הקשר בין חצוצרות חסומות להפריה חוץ גופית

מבין הזוגות המטופלים בבעיות אי-פוריות, כשליש מטופלים בשל חסימה בחצוצרות ולהם סיכויי ההצלחה הגבוהים ביותר להיכנס להריון וללדת. אך האם זוגות אלו באמת מקבלים את הסיכויים הטובים ביותר להיכנס להריון במדיניות שמונהגת כיום?
כתבה פרסומית כתבת חסות


מבין הזוגות המטופלים בבעיות אי-פוריות, כשליש מטופלים בשל חסימה בחצוצרות ולהם סיכויי ההצלחה הגבוהים ביותר להיכנס להריון וללדת. אך האם זוגות אלו באמת מקבלים את הסיכויים הטובים ביותר להיכנס להריון במדיניות שמונהגת כיום?


מהן חצוצרות חסומות?


בין הגורמים העיקריים לחסימה בחצוצרות נמצאים זיהומים, ניתוחי בטן שגרמו להידבקות בחצוצרות, ואנדומטריוזיס. כאשר נוצרת חסימה בחצוצרות בחלק המרוחק מהרחם, מצטבר בתוכן נוזל שהן מפרישות. נוזל זה מתנקז אך ורק לתוך הרחם. בשפה המקצועית מצב זה נקרא Hydrosalpinx – חצוצרה המכילה נוזל, או Sactosalpinx - חצוצרה שמוצאה חסום.


החברה האמריקאית לפריון ערכה סקר של מספר רב של מחקרים קליניים ומצאה כי חצוצרה שמכילה נוזל או חצוצרה ומוצאה סתום מפחיתה את הסיכוי להרות בכ- 50%. הסיכוי ללדת במקרה כזה פוחת ב- 45%. כמות ההפלות הטבעיות לאחר קליטת היריון במצב זה יותר ממכפילה את עצמה (פי 2.3, ליתר דיוק). ההנחה היא, שככל הנראה, הנוזל שמתנקז מהחצוצרה לרחם מקטין את יכולת קליטת ההיריון, או שהוא רעיל לרקמת ההיריון.


הפריה חוץ גופית וכריתת חצוצרות


בטיפולי הפריה חוץ גופית, השחלות מגורות באמצעות טיפולים הורמונליים גירוי יתר מבוקר, במטרה ליצור יבול גדול (אך לא גדול מדי) של ביציות. המטרה כאן היא לאפשר שאיבה שלהן אל מחוץ לגוף האישה, הפריה שלהן בעזרת זרע והחזרתן אל הגוף תוך 48-72 שעות מרגע שאיבתן.


הסיכוי להיכנס להריון בהפריה חוץ גופית עומד על 25%, והסיכוי ללדת בהפריה זו הוא 17% בלבד. 


לאור הנתונים האלו ואחוזי ההצלחה הנמוכים יחסית, הגיוני לרצות להעלות את אחוזי ההצלחה כמה שניתן. לכן, ההמלצה המתבקשת מהסקר עבור נשים בעלות חצוצרות חסומות, היא כריתת חצוצרות.


מחקרים מראים כי הסיכוי ללידה בקרב נשים שעברו כריתת חצוצרות לפי תחילת טיפולי ההפריה החוץ גופית עומדים על 30-34%, לעומת 15-16% בקרב נשים שלא עברו את הכריתה.מה קורה בארץ?


ביחידה להפריה חוץ גופית נהוג להעביר את המטופלות 2-3 מחזורי הפריה לפני שמפנים אותן לניתוח הסרת חצוצרות. עולה השאלה, מדוע זהו המצב? מצבן של המטופלות ידוע עוד לפני שהן מופנות לטיפולי הפריה חוץ גופית, שהרי במסגרת בירור הסיבות לאי הפריון, עוברות המטופלות צילום רחם.


סיכויי ההצלחה המוצעים למטופלות נמוכים בכ- 50% כאשר הן מגיעות לטיפולי ההפריה עם חצוצרות "חולות". אם תוצע להן האפשרות להסיר את החצוצרות בטרם יתחילו את הטיפולים, יכולים להיחסך מהן סבל ואכזבה והן יכולות לזכות בסיכויים הטובים ביותר להיכנס להריון וללדת.


