הוכח: טיפול בסרטן הקיבה בעזרת בוטוקס

טיפולי בוטוקס, אשר מוכרים לנו מתחום הרפואה האסתטית וטשטוש הקמטים, הוכחו כיעילים בטיפול בסרטן הקיבה ובמניעתו
כתבה פרסומית כתבת חסות


טיפולי בוטוקס, אשר מוכרים לנו מתחום הרפואה האסתטית וטשטוש הקמטים, הוכחו כיעילים בטיפול בסרטן הקיבה ובמניעתו. קבוצת חוקרים מנורווגיה ומ-Columbia University Medical Center בניו יורק מצאו שטיפולי הבוטוקס, אשר מבוצעים בטכניקה אנדוסקופית יכולים למנוע את התפתחות הגידולים באזורים מסויימים בקיבה, ולהביא לירידה בגודלם בשילוב עם טיפולים אחרים. המחקר, אשר פורסם בכתב העת Science translational Medicine הראה שלגידולי הקיבה מרכיב עצבי חשוב, והזרקת הבוטוקס (כמו גם ניתוחים לכריתת עצב הוואגוס) פוגעת במרכיב העצבי ומהווה טיפול יעיל בגידולים קיימים ובמניעת גידולים עתידיים


מה עושה הבוטוקס?


בוטוקס, או בשמו המלא בוטולוניום טוקסין, הוא רעלן הגורם לשיתוק עצבים במנגנון של עיכוב הנוירוטרנסמיטור אצטיל-כולין. בזכות האפקט המשתק, הזרקת כמות מדודה של בוטוקס יכולה להביא להרפיית שרירים באופן נקודתי באזור שהוזרק ובכך לסייע לטיפול בקמטים - שיתוק השרירים המקומי מביא ל"החלקת" פני השטח של העור ובכך מושג האפקט של טשטוש הקמטים. בשנים האחרונות, נעשה שימוש נרחב בבוטוקס לטיפול במחלות נוספות אשר קשורות לכיווץ יתר של שרירים, כמו כאבי ראש ומיגרנה, היצרות של הוושט, רעד ומחלות נוספות. 


חשוב לציין שהטיפול בבוטוקס יעיל למשך מספר חודשים, ויש לחדש אותו לאחר שהשפעתו של החומר פגה. כמו כן, לטיפול תופעות לוואי, ושימוש לא זהיר בבוטוקס אף יכול להוביל להרעלה סיסטמית.
פגיעה במרכיב העצבי של סרטן הקיבה


אחד המאפיינים החשובים של סרטן הקיבה שמצאו החוקרים היה הצטברות של עצבים באזור הגידול. לטענת החוקרים, צפיפות העצבים בתאי הגידול משפיעה בצורה משמעותית על יכולת ההישרדות שלו, והיא בעלת חשיבות רבה בהתנהגות הגידול. במקרים אלו, תאי וסיבי העצב תורמים את תרומתם הייחודים לגידולי הקיבה ומאפשרים להם לשרוד בזכות מנגנונים ביולוגיים שונים, והפחתתם תתרום לסיכויי הצלחת הטיפול.


זוהי לא הפעם הראשונה שחוקרים מזהים מנגנון הישרדות כזה - בעבר כבר תואר מנגנון הישרדות דומה אשר מתבסס על הצטברות כלי דם סביב הגידול (אנגיוגנזה).זיהוי המנגנון ופיתוח תרופות ייחודיות כנגדו תרם רבות להצלחת הטיפול בגידולים שונים ולהצלת חולים רבים, וייתכן מאוד שזיהוי המנגנון העצבי בגידולי הקיבה יאפשר פתרונות טיפול נוספים. 


הדרך הפשוטה ביותר לפגוע בעצבוב הקיבה היא בניתוח לכריתת עצב הואגוס - העצב אשר מעצבב את הקיבה ואחראי בין היתר להפרשת החומצה ממנה. ניתוח לכריתת הוואגוס שימש בעבר לטיפול בכיבי קיבה טורדניים וחוזרים, וכיום משמש בעיקר במקרים חריגים. 


ניסוי שביצעו החוקרים במודל עכבר הראה שכריתה דו צדדית של עצב הואגוס מנעה באופן מוחלט את התפתחות גידולי הקיבה. יתרה מכך, במקרים בהם כרתו את עצב הואגוס מצד אחד בלבד, התפתחו גידולים בצד השני, ולעומת זאת הצד בו העצב נכרת נשאר ללא כל גידול. 


בדרך זו הוכיחו החוקרים את טענתם שקיים קשר בין עצבוב הקיבה להתפתחות הגידולים, וכעת החליטו ליישם את הטענה על חולי סרטן הקיבה. מכיוון שניתוח לכריתת עצב הואגוס הוא ניתוח, עם סיכוי לסיבוכים ותופעות לוואי, חיפשו החוקרים דרך אלטרנטיבית אשר תאפשר להם לפגוע בעצבוב הקיבה תוך סיכון מינימלי של החולים.


