הוקוס קוקוס: שמן הקוקוס – תכשיר פלא מהטבע?

אחת לכמה זמן פורץ למטבח שלנו גל חדש של טעמים, מהסוג שרק קראנו עליו, ולפני שאנחנו מספיקים ללמוד עליו הוא כבר מתאזרח אצלנו על השיש או בארון התרופות. בדרך כלל, המוצר החדש מלווה בדיווחים על כך שעושה נסים ונפלאות ושיש לו גם טעם גן עדן, כך שהוא מהווה קנייה כדאית מעל למצופה
כתבה פרסומית כתבת חסות


אחת לכמה זמן פורץ למטבח שלנו גל חדש של טעמים, מהסוג שרק קראנו עליו, ולפני שאנחנו מספיקים ללמוד עליו הוא כבר מתאזרח אצלנו על השיש או בארון התרופות. בדרך כלל, המוצר החדש מלווה בדיווחים על כך שעושה נסים ונפלאות ושיש לו גם טעם גן עדן, כך שהוא מהווה קנייה כדאית מעל למצופה


הפעם, מוצר זה פורץ אלינו בעקבות התרחבות מעגלי הטבעונים והצמחונים גם בישראל, ובאופן מפתיע גם מהצד השני של המתרס – חסידי התזונה מן החי. לא נכריע כאן בין התומכים בשיטת תזונה זו או אחרת, אלא נעמיק על המוצר ששני "צדדים" אלה עושים בו מגוון שימושים, מה שהופך אותו נפוץ יותר ויותר – שמן הקוקוס. 


עם כאלה יתרונות, איך זה שלא שמענו עליו קודם?


שמן הקוקוס היה כאן מאז ומעולם, אך רק בשנים האחרונות התחילו לחקור בצורה רצינית את השימושים המסורתיים שלו ולפרסם את הסגולות שלו – מהחייאת השיער ועור הפנים ועד לזירוז המטבוליזם ואיבוד משקל. השמן מופק מחלב קוקוס בתהליכי עיבוד שונים, ושומר על טעמו המיוחד והאופייני גם אחריו, כך שיש צורך להתרגל אליו (עם זאת, יש כאלה שנהנים ממנו כמו שהוא).


היום, שמן קוקוס כבר מומלץ בחום כמוצר בריאות מובהק, אך בגלל היותו שמן רווי, במשך זמן רב הוא נכלל ברשימת השמנים הלא בריאים דווקא וחשבו שהוא דומה במבנה שלו לשמנים הבריאים פחות, מן החי. רק בשנים האחרונות החלו להבין שלא כל שמן רווי מזיק לבריאות, ולפעמים הוא אפילו נחוץ לה, במיוחד למוח שלנו, שעשוי שומן רווי וזקוק לשומנים דומים כדי לתפקד. 


במקרה זה, אף התגלה כי בגלל המבנה המולקולרי הייחודי שלו, שמן הקוקוס אפילו מצוין לבישול וחימום, משום שהוא עמיד לחום גבוה, אינו נשרף ומעלה עשן, ואינו מתחמצן.


תרופה טבעית שאי אפשר לרשום עליה פטנט


שמן הקוקוס מספק הפתעה נוספת: הוא בעל מבנה דומה למבנה של חלב אם, ובו שלוש חומצות – קפרית, קפרילית ולאורית. שלושתן מצוינות לטיפול בדלקות, זיהומים ויראליים ובקטריאליים, והחומצה הלאורית במיוחד. יותר מזה, בגלל שהוא לא גורם לתופעת הלוואי הידועה של התפתחות עמידות לחיידקים ופטריות בעקבות טיפול תרופתי נגד זיהומים, אנטיביוטיקה בעיקר, הוא מצוין ומומלץ לטיפול בדלקות ואגינליות ובפטרת לסוגיה, באמצעות מריחה.


מלבד שימוש רפואי החיצוני, שמן הקוקוס צובר מוניטין גם כמסייע במלחמה בסוכרת, בעיות מטבוליזם, עייפות כרונית, תנגודת אינסולין והשמנה. לטענתם של רופאים התומכים בסגולותיו, נוסף על המבנה שלו, המספק אנרגיה זמינה לגוף כל הזמן, הוא מכיל, גם מרכיבים המאיצים את חילוף החומרים ומשפרים את ניצול האנרגיה בגוף. המחלוקת בעניין זה עדיין קיימת, אולם לראייה מביאים התומכים בשמן קוקוס את האיסלנדים הרזים, לטענתם בגלל צריכה מרובה של שמן קוקוס. 


