אוטיזם: אפשר לאבחן ולטפל בגיל הרבה יותר צעיר?

מחקרים אחרונים מראים שיתכן כי אפשר לאבחן ולטפל באוטיזם בשלב הרבה יותר מוקדם ושיש לכך תוצאות חיוביות ביותר
כתבה פרסומית כתבת חסות


לרוב, הביקור הראשון של התינוק אצל רופא הילדים כולל גם בדיקה לצורך שלילה של סימנים הנפוצים באוטיזם ובספקטרום של הפרעות התפתחות. יחד עם זאת, רופאים וחוקרים נוטים להסכים על כך שלא ניתן לאבחן בצורה מהימנה עד לגיל שנתיים. לכן, רוב תכניות הטיפול מיועדות לגיל זה ואילך. מחקרים אחרונים מראים שיתכן כי אפשר לאבחן ולטפל הרבה יותר מוקדם ושיש לכך תוצאות חיוביות ביותר


מספר מחקרים תיעדו סימנים מסוימים להפרעה, כולל תנועות עיניים תזזיתיות, אצל פעוטות בני חודשיים בלבד. סימנים אלו, יחד עם הבדלים התנהגותיים אחרים, הופכים ניכרים יותר לעין בגילאי 6-12 חודשים.


חוקרים מהמכון Davis’ MIND Institute צפו בתינוקות ושיחקו עימם למשך שנים רבות כדי לחקור אוטיזם וסוגיות התפתחותיות אחרות. במחקר שבוצע לאחרונה, הם החליטו לבדוק האם ניתן לזהות בצורה ודאית סימנים מוקדמים הקושרים לאוטיזם, והאם הורים מוכנים ויכולים לבצע טיפול ייעודי וממוקד לשיפור האינטראקציה עם תינוקם, ובמידה וכן, האם יש לכך השפעה חיובית?


לאחר שמצאו תשובות חיוביות לכל שאלות אלו, פרסמו את המחקר בכתב העת Journal of Autism and Development Disorders, בו טענו כי אינטראקציה חברתית מונחית בין אם לתינוקה האוטיסט יכולה להפחית משמעותית את הסימפטומים עד גיל 3.


במחקר נמצא, כי תינוקות אשר הוריהם עברו הדרכה ייעודית הראו משמעותית פחות מדדים הקשורים לאוטיזם בהשוואה לתינוקות שהוריהם סירבו להשתתף בהדרכה, למרות שעמדו בכל הקריטריונים להפרעה ההתפתחותית. 


מחקר זה הוא ראשוני ונעשה על מדגם קטן ולא רנדומלי של 7 תינוקות בלבד, כך שאין ספק כי יש צורך בהמשך המחקר לאישוש ותיקוף התוצאות.איך נראה אוטיזם?


המאפיינים הנפוצים להפרעה נחלקים למיומנויות חברתיות, מיומנויות שפה, והתנהגות.


בתחום המיומנויות החברתיות, האוטיסט לרוב לא אינו מגיב לקריאת שמו, אינו מרבה ליצור קשר עין ישיר, נראה כי לעיתים קרובות אינו שומע אותך, מסרב לחיבוק או התכרבלות, נראה כי אינו מודע לרגשות של אחרים, ונראה כי הוא מעדיף לשחק לבדו – נסוג אל תוך "עולם פרטי" משלו.בתחום מיומנויות השפה, הוא לרוב מתחיל לדבר מאוחר יותר מילדים אחרים, מאבד את היכולת לומר מילים או משפטים מסוימים שידע בעבר, יוצר קשר עין כאשר הוא רוצה דבר מה, מדבר בקול מוזר או במקצב שונה – משתמש בדיבור מזמר, חד גוני או בקול הדומה לרובוט, אינו מסוגל להתחיל בשיחה או להמשיך שיחה קיימת, ייתכן ויחזור על מילים, ניבים או מושגים, אך אינו יודע כיצד להשתמש בהם.


בתחום ההתנהגות, הוא מבצע תנועות החוזרות על עצמן, כגון נדנוד, הסתובבות במעגל או נפנוף בידיים, מפתח הרגלים או טקסים החוזרים על עצמם, יוצא משלוותו בכל פעם שמתרחש שינוי, אפילו קטן ביותר, בהרגלים או בטקסים אלו, נמצא בתנועה מתמדת, יהיה מוקסם ומרותק מחלקים מסוימים של חפצים, כמו הסתובבות הגלגל במכונית צעצוע, יהיה רגיש בצורה מוגזמת לאור, קול או מגע אך בעל חוסר יכולת לחוש בכאב.


פורומים כעס ותוקפנות

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעה
להתגרש? אמנון 04/11/2013 11:11
  • אשתי מרגיזה אותי בלי סוף, כמה שאני מנסה להתאפק, אני לא תמיד מצליח. היינו בטיפול זוגי, אבל היא בכלל לא משתפרת. האם להתגרש?

