ואקום בבקבוקי תינוקות: למה הוא מזיק?

מדף בקבוקי התינוקות מכיל עשרות סוגים של בקבוקים. כיצד תדעו מה מתאים לתינוק שלכם ולמה חשוב לבדוק אם הוא יוצר ואקום? מדריך
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 01/04/2015

מדף בקבוקי התינוקות מכיל עשרות סוגים של בקבוקים. כיצד תדעו מה מתאים לתינוק שלכם ולמה חשוב לבדוק אם הוא יוצר ואקום? מדריך


מהו ואקום הנוצר בבקבוקי תינוקות?

פעמים רבות ניתן לראות בעת שהתינוק יונק מבקבוק סטנדרטי, את פיטמת הבקבוק מתכווצת פנימה. עם התכווצות הפטמה, רואים כיצד אוויר מתחיל לפעפע בתוך הבקבוק. זהו הואקום שנוצר בתוך הבקבוק בעת שהתינוק יונק.


הואקום הוא תת לחץ שנוצר בבקבוק בגלל כוח היניקה. התינוק יונק את הנוזל, אך אוויר לא נכנס בצורה טובה לתוך הבקבוק. כשאוויר לא נכנס לתוך הבקבוק, אין מה שימלא את חלל הבקבוק במקום הנוזל הנשאב וזהו למעשה הואקום בבקבוק. 


המלחמה של התינוק בואקום

הדבר המיידי שאפשר ממש לראות כאשר נוצר ואקום בתוך הבקבוק, הוא קושי של התינוק לינוק. התינוק נאלץ "להילחם" נגד הואקום והאכילה שלו הופכת לקשה, לא רצופה, וכמובן גורמת לחוסר נחת של התינוק.


הואקום שנוצר בבקבוק עובר ישירות לחלל הפה של התינוק, וכך נוצר לחץ שלילי בפה התינוק, שעובר באופן ישיר לתעלת השמע ולאוזן התיכונה של התינוק. זאת בניגוד להנקה טבעית, במהלכה מופרש חלב בכמויות קטנות מבלוטות החלב ולחץ חיובי נשמר בפה התינוק כל העת.


הלחץ השלילי שנוצר בפה ובאוזן התינוק עלול לגרום לסתימה של תעלת השמע ומשם לדלקות אוזניים ולמחלות אוזניים שונות. 
מה אפשר לעשות?

הפתרון הראשון עליו נחשוב הוא, כמובן, החלפת בקבוק ההאכלה בבקבוק בעל מנגנון אוורור שיעזור לתינוק לאכול בנחת מבלי להילחם. חשוב שנדע באיזה בקבוק לבחור.


בשוק קיימים בקבוקים בעלי מערכת אוורור חלקית שלכאורה אמורה לעזור לשחרר חלק מהלחץ, אך בפועל אינה עושה זאת, והלחץ שנוצר בבקבוק עקב היניקה של התינוק הוא גבוה מאוד. בנוסף, מעט האוויר שכן נכנס זורם לתוך הנוזל, גורם להיווצרות בועות אוויר במזון ומייצר בעיות חדשות כמו ירידה באיכות המזון (התחמצנות וירידה בזמינות של ויטמינים כמו ויטמין C) ובליעת האוויר הנמצא בתוך הנוזל. בליעת אוויר עלולה להביא לבעיות גזים אצל תינוקות, כמו קוליק.


הפתרון הטוב ביותר והבקבוק היחידי שלוקח בחשבון ופותר את כל הבעיות שהעלינו כאן הוא בקבוק Bfree בעל מערכת אוורור מלאה. מבחן השוואתי בדק ומצא, כי בקבוק זה הוא האפקטיבי ביותר מבין הבקבוקים המשווקים בישראל בנטרול ואקום. לבקבוק זה מנגנון מיוחד המאפשר זרימה של אוויר מבחוץ לתוך הבקבוק, מה שמאפשר השוואת לחצים ומונע היווצרות של ואקום. בנוסף, בבקבוק זה צינורית מיוחדת הגורמת לכך שזרימת האוויר מנותבת לאזור בו לא נמצא הנוזל, ומונעת בליעת אוויר על ידי התינוק.


לא רק שבקבוקים אלו מנטרלים את תופעת הוואקום ואת תופעת בועות האוויר במזון, הם גם בעלי פיטמה אורתודנטית רכה במיוחד ומנגנון התראה על חום הנוזל, כך שבמידה והנוזל חם מ-37 מעלות, הבקבוק יתריע בעזרת גלאי שישנה את צבעו.


אם כן, כשאתם הולכים לרכוש בקבוק עבור התינוק שלכם, נראה שהאפשרות הנכונה היא בקבוק בעל מערכת אוורור מלאה, כמו זה שקיים בבקבוק של Bfree, מספק מענה לבעיית הוואקום בבקבוקי תינוקות ובעל ערך מוסף לבריאות תינוקכם.


באדיבות Bfree


פורומים הפרעות שינה בתינוקות וילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
התעוררות ביבבות איצקו 22/09/2019 07:46
  • ד"ר שלום, בני (בעז"ה עוד חודשיים יהיה בן 6), מתעורר (לעיתים) בלילה בבכי, לא יודע למה בוכה ולא מדבר (רק מיבב). מתוך ניסיון אנחנו יודעים שהוא צריך לשירותים, אז אנחנו לוקחים אותו לשירותים, ולפעמים הוא כל כך לא מאופס שהוא בכלל מנסה לעשות פיפי בחדר האמבטיה במקום שאין בו אסלה. אודה לחוות דעתך האם זה דבר נורמטיבי, ובמידה וכן, באיזה גיל זה אמור לחלוף.... כמו כן, האם זה יכול להעיד על בעיה אחרת? בתודה רבה מראש,

  • + הוסף תגובה
התעוררות משינה ופחדים בלילה לילדה בת 6 ק.ה 04/08/2019 23:18
  • בתי בת ה-6 מזה כחצי שנה באופן יומיומי מתנתקת משנתה באמצע הלילה ויורדת מחדרה שבקומה השניה אלינו לחדר השינה הנמצא בקומה הראשונה. ובנוסף לכך בתקופה האחרונה אחת לשבוע בערך מתעוררת משנתה באמצע הלילה (עדין במיטתה) בוכה ומעוותת ורועדת כולה ולאחר מס'דקות שאני עומדת ליד מיטתה ומרגיעה היא נרדמת ( היא לא זוכרת כלום בבוקר ממה שהיה). איך אפשר להתגבר על התופעה הזו? היא לא ישנה לבד בקומה. בנותיי הגדולות יותר ישנות בחדרים לידה.

  • + הוסף תגובה
תינוקת בת 7 ימים לא בוכה כמעט עם טונוס שריר נמוך אמא 19/05/2019 15:16
  • הילדה שלי נולדה בשבוע 42+6 עם מים קולוניאלים סמיכים ללא נשימה עם דופק! היום ישנה בעיקר ישנה עברה התיבשות בגלל שלא אכלה מספיק מה נראה לכם

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!