ההמלצה היא לצרוך שמן זה בשילוב שמן זית, גם בבישול וגם בשתייה שלו, על בסיס יומי. הסובלים מבעיות המערכת העיכול יכולים להיעזר בו ובמאפיינים התזונתיים שלו כדי לסייע להם בעיכול יעיל יותר וספיגה טובה של אבות המזון.


כנגד הטענה הרווחת כי הוא טרם הוכח כפלא רפואי בצורה מדעית, חסידיו מרוצים מכך שהוא זמין וזול יותר מתרופות, ועונים כי דווקא בגלל שאי אפשר להוציא עליו פטנט, אין לאף גוף רציני תמריץ לבדוק אותו. בכל מקרה, הוא אינו משמש כתרופת הרזיה, אלא בכך שהוא מזרז את חילוף החומרים ומשפר את מצב תנגודת האינסולין, הוא עוזר לאנשים לשלוט הן באכילת יתר והן בסוכרת.תכשירי פלא מן הטבע, במחיר הכי הנוח שיש


צפייה בעם הפולינזי, המשתמש מאז ומתמיד בתוצרת עצי הקוקוס, מראה כי מדובר באוכלוסייה המתאפיינת בעור ושיער בריאים באופן מפתיע לתנאי החיים שלהם תחת השמש הקופחת. ואכן, אנשים רבים מדווחים כי שימוש בשמן קוקוס, הרווח גם למטרות קוסמטיות כמו מסיכה לשיער, מסיר איפור וקרם לחות לעור הגוף, מניב תוצאות מדהימות. במחיר שווה לכל נפש, שמן יחיד זה משמש כמאגר תכשירים קוסמטיים זמין ונגיש לכל, ומומלץ במיוחד.


אם נשלב את היכולת המוכחת שלו להילחם במזהמים למיניהם, כמו חיידקים ודלקות, יחד עם תכונותיו כתכשיר טיפוח, נקבל קרם רגליים קוסמטי שהוא גם רפואי: קרם יעיל ורב שימושי, בהיותו מרכך עור מובהק בשילוב מאבק ומניעה של פטרת רגליים וציפורניים, הנפוצה בארץ חמה ולחה כמו שלנו. 


המרקם שלו נוח לא רק לאחסון אלא גם למריחה, הוא נספג בקלות ולא מותיר תחושת שמנוניות. הוא נקרש בחורף ונוזלי בקיץ, כך שיש לאחסון אותו במקרר, והשימוש בו מותיר את העור רך ורגוע תוך שעות. לכן, הוא מומלץ גם לסובלים מבעיות עור וגירויים כמו דרמטיטיס, ונלחם גם בפצעים של אקנה וגם בזיהום הנלווה אליו, לדוגמה.


הוראות שימוש


שמן הקוקוס נפוץ בחנויות טבע, אך לא רק. אפשר לקנות אותו כשמן אורגני או רגיל. הוא מצוין לצריכה פנימית בשתייה (1-3 כפות, ברמה יומית), או לשימוש חיצוני לפי הצורך – לעור הפנים, הגוף, הידיים והרגליים, והוא זול ובריא. אין ספק שלשמן קוקוס כל הפוטנציאל להפוך לכוכב.


פורומים נטורופתיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מיצוי צמח האשווגנדה אלי 26/07/2015 15:49
 • שלום, אני רוצה להתחיל להשתמש בצמח הנ"ל למטרת שינה טובה יותר. יש לי כמה שאלות: 1.האם מומלץ לקחת מינון של כדור אחד ביום או שניים(מדובר במוצר של חברת סולגאר)? 2.מתי לקחת את הכדור? קראתי במקום אחד ממש לפני השינה ובמקום אחר שאמרו בפירוש שלא כיוון שהאשווגנדה מעוררת והאפקט על השינה הוא לא ישיר. 3. האם אמורים לראות תוצאות מידיות או שזה אפקט מצטבר? אם כן אשמח לדעת כמה זמן בערך ייקח לזה. תודה מראש

 • + הוסף תגובה
צמח האשווגנדה גב' ריקי וסרמן 26/07/2015 17:30
 • אלי שלום, צמח האשווגנדה או בשמו המקצועי-Withania somnifera מותווה בעיקר למתח מתמשך , עייפות ,תשישות וגם למטרות נוספות. הוא עוזר לשינה מעצם היותו מרגיע.ברפואת הצמחים מקובל להשתמש ב-2-5 צמחים בפורמולה, שכל אחד נותן לנו "תמיכה" ומענה שונה . לא הייתי בוחרת בצמח הנ"ל כצמח יחיד, ישנם צמחים יעילים יותר לשינה איכותית. ברפואת הנטורופתית והצמחית מחפשים את גורם הבעיה ובו מטפלים, כך שאם הסיבה היא חרדה - בוחרים צמחים מתאימים. אם הבעיה נובעת משינויים הורמונאלים בגיל המעבר - בוחרים צמחים הנותנים מענה לגורם זה וכו'. כאמור ,שינה - אינה ההתוויה העיקרית שלו. כמו-כן, צמחים הם תרופה לכל דבר ומומלץ לפנות למטפל מוסמך שיתאים הטיפול/הצמחים והמינונים לצרכי גופך ולא צמח כזה או אחר שנמכר ברשתות. בריאות וכל טוב

