שימוש חוזר בשיניים עקורות כתוספת עצם לשתלים

טכנולוגיית השתלים הדנטליים הפכה את פני רפואת השיניים המשקמת על פיה. כעת, כל אחד ואחת מאיתנו, יכולים להשלים את השיניים החסרות בפיו, וליהנות מיכולות לעיסה טובות לאורך זמן, חיוך רחב מפה לאוזן ומראה פנים צעיר גם בגיל מבוגר
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 26/11/2014

טכנולוגיית השתלים הדנטליים הפכה את פני רפואת השיניים המשקמת על פיה. כעת, כל אחד ואחת מאיתנו, יכולים להשלים את השיניים החסרות בפיו, וליהנות מיכולות לעיסה טובות לאורך זמן, חיוך רחב מפה לאוזן ומראה פנים צעיר גם בגיל מבוגר. יחד עם זאת, קיימים מספר מכשולים אשר עשויים לגרום לכישלון השתלים כאשר המרכזי מביניהם הוא כמות העצם הפנויה בלסתות אשר מסוגלת לשאת את השתל ולאחוז בו בחוזקה


ספיגת עצם, דלקות חניכיים כרוניות, עקירות "וותיקות" ועוד - כל אלו עשויים לגרום לדלדול של משאבי העצם בלסתות עד למצב של היעדר אפשרות לביצוע ההשתלה. למקרים מעין אלו שמורה האפשרות לביצוע השתלת עצם כאשר שיטה חדשה ומבטיחה משתמשת בשיניים העקורות של המתרפא, בתור החומר אשר יהווה את התוספת בפועל. להלן כל המידע אודות השיטה הייחודית ויתרונותיה הרבים.


השיטה החדשה: שיניים עקורות - מקור לעצם איכותית


מדי יום ביומו מבוצעות בעשרות אנשים השתלות שיניים אשר מאפשרות לאלו אשר סובלים מהיעדר שיניים בפיהם איכות חיים ברמה גבוהה בכל גיל שהוא. כאשר מסתבר כי אין די עצם זמינה בלסת על מנת שזו תוכל לאחוז בחוזקה בבורג השתל אשר יוחדר לתוכה, מומלץ לבצע החדרת  תוספות עצם ללסת וע"י כך "לתגבר" את מסת החומר הקיימת בלסתות כפעולה מקדימה להשתלה בעלת סיכויי הצלחה גבוהים יותר.


בפני הרופא המטפל עומדות לא מעט אפשרויות לבחירה מבין תוספות שונות וזאת בהתאם לסוג החומר המהווה את התוספת. ניתן לבחור בין תוספת מלאכותית לבין תוספת טבעית.


עד לא מזמן השתלות עצם ממקור טבעי היו זמינות אך ורק תוך ביצוע חיתוך עצם עצמית מגוף המתרפא עצמו (פעולה כירורגית נוספת) או מבנק עצמות של מקור חי כלשהו (אדם, בהמה). לאחרונה, שיטה חדשה אשר פותחה כאן בישראל, צוברת תאוצה עולמית ומתחילה להתבסס בתור השיטה האולטימטיבית לביצוע השתלות עצם. בשיטה זו החומר אשר מהווה את תוספת העצם הוא לא אחר מאשר חומר השן או השיניים אשר נעקרו מפיו של המטופל עצמו. מאחר ושיניים ועצמות מהוות "בנות משפחה" מבחינת הרכב כימי, הרי שנמצא כי תוספת עצם המורכבת משיניו של המטופל מהווה את התוספת האיכותית ביותר. יש לציין כי תוספות העצם המלאכותיות הינן איכותיות לא פחות אך תמיד קיים החשש לדחייתם ע"י המערכת החיסונית של הגוף וכישלון הטיפול.
כיצד מתבצע תהליך השתלת העצם?


