מזון מהונדס גנטית: פצצה מתקתקת בצלחת?

מזונות מהונדסים גנטית בעלי עמידות מוכחת למזיקים וקלים יותר לגידול, אולם השפעתם על בני האדם טרם נבדקה במלואה. בישראל אין כל חוק המחייב סימון שלהם. האם אנחנו רק חלק מניסוי בקנה מידה בינלאומי?

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 22/09/2014

מזונות מהונדסים גנטית בעלי עמידות מוכחת למזיקים שונים ונחשבים קלים יותר לגידול, אולם השפעתם על בני האדם היא תחום מחקר חדש יחסית וטרם נבדקה במלואה. בישראל אין כל חוק המחייב סימון מוצרים למאכל שעברו הנדסה גנטית. האם אנחנו רק חלק מניסוי בקנה מידה בינלאומי? 


אף אחד לא אוהב להיות עכבר מעבדה, אבל לפעמים אנחנו לא שולטים בזה. מזונות שהונדסו גנטית הם מוצרים מלאים בסימני שאלה, הסיבה לכך היא חוסר במחקרים הבודקים את ההשפעות הבריאותיות של מוצרים אלו. למרות זאת, עדיין אין בישראל חוק המחייב לסמן מוצרים אלו ולצרכן אין כל דרך לזהותם. עצומה אינטרנטית קוראת לציבור לחתום בעד חקיקה בנושא, אך בינתיים עובר לו זמן יקר.


הנדסה גנטית היא תחום מחקר חדש יחסית העוסק ביכולת לבצע שינויים גנטיים אצל בני אדם, בעלי חיים וצמחים. היכולת לבצע שינויים גנטיים מאפשרת ליצור יצורים בעלי תכונות חדשות, טובות יותר. כיום, השימוש בהנדסה גנטית נפוץ בתחומים רבים כמו רפואה, חקלאות ועוד.


מזונות מהונדסים הם בדרך כלל זרעי צמחים שהונדסו גנטית במעבדה. השינויים הגנטיים בצמחים כוללים שינויים בגנים קיימים וכן החדרה של גנים חדשים. בסופו של דבר, הצמחים המהונדסים הם בעלי תכונות חדשות המקנות להם יתרון מול זרעים שלא הונדסו גנטית. זרעים שהונדסו גנטית עמידים יותר מפני חרקים, וירוסים וקוטלי חרקים שעלולים לתקוף את הצמחים במהלך חייהם.


הסכנה במזונות מהונדסים גנטית


השינויים הגנטיים גורמים להיווצרות של חלבונים חדשים בתוך הצמח. החלבונים החדשים עלולים לגרום למחלות, להיות רעילים, לגרום לאלרגיות או לכל תופעת לוואי אחרת. לא ידוע מה יכולות להיות ההשלכות הבריאותיות של אכילתם, שכן יכול להיות שמדובר בחלבונים תמימים שלא יגרמו לכל נזק, אך באותה מידה יכול להיות שמדובר בפצצה מתקתקת בצלחת שלנו.


מה הקשר בין ארגונים "ירוקים" להנדסה גנטית?


ארגונים ירוקים נלחמים בתופעה של הנדסת זרעים וצמחים בגלל ההשפעה ההרסנית שלה על הסביבה. יצירת צמחים עמידים לקוטלי חרקים משפיעה על אוכלוסיית החרקים. היא הופכת את החרקים עמידים מפני חומרי הדברה קיימים. כתוצאה מכך, חקלאים משתמשים בקוטלי חרקים חזקים יותר, הגורמים נזק לבעלי חיים אחרים, לאדמה ולמי התהום.


ומה לגבי בקרת איכות?


מוצרי מזון שהונדסו גנטית חייבים לעבור בקרת איכות קפדנית לפני שהם יוצאים לשוק, ואכן כל המוצרים נבדקים במעבדות כדי לוודא שלא קיימים בהם מרכיבים מסוכנים. בדיקה במעבדה היא תהליך חשוב, אבל היא אינה דרך טובה מספיק להוכיח שהחלבונים החדשים בטוחים.


על מנת לוודא כי החלבונים החדשים בטוחים, דרוש מחקר ארוך טווח שיעקב אחר אנשים שניזונו ממזון מהונדס גנטית ואחר מצבם הבריאותי. נכון להיום, לא פורסמו תוצאות של מחקר כזה ולכן קיים חשש מהאפשרות שצריכת מזון מהונדס גנטית הינה בעלת השפעות שליליות שעלולות לצוץ בעתיד. חשוב לציין כי עד היום לא ידוע על מקרים של נזק ממזון מהונדס.


מדוע לא מסמנים מוצרים אלו?


בארצות רבות בעולם המפותח ישנה חובת סימון של כל מוצר המכיל מרכיב שעבר הנדסה גנטית.  הסימון המקובל הוא האותיות GMO . כך הצרכן יכול לבחור אם לקנות תוצרי הנדסה גנטית או להימנע ולרכוש מוצר טבעי. בישראל של 2014 אין עדיין חוק המחייב סימון של מוצרים שהונדסו גנטית. כתוצאה מכך היצרנים לא טורחים לסמן את המוצרים והצרכן נותר ללא כל יכולת בחירה.


מה אפשר לעשות?


חקיקה היא הפתרון היחיד לבעיה. רק חקיקה שתחייב את היצרנים לסמן את המזונות שהונדסו גנטית תחזיר לצרכן את חופש הבחירה להחליט אם הוא מעוניין לצרוך אותם. יוזמות פרטיות וכן ארגונים ירוקים מפיצים ברשת עצומות שונות להעלאת המודעות לחשיבותה של חקיקה בתחום, בתקווה להשפיע על דעת המחוקקים.

פורום תזונה ותוספי תזונה

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • חרדה חברתית ודכאון
 • אני
 • 13/05/2019 20:04
 • שלום ד"ר. סובלת מחרדה חברתית. בעבר טופלתי באסטו שהוחלף לויפאקס ובגלל תופעות הלוואי הרבות הופסק טיפול בהדרגה. כעת נוטלת אדווגנדה של אלטמן, קומפלקס ויטמין b של סולגאר ומעונינת להוסיף ברנמי-גוטוקולה של אינדיה אורגניק. האם השילוב מתאים והאם יש סיכוי שהחרדות ובפרט הסימפטומים המלווים את החרדה החברתית (דופק מהיר, רעד בדיבור והסמקה) יחלפו, או שאני צריכה להשלים עם המצב ? האם יש המלצה לשילוב אחר יעיל? תודה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • תוסף תזונה עם פריזמה
 • יעלי
 • 04/05/2019 10:22
 • שומן על הכבד
 • סארה
 • 29/04/2019 21:10
 • שלום יש לי שומן על הכבד שלי והמשקל שלי 88 הרופא שלי אמר שצריך לעשות דייט ואני אישית לא אוהבת ללכת לדיטנית .התחלתי לעשות אבל רציתי לקחת תוספות כמו: אומגה 3,שן הארי,גידול מצוי,פרוביוטיקה, אצות ים glutathione reductase selenium NAC השאלה שלי איך אפשר לסדר את כל אלה באופן שאף אחד לא ישפיע על השני וגם באופן כזה שאני לא אפגע מכל אלה? אני רוצה להיות בריאה כמה שיותר מהר ובשביל זה אני חייבת לקחת את התוספות האלה. יש לי אלרגיה g6pd.אשמח מאוד לתשובה.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
רופאים בתחום
דר' רז הגואל דר' רז הגואל
מומחה העוסק ברפואה אסתטית והשמנת יתר קרא עוד
תרופות קשורות
מחלות קשורות
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