מה קורה כשמשנים לאנשים את צבע וצורת התרופה? לא תאמינו

מחקר חדש מזהיר מפני תופעה בעייתית ביותר בשל שינוי בצורה ובצבע של התרופה, בעקבות מעבר לתרופה מקבילה. המחקר בדק חולים רבים שטופלו במספר תרופות מרשם באופן קבוע, וגילה תופעה מדאיגה ביותר

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 21/08/2014

מחקר חדש שפורסם בכתב העת Annals of internal medicine מזהיר מפני תופעה של הפסקת טיפול תרופתי בשל שינוי בצורה ובצבע של התרופה. המחקר בדק חולים רבים שטופלו במספר תרופות מרשם באופן קבוע, וגילה שאחת הסיבות העיקריות להפסקתם את הטיפול היתה החלפת התרופה בתרופה גנרית בעלת מראה שונה


מהי תרופה גנרית?


שוק התרופות כולל שני סוגים עיקריים של תרופות: תרופות מקוריות ותרופות גנריות. תרופות מקוריות הן תרופות שפותחו לאחרונה על ידי חברת התרופות, ויש עליהן פטנט בתוקף. התרופות המקוריות משווקות אך ורק על ידי חברת התרופות שפיתחה אותן, עד אשר יפוג תוקפו של הפטנט (מספר שנים מאוחר יותר). לאחר שתוקף הפטנט פג, חברות תרופות נוספות יכולות לייצר את התרופה ולשווק אותה כתרופה גנרית. העובדה שחברות נוספות משווקות את התרופה עליה פג הפטנט גורמת כמובן לירידה משמעותית במחיר התרופה, המאפשרת לציבור החולים לרכוש אותה במחיר זול בהרבה לעומת התרופה המקורית.


התרופה הגנרית זהה בדיוק לתרופה המקורית מבחינת המרכיב הפעיל ומנגנוני הפעולה שלה, אך יכולה להיות שונה ממנה בצורה, בצבע ובאלמנטים חיצוניים נוספים. לדוגמא, אחת התרופות הנפוצות ביותר היא פרצטמול, אשר נמכרת כתרופה גנרית המשווקת תחת שמות רבים, כמו אקמול, דקסמול, נובימול ועוד. 


תרופה שנראית אחרת מעוררת בנו רתיעה


אנשים רבים נרתעים משימוש בתרופות גנריות לעומת התרופות המקוריות. המחיר הנמוך, הצורה השונה והשמות הבלתי מוכרים מרתיעים אנשים רבים מהתרופות הגנריות וגורמים להם לחשוב שמדובר בתרופה טובה פחות מהמקורית. למרות שרוקחים רבים מדגישים בפני הלקוחות כי מדובר בתרופה זהה לחלוטין למקורית, אנשים רבים לא שלמים עם השימוש בתרופה הגנרית.


הבעיה גדלה כאשר מדובר באנשים שנוטלים תרופות באופן קבוע לאורך שנים. אותם אנשים, שרגילים לתרופה מסוימת, בעלת צורה וצבע מסוימים, נאלצים אחת לתקופה להחליף את התרופה בתרופה גנרית אחרת, משיקולי מלאי ושיקולים כלכליים של קופת החולים והמבטח. לרוב, התרופות מוחלפות לתרופות שנראות אחרת, ועל פי המחקר שפורסם, מראה שונה של תרופה הוא אחת הסיבות לכך שאנשים מפסיקים להשתמש בה. 


המחקר סקר את השימוש בתרופות על ידי אנשים שעברו התקף לב, בין השנים 2006-2011, ומצא ש- 29% מהנבדקים דיווחו על שינוי בצבע או בצורה של התרופה, בשל מעבר לתרופה גנרית, ורבים הפסיקו על דעת עצמם את השימוש בתרופה בשל מעבר לתרופה גנטית אשר נראית שונה.


