עיניים: 9 סימנים שאסור להתעלם מהם

בעיות עיניים רבות מעידות על בעיה משמעותית הדורשת הגעה מהירה לרופא לבדיקה ולטיפול. העיניים שלנו הן איבר רגיש ביותר, והזנחה או דחיית בדיקת עיניים, במיוחד כאשר מופיעים תסמינים שונים, עלולה להיות קריטית ובמקרים מסוימים אף לגרום לאבדן הראייה

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 17/02/2019בעיות עיניים רבות מעידות על בעיה משמעותית הדורשת הגעה מהירה לרופא לבדיקה ולטיפול. העיניים שלנו הן איבר רגיש ביותר, והזנחה או דחיית בדיקת עיניים, במיוחד כאשר מופיעים תסמינים שונים, עלולה להיות קריטית ובמקרים מסוימים אף לגרום לאבדן הראייה1. ראייה כפולה

ראייה כפולה יכולה להיות סימן אזהרה הן למחלות עיניים והן למחלות נוירולוגיות שונות. כפל הראייה יכול להופיע בזמן שמסתכלים על עצם הממוקם במרכז שדה הראייה, או כאשר מסתכלים לצדדים. לעיתים, הראייה הכפולה תתבטא בפזילה שלא היתה קודם. אם אתם חווים סימפטומים אלו, יש לגשת לרופא העיניים שלכם, לבדיקה.2. כתמים בשדה הראייה

שדה הראייה אמור להיות נקי ושקוף. הופעה של כתמים שחורים בחלקים משדה הראייה יכולים להצביע על נזק לרשתית. במקרים כאלה, יש לגשת להיבדק בהקדם, שכן אם אכן מדובר במחלת עיניים, טיפול בשלבים המוקדמים שלה הוא קריטי ליכולת לטפל בה.3. עיוותי ראייה

סימפטום נוסף אשר עלול להעיד על ניוון של הרשתית הוא עיוות הראייה. אם עצמים שאמורים להיות ישרים מתחילים להיראות עקומים, חשוב לעבור בדיקת עיניים מקיפה מחשש לניוון מקולרי. רוב האנשים לא שמים לב לעיוות ראייה זה, אלא אם הוא מופיע בעין אחת בלבד או בפתאומיות, לכן חשוב לעקוב אחר הנושא ולפנות לרופא גם אם מדובר רק בחשש שלכם לעניין.4. סינוור

אנשים רבים מסתנוורים לעתים, אך אם הסנוור קבוע וגורם לקושי בתפקוד היום יומי (בעיקר בנהיגה בלילה), מומלץ ללכת להיבדק. סנוור הוא אחת התלונות המרכזיות אצל חולי קטרקט, ואבחון מוקדם של המחלה וטיפול יעיל בה יכולים לשפר באופן משמעותי את איכות החיים.

סינוור ועיוותי ראיה הם אינם סימנים שגרתיים ועלולים להעיד על בעיית עיניים 
5. כאב בהזזת העיניים

כאבים בהזזת העיניים הם סימן מדאיג, מכיוון שהם קיימים במגוון מחלות נוירולוגיות (כמו, לדוגמא, בטרשת נפוצה). במקרים רבים, הכאבים מגיעים יחד עם כפל ראייה, אך גם אם הכאב בהזזת העיניים מופיע בסימפטום יחיד, עדיין יש להגיע בהקדם האפשרי לבדיקת עיניים מלאה.
6. עכירות ראייה

עכירות בכל שדה הראייה או בחלקים ממנו דורשים התייחסות מיוחדת, מכיוון שהם חלק מהסימפטומים של מחלות עיניים שונות. מחלת העיניים הנפוצה ביותר אשר יכולה להתבטא בעכירות בשדה הראייה היא קטרקט, המופיעה אצל אנשים רבים וניתנת לטיפול בקלות רבה על ידי ניתוח פשוט.
7. שינויים בשדה הראייה

כל שינוי בשדה הראייה מחייב הגעה לרופא, לבדיקה. מכיוון שהשינויים בשדה הראייה מתפתחים באיטיות, רוב האנשים לא שמים לב אליו וחשוב לזהות אותו בהקדם כדי לאבחן את מחלת העיניים ולטפל בה.


שינוי בשדה הראייה מתבטא במקרים רבים בהנעת הצוואר לצדדים, במאמץ מוגבר בזמן נהיגה, ובכאבים בכתפיים ובצוואר. במקרים רבים, קרובי המשפחה או בני הזוג הם אלו ששמים לב לתנועות הצוואר המאומצות, כך שתשומת לב לדברים שאינם כתמול שלשום אצל הסובבים אתכם ודיווח על החששות שלכם הם חשובים ביותר לבריאותם.
8. הבזקי אור

באופן כללי, הופעה של הבזקי אור מעוררת חשד לנזק לרשתית. אם ההבזקים מופיעים בצורה פתאומית, לאחר חבלה או באופן מהיר ומוגזם, יש ללכת להיבדק בהקדם. גם אם הבזקי האור הם קלים, אינם מפריעים לחיי היום יום ומופיעים רק לעתים רחוקות, מומלץ לקבוע תור לרופא העיניים ולהיבדק בכל מקרה.
9. שינוי משמעותי במספר המשקפיים

אנשים המרכיבים משקפיים חייבים להיות מודעים לכך שכל שינוי משמעותי במספר, דורש הגעה אל רופא העיניים לבדיקה. במקרים רבים, שינוי מהיר של המספר מעיד על בעיית ראייה משמעותית יותר, הדורשת בירור רפואי מעמיק וטיפול מהיר כדי למנוע התדרדרות נוספת, ולהציל את הראייה.
מתי צריך להיבדק גם בלי סימפטומים מיוחדים?

