גאווה ישראלית: טכנולוגיה המזהה אלרגנים ורעלים במזון ובמים

שנתיים אחרי מדליית הזהב, קבוצת סטודנטים מהטכניון תתמודד שוב בתחרות הבינלאומית iGEM, עם טכנולוגיה חדשנית לזיהוי מיידי של רעלים במזון
כתבה פרסומית כתבת חסות


שנתיים אחרי מדליית הזהב, קבוצת סטודנטים מהטכניון תתמודד שוב בתחרות הבינלאומית iGEM, עם טכנולוגיה חדשנית לזיהוי מיידי של רעלים במזון


המוצר שפותח על ידי 11 סטודנטים מהטכניון וסטודנט ממכללת ויצ"ו, יתמודד בקרוב בתחרות הבינלאומית iGEM (מכונה מהונדסת-גנטית). לפני שנתיים השתתפה בפעם הראשונה קבוצה מהטכניון בתחרות, וזכתה במדליית זהב אירופית. המדליה הוענקה לקבוצה בגין פיתוח טכניקת "סוס טרויאני" להסעת תרופות בגוף באמצעות וירוסים.


תחרות 2014 iGEM, שתיערך באוקטובר ב- MIT (המכון הטכנולוגי במסצ'וסטס, ארה"ב), נועדה לעודד סטודנטים לקדם באופן עצמאי פרויקט שלם בתחום הביולוגיה הסינתטית. ביולוגיה סינתטית היא תחום מדעי והנדסי, בו מפותחות מכונות ביולוגיות המגיבות לסביבתן. ב- iGEM משתתפות 250 קבוצות מאוניברסיטאות ברחבי העולם. המתמודדים בתחרות נדרשים להציג את הפרויקט שלהם בשלמותו, כולל פיתוח הרעיון, מודל כלכלי, proof of concept ועוד. 


Safie: מערכת לזיהוי סכנות במזון שלכם


המערכת המוצעת על ידי הקבוצה הישראלית, לה קראו Safie, היא התקן ביו-טכנולוגי המגלה רכיבים מזיקים או אלרגניים במזון, במים ועוד. המכשיר מזהה חומרים כאלה – רעלנים, כספית, גלוטן, אגוזים ועוד – גם כשהם בריכוז נמוך.


לזיהוי אחראים חיידקי אי-קולי, שהונדסו-גנטית כך שיפיצו אור ירוק בנוכחות של ריכוזי רעלנים או אלרגנים. "הרעיון הוא להעניק לכל אדם אפשרות לבדוק באופן עצמאי ומיידי מהי תכולת המזון שלו," אומרת רבקה פלדמן, סטודנטית לתואר ראשון בהנדסת ביוטכנולוגיה ומזון בטכניון, העומדת בראש הקבוצה. "ההתקן עצמו יהיה מעין מקל שעליו קבוצת החיידקים המתאימה לחומר המוגדר. אנו מציעים להנדס את החיידקים כך שגם אם רק אחד מהם יזהה את החומר המזיק, כולם יאירו." 


צילום: קרן-אור גרינברג


עד כה גייסה הקבוצה מימון חלקי מגופים שונים, ובהם חברות ביו-טכנולוגיה, ופתחה בפרויקט הדסטארט (מימון-המון) כדי לסייע במימון הטיסה והשהות בחו"ל. "התרמנו גם בני משפחה וחברים", כך פלדמן, "אבל עדיין  חסרים לנו כ-12 אלף שקלים." 


במקביל להכנות לתחרות, מובילים חברי הקבוצה פרויקט שכותרתו "ביולוגיה סינתטית ב-3 שפות". פרויקט זה, הנערך בעברית, ערבית ואנגלית, נועד לספק קרקע משותפת לשיחה ולעבודה בין ערבים ויהודים דרך עולם הביולוגיה הסינתטית והמדע. במסגרת הפרויקט עורכים חברי הקבוצה הרצאות העשרה ומפגשי התנסות בעבודת מעבדה, ומשתתפים כמנחים אורחים באירועי מדע ארציים. 


פורומים תזונה ותוספי תזונה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מכשיר אדים מרפאים קורל ארביב 18/02/2020 12:31
  • העם זה עוזר במקרים של הרעלת מתכות כבדות ויכמיקלים

  • + הוסף תגובה
הרעלת מתכות כבדות קורל ארביב 04/02/2020 12:44
  • הרעלה חריפה כימיקלים וכו' מה התוסף שאני צריכה לקחת והמינון אשמח לקבל פרטים

  • + הוסף תגובה
תוספי תזונה בהריון אורית 03/02/2020 23:06
  • שלום אני בהריון בשבוע 8. גניקולוג אמר לי לקחת חומצה פולית, ברזל, אומגה 3 ומולטי ויטמין להריון. רופא אחר, שגם תזונאי, המליץ לי לא לקחת מולטי ויטמין כיוון שיש שם ויטמינים שסותרים זה את זה וכן כי יש שם ויטמין a שאומרים שיכול לגרום לעיוורון לעובר. לכן הוא המליץ לי לקחת ויטמינים שונים בנפרד על פי הפירוט הבא: מנה 1- ברזל בבוקר על בטן ריקה מנה 2- חומצה פולית 5 מ''ג, אומגה 3, טאורין, ויטמינים- e,d,c. חומצה אלפא ליפואית, ליקופן. מנה 3- אבץ ומגנזיום בלי ויטמין A גורם לעיוורון של העובר אני מאוד מבולבלת עם המידע הזה, בין שני הרופאים. מה לעשות?? ואיך ניתן לברר מה נכון ומה כדאי? תודה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!