לא סתם כאב בטן: מתי כדאי לפנות למומחה?

לאבחון מוקדם של מחלות יש חשיבות עליונה, אך פעמים רבות אנחנו מעדיפים להתעלם מכל מיני סימנים ולנסות לחכות "שזה יעבור". מתי זה רק כאב בטן חולף ומתי כדאי לפנות לגסטרואנטרולוג?
כתבה פרסומית כתבת חסות


לאבחון מוקדם של מחלות יש חשיבות עליונה, זה ידוע לכל, אך פעמים רבות אנחנו מעדיפים לדחות את הדברים, להתעלם מכל מיני סימנים ולנסות לחכות "שזה יעבור".  מתי זה רק כאב בטן חולף ומתי כדאי לפנות לגסטרואנטרולוג?


הפניה לגסטרולוג


לרוב לא ניתן לפנות לגסטרואנטרולוג, אלא בהפניית רופא משפחה. רופא המשפחה הוא זה שמכיר אתכם ויודע מה מצבכם הבריאותי, לכן הוא ידע אם משהו השתנה ואם התפתחה מחלה כלשהי במערכת העיכול. כאבי בטן, שלשולים והקאות, עצירויות, צרבות, אנמיה, ירידה במשקל והפרעות בתפקודי הכבד יהיו סממנים שעשויים להעיד על בעיה במערכת העיכול ופעמים רבות אלה ינחו את רופא המשפחה להפנות אתכם לגסטרואנטרולוג.


ביקור אצל גסטרואנטרולוג


גסטרואנטרולוג יכול לאבחן את מצבכם בצורה טובה יותר מרופא המשפחה בכל מה שקשור למערכת העיכול. חשוב שתתארו לו את הבעיה בצורה מדויקת ותתנו לו את המידע על כל התסמינים והבעיות, כך הוא יוכל להבין ממה אתם סובלים ולהתאים עבורכם את הבדיקות הנחוצות, במידה ויש כאלה, ואת הטיפול המתאים. מהירות התגובה חשובה ביותר ויכולה להשפיע על תהליך הריפוי, לכן חשוב לא להתמהמה מרגע קבלת ההפניה ועד ההגעה לרופא.


במידה והגסטרואנטרולוג ישלח אתכם לבצע בדיקות, חשוב שתאספו את כל המידע הנחוץ כדי שהבדיקות תעשנה בצורה הטובה ביותר. אם נחוץ צום או איזושהי הכנה גופנית, לדוגמא, מלאו אחר ההנחיות, כדי שניתן יהיה לבצע את הבדיקות על הצד הטוב ביותר ולקבל את התוצאות המדויקות ביותר.


חלק מהבדיקות אליהן עשוי לשלוח אתכם הגסטרואנטרולוג הן פולשניות ועשויות להרתיע, אך הן מבוצעות על ידי מומחים. בנוסף, במהלך הבדיקה יינתן לכם אלחוש שיאפשר לכם לעבור את הבדיקה ללא כאב.


בתום האבחון, בקשו מהרופא תיאור מדויק עד כמה שניתן של מצבכם וכמובן חוות דעת רפואית מלאה, הן לגבי תוצאות הבדיקות והן לגבי הטיפול הנדרש.


הקשיבו לגופכם


חשוב שתקשיבו לגופכם. אם רופא המשפחה לא הפנה אתכם לגסטרואנטרולוג, אך אתם חשים שהבעיות ממשיכות, שהסממנים קיימים ואינם עוברים, גשו שוב לרופא המשפחה, דברו אתו, הסבירו שוב את הבעיה ובקשו הפניה לגסטרואנטרולוג. זוהי זכותכם. רק אתם חשים מה עובר על גופכם ויכולים לזהות אם הבעיה ממשיכה, ורק זיהוי נכון ומוקדם של הבעיה ישים אתכם על המסלול הנכון בדרככם לריפוי שעושי לעיתים להיות מציל חיים.


