סיגריה אלקטרונית גורמת לבני נוער להתחיל לעשן

הסיגריה האלקטרונית שוב עושה כותרות. בתחילת דרכה, היא התפרסמה בזכות התקווה הרבה שתלו בה. בהמשך, התברר כי התקוות היו לשווא. כעת מתפרסם מחקר חדש, הקובע כי היא גורמת לבני נוער להתחיל לעשן
כתבה פרסומית כתבת חסות


הסיגריה האלקטרונית שוב עושה כותרות. בתחילת דרכה, היא התפרסמה בזכות התקווה הרבה שתלו בה, והיו מי שסברו כי היא הבשורה להפסקת עישון עבור רבים. בהמשך, התברר כי התקוות שנתלו בה היו לשווא והסיגריות הורדו מהמדפים במדינות רבות בשל חשש לחומרים מסוכנים. כעת מתפרסם מחקר חדש, הקובע כי סיגריות אלקטרוניות גורמות לבני נוער להתחיל לעשן!


סיגריה אלקטרונית דומה בצורתה לסיגריה רגילה, והיא מכילה לרוב מחסנית קטנה עם נוזל שנשאף על ידי המעשן. בסיגריה זו אין עלי טבק ולא תהליך בעירה שמתקיים בסיגריה רגילה.


שאיפה של סיגריה אלקטרונית מדמה את תהליך העישון והיא אמורה להיות שלב ביניים בתהליך הגמילה של אנשים המכורים לעישון. בסופו של התהליך, המכורים אמורים להיגמל לגמרי מהרגל העישון. בפועל, נראה שזה לא באמת קורה.


קיימים בשוק שני סוגים של סיגריה אלקטרונית. סוג אחד הוא סיגריה המכילה ניקוטין ונחשבת תרופה העוזרת להיגמל מעישון, למרות שמעולם לא אושרה לשימוש על ידי משרד הבריאות הישראלי. הסוג השני הוא סיגריה אלקטרונית שלא מכילה ניקוטין. היא לא נחשבת לתרופה ולכן אין עליה שום פיקוח רפואי.מחקר חדש: סיגריה אלקטרונית - כרטיס כניסה לעולם העישון


המחקר האחרון בדק את ההשפעה של השימוש בסיגריה אלקטרונית על בני נוער. החוקרים עקבו אחר 263,000 בני נוער בארה"ב אשר התנסו לראשונה בסיגריה אלקטרונית, אחרי שלא עישנו בחייהם לפני כן. תוצאות המחקר הראו כי שימוש בסיגריה אלקטרונית גרמה לבני הנוער לפתח הרגלי עישון מדאיגים. החוקרים הסיקו כי הסיגריה האלקטרונית מרגילה את הנערים לחוויית העישון, כך שסביר להניח שבשלב מסוים הם יעברו לעשן סיגריות רגילות. לכן, יש להתייחס לסיגריה האלקטרונית כאל כתחביב מסוכן, המהווה "כרטיס כניסה" לעולם העישון.


לגבי העישון של סיגריות אלקטרוניות לכשעצמן, חשוב לציין כי אין מחקרים שהוכיחו את היעילות או הבטיחות של סיגריות אלקטרוניות. מעבר לכך, בחלק מהסיגריות האלקטרוניות נמצאו חומרים מסוכנים ומסרטנים. הבעיה העיקרית היא כי אין פיקוח מסודר על תהליך הייצור של הסיגריות האלקטרוניות. לכן, גם אין מידע מדויק או אחידות לגבי הזהות או הכמות של החומרים הקיימים בסיגריות ונשאפים על ידי המשתמשים.


ארגוני הבריאות מגיבים


ארגוני בריאות עולמיים ובראשם האגודות למלחמה בסרטן ואגודות הפועלות למניעת מחלות לב, פרסמו אזהרה בדבר שימוש בסיגריות אלקטרוניות. "העישון גורם למחלות קשות ולתמותה של מליוני אזרחים כל שנה. על כן, יש לנו אחריות גדולה לעשות כל שביכולתנו על מנת למנוע מבני נוער להתחיל לעשן", כך מסר יו"ר ארגון הלב האמריקאי. ראשי הארגון פנו אל רשות המזון והתרופות האמריקנית (FDA) בבקשה להחמיר את האכיפה על הייצור והשיווק של סיגריות אלקטרוניות ולהעלות את המודעות בקרב בני נוער להימנע משימוש בהן.


פורומים סרטן ריאות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
עובש אופיר 23/09/2020 17:32
  • האם נשימה במשך חודשים רבים של עובש גןרמת לסרטן?

  • + הוסף תגובה
סרטן מיכל 17/09/2020 21:11
  • דוד שלי בן 80 , בעברו עישון כבד ומחלת COPO ירידה במשקל בשנה האחרונה לפני 7 חודשים אושפז עם דלקת ראות שטופלה בהצלחה עם אנטיביוטיקה. הצללה בCT . הומלץ מעקב ספיגת דלקת לאחר כחצי שנה . אחרי חצי שנה גילו שהצללה לא נספגה והיא בעצם גדלה ל7 ס"מ של גידול סרטני. האם היתה להערכתך רשלנות באורך הזמן המומלץ לבדיקת CT חוזרת ? מה הפרוטוקול המקובל לצילום חוזר למעקב בסיפור רפואי כמו של דודי ?

  • + הוסף תגובה
צילום סי טי גולן 13/09/2020 11:49
  • שלום ד"ר בצילום סי טי רשום קשרית סגלגלה כ-0.3 ס"מ בRLL ככל הנראה קשר לימפה אינטרא פרנכימתי. מה הפירוש בבקשה. תודה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!