עיניים: 9 סימנים שאסור להתעלם מהם

בעיות עיניים רבות מעידות על בעיה משמעותית הדורשת הגעה מהירה לרופא לבדיקה ולטיפול. העיניים שלנו הן איבר רגיש ביותר, והזנחה או דחיית בדיקת עיניים, במיוחד כאשר מופיעים תסמינים שונים, עלולה להיות קריטית ובמקרים מסוימים אף לגרום לאבדן הראייה
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 28/01/2020


בעיות עיניים רבות מעידות על בעיה משמעותית הדורשת הגעה מהירה לרופא לבדיקה ולטיפול. העיניים שלנו הן איבר רגיש ביותר, והזנחה או דחיית בדיקת עיניים, במיוחד כאשר מופיעים תסמינים שונים, עלולה להיות קריטית ובמקרים מסוימים אף לגרום לאבדן הראייה

1. ראייה כפולה

ראייה כפולה יכולה להיות סימן אזהרה הן למחלות עיניים והן למחלות נוירולוגיות שונות. כפל הראייה יכול להופיע בזמן שמסתכלים על עצם הממוקם במרכז שדה הראייה, או כאשר מסתכלים לצדדים. לעיתים, הראייה הכפולה תתבטא בפזילה שלא היתה קודם. אם אתם חווים סימפטומים אלו, יש לגשת לרופא העיניים שלכם, לבדיקה.

2. כתמים בשדה הראייה

שדה הראייה אמור להיות נקי ושקוף. הופעה של כתמים שחורים בחלקים משדה הראייה יכולים להצביע על נזק לרשתית. במקרים כאלה, יש לגשת להיבדק בהקדם, שכן אם אכן מדובר במחלת עיניים, טיפול בשלבים המוקדמים שלה הוא קריטי ליכולת לטפל בה.

3. עיוותי ראייה

סימפטום נוסף אשר עלול להעיד על ניוון של הרשתית הוא עיוות הראייה. אם עצמים שאמורים להיות ישרים מתחילים להיראות עקומים, חשוב לעבור בדיקת עיניים מקיפה מחשש לניוון מקולרי. רוב האנשים לא שמים לב לעיוות ראייה זה, אלא אם הוא מופיע בעין אחת בלבד או בפתאומיות, לכן חשוב לעקוב אחר הנושא ולפנות לרופא גם אם מדובר רק בחשש שלכם לעניין.

4. סינוור

אנשים רבים מסתנוורים לעתים, אך אם הסנוור קבוע וגורם לקושי בתפקוד היום יומי (בעיקר בנהיגה בלילה), מומלץ ללכת להיבדק. סנוור הוא אחת התלונות המרכזיות אצל חולי קטרקט, ואבחון מוקדם של המחלה וטיפול יעיל בה יכולים לשפר באופן משמעותי את איכות החיים.

תקריב של עין אדומה, סימן שאסור להתעלם ממנו בעיניים

סינוור ועיוותי ראיה הם אינם סימנים שגרתיים ועלולים להעיד על בעיית עיניים 

5. כאב בהזזת העיניים

כאבים בהזזת העיניים הם סימן מדאיג, מכיוון שהם קיימים במגוון מחלות נוירולוגיות (כמו, לדוגמא, בטרשת נפוצה). במקרים רבים, הכאבים מגיעים יחד עם כפל ראייה, אך גם אם הכאב בהזזת העיניים מופיע בסימפטום יחיד, עדיין יש להגיע בהקדם האפשרי לבדיקת עיניים מלאה.

6. עכירות ראייה

עכירות בכל שדה הראייה או בחלקים ממנו דורשים התייחסות מיוחדת, מכיוון שהם חלק מהסימפטומים של מחלות עיניים שונות. מחלת העיניים הנפוצה ביותר אשר יכולה להתבטא בעכירות בשדה הראייה היא קטרקט, המופיעה אצל אנשים רבים וניתנת לטיפול בקלות רבה על ידי ניתוח פשוט.

