ארגוני הסיוע: ארגון WHO פספס את האסון של זמננו

לאחר ההלם מהתפרצות האבולה, מגיע שלב הטחת ההאשמות. ברחבי העולם ובעיקר במדינות מוכות האסון עוסקים בגורם אשר אמור לקחת אחריות על הכישלון החרוץ בזיהוי ותגובה למה שהייתה ונותרה הטרגדיה של מערב אפריקה

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 23/10/2014


לאחר ההלם מהתפרצות האבולה, מגיע שלב הטחת ההאשמות. ברחבי העולם ובעיקר במדינות מוכות האסון עוסקים בגורם אשר אמור לקחת אחריות על הכישלון החרוץ בזיהוי ותגובה למה שהייתה ונותרה הטרגדיה של מערב אפריקהבמרכזה של שערורייה הולכת וגדלה עומד ארגון WHO העולמי (world health organization), אשר מתוקף היותו סוכנות הבריאות של האו"ם, אחראי על הובלת מנהיגות עולמית בתחומי הבריאות.ארגוני סיוע, כמו Oxfam, מזהירים מפני הפיכתה של האבולה ל"אסון של זמננו". האבולה מושווית למגפת האיידס, גבתה עד כה מעל 4,500 חיים באופן מאומת, כאשר שיעורי התמותה המשוערים בפועל עולים על 12,000 איש אשר איבדו את חייהם למחלה."מקרה גיאוגרפי מוגבל"


הקולות המודאגים לא היו תמיד כאלו חזקים. בחודש אפריל השנה, גוף הבריאות ההתנדבותי MSF  

(Médecins Sans Frontières) הזהיר מפני התפרצות המגפה, אשר החלה חודש לפני כן. ארגון WHO  הממוקם בז'נבה, אשר הכריז בשנת 2009 על שפעת החזירים כמגפה, למרות שלמעשה, היא גבתה בפועל פחות חיי אנשים מאשר השפעת העונתית באותו שנה, סירבה להתייחס לאבולה כהתפרצות של מגפה, תחת הטענה כי מדובר היה במקרים ארעיים אחדים באזורים גאוגרפיים מוגבלים.באחד מכלי התקשורת המרכזיים בבריטניה העלו ביקורת נוקבת נגד אחד מאנשי התקשורת של הארגון, גרגורי הארטל, שהזהיר את ה- MSF שלא להגזים לגבי ההשפעות והשלכות של האבולה. לאחר מכן, הוא הגדיל עשות והטיל ספק בצורך לקיים אזהרות לגבי טיולים בשלושת המדינות המדוברת. הוא אף צייץ בטוויטר, "בכך אתה פוגע בחיי הכלכלה של המדינה המדוברת, וכל זאת בשל 130 מקרים של חשד למחלה?".


      לקריאה נוספת:

ידוע, כי התפרצות האבולה החלה בחודש דצמבר האחרון, אך המקרים הראשונים דווחו רק בחודש מרץ השנה. גורמים רשמיים של ארגון WHO  באפריקה עומדים כעת בפני האשמות הנוגעות לכישלונם לנטר כיאות אחר ההתפרצות, מה שעשוי להסביר את העיכוב של שלושת החודשים בזיהוי הווירוס אשר חיסל אלפים מתושבי גינאה. הדמיה של נגיף אבולה. גבה מעל 4,500 בני אדם מחודש מרץ


אנשי ארגון WHO המתינו עד לחודש אוגוסט לפני שיצאו בהכרזה של מצב חרום בריאות הציבור וסיפקו מפת דרכים להתמודדות עם המחלה. "שאלות רבות ומשמעותיות עולות לגבי מי יישם את מרכיבי התוכנית", כך הגיב מנהל אגף המבצעים של ארגון MSF, ברייס דה לה ויין, בזמנו.


