חודש המודעות: מיתוסים ועובדות על גושים בשד

האם הנקה מונעת סרטן? אם אין לך סרטן במשפחה, לא יהיה לך סרטן? האם גוש בשד מעיד בהכרח על המחלה? לרגל חודש המודעות: כל המיתוסים על גוש בשד
כתבה פרסומית כתבת חסות


האם הנקה מונעת סרטן? אם אין לך סרטן במשפחה, לא יהיה לך סרטן? האם גוש בשד מעיד בהכרח על המחלה? לרגל חודש המודעות: כל המיתוסים על גוש בשד


אם את מרגישה גוש בשד, הגיוני להיות מודאגת או אפילו להיבהל מכך. עם זאת, חשוב שלא לקפוץ ישר למסקנות, ודאי שלא למסקנות הרות אסון. במקום זאת, תעשי. התקשרי לקבוע תור לרופא/ה שלך כדי לבדוק במה מדובר. בנוסף, בדקי שלא נפלת שבי לאחד מ- 8 מיתוסים נפוצים אלו לגבי גוש בשד:


מיתוס 1: סביר להניח שגוש בשד משמעו סרטן


רוב הגושים בשד – 8 מתוך 10 – אינם סרטן. לרוב, מדובר בציסטה או גידול לא רגיל שאינו סרטני. ישנם גושים שבאים והולכים במהלך המחזור החודשי של האישה.


אין לך אפשרות לדעת במה מדובר על ידי התחושה בלבד. תמיד חשוב להכיר את הגוף שלך כדי שתוכלי לזהות משהו שלא במסגרת הרגיל ודורש בדיקה. אם חלילה מדובר בסרטן, הזיהוי שלך יכול להציל את חייך.


מיתוס 2: אם יש לך גוש והממוגרמה שלך תקינה, בזה הסתיימה הבדיקה


יתכן שתצטרכי לעשות בדיקות נוספות, כמו לדוגמא MRI, אולטרה סאונד או ממוגרמה נוספת למעקב, כדי לבחון את הגוש פעם נוספת.


בנוסף, יתכן שתצטרכי לעשות ביופסיה, בה נלקחת דגימה קטנה מהגוש כדי לבדוק אותה לעומק.


אפשרות נוספת היא שהרופא יבקש שתיבדקי לעיתים קרובות יותר.


מיתוס 3: גושים סרטניים בשד לעולם לא כואבים


לא בהכרח. אמנם גושים סרטניים לא תמיד כואבים, אך כאב בשד לא בהכרח פוסל אפשרות של סרטן.


לסרטן שד דלקתי יש סימפטומים מוקדמים כמו אדמומיות, נפיחות, רגישות וחום בשד, וכן גושים כואבים.


מיתוס 4: אם מצאת גוש בזמן הנקה, הוא לא יכול להיות סרטני


אמנם הנקה מפחיתה את הסיכון שלך לסרטן השד, היא לא פוסלת לחלוטין אפשרות זו. אם מצאת שד בזמן שאת מניקה, אל תתעלמי ממנו. גם בתקופת ההנקה, את יכולה לעשות אולטרה סאונד כדי לבדוק את העניין לעומק ולשלול אפשרות של סרטן.


מיתוס 5: אם את צעירה, גוש בשד לא יכול להיות סרטני


לא נכון. גושים עלולים להיות סרטניים בכל גיל, ולכן צריכים להיבדק על ידי רופא. אמנם, רוב הנשים המאובחנות בסרטן השד הן בגיל הבלות או מעל גיל 50, אך גוש בשד עלול להיות סרטני גם בגילאים צעירים יותר.


מיתוס 6: לגוש גדול יש סיכוי גדול יותר להיות סרטני


גושים בשד מגיעים בכל הגדלים, כך שגודל הגוש לא משפיע על הסיכוי להיותו סרטני. אם את מרגישה גוש חדש או לא רגיל, גם אם הוא זעיר, פני לרופא להיבדק. גם גושים קטנטנים עלולים להיות סרטן אגרסיבי.


מיתוס 7: אם את מרגישה גוש אחרי שעשית ממוגרמה, אפשר לחכות לשנה הבאה


אם את שמה לב לגוש, גם לאחר ביצוע ממוגרמה שיצאה תקינה, עדיין יש לפנות לרופא להיבדק. ממוגרמות יכולות לפספס סרטנים מסוימים, במיוחד במקרה של רקמת שד דחוסה או אם הגידול במיקום קשה לאיתור (כמו בקרבת בית השחי).


