השינויים המפתיעים לאחר הלידה, שלא לקחת בחשבון

לאחר הלידה קורים כמה שינויים בלתי הפיכים שמשנים את סדרי העולם של האמא הטרייה. כדאי מאוד להקדיש להם מחשבה פה ושם, בין הנקה לחיטוי בקבוקים
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 10/11/2014

אם חושבים על זה בעצם, כבר היית צריכה להתרגל עד עכשיו לכך שלכל העולם יש מה להגיד לך וכולם יודעים טוב ממך איך את מרגישה ומה את צריכה לעשות. למקרה שטרם הסתגלת לכרסום המצופה ביכולת ניהול הזמן שלך, נוספו כעת כמה שינויים בלתי הפיכים. כדאי מאוד להקדיש להם מחשבה פה ושם, בין הנקה לחיטוי בקבוקים


לוח זמנים ואורח חיים – "מי מחליט עלייך"?

השעון הביולוגי מוכר לך מאוד, זה ברור, אבל כעת הוא "לא מחליט עלייך", כפי שכבר נאמר. השעון הביולוגי של התינוק שלך הוא שקובע מתי יאכלו כולם ולא רק הוא, כמה שניות תהיי רשאית להקדיש לכל ארוחה, אם בכלל, כמה פעמים תוכלי להתקלח בשבוע ואפילו אם כדאי לך ללכת לשירותים. 


מצד שני, זוהי הדרך הכי טובה לנצח אחת ולתמיד את הדחיינות הטבעית שיש לכולנו, ללמוד לתכנן את הזמן ואת סדר עדיפויות, ואף להרגיש את הסיפוק המוצדק לאחר כל מטלה שבוצעה במלואה.


ידוע שגופך עובר מבעלותך הבלעדית לבעלות משותפת עם התינוק, ומה שהיה מובן מאליו במערכת היחסים שלך עם בן זוגך משתנה כעת לרעה. השדיים שלך כבר אינם אובייקט מיני, אלא תזונתי. הכתף והזרוע שלך יתרגלו לאט לאט לנשיאה ולהיצמדות מתמדת של התינוק. ועוד לא דיברנו על כך שטרם חזרת לגזרתך, משקלך ותחושות המוכרות בגופך, הטחורים וסימני המתיחה.


שעות השינה שלך מעכשיו הן בכל דקה שאפשר. סייסטה יכולה לקחת חמש דקות דווקא בערב, ובכל פעם שהתינוק ישן ואין כביסה לקפל תשלימי דקות שינה יקרות.


זה לא אותו הבית, זה מגרש משחקים אקסטרים

הבית משתנה לחלוטין וכל החפצים שהיו מובנים מאליהם יקבלו דירוג סיכון משלהם, כמו מכשירי חשמל שקל לדחוף לתוכם ידיים, חפצים חדים ומסוכנים או ריהוט לא יציב שיש להרחיקו. אמנם, יש שלל אביזרים לבטיחות הרהיטים, אבל תצטרכו לסרוק כל הזמן משום ההתקדמות של התינוקות מהירה יותר מקצב ההסתגלות של המבוגרים לשינויים.


תהיי בטוחה שגם אם חשבת שהצלחת להרחיק הכל, הוא ימצא שימוש חדש לכל דבר. המלצתנו היא להסתפק בבסיסי ביותר, וזה עוד לפני שרכשתם ארגזי צעצועים וספרים חינוכיים, שלל הפעלות לחושים מלידה כמעט ורהיטים זעירים.


מכיוון שתינוקות אוהבים לעשות כל מה שאמא ואבא עושים, הם ירצו את הטלפון שלכם, את השלט וכל מה שאתם עובדים אתו, כולל עכבר, בתקווה שמשהו מהם ימשיך לעבוד.


גם כאן, חוק מרפי תקף במיוחד: לא משנה כמה את חושבת שהבית שלך חסין ובטוח לגמרי, התינוק ימצא את הפרצה לאביזר הכי מסוכן או לרהיט הכי אתגרי.