לפי מסמך פנימי של ארגון WHO שיצא ביום שישי והתפרסם בכלי התקשורת הבינלאומיים, היו אמורים מומחים להבין כי שיטות הסגר רגילות לא יעצרו את המחלה. "כמעט כל מי שמעורב בתגובה להתפרצות כשל לראות כמה כתובות שהיו על הקיר", אומרים בסוכנות הידיעות האמריקנית "AP"  בתגובה לדו"ח של WHO. "הסערה רחשה מתחת לפני השטח, מוכנה לפרוץ החוצה בכל הכוח בכל רגע נתון".הבירוקרטיה של הארגון הייתה חלק מהבעיה, כך נמצא בדו"ח. ראשי המשרד הארצי היו "מינויים בעלי מניעים פוליטיים" שבוצעו על ידי ראש האזור באפריקה, לואיס שמבו, אשר לא כפוף לראש ארגון WHO, מרגרט צ'אן.
במשרדי WHO  באפריקה הכריזו על אבולה כ"נשלטת במידה רבה" בסנגל וניגריה ב- 22 בספטמבר, טענה ללא תימוכין לפי משרדה של צ'אן, אשר הכריזה על סנגל כנקייה מאבולה רק ביום שישי האחרון וטרם יצאה בהכרזה דומה לגבי ניגריה.המסמך שהודלף גם גורס כי אחד הבכירים במשרדה של צ'אן, ברוס איילוורד, הוזהר לכאורה על ידה בדואר אלקטרוני כי כמה חברים בארגון WHO  הרגישו שהתגובה לאבולה היתה "יותר פשרה מסיוע" וכי "אין חדשות טובות לגבי הביצועים והתפקוד של ארגון WHO".WHO  טענו כי הדו"ח שהועבר לידי סוכנות AP היה מסמך בעבודה. "WHO לא תקיים ראיונות או תסביר פרטים לגבי המסמך עד להשלמתו", כך נאמר בהצהרה של הארגון אתמול. "WHO  מאמינה בשקיפות ואחריות מלאה ותוציא דו"ח זה כאשר כל העובדות הנוגעות לו ייבדקו. לעת עתה, הארגון מתמקד בהשגת כל המשאבים הנדרשים למלחמה בהתפרצות האבולה... סקירה וניתוח מלאים של התגובות הגלובליות להתפרצות אבולה הגדולה בהיסטוריה יושלמו ויפורסמו לקהל הרחב לאחר שההתפרצות תהיה בשליטה מלאה. אנו ארגון לבריאות הציבור העולמי והדגש שלנו מושם כעת על עצירת ההתפרצות והצלת חיים".בינתיים, ממשלת קנדה אמרה כי היא תטיס 800 נסיובים של חיסון ניסיוני לאבולה ל- WHO  בז'נבה החל ממחר. WHO, בהתייעצות עם רשויות בריאות במדינות המושפעות ביותר מההתפרצות, תחליט כיצד החיסון, אשר נמצא בשלבי ניסויים קליניים במכון Walter Reed Army Institute of Research בארה"ב, יחולק ויעשה בו שימוש, כך לפי סוכנות בריאות הציבור הקנדית.בחודש אפריל, כאשר האבולה החלה להתפשט לגינאה, מעט דברים הלכו חלק. המשרד של WHO באזור הואשם, כך לפי הדוח שהודלף, בכך שלא סייע למומחים לקבל ויזה למדינה זו. נטען כי כ- 500,000 דולרים של כספי סיוע הוחזקו ולא שוחררו.אחד העובדים אמר על WHO בראיון לעיתון The Independent on Sunday  כי "ללא ספק הולכות להיות האשמות והסקת מסקנות כמו גם חקירה לעומקה של ההתנהלות הבעייתית שקרתה כאן".התפתחות האירועים - מתחילת 2014


22 במרץ:  גינאה מאשרת כי גורם לא ידוע עד כה, אשר גבה את חייהם של מעל 50 איש, הינו למעשה אבולה.

30 במרץ:  ליבריה מדווחת על שני מקרים של אבולה. חשד למקרים נוספים בסיירה לאונה.1 באפריל:  ארגון MSF מזהיר כי מדובר במגפה "חסרת תקדים". ארגון WHO מכנה אותה "עדיין מצומצמת יחסית". 224 מקרי מוות.


26 במאי: מקרי מוות ראשונים מאבולה בסיירה לאונה. 248 מקרי מוות.


17 ביוני:  האבולה מתפשטת ומגיעה לבירת ליבריה.

23 ביוני: מספר מקרי המוות עולה ל- 350, ההתפרצות הקשה ביותר שתועדה עד כה.25 ביולי: ניגריה מדווחת על מקרה האבולה הראשון.

