שם תקבל הסבר , הצעה ומחיר. רפואה שלמה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!