מהיום אין יותר הפלרת מים בישראל. מה זה אומר?

החל מהיום (26.8.2014), נכנס לתוקף סעיף הקורא להפסקת הפלרת המים בארץ. בכך, מצטרפת מדינת ישראל לשאר מדינות העולם המערבי אשר הפסיקו להוסיף פלואור למי השתייה כבר לפני שנים רבות
כתבה פרסומית כתבת חסות


מהיום (26.8.2014) נכנס לתוקף סעיף הקורא להפסקת הפלרת המים בארץ. בכך, מצטרפת מדינת ישראל לשאר מדינות העולם המערבי אשר הפסיקו להוסיף פלואור למי השתייה כבר לפני שנים רבות


כידוע, לאורך שנים, מי השתייה במדינת ישראל הכילו פלואור אשר נוסף להן באופן מלאכותי, במחשבה שהוספתו למי השתיה תשפר את בריאות השיניים ותמנע עששת. כיום, גישה זו כבר אינה מקובלת, ועל כן הוחלט בהמלצת ועדת בדיקה ("ועדת עדין") להפסיק את חובת ההפלרה ולעבור לשתיית מים ללא פלואור.


למה עד עכשיו הוסיפו פלואור למים?


החומר פלואור ידוע בסגולותיו החיוניות לטיפול בשיניים, והוא משמש למניעת עששת. תכשירים רבים לבריאות הפה, החל ממשחות שיניים, דרך מי פה, ועד תכשירים טיפוליים ואחרים מכילים פלואור ובזכותו מספקים לשיניים הגנה מפני עששת. בעבר, מדינות רבות ברחבי העולם הוסיפו למי השתייה פלואור במחשבה שבדרך זו ניתן יהיה למנוע עששת בקרב חלקים נרחבים מהאוכלוסייה.


עם זאת, מחקרים שונים הראו שהוספת הפלואור אינה תורמת בצורה משמעותית לבריאות הפה, ובמקרים מסוימים אף עלולה להזיק. כאשר משווים בין מדינות שמוסיפות פלואור למים למדינות שלא עושות זאת, לא רואים הבדל משמעותי ברמת העששת באוכלוסיה, וכיום מקובל לחשוב שככל הנראה, הוספת הפלואור למים אינה כל כך חשובה.


ישראל מצטרפת לשאר העולם המערבי


כיום, המדינה המערבית היחידה שעדיין מוסיפה פלואור למי השתייה היא אירלנד. יתר העולם המערבי הפסיק כבר מזמן עם הוספת הפלואור. 


שרת הבריאות, יעל גרמן, תומכת בהחלטה: "אני שמחה על הצטרפותנו למרבית מדינות העולם אשר אינן מפלירות או אף אוסרות על הפלרת מי השתייה. הוספת פלואור למי השתייה מחייבת גם את מי שאינו רוצה בכך לצרוך מים מופלרים, גישה שאינה מקובלת ברוב המכריע של מדינות העולם." 
תכנית לאומית לבריאות הפה


ביטול חובת ההפלרה גורם במשרד הבריאות לחשש מסוים מפני התדרדרות כללית במצב הדנטלי של תושבי מדינת ישראל. למרות שאין כל הוכחות לכך שהפסקת ההפלרה אכן פוגעת בבריאות השיניים, החשש עדיין קיים, ועל כן משרד הבריאות הקים תכנית מסודרת לשיפור ארצי של בריאות הפה והשיניים בכלל האוכלוסייה. תכנית זו מצטרפת לתוכניות נוספות לקידום בריאות הפה, כמו טיפולי שיניים ללא תשלום לילדים, שמטרתם לקדם את בריאות הפה של תושבי ישראל. 


התכנית החדשה לקידום בריאות הפה כוללת:


הרחבת החינוך לבריאות - החל מגילאי גן, יועברו במוסדות החינוך השונים תכנים בנושא בריאות הפה והשיניים במטרה להקנות לילדים הרגלי בריאות נכונים יותר. התכנים הללו יועברו על ידי הגננות ועל ידי אנשי מקצוע חיצוניים, וישפרו את הידע ואת ההרגלים של הילדים. מניסיון העבר, תכניות דומות המועברות לילדים גורמות לשינוי הרגלים ויכולות בהחלט לסייע גם לשיפור הבריאות אצל מבוגרים.


