פתרון חדשני יספק מים נקיים למדינות מתפתחות

מכשיר חדשני הנקרא Slingshot, המטהר מים ביעילות רבה כך שמסוגל לייצר כמויות גדולות יחסית של מים ולספק פתרון במקומות בעולם הסובלים מזיהום מים קשה ומחסור במים נקיים, עודמ להיות
כתבה פרסומית כתבת חסות


ממציא הסגווי (Segway), דיק קיימן, נחשב לממציא ויזם פורץ דרך בתחומים רבים. בימים אלו, קיימן יוזם פרויקט חדש - מכשיר חדשני הנקרא Slingshot, המטהר מים ביעילות רבה כך שמסוגל לייצר כמויות גדולות יחסית של מים ולספק פתרון במקומות בעולם הסובלים מזיהום מים קשה ומחסור במים נקיים, ופתרון זמני במקרים של אסונות, בהם קיים מחסור במים זורמים. המכשירים החדשניים יופצו בסיועה של חברת קוקה קולה במדינות שונות הזקוקות להם


פתרון פשוט שיכול לעשות את ההבדל בין חיים למוות


כבר בשנת 2003, מכשיר ה- Slingshot נחשב לפיתוח ייחודי ואף היה מועמד בקטגוריית ההמצאה ה"מגניבה" של השנה של מגזין TIME. עם זאת, בשל קשיי שיווק והפצה, המכשיר לא הגיע למקומות המיועדים לו, וכאשר חברת קוקה קולה נרתמת למשימה של הפצת המכשיר ביעילות למקומות הזקוקים לו ברחבי העולם.


מכשיר ה-Slingshot פועל בצורה פשוטה של התפלת מים, טכנולוגיה אשר קיימת בעולם כבר שנים רבות, אך חידושו של קיימן היה ביצירת מכשיר קטן ואלגנטי העושה שימוש באנרגיה בחסכוניות רבה ולכן אינו דורש משאבים רבים.


מדובר על מכשיר המסוגל לייצר כמויות גדולות יחסית של מים במהירות וביעילות, וכך לספק פתרון זמני במקרים של אסונות, בהם קיים מחסור במים זורמים, או כפתרון קבע במקומות בעולם הסובלים מזיהום מים קשה ומחסור במים נקיים.


מכשיר ה- Slingshot. מתוך: אתר קוקה קולה העולמי


זיהום המים: אחד הגורמים המשמעותיים לתחלואה במדינות מתפתחות


אחת הבעיות הבריאותיות הקריטיות, שאינן מטרידות את תושבי מדינות העולם המערבי אך נחשבות למשמעותיות ביותר במדינות מתפתחות, היא זיהום וטיהור מים. לצערנו הרב, גם במאה ה-21 חלק גדול מתושבי מדינות העולם השלישי חיים ללא מים נקיים, וכתוצאה מכך סובלים ממחלות רבות המועברות על ידי זיהום המים.


לאורך ההיסטוריה, התרחשו אירועים רבים של תחלואה נרחבת כתוצאה ממים מזוהמים. נקודת המפנה ההיסטורית לגבי החשיבות של טיהור המים היתה בלונדון בשנת 1854, באחת מהתפרצויות מחלת הכולרה בעיר. לאחר בדיקה אפידמיולוגית מעמיקה ומדוקדקת, הרופא ג'ון סנואו היה הראשון לזהות שהאנשים שנדבקו בכולרה התגוררו בשכונות ספציפיות ושתו מים שהגיעו ממשאבת מים מסוימת, אשר ככל הנראה שאבה מים מזוהמים. יתר תושבי העיר, אשר שתו מים שמקורם במשאבות אחרות, לא נדבקו והיו בריאים. על כן, המליץ ד"ר סנואו לסגור את המשאבה כדי למנוע את התפשטות המחלה, ואכן, עם סגירתה, פסקה המגפה באזורים המדוברים והחיים חזרו לסדרם.


בהמשך, גילו חוקרים נוספים את החשיבות של טיהור המים ושימוש במים נקיים, וכיום כמעט בכל המדינות המערביות מי השתייה נקיים מחיידקים.


למה מים מזוהמים כל כך מסוכנים?


מים מזוהמים מכילים חיידקים שונים הגורמים לרוב למחלות של מערכת העיכול המתבטאות בשלשולים והקאות. המזהמים החשובים אשר יכולים לגרום למחלות קשות הם ג'יארדיה, כולרה, קריפטוספורידיום וכוליפורמים (חיידקי E. coli). המזהמים הללו מגיעים מצואת בעלי חיים ובהיעדר מערכת ביוב מסודרת, גם מצרכי בני אדם ומפסולת נוספת המתנקזת למקורות המים. במקרים קלים, מחלות אלו גורמות לשלשולים החולפים תוך מספר ימים, אך במקרים קשים יותר, הן גורמות נזק משמעותי ועלולות להסתיים במוות כתוצאה אבדן נוזלים משמעותי.