טיפולי שיניים רבים מסתיימים בעקירת שיניים אשר יצאו מתפקוד, בין אם בעקבות עששת, חבלה ועוד. כאשר הרופא המטפל מחליט כי לא ניתן לשקם או לשמר שן, הוא למעשה ממליץ על עקירת השן. לאחר פעולת העקירה, בו במקום מוסמך הרופא המטפל לבצע מספר פעולות, אשר הופכות את השן העקורה לתוספת עצם הזמינה להשתלה באופן מיידי.


לאחר מכן השן מועברת למעין מערכת טוחנת אשר מפיקה ממנה חומר גרגירי-אבקתי וזאת לאחר הסרת חומרים אחרים אשר אינם רצויים כגון עששת וחומרי סתימות. תהליך האורך בין 20-40 שניות בלבד.


לאחר פעולת הטחינה עובר חומר השן הגרוס תהליך של חיטוי והרטבה עד שהוא מוכן ומזומן להחדרה לעצם הלסת. את ההחדרה עצמה ניתן לכוון אל המקום בו הייתה ממוקמת השן שנעקרה (חור אשר מכונה "מכתשית") וע"י כך למנוע את תהליך ספיגת העצם במקום, ו/או לשמש בתור תוספת עצם איכותית בכל מקום אחר בלסת המטופל כהכנה להשתלה.


עולם שלם של יתרונות בשן שנחשבה כאבודה


בזכות השימוש בשיניים העקורות כתוספת עצם עצמית, רופאי השיניים מסוגלים כיום להגדיל את כמות העצם הזמינה בלסת להשתלה וליצור הזדמנות פז לשיבוץ שיניים חסרות מבלי להזדקק לשיניים תותבות או חלילה, להתרגל להיעדר השיניים. כמו כן, השיטה החדשה טומנת בחובה יתרונות רבים לעומת שיטות העבר:


• מדובר בתוספת עצם טבעית לחלוטין ללא תוספת חומרים כימיים.


• מקור התוספת הוא מהמטופל עצמו ולכן הסיכוי לדחייתה הינו אפסי.


• כמות עצם גדולה יחסית מתקבלת משן בודדת - חיסכון משמעותי בעלוית.


• אין צורך בשימוש של תוספת עצם חיצונית (סינתטית), דבר המפחית את עלויות הטיפול.


• שן בודדת אחת מספקת כמות חומר גדולה, בה ניתן לעשות שימוש חוזר לטובת שתל חדש.


• מאחר ומדובר במקור טבעי-עצמי, הרי שהתוספת נקלטת מהר והיטב בעצם הלסת כבר לאחר כשלושה שבועות, לעומת מספר חודשים בשיטות האחרות.


מאת: ד"ר אנדי מלובטצקי, רופא שיניים בעל ניסיון רב בהשתלות, שיקום הפה ומחלות חניכיים, בעל מרפאת שיניים פרטית

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר אנדי מלובטצקי השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים שתלים דנטליים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
המשך לשאלתי לגבי הדבקת הגשר נופית 27/01/2020 15:06
 • בתשובה לשאלתי אמרת שגשר מודבק בדבק זמני.אך לפי מה שהבנתי מהרופא שטיפל בי הדבק הוא קבוע ואם אכן ניתן להוציא את הגשר מבלי שהשתלים יפגעו.זה לא גשר מוברק. נצא מנקודת הנחה שזה הדבק החזק ביותר. אודה לתשובתך פשוט לא יכולה לסבול את הגשר.

