כאבי בטן של תינוקות: איך מקלים?

התינוק צורח ומתפתל מכאבים, הבכי שלו נמשך ונמשך, ואתם מרגישים חסרי אונים. למה זה קורה? האם משהו לא בסדר? ומה אפשר לעשות?

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 31/08/2014

התינוק צורח ומתפתל מכאבים, הבכי שלו נמשך ונמשך, ואתם מרגישים חסרי אונים. למה זה קורה? האם משהו לא בסדר? ומה אפשר לעשות?


למה כואבת להם הבטן?


כאבי בטן אצל תינוקות עד לגילאי 4-5 חודשים הם דבר טבעי וחלק מההתפתחות הטבעית של מערכת העיכול. עד ללידה, התינוק ניזון ישירות דרך חבל התבור, וכעת עליו להתחיל לעכל מזון. בחודשים הראשונים לחיי התינוק, מערכת העיכול שלו מתפתחת ומסתגלת למצב החדש, ועל כן היא רגישה (אפשר להבין אותה). 


לא ברור עד הסוף מדוע כאבי הבטן מלווים בגזים, אך מה שברור הוא שלא מדובר במחלה רפואית, אלא בתופעה שנקראת קוליק (כמובן, בתנאי שהתינוק נבדק על ידי רופא ואינו סובל מבעיה רפואית כלשהי).


למרות שכאבי הבטן מבוססים כעיקרון על מצבים גופניים טבעיים והתפתחות נורמלית, ישנם גורמים חיצוניים אשר עשויים להגביר ולהחמיר תופעה זו. לחץ או מתח של התינוק, מוצרי מזון אליהם הוא אלרגי וקיימים במזון שצורכת האם המניקה או בפורמולה, וכן האכלה לא נכונה, עלולים כולם להגביר את כאבי הבטן והגזים.


איך אפשר להקל על התינוק?


ברשימת הדברים שניתן לעשות כדי להקל על התינוק מהסבל של כאבי בטן וגזים ישנם שני גורמי מפתח – הרגעת התינוק והאכלה נכונה.


כדי להרגיע את התינוק, באופן לא מפתיע, אהבה היא מילת המפתח: החזיקו אותו קרוב אליכם, חבקו אותו, געו בו בנעימות ועסו אותו. כל אלו יעזרו לו ולמערכת העיכול שלו להירגע, וגם יתרמו לקשר הרגשי ביניכם. שינויי תנוחה וקפיצות עדינות יכולים גם הם לעזור, כמו גם מוזיקה נעימה ועטיפת התינוק. כל הפחתה במצבי לחץ תעזור.


להרגלי אכילה נכונים תפקיד חשוב ביותר בכל הקשור לגזים ומערכת עיכול. מזון מסוים עלול לעורר אלרגיה או גזים אצל התינוק. אם הגזים מופיעים בסמוך להנקה, שווה לחשוב על החלפת מזונות מסוימים שהאם אוכלת, כמו ירקות צולבים או מוצרי חלב עם לקטוז. אותו דבר נכון לגבי האכלה בפורמולה עם חלב.


חשוב לא להתעלם ממנגנון השובע של התינוק. מנגנון זה מפותח אצל התינוק ממש בסמוך ללידה, ואם התינוק מרחיק את הבקבוק או הפטמה מפיו, חשוב לא ליצור מצב של האכלת יתר.


מנוחות קצרות בעת ההאכלה ועידוד התינוק לעשות גרעפסים בזמן המנוחה יכולות לעזור לשחרור אוויר ממערכת העיכול.להאכלה נכונה מבקבוק תפקיד מכריע. בזמן היניקה, תינוקות רבים בולעים אוויר עקב בועות אוויר שמשתחררות לתוך המזון, ועקב יניקה של פטמת הבקבוק על ידי התינוק. הפחתה מקסימלית של בליעת אוויר והקלה על היניקה מהבקבוק יכולות להפחית משמעותית את בליעת האוויר ולשמור על התינוק רגוע יותר. ניתן לעשות את זה על ידי בחירה בבקבוק עם מנגנון שחרור ואקום, כמו בקבוקי Bfree, שמאפשר שחרור לחץ בתוך הבקבוק וכן לאוויר להיכנס אל הבקבוק אך לא לתוך המזון עצמו.


לסיכום, חשוב לזכור שעומס ולחץ רגשי של ההורים משפיעים גם הם על התינוק. אם אתם מותשים ועייפים ממצב התינוק ומהבכי, בקשו עזרה. זו לא בושה. בני משפחה וחברים יכולים לעזור. מאחר שרוגע של הורים משפיע ישירות על מצבו הרגשי של התינוק, אל תשכחו לאכול נכון ולעשות פעילות גופנית. שמרו על עצמכם, אם לא בשבילכם, לפחות כדי שלא להקרין מהלחץ שלכם על התינוק ולגרום לעלייה של רמות הלחץ הפנימיות שלו. כן, תקופה זו קשה ומלחיצה, אך חשוב לזכור שעד גיל 4-5 חודשים התופעה תחלוף, ומדובר במצב זמני.


פורומים, הפרעות שינה בתינוקות וילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
התעוררות ביבבות איצקו 22/09/2019 07:46
  • ד"ר שלום, בני (בעז"ה עוד חודשיים יהיה בן 6), מתעורר (לעיתים) בלילה בבכי, לא יודע למה בוכה ולא מדבר (רק מיבב). מתוך ניסיון אנחנו יודעים שהוא צריך לשירותים, אז אנחנו לוקחים אותו לשירותים, ולפעמים הוא כל כך לא מאופס שהוא בכלל מנסה לעשות פיפי בחדר האמבטיה במקום שאין בו אסלה. אודה לחוות דעתך האם זה דבר נורמטיבי, ובמידה וכן, באיזה גיל זה אמור לחלוף.... כמו כן, האם זה יכול להעיד על בעיה אחרת? בתודה רבה מראש,

  • + הוסף תגובה
התעוררות משינה ופחדים בלילה לילדה בת 6 ק.ה 04/08/2019 23:18
  • בתי בת ה-6 מזה כחצי שנה באופן יומיומי מתנתקת משנתה באמצע הלילה ויורדת מחדרה שבקומה השניה אלינו לחדר השינה הנמצא בקומה הראשונה. ובנוסף לכך בתקופה האחרונה אחת לשבוע בערך מתעוררת משנתה באמצע הלילה (עדין במיטתה) בוכה ומעוותת ורועדת כולה ולאחר מס'דקות שאני עומדת ליד מיטתה ומרגיעה היא נרדמת ( היא לא זוכרת כלום בבוקר ממה שהיה). איך אפשר להתגבר על התופעה הזו? היא לא ישנה לבד בקומה. בנותיי הגדולות יותר ישנות בחדרים לידה.

  • + הוסף תגובה
תינוקת בת 7 ימים לא בוכה כמעט עם טונוס שריר נמוך אמא 19/05/2019 15:16
  • הילדה שלי נולדה בשבוע 42+6 עם מים קולוניאלים סמיכים ללא נשימה עם דופק! היום ישנה בעיקר ישנה עברה התיבשות בגלל שלא אכלה מספיק מה נראה לכם

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!