היפוטוניה בילדים ותינוקות: מה עושים?

היפוטוניה היא מונח כללי שמתייחס למתח שרירים (טונוס) נמוך בגפיים, בגו, או בשרירי הפנים. היפוטוניה נגלית כבר בלידה, או מאוחר יותר, בילדות המוקדמת. החומרה שלה משתנה ותלויה בגורם הראשוני להיפוטוניה. חשוב מאוד להגיע לאבחנה העומדת בבסיס ההיפוטוניה כדי לאפשר טיפול ומעקב מתאימים וכן ייעוץ גנטי הולם לילדים העתידיים של אותה המשפחה
כתבה פרסומית כתבת חסות


היפוטוניה היא מונח כללי שמתייחס למתח שרירים (טונוס) נמוך בגפיים, בגו, או בשרירי הפנים. היפוטוניה נגלית כבר בלידה, או מאוחר יותר, בילדות המוקדמת. החומרה שלה משתנה ותלויה בגורם הראשוני להיפוטוניה. חשוב מאוד להגיע לאבחנה העומדת בבסיס ההיפוטוניה כדי לאפשר טיפול ומעקב מתאימים וכן ייעוץ גנטי הולם לילדים העתידיים של אותה המשפחה


השלב הראשון בגישה להיפוטוניה הוא להעריך האם מתח השרירים (טונוס) הירוד הוא תוצאה של הפרעה במערכת העצבים המרכזית, במערכת עצב-שריר ההיקפית, או הפרעה משולבת של שניהם. סימנים קליניים המצביעים על הפרעה במערכת העצבים המרכזית כוללים החזרים גידיים ערים, איחור התפתחותי קוגניטיבי ופרכוסים. בניגוד לכך, ממצאים המכוונים למקור של עצב-שריר יכולים לכלול חולשת שרירים, ניוון שרירי, קפיצות לא רצוניות של יחידות עצב-שריר (פסיקולציות) ו/או החזרים גידיים ירודים, לרוב עם רמת קוגניציה תקינה.


כחלק מההערכה הראשונית של תינוק או ילד היפוטוני, יש לאסוף אנמנזה (סיפור מקרה) מפורטת, היסטוריה רפואית, מידע על ההיסטוריה המשפחתית שלושה דורות אחורה, ולחפש אחר מראה פנים וגוף חריג (דיסמורפולוגיה). יש להתעכב במיוחד על סיבוכים בהיריון כגון ריבוי מי שפיר, הפרעות באולטרה סאונד תוך-רחמי, תדירות ואיכות תנועות העובר ברחם, חשיפה של האם בהריון לתרופות או מחוללים נגיפיים וחיידקיים בהיריון.


היעדר תנועות של העובר עלול להצביע על מחלות שריר ראשוניות כמו מיופתיות מולדות, מיוטוניק דיסטרופי מולדת, או מחלות ניוון שרירים מולדות. היסטוריה מילדות צריכה לכלול את אופן הלידה, האם היו סיבוכים, האם היה תשניק סב-לידתי, וניקוד בדיקת אפגאר. אחת הסיבות השכיחות להיפוטוניה מרכזית היא אנצפלופתייה היפוקסית-איסכמית המתרחשת כאשר לא הייתה אספקת דם או חמצן מספקת למוח המתפתח. לתינוקות שנולדו פגים יש היפוטוניה משנית ולכן חשוב לציין את גיל הלידה ולעשות תיקון של שבוע ההיריון. במסגרת הבירור, כמעט תמיד מומלץ לבצע בדיקה של ערכי אנזים השריר CPK וכן של תפקודי בלוטת המגן.


היפוטוניה מרכזית משויכת לעיכוב התפתחותי גלובלי ו/או פרכוסים ללא חולשת שריר היקפי, כאשר ערכי CPK תקינים. בבירור לכיוון זה, יש לבצע בדיקת MRI לחיפוש אחר הפרעות מבניות של המוח. יש לערוך בדיקות ראייה ושמיעה, אקו לב ואולטרסאונד בטן. אם קיים מראה דיסמורפי (חריג), יש לבצע בדיקות גנטיות ובדיקות נוירו-מטבוליות. הטיפול בהיפוטוניה מרכזית הוא בעיקרו תומך, וכולל פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, קלינאות תקשורת, הידרותרפיה - כולן מגבירות את התפקוד והסיבולת בילדים עם הפרעה מרכזית כגון שיתוק מוחין.


