עיניים: 9 סימנים שאסור להתעלם מהם

בעיות עיניים רבות מעידות על בעיה משמעותית הדורשת הגעה מהירה לרופא לבדיקה ולטיפול. העיניים שלנו הן איבר רגיש ביותר, והזנחה או דחיית בדיקת עיניים, במיוחד כאשר מופיעים תסמינים שונים, עלולה להיות קריטית ובמקרים מסוימים אף לגרום לאבדן הראייה
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 28/01/2020

בעיות עיניים רבות מעידות על בעיה משמעותית הדורשת הגעה מהירה לרופא לבדיקה ולטיפול. העיניים שלנו הן איבר רגיש ביותר, והזנחה או דחיית בדיקת עיניים, במיוחד כאשר מופיעים תסמינים שונים, עלולה להיות קריטית ובמקרים מסוימים אף לגרום לאבדן הראייה

1. ראייה כפולה

ראייה כפולה יכולה להיות סימן אזהרה הן למחלות עיניים והן למחלות נוירולוגיות שונות. כפל הראייה יכול להופיע בזמן שמסתכלים על עצם הממוקם במרכז שדה הראייה, או כאשר מסתכלים לצדדים. לעיתים, הראייה הכפולה תתבטא בפזילה שלא היתה קודם. אם אתם חווים סימפטומים אלו, יש לגשת לרופא העיניים שלכם, לבדיקה.

2. כתמים בשדה הראייה

שדה הראייה אמור להיות נקי ושקוף. הופעה של כתמים שחורים בחלקים משדה הראייה יכולים להצביע על נזק לרשתית. במקרים כאלה, יש לגשת להיבדק בהקדם, שכן אם אכן מדובר במחלת עיניים, טיפול בשלבים המוקדמים שלה הוא קריטי ליכולת לטפל בה.

3. עיוותי ראייה

סימפטום נוסף אשר עלול להעיד על ניוון של הרשתית הוא עיוות הראייה. אם עצמים שאמורים להיות ישרים מתחילים להיראות עקומים, חשוב לעבור בדיקת עיניים מקיפה מחשש לניוון מקולרי. רוב האנשים לא שמים לב לעיוות ראייה זה, אלא אם הוא מופיע בעין אחת בלבד או בפתאומיות, לכן חשוב לעקוב אחר הנושא ולפנות לרופא גם אם מדובר רק בחשש שלכם לעניין.

4. סינוור

אנשים רבים מסתנוורים לעתים, אך אם הסנוור קבוע וגורם לקושי בתפקוד היום יומי (בעיקר בנהיגה בלילה), מומלץ ללכת להיבדק. סנוור הוא אחת התלונות המרכזיות אצל חולי קטרקט, ואבחון מוקדם של המחלה וטיפול יעיל בה יכולים לשפר באופן משמעותי את איכות החיים.

תקריב של עין אדומה, סימן שאסור להתעלם ממנו בעיניים

סינוור ועיוותי ראיה הם אינם סימנים שגרתיים ועלולים להעיד על בעיית עיניים 

5. כאב בהזזת העיניים

כאבים בהזזת העיניים הם סימן מדאיג, מכיוון שהם קיימים במגוון מחלות נוירולוגיות (כמו, לדוגמא, בטרשת נפוצה). במקרים רבים, הכאבים מגיעים יחד עם כפל ראייה, אך גם אם הכאב בהזזת העיניים מופיע בסימפטום יחיד, עדיין יש להגיע בהקדם האפשרי לבדיקת עיניים מלאה.

6. עכירות ראייה

עכירות בכל שדה הראייה או בחלקים ממנו דורשים התייחסות מיוחדת, מכיוון שהם חלק מהסימפטומים של מחלות עיניים שונות. מחלת העיניים הנפוצה ביותר אשר יכולה להתבטא בעכירות בשדה הראייה היא קטרקט, המופיעה אצל אנשים רבים וניתנת לטיפול בקלות רבה על ידי ניתוח פשוט.

7. שינויים בשדה הראייה

כל שינוי בשדה הראייה מחייב הגעה לרופא, לבדיקה. מכיוון שהשינויים בשדה הראייה מתפתחים באיטיות, רוב האנשים לא שמים לב אליו וחשוב לזהות אותו בהקדם כדי לאבחן את מחלת העיניים ולטפל בה.

שינוי בשדה הראייה מתבטא במקרים רבים בהנעת הצוואר לצדדים, במאמץ מוגבר בזמן נהיגה, ובכאבים בכתפיים ובצוואר. במקרים רבים, קרובי המשפחה או בני הזוג הם אלו ששמים לב לתנועות הצוואר המאומצות, כך שתשומת לב לדברים שאינם כתמול שלשום אצל הסובבים אתכם ודיווח על החששות שלכם הם חשובים ביותר לבריאותם.

8. הבזקי אור

באופן כללי, הופעה של הבזקי אור מעוררת חשד לנזק לרשתית. אם ההבזקים מופיעים בצורה פתאומית, לאחר חבלה או באופן מהיר ומוגזם, יש ללכת להיבדק בהקדם. גם אם הבזקי האור הם קלים, אינם מפריעים לחיי היום יום ומופיעים רק לעתים רחוקות, מומלץ לקבוע תור לרופא העיניים ולהיבדק בכל מקרה.

9. שינוי משמעותי במספר המשקפיים

אנשים המרכיבים משקפיים חייבים להיות מודעים לכך שכל שינוי משמעותי במספר, דורש הגעה אל רופא העיניים לבדיקה. במקרים רבים, שינוי מהיר של המספר מעיד על בעיית ראייה משמעותית יותר, הדורשת בירור רפואי מעמיק וטיפול מהיר כדי למנוע התדרדרות נוספת, ולהציל את הראייה.