מאת: ד"ר דב לקסמן, מנהל תחום כירורגיה גינקולוגית, איה מדיקל – רפואת נשים מתקדמת

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר דב לקסמן השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים פוריות והפריה חוץ גופית (IVF)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הופעה מחדש של מחיצה רחמית חוששת 28/05/2020 19:23
  • שלום, עברתי לפני שנה וחצי הסרה של מחיצה רחמית באורך 1.5-2 סמ. מאז נכנסתי להריון וילדתי בשבוע 38+5 לאחר השראת לידה. בלידה השיליה לא נפרדה כלל, ובוצע רביזיו אגרסיבי עם איבוד מאסיבי של דם. לאחר הלידה נשארה שארית שיליה שחדרה למיומטריום בפונדוס. השארית הוסרה בהיסטרו ניתוחית. 3 חודשים לאחר מכן עברתי היסטרו אבחנתית לביקורת (בוצעה עי אותו רופא שביצע את הניתוחית), ונמצאה מחיצה של 25%. 1. האם מחיצה יכולה להווצר מחדש כתוצאה מהסרת שארית שילייה באזור? הרופא טוען שהיא כנראה היתה גם במהלך ההריון (משמע שהוא פיספס אותה במהלך הניתוחית? מדובר ברופא הכי מוכר בתחום), אך אשמח לשמוע חוות דעת נוספת. 2. מה כדאי לי לעשות איתה אם אני מתכננת הריון נוסף? 3. מה הסבירות לכך שהשיליה לא תפרד שוב בלידה הבאה? מאז הלידה האחרונה רק התווספו צלקות לרחם שלי. 4. האם יש משהו שניתן לעשות כדי למנוע נעיצות שיליה או כדי למזער נזקים? 5. מה עושים במידה ושוב תהיה נעיצות? ומה צריך לעשות במהלך ההריון כדי לזהות אותה מראש? (בהריון האחרון לא ידעו על הנעיצות לפני הלידה) תודה!

  • + הוסף תגובה
שלום רב, לא הייתי עושה שום דבר בנוגע למחיצה. אין מה לעשות על מנת להפחית סיכון לשליה נעוצה. במהלך ההריון כדאי לבצע בדיקות אולטראסאונד על מנת לנסות ולראות האם השליה נעוצה. בהצלחה רבה. ד"ר אמיר רבהון 30/05/2020 19:58
הריון בסביבות גיל 46 דנית 28/05/2020 06:50
  • שלום לך. גיל 45 וחצי. יש 2 ילדים בני 13,10וחצי מהריונות תקינים וספונטניים שניקלטו בעבר ללא קשיים. fsh בתחילת מחזור לפני חצי שנה 8 amh לפני שנתיים ורבע(27 חודשים)0.99 לפני כמעט שנה הריון טבעי כימי בטא 250. מחזורים באורכים עם שונות גבוהה.מחזור לפני זה שעכשיו היה 28 ימים,זה שלפניו 18 וזה שלפני שניהם 30. בעלי ב-3 שנים מבוגר מימני וזרעו לפני שנה היה טוב יחסית .לא מצויין אבל טוב. פנינו לטיפול אצל מטפלת אלטרנטיבית טיבעית לפוריות שאמרה שצריך מינימום 3 חודשים טיפול כדי שיהיה סיכוי להריון. הטיפול מתמקד בעיקר בי,למעט פגישה אחת של המטפלת עם בעלי בנושא תזונה לפוריות הגבר(שהיתה אחרי הפגישה הראשונה הזוגית להיכרות). האם אכן יש סיכוי כלשהוא להריון בעוד כמה חודשים כשאהיה לקראת גיל 46,או שחבל על הזמן והכסף של הטיפול הנ"ל?

  • + הוסף תגובה
דנית שלום. הסיכוי להגיע ללידה בגיל שלך נמוך מ 1%. הסכוי הנמוך הזה נובע מאיכות הביציות בגיל כזה של האשה. לא מכיר שום שיטת טפול רפואית או משלימה שיכולה לשפר סיכויים אלה. לכן לא רואה מקום להשקיע כסף זמן בנסיונות טפול מהסוג שציינת. ד"ר אמיר רבהון 30/05/2020 19:54
ערכ ב טא נוכים טליה 25/05/2020 14:02
  • היי הריון 6 מתוכם 2 לידות תקינות 4 הפלות. אני עכשיו שבוע 6 יש דופק אך בטא לא מכפילה את עצמה. הבטא נכון להיופ עומדת רק על 1900. ייתכן שיהיה הריון תקין למרות זאת?

  • + הוסף תגובה
טליה שלום, בטא 1900 בשבוע 6 זה מאד נמוך . מציע לחזור על האולטראסאונד עוד כשבוע ואז התמונה תהיה ברורה לכאן או לשם. בהצלחה ד"ר אמיר רבהון 25/05/2020 21:50
המשך טליה 26/05/2020 10:03
  • תודה רבה. במידה והדופק ימשיך (למרות שלדעתי הוא יפסק מניסיון קודם) הבטא הנמוכה יכולה להעיד על עובר לא תקין בהמשך?

  • + הוסף תגובה
מציע לחכות לאולטראסאונד הקרוב בשלב זה. ד"ר אמיר רבהון 26/05/2020 12:57

הצטרפו לאינדקס הרופאים!