 • + הוסף תגובה
הסרת גשר על גבי שתלים ד"ר ניצן שלזינגר 01/02/2020 23:38
 • נופית שלום, כפי שציינתי בד"כ גשר על גבי שתלים מודבק עם דבק זמני על מנת יהיה אשפר להורידו במידה והברגת המבנים משתחררת. בכל מקרה במידה והגשר מודבק קבוע ולא ניתן להסירו הרי שתמיד ניתן לחתוך את הגשר ולהסירו ( ובכך להשמיד אותו) מבלי לפגוע במבנים ובשתלים אבל יהיה צורך לבצע גשר חדש ובכל מקרה להתקין גשר זמני שכן לא ניתן יהיה להשתמש בגשר שהוסר. בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה
שתלים בכל הפה אגי 27/12/2019 20:54
 • (בהמשך לשאלתי הקודמת ) האם עדיף לבצע שתלים בכל הפה כלומר עליון ותחתון? או עדיף להפריד. במה זה תלוי? אצטרך שתלים בכל הפה, ומעדיף בהרדמה תודה למענה

 • + הוסף תגובה
שתלים אגי 03/01/2020 13:21
 • בהנחה שיש צורך לבצע השתלה בכל הפה, האם יש העדפה לבצע כל לסת בנפרד? או כל הפה במועד אחד. במה זה תלוי? ( רוצה לבצע בהרדמה)

 • + הוסף תגובה
האם להשתיל את כל השתלים בבת אחת או כל לסת בנפרד? ד"ר ניצן שלזינגר 27/01/2020 00:40
 • אגי שלום, במידה וכל השיניים הנותרות בהפה אבודות או שאין כבר שיניים וברצונך לבצע שיקום של שתי הלסתות ע"י שתלים - הרי שיש דילמה - האם לבצע כל לסת בנפרד או שרצוי לבצע את שתי הלסתותת יחדיו? ניתן לבצע כך או כך - לדעתי רצוי לבצע את שתי הלסתות ביחד ( במידה וניתן)מן הסיבות הבאות: 1. תצטרך לקחת רק פעם אחת אנטיביוטיקה ותרופות . 2. אסטטיקה - כאשר מבצעים את שתי הלסתות יחדיו , הרי שאז ניתן לבצע ולקבל אסטטיקה טובה מבלי להיות " שבוי" של עמדת השיניים בלסת שאינה מטופלת. כמו כן ניתן לקבל סגר נכון . 3. בטיפול תחת הרדמה , הרי שרצוי לבצע את ההרדמה או הסדציה פעם אחת. 4. זמן ההמתנה לשיקום הסופי יהיה קצר יותר - שכן לא יהיה צורך לחכות 6 חודשים מן הטיפול בלסת השניה שטופלה ובנוסף - לאחר ההשתלה מקבלים גשר זמני אולם במשך 3 חודשים צריך להמנע מלעיסה של מזון קשה ולכן כאשר מבצעים את שתי הלסתות יחדיו , יהיה צורך להמתין רק 3 חודשים פעם אחת ולא פעמיים. החסרונות לביצוע שלשתי הלסתות יחדיו: 1.משך הפגישה ארוך יותר כמעט פי 2. 2. צריך להחזיק פה פתוח זמן ארוך יותר. לדעתי סך היתרונות גדול מן החסרונות ולכן עדיף לבצע את שתי הלסתות יחדיו. מקווה שהייתי לעזר :-)

 • + הוסף תגובה
גשר קבוע שיניים קדמיות לסת תחתונה נופית 24/01/2020 20:13
 • עשו לי שני שתלים בלסת תחתונה שיניים קדמיות.השתלים אכן כנראה נקלטו אך הגשר שהודבק עליהם באופן קבוע ממש נוראי מרגישה גוף זר בפה. האם ניתן להוציא את הגשר מבלי לפגוע בשתלים?אודה לתשובתך.

 • + הוסף תגובה
הסרת גשר על גבי שתלים ד"ר ניצן שלזינגר 27/01/2020 00:22
 • נופית שלום, בד"כ גשר על שתלים מודבק בדבק זמני על מנת שניתן יהיה להוריד אותו במדיה והמבנה משתחרר - לכן לא אמורה להיות בעיה להוריד את הגשר. במידה והגשר מוברג , הרי שניתן להסירו ע"י פתיחת ההברגה - כל זאת מבלי לפגוע בשתלים. בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!