מחקר חדש: גלולות מעלות הסיכון לסרטן השד

נשים בכל העולם משתמשות בגלולות למניעת הריון, הרבה פעמים מבלי להכיר את כל קשת הסיכונים הכרוכים בהן. במחקר חדש נמצא כי קיים קשר בין גלולות לסרטן. מה עוד חשוב לדעת לפני החפיסה הבאה?
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 06/06/2016

נשים בכל העולם משתמשות בגלולות למניעת הריון, הרבה פעמים מבלי להכיר את כל קשת הסיכונים הכרוכים בהן. הקשר בין גלולות לסרטן השד הוא נושא שנבדק פעמים רבות. חלק מהמחקרים קבעו שאין קשר וחלק קבעו שיתכן כי יש, אך בסופו של יום, הגלולות מעולם לא ירדו מהמדפים. במחקר חדש שנערך בארה"ב נמצא כי קיים קשר בין גלולות לסרטן. מה עוד חשוב לדעת לפני החפיסה הבאה?


גלולות למניעת הריון הן אחד האמצעים המועדפים ביותר למניעת הריון. מדובר בתכשיר המכיל הורמונים נשיים כמו אסטרוגן ופרוגסטרון הנלקח דרך הפה. ההורמונים בגלולות משפיעים על ייצור ההורמונים בגוף, כאשר תפקידם החשוב הוא לדכא את את הליך הביוץ באופן שלא יאפשר לאישה להיכנס להריון.


חשוב לציין, כי גלולות הן תרופה לכל דבר ויש לקנותן רק בהצגת מרשם רופא בבית מרקחת מורשה.


הקשר בין סרטן לגלולות


במחקר חדש שנערך בארה"ב, נבדק הקשר בין נטילת גלולות למניעת הריון במשך שנה לבין הסיכון להתפתחות סרטן השד. תוצאות המחקר שפורסמו לאחרונה הראו כי נשים שנטלו גלולות במשך שנה סבלו מעלייה קטנה בסיכון לחלות בסרטן השד.


האם כל הגלולות מעלות את הסיכון?


בשוק קיימות גלולות עם רכיבים שונים ובמינונים שונים. חלקן מכילות רק הורמון אסטרוגן, אחרות רק פרוגסטרון, והכי שכיח למצוא גלולות המכילות שילוב של שני הורמונים אלו. במחקר נמצא כי רק הגלולות שהכילו מינונים גבוהים של אסטרוגן העלו את הסיכון לסרטן, בעוד שגלולות אחרות כמו אלו, המכילות מינון נמוך של אסטרוגן, לא השפיעו כלל לרעה.
יש מצבים נוספים המגבירים את הסיכון לסרטן?


עורכי המחקר מסרו כי במחקר הנוכחי לא נלקחו בחשבון מצבים אחרים העלולים להעלות את הסיכון לסרטן. "אסור לשכוח כי עדיין, הגורמים המשפיעים ביותר הם סיפור משפחתי של סרטן השד או נשיאת גנים הקשורים למחלה", כך מסרה ד"ר פידרסון, ממנהלי המחקר.


האם קיימים אמצעי מניעה אחרים שיכולים להחליף את הגלולות?


ישנם מגוון של אמצעי מניעה אחרים שיכולים להחליף את השימוש בגלולות. התקן תוך רחמי הוא דוגמא לאמצעי מניעה המושתל בגופה של האישה ומונע הריון בכך שלא מאפשר התפתחות של הריון ברחם. על כל אישה לפנות לרופא/ת הנשים כדי למצוא את אמצעי המניעה המתאים ביותר למצבה הבריאותי ולאורח חייה.


מה עוד חשוב לדעת על תופעות לוואי של גלולות?


תופעת לוואי מספר 1 היא הריון לא רצוי. חשוב מאוד לדעת, כי הגלולות לא מונעות התפתחות הריון ב- 100%.


תופעות לוואי נוספות הן השמנה, צבירת נוזלים, פגיעה בחשק המיני, לחץ דם גבוה, היוצרות קרישי דם מסכני חיים ועוד.


עקב ריבוי תופעות הלוואי, לא מומלץ להתחיל לקחת גלולות לפני התייעצות עם רופא/ת נשים וביצוע בדיקות מקיפות שיאשרו כי אכן הגלולות הן אמצעי המניעה המתאים והבטוח ביותר עבורך.


קראו עוד: פוסטינור - גלולת היום שאחרי למניעת הריון


פורומים גניקולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מניעת הריון בתיה 25/02/2020 00:20
  • שלום אני אחרי ניתוח קיסרי רציתי לשאול מה יותר עוזר למניעה סרזט או מיקרולוט? והאם יש השפעה לזה שיש לי שחלות פוליציסטיות? בנתיים אנו רוצים להשתמש בנרות מה יותר טוב VCF או פרמטקס? תודה רבה.

  • + הוסף תגובה
פוסטינור לאורה 18/02/2020 22:17
  • עד כמה פעמים אפשר להשתמש בפוסטינור בשנה ? האם זה נכון ששגלולה אחת יש בה הורמונים כמו ל 3 חודשים גלולות רגילות ? תודה

  • + הוסף תגובה
שימוש בנירות לפטריה בזמן מחזור חסוי 16/02/2020 22:32
  • היי, הייתי אצל הרופא נשים ואמרו לי שיש פטריה והביאו נירות באמצע הטיפול קיבלתי מחזור אחרי התלבטות הכנסתי את הנר לנרתיק בזמן מחזור והבנתי שאסור האם זה יכול לגרום למשהו?להחמיר משהו? אשמח לתשובה בהקדם תודה מראש

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!