מערכות יחסים – בלי השוואות, בלי ציפיות

גם אם תהיי בטוחה שהתינוק שלכם נהדר, מתפתח יפה והכל בסדר אתו, את תשווי אותו לתינוקות אחרים בגילו, תבדקי אם גם הוא עושה כל מה שההורים שלכם, החברים שלהם ושלכם סיפרו לך שתינוקות אחרים "כבר עשו מזמן בגילו".


מערכות היחסים שלך יתנהלו פחות עם מבוגרים ויותר עם ילדים, תינוקות וכל מי שקשור לעולם הזה וסביבם בעיקר. ענייני מבוגרים כבר אינם רלוונטיים כמעט.


כולכם אמרו לך שילדים זה שמחה, אבל לא ברור לך למה ההורים והאחים אינם ממהרים לעזור ולהיות הבייביסיטר שלכם, אפילו לשעה קלה.


נכון שאמרת שאת לא תהיי כמו ההורים שלך? שמת לב כמה פעמים שמעת אותם מדברים בקולך? זה ילך ויתגבר ואת תמצאי את עצמך עושה הכל אותו דבר.


הזמנים שאת ובן זוגך יכולתם להקדיש יחד לפעילות משותפת כמו פעם יתמעטו לחלוטין. אם תרצו לפצות על כך שכבר לא תצאו לבלות בחוץ, מומלץ לקחת בחשבון שגם בילויים ביתיים עלולים לאבד מהרצף שלהם, כמו לקום באמצע הסרט אין ספור פעמים, לתלות כביסה בהמשכים ולבשל מעט מאוד ורק מה שצריך. ארוחות יהפכו לתחרות נגד הזמן, בניגוד לכל כללי האכילה הנכונה, אבל אין ברירה.


גם אם היחסים שלכם אידיאליים, אל תמעיטו במה שעייפות יכולה לעשות. קונפליקטים יתעוררו בגלל סיבות טיפשיות, ורצוי להתייחס אליהם כאל תופעת לוואי שולית, כפי שהם באמת. החדשות הטובות הן שברגע שמוותרים על העימות המיותר ומסתכלים על כך בפרספקטיבה הנכונה, האהבה עוד עשויה לגדול.


כשתגיעו סוף סוף לסקס, זה יקרה לא פעם כשזוג עיניים נוסף בוחן אתכם ממיטת התינוק שלו, כי ככה זה. אתם כבר לא לבד, ולמרות שהוא לא מבין דבר, הוא שם כל הזמן.


תרבות ופנאי – מה ילדים אוהבים במיוחד

סיגלת לעצמך בקלות טון תינוקי, או שאת כבר משתמשת במילים של התינוק שלך כמו "חיבוקי" ו"פינוקי", גם עם מבוגרים.


גם את אמרת לעצמך שאת מתכוונת להשמיע לתינוק שלך מוזיקה של גדולים כבר מההתחלה, שיתרגל למוזיקה איכותית. אבל את מוצאת את עצמך שרה רק שירים מקלטות שירי ילדים או מנגינות של צעצועים, וממציאה שירים חדשים כדי לגוון לו את הרפרטואר.


אלא אם כן קרה משהו משמעותי בחדשות, הסרט החדש או כל תכנית ריאליטי שפעם עניינה אותך כבר לא מעניינים אותך. נושא השיחה שלך עם בן זוגך וגם עם אחרים הוא מה התינוק למד לעשות ומה הוא אוהב במיוחד.


אם יש לך מזל, גם יהיו סלחניים אלייך במקרה כזה. השאלה היא אם את תהיי סלחנית במקרה שנותנים לך עצות על הורות או מותחים עלייך ביקורת, משום שמרגע שיש תינוק לכולם יש מה לומר וכולם פתאום יודעים טוב ממך מה צריך לעשות.


אולם ההפתעה הגדולה והיפה מכולן היא שאם חשבת שידעת מה זאת אהבה, את לומדת מה זאת אהבת אמת עמוקה רק עכשיו, הרבה יותר ממה שידעת עליה אי פעם.הצטרפו לאינדקס הרופאים!