בעלי עודף משקל סובלים יותר ממתח הגורם לדלקות כרוניות

מחקר חדש מחזק את הקשר שבין השמנה לסיכון גבוה יותר לפתח סרטן, סוכרת מסוג 2 ומחלות מסכנות חיים ומוכיח כי למתח נפשי השפעה משמעותית על התפתחות דלקות בקרב בעלי משקל יתר

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 04/11/2014

מחקר חדש מחזק את הקשר שבין השמנת יתר לסיכון גבוה יותר לפתח סרטן, סוכרת מסוג 2 ומחלות מסכנות חיים ומוכיח כי למתח נפשי השפעה משמעותית על התפתחות דלקות


במחקר שנערך לאחרונה באוניברסיטת ברנדייס שבמסצ'וסטס ארה"ב, התמקדו חוקרים בקבוצה של אנשים הסובלים מעודף משקל והשמנת יתר, בעלי רמות גבוהות יותר של דלקת שנגרמה עקב מתח בהשוואה לאלו הנמצאים בטווח של משקל בריא. הם שמו לב לכך שקשר משמעותי בין המשקל לדלקת שנגרמה עקב מתח.


"אנחנו כבר יודעים שאנשים הסובלים מעודף משקל והשמנת יתר סובלים גם מדלקות כרוניות", אמר פרופסור לפסיכולוגיה ניקולא רולדר, החוקר הראשי של המחקר. "עכשיו, זה נראה שכאשר מוסיפים לחץ לתערובת, מקבלים מכה כפולה".


כדי להוכיח את ההשערה שלהם, החוקרים מדדו רמות של אינטרלוקין (IL- 6) - סוכן דלקתי הקשור ללחץ. על ידי שימוש במדידות אלה, הם העריכו את רמות הדלקת אצל אנשים במשקל תקין ואצל אנשים הסובלים מעודף משקל, במהלך שני מבחני לחץ פסיכולוגיים. תוצאות הנבדקים סווגו למספר גורמים נוספים, הכוללים אינדקס מסת גוף (BMI), אחוז השומן בגוף . אלו עם BMI של 25 או גבוה מכך סווגו כבעלי עודף משקל .


ביום הראשון לבדיקות, נמצאה תגובה דומה ללחץ אצל אנשים רזים ואלו הסובלים מעודף משקל, ללא קשר לרמות הפתיחה גבוהות יותר של IL- 6 אצל הסובלים מעודף משקל. ביום השני לבדיקות, חלה עלייה כפולה ב- IL- 6 אצל הסובלים מעודף משקל ואילו רמות ה- IL- 6 של המשתתפים הרזים נשארה זהה.


לדברי החוקרים, נמצא קשר ליניארי בין רמת ה- BMI לרמת העלייה ב- IL-6. נראה כי אחוזי שומן גבוהים בגוף הופכים אותו רגיש יותר לדלקות, מסכמים החוקרים.


זוהי עובדה מתועדת היטב כי לחץ פסיכולוגי מוביל לתגובה ביולוגית הדומה להשפעה של מחלה או פציעה, כולל דלקת. דלקת רגילה היא חלק חיוני של תגובת הריפוי של הגוף. לעומת זאת, ישנן דלקות שעלולות לגרום למצבים כרוניים ולמחלות מסכנות חיים.

פורומים, קרדיולוגיה

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פיענוח א.ק.ג פרפר 11/03/2015 06:55
  • קבלתי פיענוח של EKG האומר: BASAL LV HYPERTROPHY TALL R IN L1, AVL / DEEP S IN L3 גילי 64, נקבה. האם עלי לערוך ברור נוסף? עוסקת בספורט ברמה יומית, יכולה להמשיך? תודה

ייע מיי 05/03/2015 09:56
  • יכי

שאלה רונית 28/02/2015 20:17
  • שלום, בת 60, עברתי ביום חמישי צינתור לב אבחנתי (ללא החדרת סטנט). כמו כן, אני סוכרתית, ונוטלת את התרופה ג'נואט פעמיים ביום (תרופה שמכילה שילוב של מטאפורמין וג'נוביה). בבדיקת דם שביצעתי כשבועיים לפני הצינתור נמצא שתפקודי הכליות תקינים. הבנתי שבמהלך הצינתור נחשפים ליוד, והשילוב של יוד והתרופה מטאפורמין עלול להזיק לכליות. ברצוני לשאול: 1. כמה זמן לאחר הצינתור כדאי לעשות בדיקת דם לתפקודי כליות? האם עליי להיות בצום 12 שעות לפני בדיקת הדם לתפקודי כליות? 2. כמה זמן לאחר הצינתור מומלץ לחזור וליטול ג'נואט (מטאפורמין)? האם כדאי לחכות קודם לתוצאות תפקודי הכליות לפני שחוזרים ליטול ג'נואט? בתודה, רונית


הצטרפו לאינדקס הרופאים!