הוכח כי אבחון מוקדם של מחלות כגון סרטן המעי הגס מציל חיים. אל תדחו את הבעיה, אם יש לכם חשש - פנו עכשיו לרופא.
פורומים גסטרואנטרולוגיה מבוגרים וילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
וורמוקס לא עוזר לתולעים יפה 15/01/2020 17:42
 • שלום מדובר בילד בן 6 סובל מתולעים כבר 3 שנים . מטופל בוורמוקס. לפי ההוראות. התולעים חוזרות באופן קבוע בגמר השפעת הטיפול? הרופא המליץ עכשיו עלalbebdazole 400 מה לעשות? יש לו אחות בת 3 האם גם היא צריכה לקחת

 • + הוסף תגובה
ריר בצואה עומר 04/08/2013 15:39
 • שלום, אני בן 24, יש לי סיפור טיפה מורכב של שילוב של IBD (ככל הנראה אולצרטיב קוליטיס, אבל אפשר גם ש-Crohn's Colitis) ושל IBS. לא אלאה אתכם בכל ההיסטוריה הרפואית, אבל רציתי לשמוע את דעתכם בנוגע למשהו ספציפי: לעיתים קרובות אני רואה בצואה שלי (וגם בניגוב) המון ריר. לפעמים זה ממש נראה כמו נזלת (בניגוב, עם זאת, זה שקוף בד"כ). לדעתי, הפעמים האלו שבהן אני רואה המון ריר באות בקורלציה עם זמנים שבהם התחושה הבטנית היא פחות טובה. לפי מה שקראתי, אני יודע שריר בצואה הוא תסמין אופייני הן ל-IBD והן ל-IBS, אבל תהיתי אם הוא אופייני יותר לאחד מהם, ומעבר לכך - האם הוא יכול להצביע על מחסור בליפאזות (או אנזימים אחרים) או במלחי מרה. בהמשך לתהייה השנייה - האם מומלץ לנסות ליטול תוסף מזון כלשהו של אנזימי עיכול ו/או מלחי מרה (שמשום מה נראה שניתן למצוא רק בחו"ל, אגב)? אם כן, ובמידה ויש לכם המלצה על תוסף ספציפי - אשמח לשמוע (כי הרי יש אינספור תוספים, וקשה לדעת איזה מביניהם הוא האפקטיבי ביותר). תודה מראש! עומר.

 • + הוסף תגובה
ריר בצואה ד"ר יורם רוזנבך 04/08/2013 18:42
 • ריר בצואה יכול ליהיות כחלק מתהליך של פעילות דלקתית במעי הגס ולעיתים רחוקות יותר כחלק מ-IBS. הריר מופרש ע״י בלוטות ריר במעי הגס ואינה קשורה לפעילות של אנזימי העיכול. עם מדובר בדלקת של המעי הגס הריר יכול ליהיות חלק מזה. כדאי לשלוח את הריר לבדיקת דם סמוי ובמקביל לבצע בדיקת קלפרוטקטין בצואה שזו בדיקה מאוד רגישה לפעילות דלקתית במע׳ העיכול ובעיקר IBD.

 • + הוסף תגובה
ריר בצואה ד"ר יורם רוזנבך 04/08/2013 18:44
 • אין מקום טיפול בתוסף של אנזימי עיכול או מלחי מרה.

 • + הוסף תגובה
תודה רבה! עומר 04/08/2013 23:23
הפרשות בסיום היציאה כוכב הצפון 15/01/2020 14:16
 • מה הסיבה המוזרה הזאת שאחרי פעילות מעיים זאת אומרת אחרי שאני מתרוקן כעבור רבע או חצי שעה יש לי הפרשה מעמעי?

 • + הוסף תגובה
ריר בצואה אמא מודאגת 11/01/2020 21:14
 • שלום רב, לפני כשלושה ימים בני בן ה3 וחצי התלונן על כאבים חזקים בישבן, כאשר בדקתי אותו ראיתי כי התחתונים שלו מלאים בריר ירוק (כמו נזלת), התייעצתי עם אחות במוקד אונליין ונאמר לי לעקוב ולראות, שלשום, פעם נוספת זה קרה, רק שכמות הריר היתה גדולה יותר. ממה ריר בצואה יכול לנבוע? זה תסמין למה? הילד מקורר ומצונן בימים האחרונים, האם יכול להיות קשור?

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!