היפוטוניה פריפרית (היקפית) מתבטאת בחולשת שרירים המלווה בהפרעה או בחוסר יכולת של השריר לבצע תנועה נגד כוח הכבידה, עם או ללא עלייה של רמת האנזים CPK. כל אלו מצביעים על מחלת הנוירון המוטורי התחתון, שנחלקת לכמה תת-קבוצות: בעיה בקרן הקדמית בחוט השדרה, העצב ההיקפי, הצומת עצב-שריר או השריר המשורטט. לרוב, ילדים אלו לא מראים הפרעה קוגניטיבית, אך יכול להסתמן עיכוב במוטוריקה הגסה והעדינה בהתאם לחומרת החולשה ולדגם השרירים המעורבים. כדי לאבחן היפוטוניה היקפית, מבצעים לרוב בדיקת EMG ובמקרים מסוימים מתקדמים לביופסיות שריר.


חשוב להדגיש, כי לעיתים קרובות, למרות עיבוד ארוך ומפורט, קשה להגיע לסיבה המדויקת שגורמת להיפוטוניה. עם זאת, לטיפול סימפטומטי המותאם אישית לכל מקרה ומקרה, הכולל פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, קלינאות תקשורת והידרותרפיה, חשיבות עליונה לחולה והוא חיוני בשמירה על יחסי גומלין יעילים בין הרופא למטופל.מאת: פרופ' רחל שטראוסברג, רופאה בכירה ביחידה לנוירולוגיית ילדים ומנהלת המרפאה הנוירוגנטית, בי"ח שניידר

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' רחל שטראוסברג השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים מחלות ריאה ודרכי נשימה - ילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חסימה בשק הדמעות לתינוקת בת חודש וחצי סיון 29/10/2020 10:34
  • יש לתינוקת שלי חסימה בשק הדמעות על פי הרופאים (עיניים ומשפחה), הרופאת משפחה אומרת שזה להרבה תינוקות ולעשות פשוט עיסויי ועד גיל שנה צריך לעבור ואם לא זאת פרוצדורה אחרת, הרופאת עיניים אומרת שזה חסימה בשק הדמעות אבל לתת אנטיביוטיקה 4 פעמים ביום למשך שבוע כדי שלא יהיה זיהום מההפרשות ולחסור אחרי 10 ימים להעריך את המצב, כל אחד אומר משהו אחר , בהרגשה שלי מעבר לכל העיסויים שכמובן אעשה, לתת אנטיביוטיקה בכמות כזאת לגיל חודש וחצי פחות מרגיש לי נכון והייתי רוצה קודם לנסות את האופציה של בלי אנטיביוטיקה, אבל אם חלילה יהיה זיהום אני יאשים את עצמי, השאלה היא לכמה באמת עובר העניין הזה בלי שימוש באנטיביוטיקה והאם זה ממש חובה?

  • + הוסף תגובה
שיעול מתמשך בבת שנתיים מ 19/10/2020 15:33
  • ביתי בת שנתיים משתעלת מגיל שנה בערך, בעיקר במהלך השינה. פעמים רבות זה מגיע להקאה על מנת לשחרר ליחה. צילום ריאות תקין. זה החל כשהוציאה שיניים אולם נמשך גם אח"כ. היתה הפסקה של חודשיים באביב, חשבנו שזה בגלל שינוי סוג הדיסה אולם זה חזר לאחר מכן. לפני חודש וחצי היתה שוב הפסקה של חודש ואח"כ שוב וחשבתי אולי בגלל שפחות אכלה לבן (מוצרי חלב אחרים המשיכה לאכול, לא חלב ניגר) וניסיתי להפסיק לתת לה ונראה שעזר. נשללה אלרגיה לחלב, אבק, דגנים, תירס וסויה וכן נשללה אפשרות לצליאק. לפני שבועיים היתה לה פריחה שרופא ילדים הגדירה כתגובה לאלרגיה או זיעה. מה כדאי לבדוק?

  • + הוסף תגובה
כאב בזמן נשימה איק 02/10/2020 17:01
  • אני בן 24, יש לי כאב מוזר בריאות/חזה/גב בזמן נשימה, מרגיש כאילו אני נושם אוויר קר וזה גורם לי להשתעל. לא יצאתי מהבית בתקופה האחרונה בכלל ככה שזה כנראה לא קורונה, ואני מעדיף פחות ללכת לרופא פיזית ולבדוק בגלל כל המצב במדינה. מה זה יכול להיות? יש לציין שיש לי אסתמה קלה ולעיתים מאוד רחוקות יש לי קוצר נשימה. אין לי חום או סימפטומים אחרים

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!