מלבד המזהמים הביולוגיים, מים מזוהמים מכילים גם חומרים זרים המגיעים אליהם בעיקר ממפעלים תעשייתיים המשליכים פסולת מסוכנת ללא השגחה. מדובר בחומרים מסוכנים שונים כמו עופרת, גופרית, כרום, ארסן, וחומרים נוספים אשר יכולים לגרום לנזקים שונים בגוף ולמחלות רבות.


טיהור המים והחומרים המזיקים חיוניים למניעת מחלות זיהומיות ואחרות ולשיפור הבריאות הכללית במדינות מתפתחות. ההמצאה החדשנית יכולה לספק לתושבי מדינות אלו פתרון מצוין בתחום טיהור המים ולהפחית משמעותית את התחלואה כתוצאה מהזיהום.


פורומים טיפול בכאב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
Epiploic appendigitis אילנה 11/02/2020 09:37
 • שלום מכר שלי , גבר בן 32 , עם כאבי בטן מה 7.2.2020 אובחן עם epiploic appendigitis , מטופל בארקוקסיה מ 8.2.2020 . עדיין עם כאבים . האם תקין ? מה לעשות ? צודה

 • + הוסף תגובה
Epiploic appendigitis מר גבעון פלד 11/02/2020 13:38
שאלה עדי 07/02/2020 10:36
 • שלום וברכה לפני תשעה חודשיים נפגעתי תאונת דרכים נפגעתי בכתף בין השאר כל הזמן יש לי כאבים בכתף עשיתי פיזיוטרפיה הידותרפיה וזריקה סטרואידים הרופא הציע לי לעשות ניתוח עשו לי MRI ואלו התוצאות קרע קטן בלברום האחורי האמצעי ואי סדירות קלה הוא אומר שהתלונות לא מסבירות את הMRI לכן הוא מציע לעשות ניתוח ארטוסקופי ולהיכנס לכתף ולראות אם יש מה לתקן הם יתקנו ואם אין פשוט יצאו ולא יעשו כלום הייתי אצל עוד רופא באותו זמן שעשיתי את הפיזיוטרפיה והוא אמר לי שאם הפיזיוטרפיה לא יעזור נצטרך לעשות ניתוח באמת הפיזיוטרפיה לא עזרה הרבה הציעו לי ללכת לרופא שמרני והוא אמר לי שהוא מציע ללכת למרפאת כאב ושאלתי אותו כמה זמן החלמה הוא אמר שהוא לא יודע חוץ מזה יש לציין שאני בת 24 ושאלתי אותו אם זה יכול לקחת כמה שנים הוא אמר שכן מה אתה חושב על המקרה הזה מה שווה לי לעשות? כי הוא אמר להיכנס לכתף לא בטוח שימצאו משהו

 • + הוסף תגובה
כאב בכתף מר גבעון פלד 09/02/2020 06:43
 • נשמע שעשית ביקורת והלכת להתיעצות. האם הכאב ל הזמן קיים או האם הוא הא והולך במהלך היום? האם הוא כואב גם במנוחה מוחלטת, מעיר מהשינה?

 • + הוסף תגובה
כאב בכתף עדי 09/02/2020 19:49
 • תודה רבה על התשובה ועל ההתיחסות לא מעיר משינה אבל הרבה פעמים מקשה להירדם עקב הכאב, כמעט תמיד אני מרגישה את הכאב אבל על אש נמוכה אבל אם קורה ואני נוגעת במקום זה מחמיר את הכאב מגיע למצב שאני ממש ממש סובלת מזה

 • + הוסף תגובה
כאב בכתף מר גבעון פלד 11/02/2020 13:30
 • מציע לגשת לביקורת מתחום השיקום האורטופדי/טריגר פוינט טראפי

 • + הוסף תגובה
מידע על הליך רפואי אנונימי 05/02/2020 12:28
 • שלום רב, אני מיועד לעבור הליך רפואי במרפאת כאב הנקרא ״שיכוך כאב כרוני וחסימה עצבית בהנחיית שיקוף עם חומר נוירוליטי״. לצערי לא מצאתי הרבה חומר על הליך זה. אני לא יודע מהו החומר המוזרק. אשמח לכל תובנה והסבר. אני סובל מפריצת דיסק אקוטית בגב תחתון עם הקרנה לצד ימין. בתודה מראש ובברכה!

 • + הוסף תגובה
מידע על הליך רפואי מר גבעון פלד 09/02/2020 06:38
 • מטרת ההליך היא הפחתת הכאב מקומית בעצב הנדרש אם אתה שואל לגבי סיבוכים יש להתייעץ ספציפית עם הרופא המטפל

 • + הוסף תגובה
תודה-שאלת המשך אנונימי 09/02/2020 07:03
 • תודה על תשובתך. רציתי רק לדעת בהליך זה אלו חומרים מזריקים. בתודה שוב!

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!