מעקב קבוע אצל רופא עיניים יכול להביא לאבחנה מוקדמת של מחלות עיניים וראייה ולאפשר טיפול יעיל, עוד לפני הופעה של סימפטומים. מעקב כזה יכול במקרים רבים להציל את הראייה ולאפשר טיפול פשוט בהפרעות מורכבות.


במקרים הבאים, חשוב להיבדק אצל רופא העיניים באופן שגרתי וקבוע (אחת לשנה או יותר, בהתאם להמלצת הרופא):


מעל גיל 40 - אחרי גיל 40, הסיכון להתפתחות גלאוקומה עולה. לכן, בדיקת עיניים שנתית בה נמדד הלחץ התוך-עיני מאפשרת אבחנה מוקדמת של המחלה. גלאוקומה היא מחלה קשה בה הלחץ התוך-עיני עולה בהדרגה והיא גורמת לתסמינים קליניים רק בשלב מאוחר שלה. מסיבה זו, רופאי העיניים ממליצים על בדיקה שנתית לאבחון מוקדם של המחלה אשר עשוי למנוע נזק ארוך טווח ולאפשר טיפול פשוט יחסית.


חולי סוכרת - אחד הביטויים החשובים של מחלת הסוכרת הוא נזק לרשתית. רוב חולי הסוכרת הקשים מפתחים פגיעה בעיניים בשלבים מתקדמים של המחלה. אבחון מוקדם של מחלת הרשתית מאפשר טיפול מתאים, בין אם על ידי טיפולי לייזר ובין אם על ידי איזון קפדני יותר של מחלת הסוכרת. על כן, בדיקת עיניים קבועה היא חובה לכל חולה סוכרת.


מרכיבי משקפיים עם מספר גבוה - לרוב, אנשים המרכיבים משקפיים במספר 6 ומעלה מתבקשים לבצע בדיקת ראייה שנתית. כמו כן, רופאי עיניים רבים ממליצים גם למרכיבי משקפיים במספרים נמוכים יותר להגיע להיבדק, בהתאם למצב העיניים ולהפרעת הראייה שלהם.


פורום עיניים ילדים, פזילה

ד"ר גד דותן

ד"ר גד דותן
ד״ר גד דותן מנהל את יחידת עיניים ילדים ופזילה ומרפאת נוירואופתלמולוגיה ילדים במרכז שניידר לרפואת ילדים בישראל. קודם לכן עבד במשך כעשר שנים כרופא עיניים ומנתח בכיר במחלקת העיניים של בי״ח איכילוב, במרכז עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • בת 26 שאלה רשתית דחוף
 • לוברבום
 • 19/05/2019 19:19
 • השבוע הייתי בשערי צדק והרופא אמר שבגלל שלא סתמו לי טוב החורים התחיל להיות היפרדות רשתית הרופא אמר לי להגיע בעוד 4 חודשים לביקורת ואז נחשוב על ניתוח בעין הזה אני לא מרגישה שום שינוי בעין השניה עין ימין יש קוצר ראי מאוד גבוה בשל קוצר ראיה גבוה בילדות מה עושים לא להייחס בלית ברירה אני הולכת לדוקטור דיסטניק מתל השומר לעוד חות דעת מה עושים איך מתמודדים עם חרדות של ניתוחים תודה רבה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • בת 26
 • לוברבום
 • 14/05/2019 20:38
 • היי שלום רציתי לשאול לאיזה תחום הכי כדאי ללכת כשיש לי עין קטנה מקוצר ראיה גבוה יש לי תור בעוד יומיים בעזרת השם בשערי צדק אך הרופא עיניים שלי לא מסתקל על זה בכלל הם טוענים רק שיש שיוניים ניוונים ברשתית והולכים הלאה אני רק רוצה לדעת לאיזה רופאים לפנות על הבעיה תודה רבה אני רוצה לציין שרואים את זה כבר מבעד למשקפיים תודה רבה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • הסרת משקפיים
 • אמא חוששת
 • 28/04/2019 10:21
 • בתי בת 10 ונאמר לנו שאולי בעוד כשנה תוכל להסיר משקפיים. היא בפלוסים, פזילה קלה בלי המשקפיים. אני חוששת שהמצב יחמיר אם תהיה בלעדיהם. מה דעתך?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום, פזילה שקשורה ברוחק ראיה (עדשות פלוס) יכולה להשתפר במידה ורוחק הראיה פוחת עם הגיל. ניתן לנסות להפסיק להרכיב את המשקפיים תוך מעקב צמוד אחר חדות הראיה והפזילה.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
רופאים בתחום
ד"ר ירון לנג ד"ר ירון לנג
לשעבר, מנהל מחלקת עיניים בבי"ח העמק קרא עוד
ד"ר אלן פלג ד"ר אלן פלג
רופא עיניים מומחה באוקולופלסטיקה קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