דימום וסתי מוגבר: איך עוצרים את שיטפון המחזור?

כשליש עד רבע מהנשים בעולם סובלות מדימום ווסתי מוגבר. בישראל, דימום ווסתי הוא הסיבה השנייה בשכיחותה לפנייה של נשים לרופאי נשים, אחרי פטריה בנרתיק. דימום ווסתי מוגבר יכול לפגוע באיכות החיים, לגרום לחולשה ועייפות, אנמיה ולעיתים אף להוות סכנה ממשית כשהסיבה לדימום היא - לא עלינו - גידול סרטני
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 08/01/2018


בדקי: האם את סובלת מדימום ווסתי מוגבר?

דימום ווסתי מוגבר, כשמו כן הוא: בשיא המחזור, האישה צריכה להחליף תחבושת או טמפון כל שעתיים-שלוש כשאלו ספוגים לגמרי, והוא נמשך מעל 10 ימים. לעיתים מתלווים לדימומים כאבי בטן או כאבי מחזור, עייפות חריגה, קוצר נשימה בשל אנמיה וכאבים בעת קיום יחסי מין. דכדוך וחוסר אנרגיה גם הם מופיעים לעיתים, כמו גם אקנה, נשירת שיער, שיעור יתר, גלי חום, הזעות והפרשת חלב מהשדיים אצל נשים שאינן מניקות.


את מי תוקפת הבעיה ולמה?

נשים בכל הגילאים סובלות מדימום ווסתי מוגבר. בין הסיבות לדימום – שימוש בהתקן תוך רחמי, גלולות במינון לא מתאים, פוליפים ברחם, גידול שפיר של שריר הרחם (שרירן / מיומה), ציסטות ממאירות או שפירות בשחלה, דלדול רקמות הנרתיק והרחם (בגיל המעבר כתוצאה מחוסר באסטרוגן) או סרטן ברירית הרחם.


איך בודקים?

אם את סובלת מדימום מוגבר, עלייך לפנות לגינקולוג. הוא (לצורך העניין, כמובן שבאותה מידה, זו יכולה להיות גינקולוגית) ישאל אותך על היסטוריית ההריונות / לידות / הפלות שלך, ישאל אותך אם היו לך שינויים דרמטיים במשקל, יבקש ממך לספר על נשים אחרות במשפחה כדי לאתר מקורות גנטיים למחלה, וכן אם עברת טיפולי פוריות.


לאחר התשאול, יבצע הגינקולוג בדיקה של מבנה, גודל וצורת הרחם, כדי לבדוק אם ישנם שינויים אנטומיים שיכולים להיות הסיבה והמקור לדימום. הבדיקה תכלול בדיקה ידנית, בדיקת פאפ (בדיקה של משטח צוואר הרחם) והדמיית הרחם והשחלות על ידי אולטרסאונד וגינאלי.


בשלב זה של האבחון, מקובל לבצע גם בדיקות דם שכוללות פרופיל הורמונלי, ספירת דם, המוגלובין, ברזל, פריטין, תפקודי קרישה, בדיקת היריון וכן בדיקה האם יש בדם סימנים המעידים על התרחשות של תהליכים ממאירים בגוף.


דימום ווסתי כבד. כדי לפנות לגניקולוגהיסטרוסקופיה אבחנתית וטיפולית

במידה וקיים חשד לממצא חשוד ברחם יכול הרופא לבצע היסטרוסקופיה אבחנתית, כלומר להתבונן ברחם מבפנים על ידי הכנסת סיב אופטי דקיק לחלל הרחם. בעת הבדיקה מטופלות לרוב חשות לחץ בבטן התחתונה, אי נוחות קלה או כאב מחזור.


במידה והרופא גילה ממצא חשוד, תוזמן המטופלת לביצוע היסטרוסקופיה טיפולית. גם במקרה זה, מוחדר סיב אופטי לחלל הבטן, אך הוא כולל גם מכשיר ניתוחי שיכול להסיר את הממצא. 


מהם הפתרונות לדימום ווסתי מוגבר?

דימום ווסתי מוגבר הוא בעיה שכיחה מאוד בקרב נשים, אך בעוד שבעבר, היה קשה לאבחן את הסיבה לכך והטיפולים במקרה שנמצא ממצא חשוד ברחם היו ניתוחיים וכללו הרדמה וזמן התאוששות ארוך, כיום ניתן לבצע הסרה של ממצאים חשודים ומגוון טיפולים תוך-רחמיים בזמן קצר, ללא ניתוח, ללא צורך בהרדמה (אלא אם המטופלת מעוניינת בכך), תוך התאוששות מהירה. 

