משתחררים מהחרדה: שימוש בהיפנוזה ברפואת שיניים

בסרטים היפנוזה מבוצעת עם שעון מטוטלת ומאפשרת למהפנט להשתלט על המחשבות של המהופנט. בפועל מדובר בכלי יעיל להפחתת החרדה מטיפול אצל רופא שיניים. מה זה היפנוזה וכיצד היא מסייעת לטיפול הרפואי?

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 06/01/2015

בסרטים היפנוזה מבוצעת עם מטוטלת ומאפשרת למהפנט להשתלט על המחשבות של המהופנט. בפועל מדובר בכלי יעיל להפחתת החרדה מרפואת שיניים. מה זו היפנוזה וכיצד היא מסייעת לטיפול הרפואי? 


כשאתם שומעים את המילה היפנוזה, האם אתם חושבים על אדם שעומד להשתלט על המחשבות שלכם? לגרום לכם לעשות דברים שלא הייתם עושים אם הייתם במצב רגיל? האם אתם חושבים על מטוטלת שזזה מצד לצד ושמרדימה אתכם? וכשתקומו מההיפנוזה תגלו ששדדתם בנק? האם אתם חושבים על הפרק של "קרובים קרובים" בו יורם חזר להיות ילד ונתקע שם עד שהוציאו אותו מזה?


אם חלק מהדברים שקראתם כאן גרמו לכם לומר בלב "כן", אז אתם שרויים בתפיסה מוטעית בנוגע להיפנוזה, ואתם לא לבד: חלק גדול מאוד מהאנשים לא יודע מה זה היפנוזה ומה המקום שלה בתחומי הפסיכולוגיה והרפואה בכלל, ורפואת השיניים בפרט. 


מה היא היפנוזה? 


מקור המילה היפנוזה מגיע מהמיתולוגיה היוונית: היפנוס היה אל השינה (אחיו התאום של תנטוס, אל המוות, אביו של מורפאוס, אל החלומות ובנה של ניקס, אלת הלילה). באיורים ובפסלים ששרדו מהעת העתיקה, הוא נראה כנער ערום בעל כנפיים המחזיק את פרי הפרג המביא לשינה ושכחה. 


היפנוזה היא מצב או הליך בו האדם המוגדר כמהפנט מציע לאדם אחר, המוגדר כמהופנט, לחוות סידרת שינויים בתחושה, תפיסה, קוגניציה, רגש, תהליכים פיזיולוגיים והתנהגות מוטורית. 


אנשים, בעלי היענות גבוהה לסוגסטיות, מדווחים שסוגסטיות היפנוטיות יוצרות מצב תודעה חלופי, השונה באופן מהותי ממצב של מודעות רגילה. רוב המהופנטים מתארים מצב זה כמצב של ריכוז מוגבר. 


רוב האנשים נחשפו להיפנוזה דרך סרטים, הצגות או הופעות במה וההיפנוזה שמוצגת בכל אלו אינה מייצגת בהכרח את התהליך בפועל. יש מי שמתעסק במדיטציה או בדמיון מודרך וניתן לראות קווי דמיון בין אלו לבין חלק מהאמצעים שמשמשים לביצוע היפנוזה. 


חשוב להבין כי בהיפנוזה אין כל שליטה של המהפנט על המהופנט בשום צורה. למהופנט יש שליטה מלאה על התהליך מתחילתו ועד סופו ובכל רגע נתון הוא יכול לעצור את התהליך או לבחור לא לשתף פעולה. 


השימוש בהיפנוזה ברפואת שיניים


על פי חוק ההיפנוזה בישראל רק שלושה אנשי מקצוע יכולים לעשות שימוש בהיפנוזה והיא אינה טיפול אלא כלי שניתן להיעזר בו לצורך ביצוע העבודה השוטפת של פסיכולוגים, רופאים ורופאי שיניים. כמובן שיש מסלול הכשרה שכולל לימוד, התנסות, הדרכה ומבחן לקבלת רישיון לעסוק בהיפנוזה ובלי כל אלו אסור לעסוק בהיפנוזה.


באמצעות היפנוזה ברפואת שיניים ניתן להתגבר על חרדות דנטליות (פחד מרפואת שיניים) שונות, ניתן להקל על תהליכים כמו ייצור רוק מוגבר או רפלקס הקאה מוגבר כך שיפריעו פחות בטיפול, ניתן להתמודד עם שחיקת/הידוק שיניים ועוד תהליכים רבים.


