סרטן העור: איך תזהו סימנים ראשונים למחלה?

מתחת לציפורניים, בין אצבעות הרגליים או בקרקפת - אלו רק חלק מהאזורים שסרטן העור עלול להופיע בהם. העונה החמה שהגיעה ועמה השמש היוקדת היא הזדמנות טובה לבדוק את העור באופן יסודי, כדי להעלות משמעותית את הסיכוי שלנו למניעת מחלות עור וסרטן, חלילה
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 13/11/2019
הקיץ כבר כאן והחשיפה לשמש מעלה עוד יותר את הסיכון לסרטן העור. הוא מופיע בדרך כלל במקומות שחשופים לשמש לאורך זמן, כמו הפנים, הזרועות, כפות הידיים, הרגליים או הקרקפת, אך גם באזורים נסתרים כמו אזור אברי המין ואף בין אצבעות הרגליים. המפתח להחלמה מלאה ומהירה טמון במודעות רבה לנושא, בדיקות עצמיות קבועות ובדיקה שנתית מקיפה על ידי רופא עור.


אז מה זה בעצם סרטן עור?סרטן העור היא מחלה המתבטאת בהתפתחות בלתי מבוקרת של תאי עור על פני עור שנחשף רבות לשמש. גידולי העור שאינם ממאירים יכולים לגרום לבעיות רבות עקב גודלם ומיקומים ואילו הגידולים הממאירים, יכולים להתפשט ולחדור לרקמות העור מסביבן.


סרטן העור יכול להופיע אצל בני אדם בעלי גווני עור שונים, כולל אלו שבעלי עור כהה יותר - ועל כן הם אינם פתורים מבדיקה אצל רופא העור, בניגוד לדעה הרווחת.


סרטן העור יכול להופיע כאחד משלושה זנים שונים: סרטן מסוג תאי הבסיס, סרטן מסוג תאי הקשקש, ומלנומה - הנפוץ והחמור מביניהם.


קרצינומה של תאי הבסיס סרטן עור שנטייתו להתפשט נמוכה יותר. יופיע בדרך כלל בבליטות בצורת פנינה באזור הפנים, האוזניים והעורף.


קרצינומה של תאי הקשקש סרטן עור שניתן לטיפול באופן יחסית קל, אך נוטה להתפשט במהירות רבה. הקרצינומה של תאי הקשקש יופיע בדרך כלל כגוש קטן וקשה המופיע על הפנים, העורף או כפות הידיים. בנוסף, יכול להופיע בפצע שטוח המכוסה בקשקשת או גלד המופיע של הפנים, האוזניים העורף או כפות הידיים. 


מלנומה
מלנומה יכולה להתפתח בכל רקמת עור בריאה. סוג זה של סרטן העור יכול להופיע בנקודות חן, שומות בעייתיות, גבשושיות עור או פצעים כהים.
איך נדע אם אנחנו בסיכון לסרטן עור?ד"ר זהבה לבר, מומחית במחלות עור ומין, מסבירה כי "אבחון סרטן העור ייעשה על ידי רופא עור, אך למטופל יש חלק חשוב בגילוי המוקדם.  בעת הבדיקה העצמית יש לאתר גידולים חדשים בעור, נקודות חן בעייתיות, כתמים חריגים, נגעים בהירים או כהים שהופיעו וכמובן שומות חריגות". 


לדבריה, שומה תיחשב כחריגה בארבעה מצבים: כאשר הגבול שלה לא ברור - חרוץ או בעל תלמים;  כאשר היא בעלת גוונים רבים; כאשר היא גדולה במיוחד או כאשר היא מגרדת. גם שומה חדשה שקצב גדילתה מהיר מהרגיל תחשב לחריגה. 


לבר ממליצה לבדוק את גופנו היטב מכף רגל ועד ראש, כשאת בדיקות הקרקפת רצוי לבצע עם שיער רטוב לזיהוי נגעים טוב יותר.


זיהינו גידולי עור חשודים, מה עושים עכשיו?


אם זיהינו גידולים חריגים, יש לפנות לרופא העור לבדיקה מקיפה. האבחון יעשה באמצעות דגימה קטנה של העור הבעייתי (ביופסיה) והעברתו לאבחון מעבדה. לאחר מכן תתקבל ההחלטה האם להסירו באופן כירורגי או להמשיך לעקוב אחריו.


על מה צריך להקפיד?ללא כל תלות בתוצאת הבדיקה, על המטופל להמעיט בחשיפה לשמש ואף להימנע מהקרינה החזקה בין השעות 10 בבוקר ל- 4 אחר הצהריים, למרוח קרם הגנה, להיערך עם כובע וביגוד מתאים לפני היציאה לשמש והכי חשוב -  להמשיך לעקוב לעיתים יותר קרובות.


ד"ר לבר חוזרת ומזכירה לצאת ולהיבדק לפחות פעם בשנה ומוסיפה כי "מטופלים עם עבר משפחתי של סרטן העור או גידולי עור חריגים מחויבים בבדיקה רפואית מדי חצי שנה".


פורומים סרטן העור וניתוחי מוז (מוס)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שומה שמש 03/06/2020 01:35
  • שומה עגולה על השוק עם גבולות ברורים בצבע חום בהיר שבמרכזה כתם לבן האם הכתם הלבן מעיד על בעיה

  • + הוסף תגובה
פס שחור לאורך הבוהן ברגל ימין משה 31/05/2020 18:26
  • שלום דר' ארנון, נתקלתי פעם בעבר בידיעה המדברת על תופעה כנ"ל כסימפטום למחלה כלשהי. אבקש את התייחסותך - האם אמנם תסמין זה מעיד על מחלה שמתפתחת אצלי? אני די מודאג ומצפה לתשובתך בהקדם. תודה מראש.

  • + הוסף תגובה
גידולים על העור משה 05/05/2020 10:35
  • שלום ד"ר, אני בן 70, יוצאים לי המון גידולים על העור שכל השנים נחשף לשמש. האם יש צורך להוריד את כולם? הורדתי כבר 4 וכל הזמן יש חדשים..

  • + הוסף תגובה
נגעים אחרי שנות שמש ד"ר עופר ארנון 14/05/2020 19:05
  • כן, לעור יש זיכרון. נזקי העור בשל חשיפת השמש בילדות מופיעים בבגרות. רפואה שלמה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!