רובין וויליאמס: למה אנשים שיש להם הכל שמים קץ לחייהם?

מעולם לא הייתי חושב עליו... הוא נראה כה שמח... הוא גרם לכל כך הרבה צחוק ושמחה לעולם... היה לו כל מה שאדם יכול לבקש... איך יכול להיות?? למה?
כתבה פרסומית כתבת חסות


מעולם לא הייתי חושב עליו... הוא נראה כה שמח... הוא גרם לכל כך הרבה צחוק ושמחה לעולם... היה לו כל מה שאדם יכול לבקש... איך יכול להיות?? למה?


התאבדות מהווה את אחד מעשרת הגורמים המובילים למוות ברחבי העולם. לפי ארגון הבריאות העולמי, מעל 20 מיליון אנשים מנסים להתאבד בכל שנה, מתוכם בין 900 אלף למיליון אנשים מצליחים במשימה. בישראל, משרד הבריאות מדווח כי בכל שנה מתאבדים בין 400-500 אנשים, אולם ההערכה היא שמדובר במספרים גדולים מאלו שמדווחים, בעיקר בגלל הסטיגמה הקשה סביב נושא זה. 


רובין וויליאמס: החלום האמריקני?


על פניו, רובין וויליאמס מימש את החלום האמריקני. הוא היה אחד הקומיקאים המצחיקים בהיסטוריה האמריקנית, דובב דמויות ראשיות בסרטים שוברי קופות, היה שחקן קולנוע וטלוויזיה נערץ על ידי מיליוני אנשים ברחבי העולם, זכה באין-ספור פרסים על עבודותיו השונות, היה נשוי ואב לשלושה ילדים ובעל הון רב. מדוע, אם כן, בחר לסיים את חייו בצורה כה טראגית? 


מדוע רובין וויליאמס הצטרף לשורה ארוכה של אנשים מצליחים ומשפיעים שבחרו לשים קץ לחייהם?


התשובה לשאלה זו היא בגדר תעלומה אותה הוא לקח עמו לקבר, אולם הספרות המקצועית עשויה לתת לנו מספר תשובות אפשריות.          

אנשים רבים שניסו להתאבד מדווחים כי הסיבה שניסו לשים קץ לחייהם נבעה מכאב נפשי (שלעתים רבות בא לידי ביטוי גם באופן פיזי) בלתי נסבל וחוסר תקווה שהכאב והצער יעברו. כמו כן, נמצא כי אנשים רבים הרגישו כי בכך שיתאבדו, הם יקלו על העול שהם גורמים לקרובים להם וכי "עדיף לעולם בלעדיהם". בנוסף, אנשים רבים מדווחים על הפער הגדול והבלתי אפשרי מבחינתם, בין הדרך שבה הם נתפסים בסביבה החברתית והמקצועית שלהם לבין האופן שבו הם מרגישים ותופסים את עצמם.

בהקשר זה, אנשים מדווחים על תחושות שהם "מרמים" את העולם, אך בעיקר את עצמם, ומדווחים כי הפער בין ה"אני הציבורי" ל"אני הפרטי" אינו מאפשר לסביבה להבין באמת את המחשבות הקודרות והכאב הרגשי שמכים פעמים רבות בחייהם. 


נשים מתלוננות יותר על קושי נפשי. גברים מתאבדים יותר


מחקרים מראים, שבזמן שנשים מתלוננות יותר על קשיים נפשיים ומבצעות יותר ניסיונות התאבדות, גברים מבצעים פי 4 יותר התאבדויות בפועל. ההסברים לכך שונים ומגוונים, אולם העובדה שלרוב, גברים אינם נוטים לשתף את הסביבה הקרובה בסבל ממצבים נפשיים קשים כמו דיכאון ומנסים לפתור את הכאב שלהם לבדם בדרכים שונות עשויה להסביר, לפחות באופן חלקי, את ההבדל במספר ההתאבדויות של גברים לנשים.


