הקשר בין חצוצרות חסומות להפריה חוץ גופית

מבין הזוגות המטופלים בבעיות אי-פוריות, כשליש מטופלים בשל חסימה בחצוצרות ולהם סיכויי ההצלחה הגבוהים ביותר להיכנס להריון וללדת. אך האם זוגות אלו באמת מקבלים את הסיכויים הטובים ביותר להיכנס להריון במדיניות שמונהגת כיום?
כתבה פרסומית כתבת חסות


מבין הזוגות המטופלים בבעיות אי-פוריות, כשליש מטופלים בשל חסימה בחצוצרות ולהם סיכויי ההצלחה הגבוהים ביותר להיכנס להריון וללדת. אך האם זוגות אלו באמת מקבלים את הסיכויים הטובים ביותר להיכנס להריון במדיניות שמונהגת כיום?


מהן חצוצרות חסומות?


בין הגורמים העיקריים לחסימה בחצוצרות נמצאים זיהומים, ניתוחי בטן שגרמו להידבקות בחצוצרות, ואנדומטריוזיס. כאשר נוצרת חסימה בחצוצרות בחלק המרוחק מהרחם, מצטבר בתוכן נוזל שהן מפרישות. נוזל זה מתנקז אך ורק לתוך הרחם. בשפה המקצועית מצב זה נקרא Hydrosalpinx – חצוצרה המכילה נוזל, או Sactosalpinx - חצוצרה שמוצאה חסום.


החברה האמריקאית לפריון ערכה סקר של מספר רב של מחקרים קליניים ומצאה כי חצוצרה שמכילה נוזל או חצוצרה ומוצאה סתום מפחיתה את הסיכוי להרות בכ- 50%. הסיכוי ללדת במקרה כזה פוחת ב- 45%. כמות ההפלות הטבעיות לאחר קליטת היריון במצב זה יותר ממכפילה את עצמה (פי 2.3, ליתר דיוק). ההנחה היא, שככל הנראה, הנוזל שמתנקז מהחצוצרה לרחם מקטין את יכולת קליטת ההיריון, או שהוא רעיל לרקמת ההיריון.


הפריה חוץ גופית וכריתת חצוצרות


בטיפולי הפריה חוץ גופית, השחלות מגורות באמצעות טיפולים הורמונליים גירוי יתר מבוקר, במטרה ליצור יבול גדול (אך לא גדול מדי) של ביציות. המטרה כאן היא לאפשר שאיבה שלהן אל מחוץ לגוף האישה, הפריה שלהן בעזרת זרע והחזרתן אל הגוף תוך 48-72 שעות מרגע שאיבתן.


הסיכוי להיכנס להריון בהפריה חוץ גופית עומד על 25%, והסיכוי ללדת בהפריה זו הוא 17% בלבד. 


לאור הנתונים האלו ואחוזי ההצלחה הנמוכים יחסית, הגיוני לרצות להעלות את אחוזי ההצלחה כמה שניתן. לכן, ההמלצה המתבקשת מהסקר עבור נשים בעלות חצוצרות חסומות, היא כריתת חצוצרות.


מחקרים מראים כי הסיכוי ללידה בקרב נשים שעברו כריתת חצוצרות לפי תחילת טיפולי ההפריה החוץ גופית עומדים על 30-34%, לעומת 15-16% בקרב נשים שלא עברו את הכריתה.מה קורה בארץ?


ביחידה להפריה חוץ גופית נהוג להעביר את המטופלות 2-3 מחזורי הפריה לפני שמפנים אותן לניתוח הסרת חצוצרות. עולה השאלה, מדוע זהו המצב? מצבן של המטופלות ידוע עוד לפני שהן מופנות לטיפולי הפריה חוץ גופית, שהרי במסגרת בירור הסיבות לאי הפריון, עוברות המטופלות צילום רחם.


סיכויי ההצלחה המוצעים למטופלות נמוכים בכ- 50% כאשר הן מגיעות לטיפולי ההפריה עם חצוצרות "חולות". אם תוצע להן האפשרות להסיר את החצוצרות בטרם יתחילו את הטיפולים, יכולים להיחסך מהן סבל ואכזבה והן יכולות לזכות בסיכויים הטובים ביותר להיכנס להריון וללדת.


מאת: ד"ר דב לקסמן, מנהל תחום כירורגיה גינקולוגית, איה מדיקל – רפואת נשים מתקדמת

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר דב לקסמן השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים פוריות והפריה חוץ גופית (IVF)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שבוע 6+3 שק הריון יעל 05/04/2020 13:45
  • היי אני שבוע 5+3 אחרי הפרייה . אתמול בבוקר היו לי דקירות חזקות בבטן וכאבי בטן משתקים למשך חצי שעה , הלכתי למוקד נשים והרופא אמר לי שהכאבים בגלל שהשחלות מוגדלות , הוא ראה שק הריון בתוך הרחם. בסיכום הוא כתב שראה שק הריון בתוך הרחם, לא הין אמורים לראות גם שק חלמון בשבוע הזה? תודה רבה !

  • + הוסף תגובה
כאב ברגל וגב תחתון אחלא 03/04/2020 22:02
  • ערב טוב דר אני בת 32 אחרי ivf החזרה ב 18.3 בטא חיובי 294 ב 1.4 הוחזרו 3 עוברים בני 4 שאלתי כך יש לי כאבים לסירוגין באיזור גב תחתון משמאל ומפשעה שמאלית ( בטן תחתון ) יותר כוון המפשעה אבל מה שמפריע זה שהכאב מקרין לרגל שמאל . הכאב כאילו שבא לי למתוח את הרגל על מנת לשחרר אותו על מה יכול להעיד כאב כזה בשלב כזה של הריון ? מקווה שהייתי ברורה תודה

  • + הוסף תגובה
רמות בטא דניאל 02/04/2020 14:32
  • שלום ד"ר, ב-10/3 ביצעתי החזרה של עובר יום 2 טרי. ב-23/3 בטא 458, פרוג' 127 ומעלה ואסטרדיול 3148. ב-30/3, 7 ימים אחרי, בטא 2,500, פרוג' 127 ואסטרדיול 5981 + אולטרסאונד לוודא מיקום שק ואכן נצפה שק הריון ושק חלמון ברחם. אני מאוד מודאגת מהעליה של הבטא ב-7 ימים, מחישוב שלי זה יוצא פי 1.5 ב-48 שעות. הרופא אמר לי לחזור לאולטרסאונד וכבר לא לבצע בדיקת דם, השאלה אם יש סיכוי שההריון ימשיך למרות שהעליה של הבטא גבולית?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!