מתי צריך להיבדק גם בלי סימפטומים מיוחדים?

מעקב קבוע אצל רופא עיניים יכול להביא לאבחנה מוקדמת של מחלות עיניים וראייה ולאפשר טיפול יעיל, עוד לפני הופעה של סימפטומים. מעקב כזה יכול במקרים רבים להציל את הראייה ולאפשר טיפול פשוט בהפרעות מורכבות.

במקרים הבאים, חשוב להיבדק אצל רופא העיניים באופן שגרתי וקבוע (אחת לשנה או יותר, בהתאם להמלצת הרופא):

מעל גיל 40 - אחרי גיל 40, הסיכון להתפתחות גלאוקומה עולה. לכן, בדיקת עיניים שנתית בה נמדד הלחץ התוך-עיני מאפשרת אבחנה מוקדמת של המחלה. גלאוקומה היא מחלה קשה בה הלחץ התוך-עיני עולה בהדרגה והיא גורמת לתסמינים קליניים רק בשלב מאוחר שלה. מסיבה זו, רופאי העיניים ממליצים על בדיקה שנתית לאבחון מוקדם של המחלה אשר עשוי למנוע נזק ארוך טווח ולאפשר טיפול פשוט יחסית.

חולי סוכרת - אחד הביטויים החשובים של מחלת הסוכרת הוא נזק לרשתית. רוב חולי הסוכרת הקשים מפתחים פגיעה בעיניים בשלבים מתקדמים של המחלה. אבחון מוקדם של מחלת הרשתית מאפשר טיפול מתאים, בין אם על ידי טיפולי לייזר ובין אם על ידי איזון קפדני יותר של מחלת הסוכרת. על כן, בדיקת עיניים קבועה היא חובה לכל חולה סוכרת.

מרכיבי משקפיים עם מספר גבוה - לרוב, אנשים המרכיבים משקפיים במספר 6 ומעלה מתבקשים לבצע בדיקת ראייה שנתית. כמו כן, רופאי עיניים רבים ממליצים גם למרכיבי משקפיים במספרים נמוכים יותר להגיע להיבדק, בהתאם למצב העיניים ולהפרעת הראייה שלהם.


פורומים בריאות העין

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
עפעף שקוע/נעלם דניאל 01/04/2020 01:47
 • שלום, לפני שבוע היה לי "שעורה" בעין ימין. עשיתי קומפרסים של חום כל יום והיא נעלמה. ועכשיו פתאום בעין שמאל יש לי משהו מוזר...העפעף כאילו נעלם בתוך שקע העין.. זה משהו שמזכיר מה שאנשים עושים בשבילו ניתוח הרמת עפעפים אבל קרה פתאום. אני בן 40, ועד כה לא היה שום דבר. מצרף לינק עם תמונה של העיניים כדי שיהיה ברור מה הבעיה: https://ibb.co/J3xp3TY אפילו לא יודע איזה רופא אמור לראות דבר כזה.. האם בעיה בעין?

 • + הוסף תגובה
שקע בעפעף ד"ר מיכאל היימס 01/04/2020 09:14
 • אם חל שינוי בצורת העפעף, יש לגשת לבדיקה של רופא עיניים

 • + הוסף תגובה
דלקת בעין עם הפרשה אורנה 25/03/2020 11:16
 • לבת שלי 26 יש דלקת בעין כבר יומיים עם אודם והפרשה . עכשיו נראה לנו שגם העין השניה נדבקה .היא רגישה לסנטומיצין אז בימים טרופים אלו במה היא יכולה להשתמש ? יש לנו אפשרות להגיע לבית מרקחת וגם לקבל מרשם מרופא משפחה.

 • + הוסף תגובה
דלקת ד"ר מיכאל היימס 25/03/2020 16:19
 • אפשר לשטוף את העיניים במים קרים וטיפות לחות ללא מרשם. אם יש צורך באנטיביוטיקה, יש צורך קודם בבדיקת רופא.

 • + הוסף תגובה
צריבה בעין בעקבות שימוש בפרוטופיק-דחוף! אפרת 22/03/2020 19:50
 • ערב טוב, בני בן ה-19 חייל בעיר הבהדים קיבל מרופא עור משחה נגד נגעי פסוריאזיס בעפעפיים, בשם פרוטופיק. הוא השתמש בה לראשונה אתמול בבוקר, ומאז חש צריבה חזקה בעפעפיים, ופנים העין בחלק התחתון אדום מאוד. כמו כן העפעפיים האדימו, ועל אחד מהם נותא חתך קטן. אתמול בלילה לאחר שלא הצליח לעצום עיניים, נלקח למרפאת חירום בבסיס, והחובש נתן לו תמיסת מלח להניח על העיניים. היתה הקלה מסויימת. היום ראה רופא שנן לו שני סוגי משחות לטיפול והרגעת העפעפיים, בשעות הצהריים. הוא השתמש בהן, אבל עד לשעה זאת הצריבה חזקה מאוד, וכאמור פנים העין האדים. האם יש סכנה לעיניים במצב הזה? הוא אינו יכול להיכנס לחדר סגור, כיוון שרק באוויר הקר בחוץ יש לו הקלה מסויימת. מה ניתן לעשות על מנת לסייע לו? האם זהו מצב שמצדיק הפנייתו למיון? אשמח לעזרתכם הדחופה. סוף שיחת צ'אט הקלידי הודעה...

 • + הוסף תגובה
צריבה ד"ר מיכאל היימס 22/03/2020 21:07
 • יש שימוש במשחה זו גם בעיניים. ניא יכולה לצרוב, ניתן לשטוף במים קרים וקומפרסים קרים להקלה. סיכוח לפגיעה הוא קלוש אך אם ישנה החמרה יש לגשת לבדיקת עיניים.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!