ואכן, ניסוי בהזרקת בוטוקס לקיבה הראה אפקט דומה מאוד לכריתת עצב הואגוס. השיתוק העצבי אשר הושג כתוצאה מהזרקת הבוטוקס מנע את שגשוג הגידולים בדומה לניתוח לכריתת עצב הוואגוס ואיפשר לטפל בצורה טובה בחולים. בנוסף, שילוב של הזרקת בוטוקס עם טיפולי כימותרפיה הגדיל את השפעת הטיפול, והזרקת בוטוקס לחולים ללא גידולים אך שנמצאים בסיכון לכך יכולה למנוע את התפתחות מחלת הסרטן. טיפולי הבוטוקס מתבצעים בצורה אנדוסקופית, תוך טשטוש החולים ושחרורם הביתה לאחר מספר שעות. הסיכון שבטיפולי הבוטוקס נמוך יחסית לניתוח לכריתת הואגוס, ולכן הם מהווים דרך טיפול יעילה וטובה.


פורומים בוטוקס ומילוי קמטים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שפה עליונה רדומה 19/02/2020 23:22
 • ד"ר שלום, לפני חמישה ימים הזריקו לי בוטוקס בקמטים במצח , בצידי העיניים ומעל השפה העליונה. כשלושה ימים אחרי ההזרקה התחלתי להרגיש אלחוש מעל השפה העליונה, שמורגש גם כשאני מדברת או אוכלת/שותה (הרגשה כמו אחרי הרדמה אצל רופא שיניים). בדיעבד קראתי שלא נהוג להזריק בוטוקס באזור הזה. האם התחושה הלא נעימה צפויה לעבור תוך כמה ימים או עלולה להמשך מספר חודשים? האם יש משהו שאני יכולה לעשות כדי להקל על התופעה הלא נעימה? תודה רבה!

 • + הוסף תגובה
בוטוליניום ד"ר מוני פרידמן 20/02/2020 07:31
 • הזרקה מעל לשפה מקובלת לשיפור הקמטוטים ולעתים להרמת קונטור השפה. זה דורש מיומנות גבוה וניסיון רב לדעתי. לפעמים יש תחושה לא נעימה ולפעמים אפילו קושי בכיווץ השפה. אין הרבה מה לעשות וזה יחלוף מעצמו עם הזמן.

 • + הוסף תגובה
חומצה היאלרונית סטילאז מעיין 18/02/2020 14:00
 • שלום עשיתי לפני כ4 חודשים מזרק סטילאז רק בשפה העליונה השפה העליונה לא זזה רק איפה שלא עשיתי זז זה שיתוק של השריר? אני נורא מפחדת עשיתי סטילאז שזה חומר יחסית בטוח אצל מומחה סטילאז L

 • + הוסף תגובה
מילוי שפתיים ד"ר מוני פרידמן 18/02/2020 19:47
 • היי מעיין אני ממליץ. שתפני בהקדם לבדיקת הרופא המזריק. סטילז חומר טוב. וL חומצה בעלת צמיגות גבוה. היא למעשה לא מיועדת לשפתיים. למרות שרובינו משתמשים בא לשפתיים מאחר ושאר החומצות היותר עדינות מתמוססות מהר יחסית. הלחץ שהחומצה יוצרת במיוחד על שפתיים צרות יחסית יכולה לגרום לבצקת מקומית וסוג של שיתוק זמני. ניתן למוסס במקצת את החומצה כדי לשחרר לחץ. בסופו של דבר החומצה תתמוסס אבל הלחץ שזה גורם לא בריא. אני בטוח שהרופא שלך ידע לטפל בבעיה.

 • + הוסף תגובה
כיהיות מתחת לעין שירי 16/02/2020 18:38
 • שלום אני סובלת מכהיות מתחת לעיניים כבר מתחילת שנוץ ה20 בעקבות לימודים ועבודה המצב החמיר בנוסף לזה אני יודעת שיש לנו את זה במשפחה. עור הפנים שלי מאוד חלק ובהיר והכהיות נראות ממש בולטות עד מידה שזה משפיע עליי נפשית לרעה. אין לי שקעים וכל רופא עור שנסיתי ייעץ לי לפנות לאסטיקה. איזה טיפול אסטתי מומלץ?

 • + הוסף תגובה
כהות בעפעף תחתון ד"ר מוני פרידמן 16/02/2020 18:46
 • היי שירי אין ממש טיפול פשוט ניתן לבצע פילינג עמוק מומלץ אצל רופא עור עם ניסיון כגון ד"ר מרינה לנדאו.ראיתי תוצאות טובות יש מכשירים שעובדים על חום כגון הטיקסל ולייזר שיתכן וישפרו את המצב. אני אישית די הרמתי ידיים לגבי הטיפול במיקום הזה.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!