בהקשר זה, חשוב לציין שגם בשנת 2014 ישנה עדיין סטיגמה חברתית קשה בכל הנוגע להתמודדות עם הפרעות פסיכיאטריות. באופן ספציפי, מחקרים מצביעים על סטיגמה קשה כלפי גברים המתמודדים עם מחלות במצב הרוח כמו דיכאון, שאחת מההשלכות הבעייתיות של סטיגמה זו היא אי-פנייה לקבלת עזרה מקצועית או אחרת. השלכה נוספת של הסטיגמה החברתית היא שפעמים רבות היא מובילה לסטיגמה עצמית המביאה לירידה בערך ובביטחון העצמי והחמרת תחושות של ייאוש וחוסר תקווה, אשמה ובושה, אשר במקרים קיצוניים יכולים להוביל גם להתאבדות.  איור: מיקי עמיתהצדדים האפלים בכולנו


רובין וויליאמס השאיר מורשת מדהימה לעולם הבידור. סרטיו ירגשו ויצחיקו דורות רבים, הדמויות ששיחק יילמדו בבתי ספר למשחק עוד שנים רבות, ודמותו - על כל גווניה - תיזכר עוד עשורים רבים על ידי מעריציו, חבריו ובני משפחתו. רובין וויליאמס גם הזכיר לנו כי בני האדם הם מורכבים ביותר, ולרובם צדדים שהם מחצינים וצדדים סמויים יותר, ואולי אפלים יותר, שהם מסתירים (לעתים אף מעצמם).


ההבנה וההכרה של המורכבות האנושית, ניסיון לעשות אינטגרציה בין ההוויות השונות הקיימות בכל אחד מאיתנו, השלמה וקבלה כי אנחנו לא מושלמים, ושיתוף הקרובים לנו ולעתים אנשי מקצוע במצבי כאב ומצוקה, יכולים לעזור לנו להרגיש טוב יותר ולמנוע מצוקה וכאב שעלולים להוביל לפגיעה עצמית והתאבדות.


מתמודדים עם מצוקה נפשית או אובדנות?


אלו מכם שנאבקים במצוקות נפשיות או אחרות ובמחשבות אובדניות, זכרו שאתם לא לבד. תעתועי הדיכאון משגשגים בחשיכה ובסודיות, ופוחתים כאשר משתפים ומקבלים טיפול. לכן, אם אתם נאבקים ברצון לפגוע בעצמכם, אם אתם מרגישים שהחיים שלכם לא שווים, אם אתם מרגישים ייאוש וחוסר תקווה, כאב נפשי בלתי נסבל, אנא שתפו אדם הקרוב לכם ופנו לקבלת עזרה מקצועית מרופא המשפחה שלכם ו/או איש מקצוע בבריאות הנפש. 


למידע נוסף:

בשביל החיים, העמותה לתמיכה במשפחות שיקיריהן התאבדו ולמניעת התאבדויות:
http://www.path-to-life.org/ 

סה"ר, סיוע והקשבה ברשת: http://www.sahar.org.il/ 

ער"ן, מוקד תמיכה ועזרה נפשית: http://www.eran.org.il/


פורומים דיכאון וחרדה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ליתיום אורוטאט drf 06/11/2019 23:54
  • על פי עצת פרופסור אמריקאי טיפלתי בבתי שלקתה במאניה דיפרסיה , מספר תוספי תזונה ובראשם ליתיום אורוטאט הוציאו אותה לגמרי מהמחלה . כיום היא כבר חזרה לחיים מלאים והיא כבר שנה ושלושה חודשים ללא תרופות פסיכיאטריות

  • + הוסף תגובה
ליתים אורוט גלי 24/08/2020 14:19
  • בבקשה תחזרי אלי. אני אימא לבן ביפולארי ורוצה לשמוע על כך. תודה.

  • + הוסף תגובה
שילוב תרופות שב 04/07/2020 12:34
דיכאון או השפעת כדור פסיכיאטרי? יוסי 26/02/2020 23:42
  • גבר נשואי אחרי אישפוז בכפר שאול נוטל זיפרקסה 10 מג פעמים ביום. פלוס דיפאלפ 500 פעם ביום. חזר לביתו ואין לו חשק מיני אין חשק ללכת לעבודה רוב היום במיטה מתעייף מהר. האם זה דיכאון או השפעת הכדורים?

  • + הוסף תגובה
מניה דפרסיה ייוסי 20/06/2020 12:00
  • לאחר שמוש של שנים בדפלפ כרונו התחילו רעידות בידיים האם יכול להיות מהכדור?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!