קיימים מספר טיפולים שנועדו למתן את הבעיה הנפוצה: שימוש בהתקן תוך רחמי למניעת הריון ( התקן מירנה ), המיועד בין היתר להפחתת דימום מוגבר בזמן הווסת החודשית, גם גלולה למניעת הריון מסוג קלייר עשויה לסייע בהפחתת הדימום זאת בשל ההורמונים המצויים בה, שלהם תכונות אנטי אנדורגניות. פתרונות נוספים עשויים להיות תרופות נוגדות דלקת שאינן מכילות סטרואידים, גלולות פרוגסטוגן או זריקות פרוגסטוגן למניעת שגשוג של רירית הרחם. עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר קובי כהן השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים היסטרוסקופיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ניתוחית רומי 23/11/2020 17:45
 • אחרי גרידה שארית ברחם מיועדת לעבור ניתוחית המחזור הגיע והסתיים אך עדיין יש דימומים קלים האם יהיה ניתן לבצע את הניתוחית כשיש דימום קל? האם הדימומים הם בגלל שהגוף מנסה לפלוט החוצה את השארית?

 • + הוסף תגובה
אחרי וסת דר' יוחאי בר-שביט 25/11/2020 23:18
 • שלום, אכן לרב ניתן לבצע היסטרוסקופיה ניתוחית גם בנוכחות דימום קל. דימומים לא סדירים יכולים להיות סימן לכך שיש עדיין שארית. בהצלחה.

 • + הוסף תגובה
היסטרוסקופיה ניתוחית שני 09/11/2020 23:45
 • היי, עברתי לצערי הפלה טבעית בשבוע 13 לאחר שטיפול בציקוטק לא עזר עברתי היסטרו ניתוחית כי היו הידבקיות לרחם.. לאחר הניתוח קיבלתי הורמונים שסיימתי איתם ציפיתי לוסת חזקה מאוד.. הוסת הייתה חלשה מאוד יש לציין שהייתי אצל הרופא נשים שלי והוא ראה שיש עוד קרישי דם ואמר שבטח במחזור הכל יצא.. לא יצא כלום והמחזור כמו שציינתי היה מאוד חלש, שלשום היה לי כמה שעות של כאבי בטן מטורפים.. זה בר והולך.. יכול להיות שיש שוב הידבקיות לרחם? ואצטרך לעבור שוב ניתוח כזה? מה הסיבה שלא הכל יוצא בניתוח?

 • + הוסף תגובה
מוסיפה... שני 09/11/2020 23:49
 • מוסיפה שהרופא ראה גם 2 ציסטות בשחלה ואמר שזה לא מדאיג אותו שזה בעצם מההורמונים שאני כנראה לוקחת...

 • + הוסף תגובה
היסטרוסקופיה הידבקויות דר' יוחאי בר-שביט 14/11/2020 18:35
 • שני שלום, מצטער לשמוע על ההפלה. לאחר היסטרוסקופיה להפרדת הידבקויות, בהחלט יכול להיות צורך בהפרדה של הידבקויות חוזרות. אין לדעת רק על סמך מה שציינת האם יש שוב הידבקויות ברחם, ולכן העדיפות שלי היא לחזור על היסטרוסקופיה לאחר וסת (ואם יש הידבקויות אז לטפל בהן מיד שוב), עד אשר מגיעים לבדיקת חלל רחם תקין ללא הידבקויות חדשות. בהצלחה.

 • + הוסף תגובה
אי קבלת מחזור לאחר היסטרוסוקפיה ניתוחית מוריה 01/11/2020 08:42
 • שלך בחצי שנה האחרונה ב4.10 עברתי היסטרוסקופיה ניתוחית לאחר עובר ללא דופק וציטוטק עם שאריות עדיין לא קיבלתי מחזור מאז ועברו כבר 27 יום ואני מתחילה להיות מודאגת מה ניתן לעשות? האם צריך לעשות אולטראסאונד וגינלי כדי לראות האם הכל תקין? אשמח

 • + הוסף תגובה
מחזור דר' יוחאי בר-שביט 05/11/2020 14:27
 • הגעת מחזור לאחר הוצאת שארית יכול להתרחש גם 4 ועד 6 שבועות לאחר הפעולה. לא נראה בשלב זה שיש סיבה לדאגה, אך אם לא ידיע וסת לאחר זמן זה הייתי בודק. בהצלחה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!