משרד הבריאות מזהיר מחוקנים ל"ניקוי רעלים"

בעקבות אשפוזה של מטופלת ב"הידרוקולוניק" מתריע משרד הבריאות מפני חוקנים שאינם במסגרת טיפול רפואי, שעשויים לגרום לסיבוכים חמורים ואף למוות
כתבה פרסומית כתבת חסות


בעקבות אשפוזה של מטופלת ב"הידרוקולוניק" מתריע משרד הבריאות מפני חוקנים שאינם במסגרת טיפול רפואי, שעשויים לגרום לסיבוכים חמורים ואף למוות


משרד הבריאות המתריע נגד שיטות טיפול שונות המבטיחות "ניקוי רעלים" באמצעות חוקנים, שאינם במסגרת טיפול רפואי. בהודעת משרד הבריאות נמסר כי בטיפולים אלו אין כל ראייה לגבי בטיחות הטיפול או יעילות השיטה.


לאחרונה התקבלה במשרד הבריאות תלונת בגין אישה שעברה טיפול "הידרוקולוניק" ובעקבותיו פתחה דלקת של המעי הגס עם סיבוכים ניכרים.  


מדובר בהליך ממושך האורך כ-50 דקות וכולל החדרה ושאיבה לסירוגין של מים בכמות רבה, שעשויה להגיע גם לכ-60 ליטרים, עם או ללא הוספת רכיבים נוספים. התהליך מבוצע באמצעות משאבה ממוכנת ובמסגרתו מבוצעת סדרה בת 5-12 טיפולים.


במשרד הבריאות טוענים כי בספרות הרפואית לא ידוע על תועלת רפואית מההליך אך קיימים דווחים על תופעות לוואי הכוללות, בין היתר, הפרעות במאזן המלחים, אי ספיקה כלייתית, ניקוב המעי, זיהומי מעיים, דלקת מעיים ואף מקרי מוות.
משרד הבריאות מתריע מפני ביצוע התהליך לאור הסכנות הכרוכות בו וחוסר התועלת הרפואית המוכחת. כמו כן המשרד ממליץ לכל אדם להתייעץ עם רופא מטפל (עדיפות גסטרואנטרולוג)  לפני שימוש בשיטות אלו. במשרד מדגישים מבקשים להדגיש כי בהודעת האזהרה אין מדובר בתהליך ניקוי המעי לקראת בדיקה קולונוסקופית.
פורומים גסטרואנטרולוגיה מבוגרים וילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מעי דליף ותת משקל אריאל 20/01/2020 23:31
וורמוקס לא עוזר לתולעים יפה 15/01/2020 17:42
  • שלום מדובר בילד בן 6 סובל מתולעים כבר 3 שנים . מטופל בוורמוקס. לפי ההוראות. התולעים חוזרות באופן קבוע בגמר השפעת הטיפול? הרופא המליץ עכשיו עלalbebdazole 400 מה לעשות? יש לו אחות בת 3 האם גם היא צריכה לקחת

  • + הוסף תגובה
ריר בצואה עומר 04/08/2013 15:39
  • שלום, אני בן 24, יש לי סיפור טיפה מורכב של שילוב של IBD (ככל הנראה אולצרטיב קוליטיס, אבל אפשר גם ש-Crohn's Colitis) ושל IBS. לא אלאה אתכם בכל ההיסטוריה הרפואית, אבל רציתי לשמוע את דעתכם בנוגע למשהו ספציפי: לעיתים קרובות אני רואה בצואה שלי (וגם בניגוב) המון ריר. לפעמים זה ממש נראה כמו נזלת (בניגוב, עם זאת, זה שקוף בד"כ). לדעתי, הפעמים האלו שבהן אני רואה המון ריר באות בקורלציה עם זמנים שבהם התחושה הבטנית היא פחות טובה. לפי מה שקראתי, אני יודע שריר בצואה הוא תסמין אופייני הן ל-IBD והן ל-IBS, אבל תהיתי אם הוא אופייני יותר לאחד מהם, ומעבר לכך - האם הוא יכול להצביע על מחסור בליפאזות (או אנזימים אחרים) או במלחי מרה. בהמשך לתהייה השנייה - האם מומלץ לנסות ליטול תוסף מזון כלשהו של אנזימי עיכול ו/או מלחי מרה (שמשום מה נראה שניתן למצוא רק בחו"ל, אגב)? אם כן, ובמידה ויש לכם המלצה על תוסף ספציפי - אשמח לשמוע (כי הרי יש אינספור תוספים, וקשה לדעת איזה מביניהם הוא האפקטיבי ביותר). תודה מראש! עומר.

  • + הוסף תגובה
ריר בצואה ד"ר יורם רוזנבך 04/08/2013 18:42
  • ריר בצואה יכול ליהיות כחלק מתהליך של פעילות דלקתית במעי הגס ולעיתים רחוקות יותר כחלק מ-IBS. הריר מופרש ע״י בלוטות ריר במעי הגס ואינה קשורה לפעילות של אנזימי העיכול. עם מדובר בדלקת של המעי הגס הריר יכול ליהיות חלק מזה. כדאי לשלוח את הריר לבדיקת דם סמוי ובמקביל לבצע בדיקת קלפרוטקטין בצואה שזו בדיקה מאוד רגישה לפעילות דלקתית במע׳ העיכול ובעיקר IBD.

  • + הוסף תגובה
ריר בצואה ד"ר יורם רוזנבך 04/08/2013 18:44
  • אין מקום טיפול בתוסף של אנזימי עיכול או מלחי מרה.

  • + הוסף תגובה
תודה רבה! עומר 04/08/2013 23:23
הפרשות בסיום היציאה כוכב הצפון 15/01/2020 14:16
  • מה הסיבה המוזרה הזאת שאחרי פעילות מעיים זאת אומרת אחרי שאני מתרוקן כעבור רבע או חצי שעה יש לי הפרשה מעמעי?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!