תוספי התזונה החשובים בהריון ובהנקה

אין שלב בחייך שיהווה אתגר עצמתי כל כך לגופך כמו תקופת ההריון וההנקה. כל מערכות הגוף מגויסות ליצירת חיים חדשים ומושקעים משאבים אדירים בשמירה על תקינות התהליך, בריאותך ובריאות תינוקך
כתבה פרסומית כתבת חסות


אין שלב בחייך שיהווה אתגר עצמתי כל כך לגופך כמו תקופת ההריון וההנקה. בתקופה רגישה זו מגויסות כל מערכות הגוף ליצירת חיים חדשים ומושקעים משאבים אדירים בשמירה על תקינות התהליך, בריאותך ובריאות העובר שאת נושאת. משאבים אלו מדלדלים את מאגרי הויטמינים, המינרלים ורכיבי בניין חיוניים נוספים בגופך. הכנה נאותה של הגוף לקראת תקופה זו הינה חיונית, אך גם במהלך ההריון יש להקשיב לדרישות הייחודיות ולהבטיח אספקה שוטפת של רכיבי תזונה חיוניים


מה מבקש ממך גופך בתקופה זו?


בתקופת ההריון ישנה התגברות של תהליכי בנייה, עלייה במשקל, צבירת נוזלים, עלייה בנפח הדם, צבירת שומן, אצירת סידן (לטובת יצירת שלד העובר), הידלדלות מאגרי הברזל, הידלדלות ריכוזי ויטמינים בדם (לטובת הזנת העובר). בתקופת ההנקה ישנו שימוש במאגר האנרגיה (שומן) שנבנה בתקופת ההריון, וגוברת הדרישה לחלבון ולסידן. 


בתקופה זו ניכרת עלייה בדרישות האנרגטיות (כלומר, דרישה לכמות קלוריות מוגברת מעט), עלייה בדרישות תזונתיות לוויטמינים (בדגש על חומצה פולית) ומינרלים (בדגש על סידן, אבץ וברזל), עלייה בדרישות תזונתיות לחומצות שומן חיוניות (מסוג אומגה 3), והקפדה על מקורות מגוונים לחלבון. כמו כן, נדרשת שימת לב לאופן בו משתנה תגובת הגוף לצריכת פחמימות.


בנוסף להקפדה על הרגלי תזונה ופעילות גופנית מתאימים, מומלץ לשלב מגוון תוספי תזונה כהשלמה תזונתית:


מולטי-ויטמין "פרנטל סוּפּרים" - קומפלקס ייחודי המיועד לנשים הרות ומניקות ולנשים המתכננות הריון, המשלב קבוצת ויטמיני B עם נוגדי חמצון ומינרלים במינונים בטוחים, המותאמים במיוחד לדרישות המשתנות בתקופת ההריון וההנקה. הפורמולה מכילה חומצה פולית וברזל במינונים מוגברים, התואמים את המלצות רשויות הבריאות וחיוניים להריון תקין ולהתפתחות תקינה של העובר. כמו כן, הפורמולה מכילה סידן ומגנזיום החיוניים לשמירה על מסת העצם של האם.


חומצה פולית – ויטמין הממלא תפקיד בתהליכים פיזיולוגיים מגוונים. מחסור ברכיב זה עלול להוביל לאנמיה על רקע ליקוי ביצירת תאי דם. לחומצה פולית תפקיד מכריע בתהליך תקין של חלוקת התא ועל כן חיונית בשלבי ההריון המוקדמים. נמצא כי מחסור ברכיב זה עלול לגרום לפגם בהבשלת העובר, השרשת העובר והתפתחותו התקינה. חשיבותה של החומצה הפולית מתגבר בשבועות הראשונים של ההיריון, שלב שבו לא תמיד מתגלה דבר קיומו. על כן, מומלץ להבטיח צריכה מספקת של הוויטמין לכל אורך תקופת הפריון.אומגה 3 – משפחה של חומצות שומן רב בלתי רוויות, הנחשבות כחיוניות מאחר ואין הגוף מסוגל לייצרן ורמתן הנאותה תלויה לחלוטין בתזונה. שלוש חומצות השומן מסוג אומגה 3 החשובות ביותר ה ALA (מקורה מן הצומח), EPA  ו- DHA (מקורה משמן דגים). התזונה המערבית דלה במקורות טבעיים לחומצות שומן חיוניות אלה, ועשירה בחומצות שומן מסוג אומגה 6. חוסר איזון בין שתי קבוצות אלה נחשב לגורם משמעותי לליקויים רבים בגוף.

ככל שמצטברים ממצאים מחקריים, הולכת ומתבררת חשיבותן של חומצות שומן מסוג אומגה 3 לתפקוד הגוף ולבריאותו. פעילותן מגוונת ומעורבת במספר מערכות: במערכת הלב וכלי הדם מסייעות חומצות אומגה 3 באיזון שומני דם ומניעת יתר קרישיות הדם, במערכת העצבים מסייעות חומצות אלה בשיפור כושר הריכוז וחיוניות להתפתחות מוח העובר, במערכת החיסון מסייעות חומצות שומן אלה בהפחתת תהליכים דלקתיים (תת סימפטומטיים וסימפטומטיים). בנוסף, לאומגה 3 השפעה מיטיבה על העור (פסוריאזיס, סבוריאה), כמו גם במצבי דיכאון ולחץ, היא חשובה לנשים בהריון ומסייעת במניעת הופעת מומים מולדים במוח העובר וכן במניעת דיכאון לאחר לידה. 