30 ביולי: ליבריה סוגרת בתי ספר והסגר של האוכלוסיות שנפגעו בצורה הקשה ביותר באמצעות תמיכת הצבא. 1,323 מקרי מוות2 באוגוסט: רופא מטעם האו"ם נדבק באבולה בליבריה ומוטס לאטלנטה, ארה"ב, לקבלת טיפול.

8 באוגוסט: ארגון WHO מכריז על אבולה כ"מצב חרום של בריאות הציבור ברמה בינלאומית".

12 באוגוסט: כומר ספרדי מת בבית חולים במדריד, ספרד. 1,550 מקרי מוות באפריקה.2 בספטמבר:  MSF מדווח לאו"ם כי "העולם מפסיד בקרב להשתלטות על האבולה". 

8 בסטפמבר: אנגליה שולחת מומחים צבאיים ועזרה הומניטרית לסיירה לאונה. ארה"ב שולחת בתי חולים שטח לליבריה.

20 בספטמבר: תומאס אריק דאנקן מליבריה טס לדאלאס דרך בריסל ווושינגטון לאחר סיוע לקורבנות המגפה.

23 בספטמבר: מרכזי בקרה ומניעת מחלות אמריקניים (CDC) טוענים כי 1.4 מיליון תושבי מערב אפריקה עלולים לחלות באבולה עד לחודש ינואר. 

30 בספטמבר: ארגון ה- CDC  מאשר מקרה ראשון של אבולה בארה"ב. 2,811 מקרי מוות ברחבי העולם (רובם באפריקה).8 באוקטובר: תומאס אריק דאנקן מת בדאלאס, ארה"ב. ממשלת ארה"ב מורה על 5 שדות תעופה ראשיים לבדוק נוסעים המגיעים ממערב אפריקה לתסמינים.

9 באוקטובר:  אנגליה בודקת נוסעים בנמל התעופה הית'רו וגייטוויק וכן בקווי התחבורה של היורוסטאר.

12 באוקטובר:  נינה פארם, אחות מדאלאס, נמצאה כחולה באבולה. 3,865 מקרי מוות מתוך 8,033 חולים מאובחנים.
מפת התפרצות האבולה. אלפי קורבנות במערב אפריקה.


פורום ראומטולוגיה

פרופ' משה טישלר

פרופ' משה טישלר
פרופ' משה טישלר מומחה לראומטולוגיה ורפואה פנימית, מנהל מחלקה פנימית ב', במרכז הרפואי אסף הרופא. תחום עיסוק עיקרי: מחלות עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • גמילה מקורטיזון
 • שולי
 • 20/05/2019 21:29
 • בינואר הייתי חולה בשפעת שהסתבכה . מאז היה חשד לדלקת פרקים. קיבלתי קורטיזון במינונים שונים הגעתי אחרי 4 חודשים לפרופ פרטי ליעוץ שטענה שאין לי דלקת פרקים. 1.5 הייתי אצלה היא אצרה שכעת אני עושה גמילה מקורטיזון ואז 5 מג 10 ימים לאחר מגן 5 מג יום כן יום לא לאחר מכן ראיתי שלא כואב לי כלום לקחתי יום כן 2.5 יום לא פעמיים והפסקתי ביום שישי לגמרי אתמול התחילו לי כאבי בברכיים מה עושים? האם זה נורמלי כי זה מגמילה ? תודה שולי

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • המשך
 • ליאת
 • 20/05/2019 18:33
 • דלקת פרקים
 • ליאת
 • 20/05/2019 16:49
 • שלום פרופסור, עשיתי אתמול בדיקות דם crp היה תקין אני מטופלת בזריקות אנברל לקחתי 4 ברצף 1 כל שבוע.דילגתי על זריקה 1 ואז היתה החמרה והמשכתי ברצף אחר כך. השאלה שלי אם הבדיקות דם מראות שאין דלקת מדוע המפרקים קצת כואבים ומעט נפוחים?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • המשך
 • ליאת
 • 20/05/2019 18:21
רופאים בתחום
פרופ' חנן גוזנר-גור פרופ' חנן גוזנר-גור
מומחה בראומטולוגיה וברפואה פנימית קרא עוד
פרופ' מיכאל אהרנפלד פרופ' מיכאל אהרנפלד
ריאומטולוג בכיר ועוזר סמנכ"ל, המרכז הרפואי... קרא עוד
מחלות קשורות
בדיקות קשורות
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