ניתן להיעזר בהיפנוזה גם בטיפולי שיניים בילדים, עם או בלי גז צחוק, ולא רק בטיפול במבוגרים אך כמובן שיש לקבל הסכמה מדעת לביצוע הטיפול מצד ההורה.פורומים, חרדה דנטלית

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חרדה דנטלית קשה אלה 05/03/2019 19:58
 • היי הייתי אתמול אצל רופאת שינים לטיפול שורש כאשר נשכבתי במיטה אני התחלתי לרעוד והלב פעם ממש חזק עד כדי כך שהיא לא לקיה אחריות לעשות לי זריקה של ההרדמה ואמקה לי ללכת הביתה כי זה מסוכן מה אני אמורה לעשות עם אני כלכך מפחדת וממש לא רוצה לעשות הרדמה כללית יש לי חתונה בעוד כחודש מדוע זה מסוכן להזריק חומר הרדמה במצב כזה ואיזה פתרון יש ??

 • + הוסף תגובה
חרדה דנטלית קשה אלה 05/03/2019 19:58
 • היי הייתי אתמול אצל רופאת שינים לטיפול שורש כאשר נשכבתי במיטה אני התחלתי לרעוד והלב פעם ממש חזק עד כדי כך שהיא לא לקיה אחריות לעשות לי זריקה של ההרדמה ואמקה לי ללכת הביתה כי זה מסוכן מה אני אמורה לעשות עם אני כלכך מפחדת וממש לא רוצה לעשות הרדמה כללית יש לי חתונה בעוד כחודש מדוע זה מסוכן להזריק חומר הרדמה במצב כזה ואיזה פתרון יש ??

 • + הוסף תגובה
ג׳ל שירה 12/03/2015 22:56
 • רציתילרציפי לשאול האם יש ג׳ל דקפינול ג׳ל כרגע למכירה בחנויות? אני שואלת בעקבות האזהרה שהייתה לא מזמו והג׳ל הזה עושה לי ממש טוב וחייבת אותו.

 • + הוסף תגובה
דקפינול ד"ר איתי לייסר 13/03/2015 06:46
 • שלום שירה, ככל הידוע לי דובר על מספר אצווה ספציפי שהיה לא תקין. אני משער שהסירו את הלא תקינים ושאם תמצאי דקפינול בחנויות הוא יהיה תקין. עוד אופציה היא שתבררי דרך האינטרנט מול המשווקים של דקפינול (אני מעריך שניתן להגיע אליהם).

 • + הוסף תגובה
דקפינול ג'ל – מפסיק דימומי חניכיים אילנה 29/04/2015 10:12
 • מאז שאני זוכרת את עצמי, בעיות חניכיים הן חלק בלתי נפרד מהיומיום שלי, עם הדימומים החוזרים ונשנים, הכאבים ובאופן כללי ההרגשה הלא נעימה שמשהו בפה לא תקין. לא חשבתי שיש דרך להיפטר מהבעיות האלה ולפני 30 שנה עברתי גם ניתוח שלא הועיל בסופו של דבר. אני מאוד מקפידה על צחצוח שיניים נכון ובכל זאת מעולם לא פסקה הצרה של דימומים מהחניכיים. עד שהתחלתי להשתמש בדקפינול ג'ל בשילוב עם דקפינול מי פה. מאז הפסיקו הדימומים לחלוטין (חשוב לי לציין שכאשר אני מפסיקה להשתמש בחומר - הדימום חוזר!). הגעתי למסקנה שדקפינול ג'ל ודקפינול מי פה ממש הצילו אותי מבעיית דימומי החניכיים ממנה סבלתי כל כך הרבה שנים.

 • + הוסף תגובה
שמח לשמוע אילנה, אבל ד"ר איתי לייסר 29/04/2015 21:11
 • אילנה, אני שמח לשמוע שדקפינול עזר והציל אותך אבל זה לא במקום מעקבים ע"י רופא שיניים וניקויי שיניים תקופתיים ע"י רופא או שיננית. דקפינול מוגדר כטיפול תומך.

 • + הוסף תגובה
איפה אפשר לרכוש דקפינול טל 19/01/2019 14:50
 • הי שירה, אפשר לרכוש דפקינול כאן: https://pharmaplus.co.il/decapinol-gel-delmopinol.html המחירים גם יותר זולים מרשתות הפארם

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!