האדם היחידי שמסוגל להרגיז אותך זה אתה עצמך דר' סרג'יו מרצ'בסקי 05/11/2013 12:09
  • תודה על פנייתך לפורום. יש לנו דווקא חדשות מרעננות בשבילך: האדם היחידי עלי אדמות שמסוגל להרגיז אותך זה אתה עצמך. אשתך לא מרגיזה אותך כלל וכלל. המצב הוא שאתה מתעצבן כתגובה למעשיה או דיבוריה. כאשר תבין את זה תהיה במצב של שינוי מועיל. עד אז אני לא מציע שתתגרש כי אני מבטיח לך שגם בת הזוג הבא "תרגיז" אותך. שקול אפשרות של בדיקה עצמית במסגרת של טיפול קוגניטיבי. אם מטרת הטיפול הזוגי מבחינתך היה "שהיא תשתפר" אני לא מתפלא שהטיפול לא הצליח.

באמת ? ריאלי 23/10/2015 19:04
  • אז לשיטתך אשתי גם לא משמחת אותי אלא אני מגיב בשמחה למעשיה. אם כך, לא משנה כיצד אשתי תתנהג אלא מה שקובע הוא תגובתי למעשיה. ברור שזו שטות... אנו בני אדם ואנו מגיבים למעשים של אחרים. ובטח למעשיו של בן הזוג.

באצת? ד"ר סרג'יו מרצ'בסקי 25/10/2015 05:45
  • אנו תמי מגיבים למציאות כפי שאנו מבינים אותה. מעשיהם של בני הזוג יכולים להרגיז או לגרום אשמה ו חרטה, הכל תלוי בפירוש שלנו את התנהגותם ומה אנחנו חושבים ש"היו צריכים" לעשות אחרת

מידע על ניהול כעסים ישב 28/01/2020 21:24
  • https://cbtjerusalem.com/2018/10/11/%D7%A0%D7%99%D7%94%D7%95%D7%9C-%D7%9B%D7%A2%D7%A1%D7%99%D7%9Dd-7%A0%D7%99%D7%94%D7%95%D7%9C-%D7%9B%D7%A2%D7%A1%D7%99%D7%9D%D7%A0%D7%99%D7%94%D7%95%D7%9C-%D7%9B%D7%A2%D7%A1%D7%99/amp/ישב

קבלה אמא 24/07/2015 10:44
  • התנהגות קיצונית אמא23/07/15 21:04 ביתי החלה ללמוד קבלה ומאמינה כשבועיים חולה מאוד עברה ימים של חום גבוהה שיעול נוראי הבעיה שלא מוכנה לקבל טיפול על ידי רופא טוענת שהרפואה זו תעשיה טוענת כי אני אמא שלה משדרת שלילי ולכן זה גורם לה לסיכון ומאט את ההבראה הכי מלחיץ מאמינה כי היא עוברת תיקון וניקוי רעלים לטובת כולם והיא נבחרה לזה ! ערוץ הקבלה כל היום רואה שאלתי היא האם זו הפרעה נפשית אינני יודעת איך לנהוג היא בת 30פלוס אני צמודה אליה !יש שעות שממש מסלקת אותי ממנה! ולא יכולה לקחת אותה כנגד רצונה לבדיקה כל שהיא אשמח לתשובתך

קבלהי ד"ר סרג'יו מרצ'בסקי 03/08/2015 05:24
  • לא הייתי שולל שמדובר על הפרעה נפשית. בפנייך שלוש אפשרויות: 1) להמשיך בדרכי שכנוע (אבל תוך כדי שמרי על עצמך מהידבקות על ידי שימוש במסכה והימנעות ממגע קרוב מדי) 2) לנסות להיעזר על ידי רב מעולם הקבלה שידבר איתה אישית או דרך טלפון ו-3 להזמין פסיכיאטר לביקור בית שיעשה אבחון ויקבע האם יש מקום להתערבות טיפולית נגד רצונה. שתהיה בריאה

כעס ועצבנויות אסי 21/07/2015 03:06
  • מסיבות שונות "צברתי" במשך השנים אופי עצבני מאוד שבא לידי ביטוי וגורם נזק בעיקר לזוגיות שלי. טופלתי ע"י רופא המשפחה בציפראלקס באופן קבוע, והיתה השפעה מסויימת לטובה. במהלך הזמן השפעה זו פחתה ואני שוב נקלע לכעסים ועצבנויות כמעט בלתי נשלטות. בשלב זה אני לא מוכן ולא בנוי לטיפול ע"י מומחה וכיו"ב. שאלתי היא, האם תוכל להביא לידיעתי סוג אחר של טיפול תרופתי אחר, יעיל יותר מציפראלקס, שיכול לעזור לי, כמו סוג אחר של כדורים, אפילו חזקים יותר. תודה על תשובתך.

כעס ועצבנויות ד"ר סרג'יו מרצ'בסקי 21/07/2015 20:42
  • לאסי שלום אני מברך אותך על השאלה שלך. אתה צודק לחלוטין שיש יסוד רב להניח שהטיפול בציפרלקס לא מתאים למצבך. ציפרלקס היא בודאי לא תרופה שאמורה להפחית תוקפנות או כעס. אתה צודק במאה אחוז שעליך לפנות לרופא מומחה ולהתייעץ לגבי אפשרויות של טיפול. חשוב שתדע שהטיפול המועיל ביותר לבעיות הקשורות לכעס איננו הטיפול התרופתי, אלא טיפול התנהגותי קוגנטיבי ממוקד בשליטה בכעס. לגבי תרופה אחרת במקום הציפרלקס, לצערי אני מנוע מלהמליץ על טיפול תרופתי דרך האינטרנט, תצטרך לפנות באופן אישי לרופא, רצוי פסיכיאטר


הצטרפו לאינדקס הרופאים!