החלקה ברזילאית - סכנה לבריאות?

משרד הבריאות מחדד את ההמלצות לגבי שימוש בחומרים כימיים להחלקת שיער ומזהיר את הציבור מפני שימוש בחומרים אשר אינם ברשיון, אשר עלולים לכלול חומרים מסרטנים

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 22/10/2014
משרד הבריאות מחדד את ההמלצות לגבי שימוש בחומרים כימיים להחלקת שיער ומזהיר את הציבור מפני שימוש בחומרים אשר אינם ברשיון, אשר עלולים לכלול חומרים מסרטנים


בשנים האחרונות טרנד החלקת השיער והטיפוח צובר תאוצה, ולקוחות רבים מגיעים אל מעצבי השיער על מנת לעבור טיפולים כמו "החלקה יפנית", "החלקה ברזילאית", צביעה, סלסול וטיפולים נוספים. במהלך הטיפולים הללו, ובמיוחד בטיפולים אשר כוללים שימוש בחומרים כימיים כמו "החלקה ברזילאית", משתמשים בחומרים כימיים שונים אשר יכולים בהחלט להיות מסוכנים לבריאות, ויש להיזהר מהם.


בעקבות תלונות אשר הופנו לאגודה למלחמה בסרטן, חידד משרד הבריאות את המלצותיו ומזהיר מפני שימוש במסיכות שיער אשר אינן מאושרות ואינן מופיעות במאגר התמרוקים.


הסכנה: כוויות כימיות ונשירת שיער


משרד הבריאות בודק כל מוצר לטיפוח השיער על מנת לוודא שאינו מסכן את חיי המשתמשים בו. למרות שמדובר במוצר טיפוח ולא בתרופה, שימוש במוצרי שיער יכול לגרום נזק במידה והמוצרים הללו מכילים חומרים מסוכנים. קיימים מוצרים אשר שאיפת האדים שלהם יכולה לגרום לגירוי קשה לדרכי הנשימה, ומוצרים אחרים אשר במידה ולא משתמשים בהם בצורה מקצועית יכולים לגרום לכוויות כימיות או לנשירת שיער. אי לכך, יש להתייחס למוצרי הטיפוח הללו כתרופה לכל דבר, לברר עליהם לפני תחילת השימוש וכמובן להשתמש אך ורק במוצרים ברישיון.


חומר מסרטן באופן וודאי


אחת הטענות היא שבחלק מהמקרים משנים את הרכב התמרוקים בצורה אשר יכולה לסכן את המשתמשים בהם. לדוגמא, דווח על מקרים בהם הוסיפו את החומר פורמאלדהיד (פורמלין) למוצרי החלקת שיער. מדובר בעיקר בטיפולי "החלקה ברזילאית", בהם מנצלים את תכונותיו של הפורמלין כחומר משמר ומוסיפים אותו לתמיסה המשמשת להחלקה. הפורמלין הוא חומר רעיל ומסוכן מאוד, אשר נחשב למסרטן וודאי בבני אדם, מופיע ברשימת החומרים המסוכנים בארה"ב וכמובן שאינו מאושר להחלקת שיער או לכל מטרת טיפוח אחרת.


במקרים אלה, במהלך החלקת השיער מחממים את החומר, ואדי הפורמלין נפגשים עם העור ועם דרכי הנשימה וגורמים לנזקים שונים. בטווח הקצר, שימוש בפורמלין גורם לדמעת וצריבה בעיניים, גירוי בעור, בחילות, צפצופים ואף יכול לעורר התקפי אסתמה. בטווח הארוך, הפורמלין יכול לגרום למחלות ממאירות שונות כמו לוקמיה או סרטן הריאות, אשר יכולות להופיע שנים לאחר החשיפה.