המחקר מצא, שהסיכוי להפסקת טיפול תרופתי בעקבות שינוי צבע התרופה עומד על 34%, והסיכוי להפסקת טיפול בעקבות שינוי צורתה של התרופה הוא 66%. חשוב לזכור, כי הפסקת טיפול רפואי קבוע, בעיקר אצל חולים במחלות כרוניות (כמו חולי הלב שנבדקו במחקר) עלול להיות קריטי לבריאותם ובאופן גורף יתר, לבריאות הציבור הכללי, כך שהפסקת טיפול בשל שינוי צבע או צורת התרופה היא משמעותית ביותר.
שינוי בתרופות: סיכון גדול יותר לבלבול


מלבד הפסקת הטיפול, אנשים רבים מתלוננים על כך ששינוי בצבע ובצורה של התרופות שלהם מוביל לבלבול שלהם. הצרכנים העיקריים של כמות רבה של תרופות בשוטף הם אנשים מבוגרים אשר משתמשים בתרופות רבות, ובמקרים רבים מכירים את התרופות רק על פי הצבע והצורה שלהם. כך, אותם אנשים עלולים להתבלבל בין התרופות ולסבול בשל כך מבעיות שונות כמו אינטראקציה בין תרופתית, תופעות לוואי ועוד. לדוגמא, אם אדם יודע שהכדור ה"מרדים" הוא בצבע הכחול ועליו לקחת אותו לפני השינה, שינוי הצבע שלו לצבע אחר עלול לגרום לבלבול ולכך שייקח אותו בטעות בשעות הבוקר.


תרופות גנריות - טוב או רע?


בסופו של דבר, המחיר הנמוך יותר של התרופות הגנריות מאפשר טיפול יעיל וטוב יותר לאנשים רבים. אם לפני ייצור התרופה הגנרית, התרופה היתה יקרה, כיום קופות החולים יכולות לספק לחולים רבים יותר תרופות גנריות שונות אשר יאפשרו להם לטפל בבעיות הרפואיות שלהם בצורה טובה יותר.


עם זאת, חשוב להיות מודעים לכך שתרופות גנריות עלולות להיות שונות בצורה ובצבע, לשים לב לכך, וכמובן שלא להפסיק טיפול או לשנות אותו ללא התייעצות עם הרופא.


פורום ייעוץ תרופתי

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • שימוש בפרדניזון
 • עינת
 • 18/02/2015 19:28
 • שלום, לפני כחודש אושפזתי בבי"ח עקב וסקוליטיס ואריתריטיס בקרסול וטופלתי בסטרואידים. לאחר השחרור מביה"ח היה עלי להמשיך בטיפול תרופתי בפרדניזון במינון של 30 מ"ג למשך שבוע ובהמשך ירידה הדרגתית של 10 מ"ג במינון אחת לשבוע - עד הגעה למינון של 5 מ"ג. בביקורת אצל רופא עור (4 ימים לאחר האשפוז), הרופא אמר שאני יכולה להוריד מינון ל- 20 מ"ג. כך, שלקחתי 30 מ"ג - 4 ימים , 20 מ"ג - 8 ימים , 10 מ"ג - 8 ימים. האם יש צורך לקחת גם מינון של 5 מ"ג או האם עלי להמשיך במינון של 10 מ"ג עד לבדיקה של ראומטולוג בשבוע הבא או שאני יכולה להפסיק ליטול את התרופה? (אני מאוד חוששת מתופעות הלוואי). אודה על תשובתך, עינת

 • הדפס
 • סירופ ברונכו-ד
 • חושם
 • 18/02/2015 10:56
 • האם סירופ ברונכו-ד מתנגש עם סרנדה? יש לי סחרחורות קלות ועייפות כתוצאה מהסירופ. אני לוקחת את הסירופ כבר מס' ימים. בעלון של הסירופ כתוב שיש לשים לב לתגובה בין תרופתית במיוחד לגבי תרופות נגד דיכאון.

 • הדפס
רופאים בתחום
ד"ר עיסאם ראבי ד"ר עיסאם ראבי
מומחה בכירורגית כלי דם ובכירורגיה כללית. קרא עוד
ד"ר מרדכי ויגלר ד"ר מרדכי ויגלר
מומחה לאורטופדיה של כף היד קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