צום קל לסוכרתיים: יש דבר כזה?

צום יום הכיפור מהווה אתגר לאוכלוסייה בכלל ולאוכלוסיית הסוכרתיים בפרט. כיוון שערכי הסוכר מושפעים בצורה ישירה מאופן האכילה, חשוב להקפיד על מספר כללים לפני, במהלך ואחרי הצום
כתבה פרסומית כתבת חסות


צום יום הכיפור מהווה אתגר לאוכלוסייה בכלל ולאוכלוסיית הסוכרתיים בפרט. כיוון שערכי הסוכר מושפעים בצורה ישירה מאופן האכילה, חשוב להקפיד על מספר כללים לפני, במהלך ואחרי הצום


לפני הצום, כדאי להתייעץ עם הרופא על מנת לקבל הנחיות לגבי התאמת מינוני התרופות או האינסולין על פי התוכנית הטיפולית הרלוונטית ומספר הבדיקות שיש לבצע ביום. כל זאת על מנת למנוע מצבי קיצון של נפילות או עליות סוכר בזמן הצום.


לפני ובמשך הצום מומלץ לבצע בדיקות דם ולהפסיק את הצום במקרה של ערכי סוכר פחותים מ-70 מ"ג\דל, כאשר מופיעים סימנים של היפוגליקמיה או כשהערכים גבוהים מ-250.


טיפים תזונתיים לסוכרתיים: איך לעבור את הצום בשלום


כיוון שהצום מהווה מצב של "סטרס" לגוף יש להתכונן ולהיערך אליו מבחינה תזונתית לא רק בארוחה המפסקת אלא במשך כל היום ואפילו במספר הימים הקודמים לצום. כמו כן, ישנה חשיבות גדולה באכילה נכונה לאחר הצום על מנת לסייע להתאוששות ולמנוע מצבי היפרגליקמיה הנובעים מאכילה מוגברת בסיום הצום.


הקפידו לאכול מנות קטנות של פחמימות, עדיף מורכבות, במשך היום, לדוגמא: לחם מחיטה מלאה, קרקרים מחיטה מלאה, אורז מלא, קטניות בכמות קטנה. אכילת הפחמימות המורכבות ימלאו את מאגרי הגליקוגן בגוף – מאגרי הפחמימות, ויאפשרו שימוש הגוף בהם בזמן הצום. עצם האכילה בכמויות קטנות מסייעת מצד אחת למלא את המאגרים ומצד שני לשמור על ערכי הסוכר בתחום הרצוי.


העדיפו מזונות העשירים בסיבים תזונתיים - הקפדה על מזונות פחמימתיים עשירים בסיבים תזונתיים גם היא מסייעת בפירוק איטי יותר של הפחמימה ושמירה על ערכי סוכר תקינים לאחר האוכל. שילוב של ירקות יעניק לנו תוספת של סיבים שיעזרו לקבל תחושת שובע ללא עליה בערכי הסוכר בדם.


יחסו חשיבות לשתייה מרובה במשך כל היום ולא רק בארוחה המפסקת, על מנת להרוות את הגוף במים. בארוחה המפסקת עצמה רוב הסיכויים שנהיה עסוקים באכילה ולא נוכל לספק את כמות הנוזלים הדרושה על מנת לשמר מספיק נוזלים בגופנו. עדיף כמובן לא לשתות משקאות ממותקים או מיצים, כיוון שאלו גורמים לצמא מוגבר ומעלים את ערכי הסוכר בדם.


יש הממליצים להפחית משקאות כמו קפה, תה וקולה מספר ימים לפני הצום, כיוון שאלו מכילים חומרים משתנים ומשפיעים לרעה על איזון הנוזלים בגוף.


בארוחה עצמה כדאי לשלב חלבונים כגון דגים, עוף או בשר בקר רזה המקנים תחושת שובע לאורך זמן ולאכול פחמימות מלאות בכמות סבירה (כ 2-3 מנות פחמימה מורכבת) על מנת למנוע ערכי סוכר גבוהים לאחר הארוחה וכמובן ירקות חיים או מבושלים המסייעים לתחושת שובע ואינם מעלים את ערכי הסוכר כמעט.

עדיף להימנע ממזונות מתובלים מאוד ומלוחים היכולים לגרום לתחושת צמא מוגברת.


לאחר הצום מומלץ לאכול ארוחה קטנה הקודמת לארוחה המרכזית כגון- פרוסת עוגה ללא סוכר +תה או מרק ורק לאחר מכן לאכול את הארוחה המלאה המורכבת ממנת חלבון (דג\עוף\בשר דל שומן), מנת פחמימה וירקות.


השתדלו להימנע ממאמץ גופני מוגבר כיוון שזה עלול להוריד את ערכי הסוכר בצורה ניכרת והקפידו להיות במקום מוצל וקריר על מנת למנוע התייבשות!


צום קל וגמר חתימה טובה
פורומים רפואה סינית וסוכרת

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קינמון צביה 21/12/2015 10:42
  • בקינמון בכמויות גדולות נמצא גם מרכיב רעיל. במידה ומדובר בתבלין רגיל, מהי הכמות (בגרמים) המותרת ביום?

קינמון רפאל רוזנסקי 23/12/2015 09:49
  • כל דבר ולרבות תבלין בכמויות מופרזות יכול לגרום לתופעות בלתי רצויות. קינמון לצורך טיפולי ניתן לקבל בטבליות. ריכוזי החומר הפעיל בטבליות עולים בהרבה על כל כמות של קינמון שניתן להוסיף לאוכל כתבלין. אם את חוששת מכמות התבלין אך רוצה לצרוך כמות טיפולית, תשתמשי בתוסף תזונה. רפאל רוזנסקי

מעקב טליה 25/11/2015 12:22
  • שלום רב, אני בת חמישים, הגלוקוז שלי עומד על 104 על מנת להיות במעקב למי עלי לפנות? אשמח לדעת גם מהם הורמונים ביולוגיים? תודה

נפילות סוכר וסחרחורות רונה 20/05/2015 12:31
  • אין לי סוכרת אבל יש לי כן נפילות סוכר בעיקר בשעות הבוקר. האם יש משהו טבעי שאפשר לקחת שיכול לעזור?

נפילות סוכר בבוקר רפאל רוזנסקי 20/05/2015 16:09
  • כל מזון מעלה סוכר בדם. סוכר מהיר נמצא בפירות, בלחם ובמיוחד במיצים. מיץ טבעי מהבוקר זה מצויין


הצטרפו לאינדקס הרופאים!