ארתרוסקופיה של מפרק הירך: ניתוח גדול - פולשנות מינימלית

ארתרוסקופיה של הירך, ניתוח המתבצע באמצעות מצלמה וכלים זעירים המוחדרים אל מפרק הירך ומחליפים ניתוח "קונבנציונלי", מאפשר טיפול יעיל במספר בעיות מכאיבות ומקצר משמעותית את משך ההחלמה
כתבה פרסומית כתבת חסות


ארתרוסקופיה של הירך, ניתוח המתבצע באמצעות מצלמה וכלים זעירים המוחדרים אל מפרק הירך ומחליפים ניתוח "קונבנציונלי", מאפשר טיפול יעיל במספר בעיות מכאיבות ומקצר משמעותית את משך ההחלמה


ארתרוסקופיה הינו ניתוח זעיר פולשני, שמתבצע דרך חורים קטנים דרכם מוחדרת מצלמה למפרק וכן כלים לטיפול או ביצוע האבחנה. המילה ארתרוסקופיה מורכבת למעשה משתי מילים - ארתרו שפירושה "מפרק", וסקופ שפירושה "להסתכל", ממש בדומה למונחים מיקרוסקופ או טלסקופ. ארתרוסקופיה של מפרק הירך הינו ניתוח חדש יחסית בהשוואה לניתוחי אתרוסקופיה של מפרק הברך או הכתף, לדוגמה.


מפרק הירך הוא המפרק המחבר בין האגן לעצם הירך (הפמור) ובנוי בצורת מכתש ועלי, שהם האצטבלום וראש הפמור בהתאמה. באזור מפרקי זה מכוסות העצמות בסחוס חלק וקשיח שנקרא סחוס היאליני או סחוס מפרקי והוא נועד להבטיח החלקה קלה של שתי העצמות זו על זו.

בשולי המכתש (האצטבלום), נמצאת טבעת סחוסית שנקראת לברום והיא משמש לאיטום המפרק ואף מסייעת ליציבות. קרע בלברום עלול לגרום לכאבים עזים, לרוב באזור המפשעה שמוחמר בישיבה או בקימה מישיבה והוא רק אחד ממספר סימפטומים שונים המאפיינים פציעה בירך.  


ארתרוסקופיה של הירך (Hip Arthroscopy) החלה לתפוס תאוצה בתחילת שנות האלפיים כטיפול שהחליף את הפריקה הניתוחית הפתוחה של מפרק הירך לטיפול בתסמונת התפס (אימפינג'מנט) של הירך ובקרעים של הלברום. בניתוח בשיטת ארתרוסקופיה משתמשים בשולחן ניתוחים מיוחד שמסייע במתיחת הרגל ויוצר מרווח שניתן להחדיר בו את הכלים ומצלמה הזעירים.

בניגוד לניתוחים ארתרוסקופיים של מפרקי הברך או הכתף, שמבוצעים באופן יחסי קרוב לעור, ניתוח של מפרק הירך עמוק הרבה יותר ונמצא בעומק של בין שישה לעשרה סנטימטרים מתחת לפני השטח.


הניתוח מבוצע כמעט בכל הגילאים, אבל במהותו מדובר ניתוח לספורטאים וצעירים - שחקני כדורגל, שחקני טניס, רקדניות ואתלטים – בשל הפולשנות המינימלית וההחלמה המהירה. לצורך העניין, הטניסאי אנדי רם סבל מקרע בלברום לפני מספר שנים, עבר ארתרוסקופיה של הירך בארצות הברית ולאחר מספר חודשים חזר לשחק. טייסון גיי, אצן 100 מטר אולימפי, פרש מתחרות אתלטיקה בשנת 2011 עקב כאב מטריד בירך, עבר ארתרוסקופיה של מפרק הירך לטיפול בקרע בלברום ושנה לאחר מכן באוליפיאדה בלונדון הגיע למקום הרביעי בריצת 100 מטר. ידוענית נוספת שעברה ארתרוסקופיה של הירך היא ליידי גאגא, שנאלצה לעצור  את מסע ההופעות שלה "Born This Way" בשנת 2013 עקב קרע בלברום, עברה ארתרוסקופיה של הירך בשיקאגו וכעת מפזזת שוב על הבמות. 
במה אפשר לטפל בארתרוסקופיה של מפרק הירך?


קרע בלברום - הסיבה הנפוצה ביותר בעולם לביצוע ארתרוסוקפיה של מפרק הירך. ישנן שלוש אפשרויות לטיפול בקרע לברום בצורה ארתרוסקופית - תיקון, הטריה או שחזור. בזמן הניתוח המנתח יכול להעריך את חומרת הפגיעה והאם ניתן לשמר את הלברום על ידי תפירה שלו חזרה למקומו או הטרייה של החלקים הקרועים על מנת להפחית את הכאבים של המטופל. במידה ומתגלה חסר משמעותי של הלברום או שקיימים כאבים לאחר ניתוח להטריה של הלברום, ניתן לבצע ניתוח לשחזור של הלברום בעזרת שתל גיד.


