התפתחות של תינוק: מה קורה מהלידה עד גיל שלושה חודשים?

התפתחות של תינוק : מה קורה מהלידה עד גיל שלושה חודשים?
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 10/10/2019

למה לצפות?

בתחילה ייתכן שהטיפול בתינוקך ייראה כמו מחזור ללא סוף של הנקה, חיתולים והרגעה. אולם עד מהרה, סימנים להתפתחותו של תינוקך יתחילו להופיע.

 • כישורים מוטוריים. ראשו של תינוקך הרך יהיה מעט מתנדנד, אולם תוך החודשים הראשונים לחיים, מסוגלים רוב התינוקות להביט היישר קדימה תוך שכיבה על הגב, ולהרים את ראשיהם בעת שכיבה על הבטן. על אף שתינוקות רכים עדיין לא יתגלגלו מהבטן לגב ברוב המקרים, התינוק שלך עשוי בקרוב להתגלגל מן הצד לגב. ההתמתחויות והבעיטות של תינוקך צפויים להפוך לסוערים יותר. אם תציעי לו צעצוע, תינוקך עשוי לאחוז בו ולהחזיק בו בחוזקה במשך מספר רגעים.
 • שמיעה. תוך מספר שבועות, תינוקך עשוי להגיב לרעשים חזקים במצמוץ, הזדקפות פתאומית, קימוט מצח או התעוררות משינה קלה. אפילו קולות ביתיים יומיומיים – צעדים על הרצפה, מים זורמים – עלולים לגרור תגובות עדינות, כמו תנועת גפיים מוגברת או קצב מציצה מואט. צפי מתינוקך להגיב לצליל קולך.
 • ראייה. רוב התינוקות הרכים מתמקדים טוב מכל על עצמים במרחק של כ-30 ס"מ, שהוא המרחק מפניו לפנייך בעת ההנקה. עד מהרה יתחיל תינוקך לבחון תבניות מורכבות יותר, עם צבעים, גדלים וצורות שונים. ייתכן כי תבחיני שתינוקך בוחן את כפות ידיו ורגליו. בגיל שלושה חודשים ייתכן כי דעתו של תינוקך תוסח בקלות על ידי מראה או צליל מעניינים.
 • תקשורת. תינוקות רכים רגישים לאופן שבו אתם מחזיקים, מנענעים ומאכילים אותם. בהגיעו לגיל חודשיים, התינוק עשוי לחייך בכוונה, לעשות בועות רוק ולהמהם כשאת מדברת איתו או משחקת איתו בעדינות. תינוקך עשוי אפילו לחקות את הבעות פנייך. עד מהרה יחל תינוקך לפנות אלייך כאשר יזדקק לתשומת לב, ביטחון או ניחומים.

קידום התפתחותו של תינוקך

מערכת היחסים שלך עם ילדך היא אבן היסוד להתפתחותו הבריאה. בטחי ביכולתך לענות על צרכיו של תינוקך.

 • החזיקי את תינוקך. ליטופים עדינים ונשיקות רכות יכולות לעזור לתינוקך לחוש בטוח, מוגן ואהוב. החזיקי בתינוקך ונענעי אותו. הניחי לו לחקור את פנייך. הניחי לתינוקך לאחוז בזרתך ולגעת בפנייך.
 • דברי בחופשיות. שיחות פשוטות מניחות את היסודות להתפתחות השפה, עוד לפני שתינוקך מבין בעצם מלה. שאלי שאלות והגיבי לגרגוריו והמהומיו של תינוקך. תארי מה את רואה, שומעת ומריחה ברחבי הבית, בחצר וברחוב. השתמשי במלים פשוטות במתאימות לחיי היומיום של תינוקך. זכרי שגם נימת קולך מביעה רעיונות ותחושות.
 • שני תנוחות. החזיקי את תינוקך כשפניו כלפי חוץ. תוך השגחה צמודה, הניחי את תינוקך על הבטן שישחק. החזיקי צעצוע צבעוני או עשי צליל מעניין כדי לעודד את תינוקך להרים את ראשו. תינוקות רבים נעשים רגוזים או מתוסכלים על בטניהם, אז הקפידי לבצע זאת לפרקי זמן קצרים בתחילה – רק דקות ספורות בכל פעם. אם התינוק נעשה מנומנם, הניחי אותו על הגב לישון.
 • הגיבי במהירות לדמעות. בכל יום נתון, התינוק הרך הממוצע בוכה במשך יותר משעתיים במצטבר. בין אם תינוקך זקוק להחלפת חיתול, הנקה או פשוט מגע חם, הגיבי במהירות. תשומת לבך תסייע לבנות קשר חזק עם תינוקך – ואת הביטחון לו יזדקק כדי להסתדר ללא עזרתך יום אחד.

פורומים מחלות ריאה ודרכי נשימה - ילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חימום בבית והתקפים אמא של יהל 19/01/2020 11:22
 • שלום, בני בן 5, אסמטי. מטופל. לאחרונה, נראה שההתקפים חוזרים, מוחמרים. האם יכול להיות קשר לחימום הבית? לא מוצאת סיבה אחרת.. אשמח לדעתך.

 • + הוסף תגובה
ילדה בת 3 יושנת כל היום מירי 12/01/2020 23:29
 • כבר ארבעה ימים שהבת שלי ישנה במשך היום כמה שעות חוץ משנת לילה ארוכה ומלאה. היא בלי מצב רוח. תיאבון מופחת וחלשה מתמיד. אין לה חום. וגם אין תסמינים אחרים (לפי בדיקת רופא היום) יכול להיות שמדובר בדלקת ריאות סמויה שלא רואים מלמעלה?או משהו אחר? אציין שלפני כשבוע היה לה חום למשך יום ועבר. גם לפני שבועיים היה חום למשך יום אחד כמו כן היו בשבוע קודם שיעולים וחירחורים אבל עכשיו אין כלום. רק ילדה חלשה וחיוורת. אשמח לתשובה מהירה תודה:) ורק בריאות

 • + הוסף תגובה
שיעול טורדני חוזר עדי 28/12/2019 00:19
 • שלום, הבת שלי בת כמעט 3, סובלת משיעול טורדני חוזר כמעט כל פעם כשמצטננת. בהתקף הקודם הגענו למצב שנאלצה לקבל בטנזול כדי לעצור את ההתקף. בהמלצת רופא ריאות קיבלנו פרוטוקול טיפול לפיו בעת התקף ינתן טיפול במשאף פלקסוטייד 125 וונטולין. ביום הראשון 4 פעמים ביום 2 לחיצות מכל משאף . לאחר מכן אם יש שיפור יורדים בכמויות אני קצת מוטרדת מהעובדה שפלקסוטייד 125 ניתן בדכ מגיל מבוגר יותר ורוצה לדעת האם פרוטוקול טיפול כזה הוא מקובל במצבים כאלה? האם בהשוואה בודיקורט באינהלציה הוא מינון גבוה יותר? תודה רבה עדי

 • + הוסף תגובה
טיפול בהתקף אסטמה דר גיא 01/01/2020 20:46
 • הדרך הטובה ביותר לטפל באסטמה היא לטפל בסיבה. במידה ולא מוצאים את הסיבה ניתן לטפל בתוצאה ונראה שקיבלתם פרוטוקול טיפולי לכזה. השימוש בפליקסוטייד 125 בגיל זה והמינונים סבירים בהחלט

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!