 • + הוסף תגובה
מתי לוקחים אשוואגנדה עדה 27/12/2019 22:44
 • במקום מענה לשאלה מקבלים הרצאה על צמחים שונים המתאימים לצרכים שנו. למה אי אפשר לתת מענה ואז לדבר גם התאמות צמחים למצבים שונים

 • + הוסף תגובה
פשוט בלבולי מוח דן 04/06/2020 05:38
 • בנאדם שאל שאלה ואת גברת ריקי דוחפת לו את כל ה״ידע הנרחב״ שלך. תזכירי לנו מהי הכשרתך? או שאת בכלל מנסה לקדם מוצרים? לשואלת השאלה, מנסיוני ביומיים האחרונים כלקיחה לפני השינה של הויתניה, זה די הרס לי את הלילה ולא נתן לי לישון רצוף. אשנה את הלקיחה לבוקר, ואם תרצי אחזור לעדכן.

 • + הוסף תגובה
אבקת חרובים שי 22/08/2016 21:06
 • שלום. הלכתי היום לחנות "נעמה" וביקשתי מהמוכר אבקת חרובים. היו לו חרובים שלמים סגורים בשקית. הוא פתח אחת, שפך את כל תכולתה למכונה וטחן לי את החרובים שלמים עם הגרעינים והכל. באתי לבית ועשיתי תה מהחרובים- כפית מהאבקה עם כוס מים חמים. הטעם היה מתוק מאוד. היה לי שלשול כבר יומיים ואחרי ששתיתי תה חרובים השלשול עבר לי. אך אחרי כמה דקות שסיימתי לשתות, לפתע הרגשתי כאב חד בחזה בצד שמאל באזור הלב, והרגשתי נפיחות קלה בגרון בקנה הנשימה. שתיתי הרבה מים לאחר מכן, ואחרי כשעה הכאב בחזה והנפיחות בגרון נעלמו. השאלה שלי האם זו תופעת לוואי מהאבקת חרובים בגלל שהיא טחונה עם הזרעים והכל (קראתי שצריך להוציא את הזרעים) או שזה פשוט כי התייבשתי?

 • + הוסף תגובה
אבקת חרובים גב' ריקי וסרמן 24/08/2016 08:59
 • שי שלום, כשאוכלים חרוב טרי/מיובש, לא אוכלים את הגרעינים כוון שהם קשים, אולם טחינת החרוב מכילה גם את הרגעינים. התייבשות אינה גורמת לנפיחות וכאבי גרון. תופעות של נפיחות בגרון שאתה מציין, יכולות לנבוע מרגישות ו/או אלרגיה לאחד החומרים בחרוב. בריאות וכל טוב

 • + הוסף תגובה
אבקת חרובים אורגנית דורית 02/06/2020 15:59
 • קניתי אבקת חרובים אורגנית בחנות טבע והכנתי שוקו מאבקת חרובים מים קצת חלב וסוכרויט ושבוע מאז שלשלתי וקבלתי בחילות....???

 • + הוסף תגובה
ניקוי מתכות רעילות דורון 08/05/2016 22:51
 • האם את ממליצה על התוסף ננו זאוליט acz בניקוי מתכות רעילים??? והאם תוסף זה יכול לגרום לנזק???? תודה דורון.

 • + הוסף תגובה
ניקוי מתכות רעילות גב' ריקי וסרמן 09/05/2016 22:42
 • דורון שלום, על-פי נהלי האתר, איננו יכולים להמליץ, או לא להמליץ על תוספי תזונה. כשרוכשים תוסף, צריך לוודא שהמוצר מאושר ע"י משרד הבריאות ולוודא האם החומרים הוכחו במחקרים בלתי תלויים(לא מחקר של החברה המשווקת/מייצרת, אלא של מוסד אקדמי/מרכז רפואי וכו'). בריאות וכל טוב

 • + הוסף תגובה
השתמשת בזה בסוף? יש תוצאות? יוסי 16/04/2020 11:15
הרעלת מתכות כבדות קורלי 10/05/2020 10:24
 • קיבלת הרעלה במקרה ? כי אני שפוט בהרעלה ואני מחפשת תוסף מתאים ?

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!