7. שינויים בשדה הראייה

כל שינוי בשדה הראייה מחייב הגעה לרופא, לבדיקה. מכיוון שהשינויים בשדה הראייה מתפתחים באיטיות, רוב האנשים לא שמים לב אליו וחשוב לזהות אותו בהקדם כדי לאבחן את מחלת העיניים ולטפל בה.

שינוי בשדה הראייה מתבטא במקרים רבים בהנעת הצוואר לצדדים, במאמץ מוגבר בזמן נהיגה, ובכאבים בכתפיים ובצוואר. במקרים רבים, קרובי המשפחה או בני הזוג הם אלו ששמים לב לתנועות הצוואר המאומצות, כך שתשומת לב לדברים שאינם כתמול שלשום אצל הסובבים אתכם ודיווח על החששות שלכם הם חשובים ביותר לבריאותם.

8. הבזקי אור

באופן כללי, הופעה של הבזקי אור מעוררת חשד לנזק לרשתית. אם ההבזקים מופיעים בצורה פתאומית, לאחר חבלה או באופן מהיר ומוגזם, יש ללכת להיבדק בהקדם. גם אם הבזקי האור הם קלים, אינם מפריעים לחיי היום יום ומופיעים רק לעתים רחוקות, מומלץ לקבוע תור לרופא העיניים ולהיבדק בכל מקרה.

9. שינוי משמעותי במספר המשקפיים

אנשים המרכיבים משקפיים חייבים להיות מודעים לכך שכל שינוי משמעותי במספר, דורש הגעה אל רופא העיניים לבדיקה. במקרים רבים, שינוי מהיר של המספר מעיד על בעיית ראייה משמעותית יותר, הדורשת בירור רפואי מעמיק וטיפול מהיר כדי למנוע התדרדרות נוספת, ולהציל את הראייה.

מתי צריך להיבדק גם בלי סימפטומים מיוחדים?

מעקב קבוע אצל רופא עיניים יכול להביא לאבחנה מוקדמת של מחלות עיניים וראייה ולאפשר טיפול יעיל, עוד לפני הופעה של סימפטומים. מעקב כזה יכול במקרים רבים להציל את הראייה ולאפשר טיפול פשוט בהפרעות מורכבות.

במקרים הבאים, חשוב להיבדק אצל רופא העיניים באופן שגרתי וקבוע (אחת לשנה או יותר, בהתאם להמלצת הרופא):

מעל גיל 40 - אחרי גיל 40, הסיכון להתפתחות גלאוקומה עולה. לכן, בדיקת עיניים שנתית בה נמדד הלחץ התוך-עיני מאפשרת אבחנה מוקדמת של המחלה. גלאוקומה היא מחלה קשה בה הלחץ התוך-עיני עולה בהדרגה והיא גורמת לתסמינים קליניים רק בשלב מאוחר שלה. מסיבה זו, רופאי העיניים ממליצים על בדיקה שנתית לאבחון מוקדם של המחלה אשר עשוי למנוע נזק ארוך טווח ולאפשר טיפול פשוט יחסית.

חולי סוכרת - אחד הביטויים החשובים של מחלת הסוכרת הוא נזק לרשתית. רוב חולי הסוכרת הקשים מפתחים פגיעה בעיניים בשלבים מתקדמים של המחלה. אבחון מוקדם של מחלת הרשתית מאפשר טיפול מתאים, בין אם על ידי טיפולי לייזר ובין אם על ידי איזון קפדני יותר של מחלת הסוכרת. על כן, בדיקת עיניים קבועה היא חובה לכל חולה סוכרת.