את יכולה לנוח עד לשנה הבאה רק אחרי שהרופא יגיד לך שאין סיבה לדאגה, ושאפשר לחכות עם ממוגרמה נוספת לשנה הבאה.


מיתוס 8: אם אין לך סרטן במשפחה, סביר להניח שהגידול לא סרטני


נשים רבות חושבות שהן לא בסיכון לסרטן אם אין להן אף אחד במשפחה שחולה בסרטן, אך זה לא נכון. לפחות מ- 15% מהנשים המאובחנות בסרטן השד יש קרובת משפחה שחלתה במחלה, כך לפי האגודה האמריקנית לסרטן. לכן, יש לבדוק כל גוש חשוד שאת מוצאת, גם אם אין במשפחתך מקרה אחד של סרטן השד.
פורומים סרטן השד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אבלציה כטיפול לסרטן שד גרורתי הילה 21/01/2020 13:09
 • שלום, אשמח לדעת האם מישהו שמע על אפשרות הטיפול באבלציה. אימי סובלת מסרטן שד גרורתי ואנחנו מנסים לקבל מידע לגבי אפשרות הטיפול הזו. הרופאה האונקולוגית המטפלת לא ראתה לנכון לתת הפניה ונשמח לדעת אם יש רופא אונקולוג או כירוג שד שמומלץ להתייעץ איתו וישקול בחיוב אופציה זו. בנוסף ידוע לנו לגבי ד"ר אילת ונדל מבי"ח וולפסון שמטפלת בשיטה זו אך איננה עובדת באופן פרטי. האם יש דרך להגיע אליה? נשמח לכל מידע שיכול לסייע

 • + הוסף תגובה
אבלציה ד"ר נעה אפרת בן ברוך 21/01/2020 13:57
של נגעים סרטניים הילה 21/01/2020 14:30
עדיין לא ברור ד"ר נעה אפרת בן ברוך 21/01/2020 14:41
 • אם אתמתכוונת לטיפול בגרורת כגון כבד או ריאות בעיקרון לא מקובל בסרטן שד אולי במקרים חריגים של גרורה בודדת

 • + הוסף תגובה
בדיקות לאחר הטיפול דוד 19/01/2020 22:10
 • שלום ד"ר. עברנו ניתוח להסרת גידול טריפל נגטיב + כימותרפיה (AC*4+TAXOL*4) + הקרנות. 1. רציתי לשאול אם זה בסדר לבצע בדיקת ממוגרפיה 11 חודשים לאחר הממוגרפיה שהביאה לגילוי הגידול, כשרק חודשיים וחצי מתום ההקרנות? 2. על אילו עוד בדיקות מומלץ להקפיד? אם הביטוח מכסה MRI, האם כדאי? תודה

 • + הוסף תגובה
ממוגרפיה ד"ר נעה אפרת בן ברוך 21/01/2020 14:07
 • מומלץ לעבור הדמיית שד 6 חודשים אחרי הקרינה MRI בתלות בהמלצת הכירורג שלך

 • + הוסף תגובה
כאב עז בחזה שעות לאחר ממוגרפיה מילי 19/01/2020 20:18
 • עברתי היום לראשונה בחיי ממוגרפיה. הטיפול עצמו כאב לי מאוד, הטכנאית ממש מחצה לי את החזה ובקושי נשמתי. אחרי הטיפול כבר שעות ארוכות שיש לי כאבים בחזה כמו כוויות פנימיות עם זרמי כאב כמו חשמל. האם זה נורמלי? האם נגרם לי נזק? קראתי שהקרינה בממוגרפיה היא עצומה ומסוכנת ואני חוששת שגרמתי לעצמי נזקים בעצם הטיפול הזה. האם אפשר לחטוף גידול עקב הקרינה? אפילו אחד ל..? יש סיכון בחשיפה לקרינה כזו? והאם עוצמת הכאב שאני חווה מעידה על משהו? או שאמורים לסבול מכאבים כאלה אחרי הטיפול? יש אנשים שסופגים יותר קרינה מהמכשיר או אולי אם העור דק יותר? אני מקווה לעולם לא לעבור יותר בדיקה כזו, עם כל הסיכון הכרוך בכך. עברתי היום טראומה והכאב בלתי נסבל.

 • + הוסף תגובה
ממוגרפיה ד"ר נעה אפרת בן ברוך 21/01/2020 14:03
 • ממוגרפיה היא בדיקה ולא טיפול יש נשים שאכן סובלות קשות ממוגרפיה כאב לא מעיד על נזק עתידי בקרינה יש כמות קרינה מזערית ולא גורמת לסרטן.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!