סקרי מעקב - יבוצעו סקרים נרחבים כל כמה שנים במטרה לבדוק האם חל שינוי בבריאות הפה לאחר הפסקת ההפלרה. במסגרת הסקרים, יבוצעו בדיקות שיניים בחלקים נרחבים של האוכלוסייה על פני כל הגילאים כדי לזהות שינוי לעומת העבר, לזהות נזק לבריאות הפה ברמה הארצית ולטפל בו בהקדם.


ייעוץ והדרכה במסגרת טיפת חלב - כחלק מתכנית מעקב ההתפתחות בטיפות חלב, יינתן ייעוץ לגבי בריאות הפה. אחיות טיפת חלב יעבירו הדרכות בנושא להורים ולילדים, המתמקדות בהיגיינת פה נכונה, שינויים תזונתיים והערכת הסיכון לעששת. במקרה הצורך, יופנו הילדים להערכה אצל רופא שיניים ויומלץ להם על טיפול מתאים. 


מלבד התכנית, משרד הבריאות ממליץ על צחצוח שיניים פעמיים ביום עם משחת שיניים המכילה פלואוריד, ועל מעקב קבוע אצל רופא השיניים.


פורומים רפואת שיניים כללית

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כתר שנפל משה 15/08/2015 20:11
  • שלום לפני כשנה וחצי נפל לי כתר של שן (מס 15) שהחזיק 8 שנים. הרופא בדק ואמר שהשן רקובה והוא ממליץ לעקור אותה (כירורגית). עקב שיקולים כספיים ביקשתי שידביק שוב ואם ארגיש שהאיזור של השן כואב או קורה משהו אבוא מיד לעקירה. הוא הדביק את הכתר ושם דבק זמני איכותי והמליץ שאם ייפול שוב אבוא לעקור ולא להדביק. ההדבקה החזיקה שנה וחצי עד היום שזה נפל. השאלה שלי היא כזו: כאשר שאלתי אותו אז כשהכתר נפל פעם ראשונה למה לא להחזיר את הכתר למקום? הוא אמר שבגלל הריקבון הוא מודאג מאיבוד עצם. אבל אפשר לשער שכל השיניים שהוא שם להם כתרים כבר לפחות 7 שנים ויש לי עוד 4 כאלו - השיניים מתחת לכתרים הם סוג של רקובות... אז אני שואל בעצם למה לא להחזיר גם הפעם את הכתר שנפל היום? ואפילו לשים דבק קבוע הפעם? מה יכול לקרות? האם אובדן עצם זה משהו שבא לידי ביטוי בכאב או סוג של רוצח שקט? ומכאן הדאגה? מה הבעייתיות בדבק קבוע האם זה הבדל משמעותי במידה ורוצים להסיר את הכתר? אני מתנצל על אורך ההודעה ותודה רבה על מתן הדעה והעזרה.

כשנרגעה הסערה הייתי שאננה 13/07/2015 21:07
  • בת 30, ברקע מנשך עמוק. הייתה דלקת חניכיים עד שטופלה באנטיביוטיקה, ובאותו זמן גם דלקת חזקה במפרק הלסת שטופלה באתופן ועכשיו פיזיותרפיה ועוד. במנשך קשה לטפל. הבעיה שלי עכשיו היא שבעקבות הדלקות נוצרה נפיחות באיזו רקמה או משהו שנראה כמו וריד נפוח, בחך שליד החניכיים העליונות בדיוק איפה שהמנשך שלי נסגר. לכן חודש אחרי כל הבלאגן אני עדיין לא יכולה ללעוס או לסגור את הפה. סד לילה רק מחמיר את הכאבים. האם אפשר לטפל ספציפית באותה רקמה? נגיד להיפטר ממנה או להרגיע את הנפיחות?

עקירת שן עם דלקת זוהר 16/06/2015 12:51
  • שלום. יש לי דלקת בשן והומלץ לי לעקור מכיוון שהשורש לא תקין. אתמול רופא השיניים הוציא לי רק חלק מהשן חצי שורש מכיוון שהכאב במהלך העקירה היה בלתי נסבל אף על פי 6,7 זריקות שקיבלתי,הוא עצר את הטיפול ונתן לי אנטיביוטיקה שתרגיע את הדלקת ושאחזור בעוד שבוע להמשך העקירה.שאלתי:האם זה תקין לעקור שן עם דלקת?האם בשבוע הבא שאעקור שוב אסבול כך שוב מכאבים? תודה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!