מחקר: קוקטייל תרופות יאריך חיי חולות סרטן השד

מחקר חדש מצא ששימוש בתרופה חדשה בשם Perjeta בשילוב עם התרופה הרצפטין, מספק אפקט סינרגיסטי ומאריך לכן את חיי החולות בכ-16 חודשים בממוצע. שילוב התרופות נחשב לאמיץ ופורץ דרך, וייתכן מאוד שיפתח את הדלת לשילובי תרופות נוספים אשר יצילו חיים של חולי סרטן נוספים
כתבה פרסומית כתבת חסות


מחקר חדש מצא ששימוש בתרופה חדשה בשם Perjeta בשילוב עם התרופה הרצפטין, מספק אפקט סינרגיסטי ומאריך לכן את חיי החולות בכ-16 חודשים בממוצע. שילוב התרופות נחשב לאמיץ ופורץ דרך, וייתכן מאוד שיפתח את הדלת לשילובי תרופות נוספים אשר יצילו חיים של חולי סרטן נוספים


טיפול בגידולים החיוביים ל-HER2


בשנים האחרונות, ניתן לאפיין את גידולי השד על פי מאפיינים ביולוגיים, אשר מסייעים לרופאים להחליט על הטיפול הרפואי. המאפיינים הנבדקים הם קולטנים שונים אשר נמצאו כקשורים להתפתחותו של הגידול, וכיום בכל ביופסיית שד מתבצעת בדיקה לאפיון מולקולרי אשר באמצעותה ניתן להחליט על המשך הטיפול. הקולטנים החשובים אשר נבדקים במהלך הבדיקה הם קולטן לפרוגסטרון (PR), קולטן לאסטרוגן (ER) וקולטן להרצפטין 2 (HER2), ובזכותם ניתן להתאים טיפול למחלה.


אחד הסמנים המולקולריים החשובים המופיעים בסרטן השד הוא הקולטן HER2. נוכחות הקולטן בדגימת הגידול מעידה מצד אחד על פרוגנוזה גרועה ועל סיכון גדול יותר לממאירות, אך מצד שני מאפשרת טיפול ספציפי מאוד בתרופה הנקראת הרצפטין (Herceptin). מדובר על תרופה ביולוגית אשר נקשרת לקולטן ופוגעת בהמשך שגשוג הגידול. שימוש בתרופה הרצפטין בחולות עם HER2 ידוע כבר במשך שנים ליעיל ביותר, משפר את סיכויי ההישרדות שלהן ומאריך את חייהן.


הבדל משמעותי בטיפול החדש


התרופה Perjeta היא תרופה חדשה לטיפול בסרטן השד מבית היוצר של חברת התרופות Roche. התרופה, אשר פועלת במנגנון פעולה הדומה להרצפטין אושרה על ידי ה-FDA לטיפול בסרטן השד כבר לפני שנתיים, אך לא כל כך הצליחה מכיוון שלא הוכחה כיעילה יותר בהשוואה לתרופה "הישנה והטובה" הרצפטין.


המחקר האחרון, בו השתתפו 800 נשים, השווה בין טיפול בודד בתרופה הרצפטין לבין שילוב של הרצפטין עם Perjeta . המחקר הראה, שבעוד התרופה הישנה הרצפטין האריכה את חיי החולות ב-40.8 חודשים, שילוב הטיפול בהרצפטין עם התרופה החדשה Perjeta האריך את חיי החולות ב-56.5 חודשים. במילים אחרות, שימוש בתרופה החדשה Perjeta סיפק לחולות סרטן השד כ-15 חודשים נוספים בהן נשארו בריאות והמחלה לא התקדמה. תוצאות המחקר נחשבות למרשימות מאוד, ולטענת החוקרים לכל אורך ההיסטוריה של חקר תרופות לטיפול בסרטן לא נצפה הפרש כל כך משמעותי בין הטיפול הישן לטיפול החדש.