תסמונת התפס (אימפנג'מנט) של הירך -  ישנם שלושה סוגים של תסמונת התפס - Cam, Pincer ושילוב של השניים. מדובר במבנה גרמי של הירך שגורם ל"צביטה" של הלברום בין העצמות ובהמשך אף לקרע של הלברום ולפגיעה בסחוס המפרקי. הבעיה יכולה לנבוע מהפמור (קאם), עקב ראש בצורת ביצה במקום בצורת כדור או עקב מכתש עמוק מהנורמלי (פינסר). במהלך הניתוח הארתרוסקופי, משתמשים למעשה במשייפת חשמלית לתיקון הצורה של העצם ולמנוע את התפס.


בעיות נוספות שניתן לטפל בהן בצורה ארתרוסקפית הן פגיעה סחוסית של האצטבלום או הפמור, קרע של הלימנטום טרז (הליגמנט העגול), קפיצה של גיד האליו-פסואס (Internal Snapping Hip), או קפיצה של האיליו-טיביאל בנד מעל הטרוכנטר הגדול (External Snapping Hip), בורסיטיס טרוכנטרי, קרע של גידי הגלוטאוס מדיוס ופציעות נוספות.


מה קורה לאחר הניתוח?


הטיפול לאחר הניתוח משתנה בהתאם לפציעה, לפעולות הכירורגיות שבוצעו ולמנתח המבצע. באופן כללי, מתחילים לאחר הניתוח תהליך של שיקום פיזיותרפי ובמרבית המקרים ניתן לחזור לעבודה משרדית כשבוע מיום הניתוח ללכת ללא עזרת קביים כבר לאחר שבועיים בלבד. 


חזרה לפעילות ספורטיבית מתונה (שמבוצעת בקו ישר) מתאפשרת לאחר כשלושה חודשים, ואילו חזרה מלאה לספורט תתאפשר לאחר כחצי שנה. נהיגה ברכב מותרת לרוב בין 5 ימים לשבועיים מהניתוח, תלוי ברגל המנותחת והאם הרכב בעל תיבת הילוכים אוטומטית או ידנית. 


פורומים ארתרוסקופיה

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאבים בעקבות תאונה מ 09/10/2014 20:53
  • שלום רב, לפני קצת יותר משבוע התנגש בי מאחורה נער רוכב אופניים חשמליים בעודי רוכבת מהעבודה על אופניי הרגילים, והפיל אותי על האופניים ועל הקרקע. בעקבות זאת נוצרו לי שטפי דם ברגליים, כאשר הגדול שבהם לצד הברך. הייתי אצל רופא משפחה שרשם לי תרופה בשם ארקוקסיה. אמר שזה נגד דלקת אם נוצרה כזו ואמר שזה יעבור. חלפו מספר ימים בהם ההליכה שלי לא הייתה תקינה והכאבים לא נעלמו לחלוטין אלא שבו מדי פעם. גם עכשיו, על אף שאיני צולעת יותר, אני מרגישה שלא חזרתי לעצמי עד הסוף ומאוד חוששת שנגרם לי איזשהו נזק מעבר לשטף הדם. בייחוד מלחיץ אותי שהמכה הייתה ליד הברך. אני חשה מדי פעם מעין עקצוצים קלים בכף הרגל (שלא נפגעה ישירות בתאונה), ולא ממש יודעת האם אכן זה תקין ולוקח זמן עד שהכאבים והכל יעבור. אשמח לקבל התייחסות.

ברך חלשה טל 28/09/2014 02:09
  • שלום דר אני בן 27 משקל תקין פעיל בספורט לפני שנה וחצי התחילו נמולולים,הרדמות וכאבים בברך ימין (ללא חבלה ספציפית) לאחר מספר שבועות זה נעלם אך נשארתי עם ברך ממש חלשה כאילו לא משנה כמה אני מנסה לחזק יש תחושה כאילו בברך ספציפית לא עובר הכח ומרגיש כאילו היא קצת יותר סוג של "חלולה" עכשיו אחרי שנה וחצי התחילו לי כאבים חזקים בגב התחתון ומתבר שלש לי בלי ב l5s1 והתחילו לי הקרנות לרגל.. האם יש קשר בין השניים? מה הולך פה? בתודה

