חיסון חדש הצליח לחסום הדבקה ב-HIV בקופים

מתקרבים לחיסון למגיפת ה-HIV? חיסון חדש ופשוט יחסית, הצליח לחסום לחלוטין הדבקה במקבילה של הנגיף בקופי מקוק ועשוי לסלול דרך לניסויים ראשוניים של החיסון בבני אדם
כתבה פרסומית כתבת חסות


חיסון חדש ופשוט יחסית, שניתן לתת דרך הפה, הצליח לחסום לחלוטין הדבקה ב-SIV, וירוס הנחשב כמקבילה של HIV בקופי מקוק, וייצרה דיכוי מהיר של הדבקה ויראלית בקופים אשר הודבקו לפני כן ב- SIV. התגלית סוללת דרך לניסויים ראשוניים של החיסון בבני אדם


החיסון, אשר הצליח לחסום הדבקה בנגיף, תואר על ידי מייצריו כ"מפתיע ביותר, ונראה כי הוא פועל על ידי הפעלת ייצור של קבוצת תאי CD8 והפסקת תאי CD4 מלזהות את הנגיף כגוף זר, ובכך מונע את התגובה החיסונית לנגיף SIV. השפעה מדכאת זו עובדת באופן ההפוך לאופן הפעולה של החיסון המסורתי.


החיסון מכיל SIV לא פעיל יחד עם מנות של בקטריות מוכרות. תוצאות המחקר מרמזות על כך שיש מקום למעבר לשלב של מחקרים בבני אדם, על מנת לבדוק אם התוצאות המוצלחות מתקבלות גם באנשים, בתקווה שאחריהם ניתן יהיה להשתמש בחיסון בפועל.


ואכן, כעת מתוכננים ניסויי בטיחות ראשוניים באנשים. באחד מהם, מתנדבים בריאים בסיכון נמוך ל- HIV יקבלו את החיסון כדי לראות אם הוא מפעיל את אותן תגובות חיסוניות ומדכאות את הנגיף. בניסוי אחר, נבדקים החיים עם הנגיף יקבלו את החיסון ולאחר מכן ייבדקו כעבור שישה חודשים על מנת לראות את תגובות החיסון על המערכת החיסונית שלהם.


החיסון הוא תוצר של שיתוף פעולה בין חוקרים צרפתיים מהמכון הצרפתי לחקר הסרטן וחיסוני HIV באוניברסיטת פריז ובין חוקרים מהמכון הרפואי הסיני באוניברסיטה הרפואית בגואנצו, סין.


החוקרים מציינים, כי הגישה שלהם התבססה על השערה ארוכת ימים, לפיה חיסונים מסורתיים המתבססים על עירור תגובה חיסונית למיקרוב בחשיפה אליו לא יכולים לעבוד במקרה של HIV, מאחר שנגיף זה עושה שימוש באותם התאים עצמם, שמעוררים את התגובה החיסונית (במיוחד תאי T מסוג CD4). לכן, הסיקו החוקרים כי חיסון נגד הנגיף צריך לגרום לגוף לזהות את נגיף ה-HIV ללא ייצור תגובת זו של מערכת החיסון לנגיף. 


בעבר, החוקרים חוו הצלחה חלקית בשימוש בתרופות המדכאות את מערכת החיסון כדי לייצר עלייה קצרה בספירה של תאי CD4, ובחיבור HIV לתאים לא פעילים המסוגלים 'להציג' את הנגיף לתאי מערכת החיסון מבלי להפעיל אותם. חיסון זה היווה הבטחה לדיכוי הדבקה ויראלית של אנשים החיים עם נגיף HIV, אך נטען כי היה הכרוך בעלויות גבוהות מדי בכדי לשמש את הציבור הרחב.


לכן, צוות החוקרים החליט לבדוק אם שילוב של נגיף SIV לא פעיל עם בקטריות ספציפיות המזוהות כ"ידידותיות" על ידי המערכת החיסונית – יעבדו כחיסון יעיל, כאשר מתן החיסון אוראלית נמצא כבטוח לחלוטין. עד כה, 15 מתוך 29 הקופים שנבדקו נמצאו כמוגנים לחלוטין מפני הידבקות ב-SIV. נראה כי ההשפעה נותרת לאורך זמן. השלב הבא – ניסויים בבני אדם.


פורומים אטופיק דרמטיטיס מבוגרים וילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אטופיק דרמטיסיס קטרין מואיס 12/01/2020 14:18
 • היי, הילד שלי מאז שנולד זבל מקשקשים בקרקפת אמרו לי שזה סבוריאה ויעבור עם הזמן, כל יום מקלחת אותו בשמן אמול ובלנאום. הוא כבר תכף בין 4 חודשים בסופש הייתה ממש התפרצות של יובש על כל הפנים שלו. יובש חמור ממש כל הקרקפת ומאחורי האוזניים והמשיך גם לגוף לידיים והרגלים. באתי לרופאת ילדים והיא אמרה לי שככל הנראה מדובר האלרגיה לחלב וזה בא לידי ביטוי כאסטמה של העור כי שמעה גם ציפצופים כי היה חולה ואמרה שאולי יש קשר. האם האסטמה יכולה להיות אלרגיה או שלנסות לטפל באסטמה לפני שמחליפים את האוכל ?

 • + הוסף תגובה
אטופיק דרמטיטיס ואלרגיה לחלב ד"ר רמית מעוז-סגל 14/01/2020 10:36
 • כדאי בלי קשר לטפל בעור- ובמקביל להתייעץ בהקדם עם מומחה לאלרגיה על מנת להחליט על חשיפות לחלב בהמשך. כדאי לפנות בהקדם

 • + הוסף תגובה
נגע בעור לילדה בת שנתיים שי 26/12/2019 20:09
 • לפני מספר ימים הופיע לביתי בת השנתיים נגע ביד הדומה לעיגול עם מלא נקודות אדומות שעולות על העור ונראות מאוד כהות, יש לציין שלא מגרד לה אבל זה ניהיה יותר כהה ביומיים נאחרונים , מה זה יכול להיות?

 • + הוסף תגובה
כתמים ד"ר רמית מעוז-סגל 31/12/2019 09:02
 • יכול להיות הרבה מאד דברים- חסראים הרבה פרטים על מנת לאבחן וכמובן לא ניתן לדלג על בדיקה גופנית מלאה. לגשת להבדק !!!

 • + הוסף תגובה
טיפול דרך הפה שרי 26/12/2019 13:14
 • שלום, בני בן 12, סובל מאטופיק קשה. לאחרונה מגרד יותר, למרות טיפול חיצוני. האם מקובל בגיל הילדות לעבור לטיפול בכדורים? חוששת מפגיעה בצמיחה ובהתפתחות

 • + הוסף תגובה
טיפול בAD ד"ר רמית מעוז-סגל 31/12/2019 09:00
 • שלום לך. איני יודעת לאלו כדורים התכוונת. במידה והתכוונת לטיפול אימונוסופרסיבי אז כן- כארש זו אטופיק קשה זה טיפול מקובל אבל יש לבצעו תוך השגחה קפדנית של רופא מומחה לטיפול בAD עם בדיקות מעבדה תקופתיות. חשוב לציין שיש היום טיפול ביולוגי זמין ל- AD

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!