תוסף ברזל בשילוב ויטמין B12 - ייתכן שבמהלך ההריון יומלץ לך על נטילת תוספי ברזל וויטמין B12, לסיוע בשמירה על רמות המוגלובין תקינות. מומלץ לשלב את נטילת התוסף עם נטילת ויטמין C או צריכת מזון עשיר בוויטמין זה להגברת הספיגה.


פרוביוטיקה - שם כולל לתערובת חיידקי מעיים "ידידותיים", הממלאים תפקיד חשוב בשמירה על תפקודו התקין של הגוף ובריאותו. חיידקים אלו נמצאו כחיוניים לעיכול תקין, תמיכה במערכת החיסון והבטחת פינוי פסולת מן הגוף. כמו כן, משתתפים בייצור של ויטמיני B דוגמת ביוטין, ניאצין (B3), פירידוקסין (B6) וחומצה פולית.

תוספת פרוביוטיקה מומלצת לאחר שימוש ממושך באנטיביוטיקה, כתמיכה בתקופות סטרס גופני ונפשי ובתקופות בהן גוברת הדרישה לוויטמינים ומינרלים. בנוסף, בתקופת ההריון חלים שינויים הורמונליים העלולים להפר את האיזון העדין באוכלוסיית חיידקי המעיים ולאפשר תנאים לשגשוג חיידקים פתוגניים (מזיקים). 


המידע שהובא להלן הינו כללי בלבד. יש להתאים תוסף תזונה באופן מקצועי ולאחר התייעצות עם הרופא המטפל. 


פורומים הריון ולידה

פורום הריון ולידה באינפומד. כל השאלות והתשובות על הריון ולידה מחשבון ביוץ, הריון, שבועות הריון, דולה, בדיקת הריון, קורס הכנה ללידה, בדיקות הריון, רעלת הריון, לידה טבעית, בחילות בהריון

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חריגה במדדים מור 13/02/2020 20:32
  • שלום רב, אני בשבוע 29+5 ובהערכת משקל ביצעו מדידות שיצאו כך: BPD 80 מתאים לשבוע 32+2 Heas cir 289 מתאים לשבוע 31+6 AB cir 242 מתאים לשבוע 28+4 Hc/ac 1.19 Femur length 57 מתאים לשבוע 30+0 הערכת משקל 1400 גרם בבדיקה לפני שבועיים הייתה חריגה של 3 שבועות ויומיים בBPD, הערכת משקל 1100 בסקירה המורחבת בשבוע 22 הייתה חריגה של שבועיים הטכנאיות אמרו (כל אחת מהן בנפרד) שכנראה אצטרך סקירה מכוונת. שאלתי היא האם זה נחשב כחריגה משמעותית במדדים? האם יש מקום לדאגה? ומה עושים בסקירה המכוונת? תודה מראש

  • + הוסף תגובה
אגן צר שי 27/01/2013 07:30
  • בוקר טוב ושבוע טוב אני מאוד קרובה ללידה וישנם כמה דברים שמלחיצים אותי, שללא אנשים היו אומרים לי כלל לא הייתי יודעת. זהו הריון ראשון אני שבוע 36+4 ומבנה גוף שלי נורא צר. והבטן שלי גם די קטנה( למרות שאני יודעת שאין לכך חשיבות לתקינות ההריון) ותודה לאל הכל תקין עד כה. אבל נאמר לי שייתכן ובגלל שאני רזה וצרה, יהיה לי קשה ללדת בלידה רגילה. האם יש קשר לכך? האם ניתן לדעת אם האגן צר רק בלידה עצמה ואז מחליטים אם לידה טיבעית או קיסרי? מהרופא שלי לא הוזכר שום דבר בנושא. תודה רבה מראש.

  • + הוסף תגובה
אגן צר ד"ר שרון מסלוביץ 27/01/2013 19:33
  • שלום לך. אגן צר לא עומד בפני עצמו אלא ביחס לגודל העובר. בדר"כ לנשים קטנות יש עוברים קטנים....כך דרכו של הטבע. אם העובר שלך גדול משמעותית (נגיד, 4000 גר) אז סביר שהאגן צר ביחס אליו. אם העובר במשקל 3000 גר', הרי שגם אגן קטן למדי יאפשר מעברו בתעלה. בהצלחה, שרון

  • + הוסף תגובה
קשר בין קומה נמוכה לאגן צר רוית 13/02/2020 15:04
  • האם קיים ממצא ברור בספרי הרפואה, לפיו כל אישה שגובהה נמוך מ-1.50 מטר, לא תצליח ללדת בלידה טבעית עקב אגן צר, והלידה תסתיים בניתוח קיסרי? (כמו"כ, אשמח לדעת אם התקיים מחקר בנושא זה, ואם כן- מה תוצאותיו)

  • + הוסף תגובה
בדיקות ביוץ מיטל 13/02/2020 10:51
  • לוקחת מרסילון למניעת היריון ומבצעת גם בדיקות ביוץ לראות שאכן אין ביוץ. רביעי: איטרדיול: 510 ופרוגסטרון 0.45 ראשון: אי 2: 224 ופרוגסטרון 3.3 רביעי :אי 2 303 ופרוגסטרון 20.23 האם יש חשש כי אכן יש ביוץ ונכנסתי להיריון?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!