מרכיבי משקפיים עם מספר גבוה - לרוב, אנשים המרכיבים משקפיים במספר 6 ומעלה מתבקשים לבצע בדיקת ראייה שנתית. כמו כן, רופאי עיניים רבים ממליצים גם למרכיבי משקפיים במספרים נמוכים יותר להגיע להיבדק, בהתאם למצב העיניים ולהפרעת הראייה שלהם.


פורומים נוירואופטלמולוגיה ילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פזילה מתגברת בלילה נורה 13/10/2020 13:44
 • האם הגיוני שהפזילה תתגבר בלילה, כשהילד עייף? הוא מרכיב קבוע משקפיים. בן 8

 • + הוסף תגובה
פזילה שמתגברת בלילה פרופ' ניצה גולדנברג כהן 27/10/2020 16:54
 • ישנן פזילות שתלויות ביכולת להתמקד. ככל שהילד רוצה לראות יותר טוב הוא עושה פוקוס לקרוב וגם מגביר את הפזילה. כאשר בלילה חשוך, האשון מתרחב, הצורך לעשות פוקוס גובר, ויתכן שפזילה תתגבר. ישנן גם מצבים בהם עם עייפות או שנויים אחרים יש שנוי בפזילה. הורדת משקפים למשל יכולה לגרום להתגברות הפזילה. יש מצבים שהפזילה משתנה במהלך היום, או בין מדידות שונות. כדי לדעת עד כמה הפזילה משתנה, אם בכלל, ממליצה לפנות לרופא עינים ילדים או לאורטופטיסט שימדוד את הפזילה בזמנים שונים ויתן מדד אוביקטיבי אם יש שנוי. אם אכן יש שנוי במדידות, יש צורך בברור מקיף, מומלץ לעשות ברור נוירולוגי שכולל לקיחת בדיקת דם לנוגדנים לאצטיל כולין רצפטור, שקשור למחלה שקרויה מאסטניה גרביס.

 • + הוסף תגובה
שפשוף בעיניים א 30/08/2020 10:45
 • הילד שלי, בן 7 משפשף בתכיפות את העיניים. לא נמצאה בעיית ראיה או יובש. אולי יש לך עוד רעיון לסיבה או להפסקת התופעה הזו?

 • + הוסף תגובה
שפשוף עינים של ילד פרופ' ניצה גולדנברג כהן 30/08/2020 20:02
 • שיפשוף עינים נובע לרוב מאלרגיה. בעונות המעבר יש פריחות שגורמות דלקת לחמית. השפשוף יכול להפסק עם שטיפות רבות עם מים, שמדללות את האלרגן, זה תחליף טוב לטיפות, שילדים לרוב מסרבים לקבל. לחלופין יש המטפלים עם טיפות שהינן חוסמות היסטמין, שגורם לגרד. מומלץ בדיקת רופא עינים, והתיעצות עם רופא המשפחה. אם יש אסטמה , דרמטיטיס, או נוזלים באזנים, על רקע אלרגי דומה, סירופ אנטי היסטמיני יכול להוריד את התסמינים כולל בעינים, ולחסוך מתן טיפות עינים מקומיות.

 • + הוסף תגובה
בדיקת עיניים לפני עדשות מגע יאיר 12/08/2020 10:49
 • האם יש צורך בבדיקת רופא עיניים לפני רכישת עדשות מגע? אני בן 16.5, מרכיב פלוסים. תודה

 • + הוסף תגובה
בדיקת רופא עינים במרכיבי עדשות מגע פרופ' ניצה גולדנברג כהן 17/08/2020 18:57
 • בדיקת רופא עינים נחוצה לכולם, ובעיקר למי שמרכיב עדשות מגע. אמנם המספר יכול להקבע במדויק אצל אופטומטריסט, אבל מעקב אחרי מבנה העין, בריאות הקרנית ומעקב שאין הופעת כלי דם או תגובה אלרגית הם בתפקיד הרופא העוקב. כמו כן, חובה שיהיה משקפים, ולהפסיק הרכבת עדשות בכל מקרה של חשד לדלקת

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!