ולכן, משרד הבריאות מזהיר את הספרים ומעצבי השיער מפני הוספת הפורמלין לתכשירי החלקת השיער ומדגיש שהשימוש בפורמלין לא רק מסכן את הלקוחות אלא בעיקר מסכן את מעצבי השיער אשר נחשפים אליו באופן יומיומי.לבדוק את החומרים לפני השימוש


משרד הבריאות ממליץ לציבור הנרחב לבדוק את הרכב התכשירים השונים לפני טיפולי החלקת השיער. יש לבדוק האם לחומר ההחלקה יש רישיון ומהו הרכב התכשיר המאושר לשימוש על ידי משרד הבריאות. משרד הבריאות פרסם את מאגר התמרוקים המאושרים לשימוש בכתובת http://www.old.health.gov.il/units/pharmacy/tamruk/tamruk_start.asp (או בחיפוש בגוגל תחת "מאגר התמרוקים") וממליץ לציבור הרחב להתעניין בנושא לפני הטיפול. כמו כן, יש לוודא שלא מוסיפים לתכשירים הללו חומרים אחרים (כמו פורמלין), ושהשימוש בתכשירים הוא בהתאם לרשיון בלבד.


לא לנסות בבית

כיום ניתן לרכוש במספרות ובחנויות רבות תכשירים שונים לטיפוח השיער אשר אינם ברישיון. כמו כן, בחלק גדול מהמקרים גם אם התכשיר הכימי מאושר על ידי משרד הבריאות, יש צורך בידע מקצועי וניסיון על מנת להשתמש בו בצורה נכונה ולא לגרום לנזק. אי לכך, על מנת לבצע טיפולי החלקה או כל טיפול כימי אחר, מומלץ לפנות לאנשי מקצוע מנוסים, ולא לנסות לעשות את זה באופן עצמאי בבית.


התאחדות מעצבי השיער בישראל תומכת בעמדת משרד הבריאות ומזהירה גם כן מפני רכישת תכשירים פיראטיים וטיפול בידי אנשי מקצוע לא מנוסים. על פי גורמים מקצועיים, יש להיזהר בעיקר מפני טיפולי "החלקה ברזילאית", אשר מכילים את החומר המסוכן פורמלין ויכולים לסכן את חיי המטופלים והמטפלים.


התכשירים המשמשים להחלקה הברזילאית מכילים לרוב כמות אדירה של פורמלין (עד פי 17 מהמותר) אשר מסכנת כמובן את המטופלים בטווח הקצר והארוך, אך למרות זאת רוב אנשי המקצוע בארץ לא נוקטים באמצעי הגנה שונים כמו מסיכות או חבישת העור, כפי שמקובל, למשל, בארה"ב. אי לכך, יש להיזהר מפני טיפולים כאלה, לברר היטב מהו הרכב החומרים המשמשים לטיפול ולפנות לשם טיפוח השיער לאנשי מקצוע אמינים בלבד.החלקת שיער. לבדוק את החומרים לפני השימוש


פורום סרטן העור וניתוחי מוז (מוס)

ד"ר עופר ארנון

ד"ר עופר ארנון
ד"ר עופר ארנון, מומחה לרפואה פלסטית ואסתטית ומנהל תחום ניתוחי מוז באינפומד. ד"ר עופר ארנון מקבל חולים לניתוחי מוז ללא תוספת תשלום וללא תור בבית חולים ברזילי לכל קופות עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • טיפול באפודיקס בקיץ
 • דנית
 • 23/05/2019 13:01
 • התלבטות-MALIGANT MELANOMA
 • ARA
 • 17/05/2019 16:42
 • בדיקה מיקר malignat melanoma,growing along hair follicles, Breslow -1.1.mm no ulceration, 2-mitoses per sq mmm no vascular-invasion.no satellitosis. no regression. TIL-non brisk tumor is 2 mmm from lateral margin, 1.5 mmm from deep nargin. עשיתי CT של כל הגוף.אין בו שום ממצאים חריגים. אני מתלבט האם לעשות את הבדיקת בלוטת הזקיף הכרוכה בהרדמה כללית ואישפוז 3 ימים בבית חולים.אני בן 72 ללא תרופות בקבועות.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • ניתוח מוס בהריון
 • ליבי
 • 14/05/2019 18:27
 • ניתוח מוס בהריון
 • ליבי
 • 15/05/2019 08:49
רופאים בתחום
ד"ר ניר נתנזון ד"ר ניר נתנזון
מיפוי שומות- גילוי מוקדם של סרטן העור קרא עוד
ד"ר יהונתן בירון אירופה אסתטיק קליניק ד"ר יהונתן בירון אירופה אסתטיק קליניק
עוסק בתחום רפואת העור ורפואה אסתטית קרא עוד
מחלות קשורות
בדיקות קשורות
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