שילוב של שני מנגנוני פעולה דומים


התוצאות המרשימות הללו מופיעות בזכות שילוב של שתי תרופות בעלות מנגנוני פעולה דומים. כאמור, הפעלת הקולטן HER2 מקנה לגידול תכונות של ממאירות, הכוללות יכולת שגשוג טובה, אגרסיביות ושליחת גרורות. התרופה Perjeta פועלת לחסימת הקולטן HER2 במנגנון מעט שונה מהתרופה הישנה הרצפטין, ולכן שילוב שני מנגנוני הפעולה מספק את אפקט חזק יותר ומשיג את התוצאות המרשימות שתוארו במחקר. למרות שמדובר על תרופות במנגנונים דומים, שילובן לא הגביר את תופעות הלוואי, ותופעות הלוואי העיקריות אשר הופיעו היו פריחה, שלשולים ומעט הפרעה לתפקוד הלב אשר נצפו גם בטיפול בודד.
פורומים סרטן השד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
גוש בשד בת 20 26/01/2020 13:25
 • אני בת 20 בריאה ברוך ה'. בחודשים האחרונים אני חשה גוש בשד הימני מתחת לבית השחי למעלה. בזמן החזור הגוש נהיה רגיש מאוד ומתנפח ולאחר המחזור הוא לא כואב בכלל ואני יכולה לגעת ולמשש אותו. בכללי בזמן מחזור השדיים שלי נהיים רגישים מאוד! זה יכול להיות מסוכן? מה הסיכוי שזה באמת קריטי?

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר נעה אפרת בן ברוך 27/01/2020 14:08
 • קרוב לודאי שמדובר בציסטה שמשתנה עם המחזור החודשי גשי להיבדק על יד כירורגית שד

 • + הוסף תגובה
Ilc 123 27/01/2020 07:19
 • שלום, בת 65. לפני 11 שנים idc בשד ימין, רצפטורים חיובים להורמונים, her2 שלילי ולפני האונקוטייפ לא היה צורך בכימותרפיה.טופלתי בניתוח הקרנות וטמקוסיפן ואחריו ארומזין. בחודש שעבר נמצא ממצא בשד שמאל בגודל 0.6. תוצאות הביופסיה שמדובר ב ilc her2 גבולי ויש צורך בבירור בביופסיה מהמיתוח. אסטרוגן חיובי פרוגסטרון שלילי ומה שהכי מטריד אותי כרגע זה ki67 40 אחוז. למיטב הבנתי לפי ה ki67 מדובר בגידול אגרסיבי. האם זה תואם גודל הגידול? האם קיים טיפול יעיל בנתונים אלה? כמו כן mri שד רק בעוד שבועיים. האם זה סביר לחכות? תודה

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר נעה אפרת בן ברוך 27/01/2020 14:06
 • אין קשר בין גודל הגידול למדד ki67 כמובן שקיים טיפול יעיל אין בעיה לחכות שבועיים

 • + הוסף תגובה
Ilc המשך 123 27/01/2020 14:07
ki67 ד"ר נעה אפרת בן ברוך 27/01/2020 14:08
ביופסיה של בלוטת לימפה שירי 27/01/2020 07:43
 • אני בת 49 וכבדיקת סקר עברתי לראשונה ממוגרפיה שיצאה תקינה. ואולרסאונד שמצא בבית שחי ימין 2 בלוטות לימפה בגודל 0.9*1.7 ס"מ עם קורטקס מעובה עד 0.4 ס"מ. ללא היפרמיה בדופלר צבע. הומלץ על בדיקה חוזרת עוד 3 חודשים, האם כדאי לפני כן לבצע ביופסיה. האם יש סכנה בביצוע ביופסיה.

 • + הוסף תגובה
בלוטות ד"ר נעה אפרת בן ברוך 27/01/2020 14:05
 • אין בעיה בביצוע ביופסיה אני ממליצה לך לפנות לכירורג שד לבדיקה גופנית, מעקב והחלטה על צורך בהמשך ברור

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!