מפרק ירך לאחר ארתרוסקופיה Blue Ivy 31/08/2014 00:17
  • שלום ד"ר בוצר, לפני כשנתיים עברתי ניתוח ארתרוסקופיה במפרק ירך שמאל - תיקון Cam & Pincer + תיקון קרע בלברום בשני עוגנים. לאחר כשנה מהניתוח חזרו הכאבים והיום המצב דומה ואף גרוע יותר מלפני הניתוח. יש אותם כאבים באזור המפשעה, העכוז והגב התחתון (מצד שמאל) בעיקר לאחר ישיבה ארוכה ושינה על צד שמאל. האזור שבו היה התפס עדיין כואב באותן תנועות של הרמת הרגל וישנה מגבלה בתנועה בחלק מהטווחים (פיסוק ותנועה אחורה). נוסף על כך, אני גם סובלת מ"קנאקים" כואבים במפרק (דבר שלא היה לפני הניתוח). לפני כחודשיים חזרתי לרופא המנתח והוא חושש שהתופעה נובעת מצלקת שנוצרה בתוך המפרק. הוא ביקש שאעשה MRI (יש לי תור בספטמבר) כדי לבדוק את מצב הלברום ולדעתו אני צריכה לשקול לעבור ניתוח נוסף במפרק הירך לתיקון הבעיה. הוא טוען כי הבעיה איננה חמורה כמו הניתוח הראשון והיא קשורה ישירות לאיכות החיים ולא לפגיעה במפרק. אינני מעוניינת לעבור ניתוח נוסף, אך אני סובלת מאוד מהכאבים. אשמח לקבל מידע נוסף עד כמה תופעה זאת היא שכיחה? האם יש דרך נוספת לטפל בה? מטופלים מסוימים בארה"ב טוענים כי חימום/עיסוי המקום עוזר לבעיה ומקל עליה. תודה.

כאב חוזר לאחר ארתרוסקופיה של ירך דר' איתמר בוצר 31/08/2014 21:46
  • שלום רב, קראתי בעיון את התיאור שלך, ונשמע שהיתי פועל כמו המנתח שלך שהפנה אותך לMRI חוזר של הירך. המטרה הראשונית היא קודם כל למצא את המקור לבעיה. לעיתים יכול להופיע קרע חדש של הלברום גם לאחר ניתוח, עם זאת הסיבה העיקרית לניתוח חוזר הוא תיקון לא מספק של המבנה הגרמי - הCAM או הPINCER. הקנאקים יכולים לנבוע מגיד האיליופסואס. לאחר הMRI, מעבר לטיפול הניתוחי ניתן לנסות גם הזרקות של קורטיקוסטאורידים למפרק, זה יכול להקל על דלקת מקומית שגורמת לכאבים הללו. כאב שקיים כבר שנה הסיכוי שיחלוף עם פיזיותרפיה אינו גבוה. ד"ר בוצר איתמר www.botser.com

תוצאות MRI Blue Ivy 23/09/2014 09:02
  • שלום ד"ר בוצר. תודה רבה על המענה המהיר והמפורט. קיבלתי היום את תוצאות ה-MRI. להלן: הטכניקה: תחת שיקוף הוזרקו לתוך מפרק הירך 15 סמ"ק של תמיסת 0.1 סמ"ק גדוליניום 5 לידוקאין 2% - עם שיפור בעוצמת הכאב . CC מהול ב -20 סמ"ק סליין .לתוך המפרק הוזרקו (לידוקאין טסט חיובי). בדיקת ה-MRI בוצעה בתהודות T1, PD עם דיכוי שומן ו STIR במישורים שונים. בוצעה השוואה לבדיקת ארטרוגרפיה טרום ניתוחית מ- 21/3/2012 MRI התוויה קלינית: מעקב אחר ניתוח. ממצאים: מודגם מצב לאחר אוסטאופלסטיה באספקט הקדמי של המעבר בין ראש לצואר הפמור. מודגם אות חריג מבסיס הלברום הקדמי עליון עם אותות חריגים בלברום כאשר קדמית לבסיס הלברום , מודגמת ציסטה פרא-לברלית זעירה בקוטר 4 מ"מ בציר הסגיטלי (חתך סגיטלי 11 סדרה 5, חתך 8 סדרה 7 חתך 10 סדרה 4)- הממצאים עשויים להחשיד לקרע של הלברום. מודגם בסמוך להיקף האספקט הצדדי של ראש הפמור גופיף היפואינטנסי בקוטר 2 מ"מ בציר הסגיטלי (חתך 11 סדרה 5, חתך 12 סדרה 6)- ייתכן שבב לברום מנותק? שבב סחוס מנותק? דרושה קורלציה קלינית. ללא עדות לנזק סחוסי בראש הפמור. אין עדות לבצקות לשדיות. הקפסולה מודגמת שמורה. הרצועות הפמורליות מודגמות תקינות.

MRI לאחר ארתרוסקופיה של הירך דר' איתמר בוצר 23/09/2014 14:21
  • יש לזכור שלעיתים קרובות לברום שנתפר בניתוח נראה קרוע בmri ד''ר בוצר www.botser.com


הצטרפו לאינדקס הרופאים!