רמב"ם: פעוט בלע חרוזים מגנטיים שניקבו את המעי שלו

פעוט בין שנה ו-10 חודשים הגיע לביה"ח רמב"ם לאחר שבלע שרשרת של חרוזים מגנטיים. צילומי רנטגן שבוצעו כמה ימים לאחר מכן הראו כי החרוזים נמשכו זו לזו ולבסוף נפגשו ויצרו נמק שהתפתח לחורים במעי
כתבה פרסומית כתבת חסות


פעוט בין שנה ו- 10 חודשים הגיע לבית החולים רמב"ם בחיפה לאחר שהוריו הבחינו כי בלע שרשרת של חרוזים מגנטיים. צילומי רנטגן שנעשו מספר ימים לאחר מכן הראו כי שתי קבוצות חרוזים מתמגנטים שהיו ממוקמות בשני חלקים שונים במעיו של הפעוט, נמשכו זו לזו עם הזמן ולבסוף נפגשו ויצרו נמק שהתפתח לחורים במעי


מבית החולים נמסר כי כוח המשיכה של המגנט של החרוזים, שפעל למעשה בתוך גופו של הפעוט, גרם לחרוזים להיתפס בשני צדי רקמת המעי של הפעוט, להפעיל עליה לחץ ויצרו בה נמק. התוצאה הייתה כי במעיו של הפעוט נוצרו מספר חורים בעקבות חדירתם של החרוזים את הרקמה. 


רופאי מחלקת כירורגית ילדים ברמב"ם, בראשותו של ד"ר רן שטיינברג, נאלצו לערוך בפעוט ניתוח, במהלכו הסירו את חרוזי המגנט ותיקנו את החורים במעיו. הפעוט נמצא כעת ביחידת טיפול נמרץ ילדים, תחת השגחה. 


ד"ר שטיינברג מסביר כי כאשר ילדים בולעים כמה מגנטים, הסכנה גדולה במיוחד: "המשיכה המגנטית יוצרת בעיות שלא מתלוות למקרה 'רגיל' של בליעת עצמים זרים", אומר ד"ר שטיינברג, "המגנטים נבלעים כפרטים בודדים, אולם בשל המשיכה המגנטית נוצרת ביניהם תגובה שיכולה להיות מסוכנת ולהוביל להתנקבות של המעי, כפי שאירע במקרה הזה, ואף דלקת מפושטת של קרום הבטן בעקבות זיהומים". 


צילום אילוסטרציה


בתוך כך, אתמול הגיע למיון הילדים ברמב"ם ילד בן 12, אף הוא בעקבות בליעת חרוזים מגנטיים. במקרה זה, החרוזים נבלעו כמקשה אחת ובמעקב שנעשה אחר הילד, נראה שהם צפויים לצאת מגופו באופן טבעי. הנער ממשיך להיות תחת השגחת הצוות הרפואי. 


בבית החולים מזהירים מפני הסכנות בבליעת עצמים זרים ומבקשים מההורים להימנע מלאפשר לילדים לשחק עם מגנטים, ולאחר משחק של הילד לוודא שכל חלקי המשחק הוחזרו לקופסת המשחק וכי אף חלק אינו חסר.


בנוסף, יש להקפיד גם בכל הקשור למגנטים ובובות מגנט הנמצאות על המקרר הביתי, ולהרחיקם מהשיג ידם של הילדים. במידה וילדכם בלע בטעות חפץ זר, יש להביאו מיד לחדר המיון בבית החולים הקרוב אליכם. 


פורומים אורולוגיה ילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הידרונפרוזיס בכליה הימנית יוסף 14/07/2018 00:07
 • שלום רב, היום הבת שלי בת חודשיים. שתי הסקירות בהריון היו תקינות, אבל בסוף ההריון בשבוע 36 גילו הרחבת אגן כליה ימנית של 10 מ"מ. בגיל 3 שבועות בוצע אולטרסאונד שהראה שיש הרחבה של 28 מ"מ בכליה הימנית והשמאלית תקינה. בגיל 6 שבועות בוצע עוד אולטרסאונד שהראה שיש הרחבה של 19 מ"מ. לפני שבוע בוצע מיפוי כליות מאג 3 וזאת התוצאה: הכליה הימנית מוגדלת במיקום תקין, הפרפוזיה תקינה, קיימת ירידה מסויימת בריכוז, ואיחור קל בהפרשה. קיימת רטנציה של החומר באגן הכליה שמתפנה מעט לאחר הזרקת פוסיד. הכליה השמאלית הכל תקין. הכליה הימנית תורמת 60 % והשמאלית 40 %. סיכום: ירידה מסויימת בתפקוד הכליה הימנית ללא עדות לתמונה חסימתית מלאה, תפקוד הכליה השמאלית תקין. השאלה שלי היא כזאת: האם המצב שלה חמור מאוד? צריך ניתוח מיידי?

 • + הוסף תגובה
הרחבת אגני כליה מרים אנקאוה 13/02/2020 11:53
 • בני בן שנה לאחר מעקבים עדין יש הרחבה בבדיקה שנעשתה ב-12/2/20 ניצפתה כליה ימנית בקוטר של 5.8 עם הרחבת אגן של 7 מ"מ כליה שמאל בקוטר של 6.8 עם הרחבה של 11 מ"מ באגן שלה,יש רושם של אורטר פרוקסימלי מורחב 9 מ"מ. מה זה אומר לי הממצאים הללו? ומה ניתן לעשות?

 • + הוסף תגובה
פין עקום לילד בו שלוש וחצי יוסי.ב 03/01/2014 21:52
 • לילדי בן השלוש וחצי,יש נטיה של הפין שמאלה,כאשר הפין "יושב" אני חושב שזה כתוצאה מרשלנות המוהל שאלה ראשונה ,אצל מי צריך לבדוק את זה? אורולוג ילדים? או כירורג? שאלה שניה: אם ישנה בעיה שמצריכה תיקון ניתוחי ביאזה גיל מומלץ לעשות את הניתוח

 • + הוסף תגובה
נטייה של הפין דר' עמוס נאמן 04/01/2014 19:22
 • שלום, בהחלט יתכן שהעקמת היא מולדת ולא משנית לברית מילה בד"כ אורולוגים מטפלים בבעיה אני נוהג לבצע ניתוחים אלו סביב גיל שנה (בכל מקרה אחרי גיל חצי שנה) בברכה

 • + הוסף תגובה
פין עקום יי 24/01/2020 01:15
 • בגיל גדול יותר 17 לדוג' מה עושים? זה בעיה כשהפין עקום? מה עושים?

 • + הוסף תגובה
תוצאות תרבית לימור 12/11/2019 10:36
 • שלום רב, לביתי יש תכיפות במתן שתן. תרבית שתן שלילית. רמת לויקוציטים כדאי לעשות בירור נוסף? שתן-כללי PH (U) 5 8 יחידות: 5 Nitrit (U) NEGATIVE Ketone (U) NEGATIVE Glucose (U) NEGATIVE Urobilinogen (U) 2 1 יחידות: mg/dL0 Bilirubin (U) NEGATIVE Protein (U) 10.0 mg/dL Leucocytes (U) 250 10 יחידות: cell/µl0 Erythrocytes (U) NEGATIVE בקטריולוגיה Urine Culture תרבית שלילית

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!